Jump to content

voznja pod utjecajem alkohola - placanje 2/3 kazne prije rjesenja zalbe?


Dodomon

Preporučene objave

Poštovanje,

 

Jučer sam dobio prekrsajni nalog zbog vožnje sa (umanjenih) 0.72 promila alkohola i izrecena mi je kazna od 1000kn i 6 mjeseci oduzimanja vozačke dozvole. To mi je prvi prekršaj odkad posjedujem vozačku dozvolu (10 god). Planiram uložiti žalbu na visinu kazne u kojoj priznajem krivnju te molim umanjenje ili ukidanje kazne oduzimanja vozačke dozvole. Na novčanu kaznu ne planiram uložiti žalbu (Kad razmislim o 6 mj. bez vozačke - dok autu trunu cilindri, isprazni se akumulator, pola godine bačene registracije, nemobilnost, tramvaji itd. - 1000kn mi je tu još najmanji problem :tikvan:).

 

U policijskoj postaji su mi ponudili(preporučili) da odmah platim novčanu kaznu jer tada placam 2/3 kazne. Na pitanje da li time pristajem i na kaznu od 6 mjeseci oduzimanja vozačke te gubim pravo na žalbu - policajac mi nije znao/htio/mogao jasno i konkretno odgovoriti te je ponavljao nešto u stilu - da će ionako biti oduzimanja vozačke, samo pitanje na koliko, pa eto mogu platiti sad pa mi je 2/3 itd. Za žalbu kaže da mogu poslati preporučenom poštom i da nemoram dolaziti osobno..mislim da ću za svaki slučaj doći osobno.

 

Pitanje) Da li plaćanjem 2/3 novčane kazne prije rješenja žalbe gubim pravo na žalbu? Koliko mi je za očekivati smanjenje/ukidanje kazne oduzimanja vozačke? I ako imate ikakav dodatan komentar - savjet glede žalbe - bit ću Vam zahvalan.

 

Pozdrav,

Davor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

nevjerojatno koju sam glupost sinoć napravio, bio na kolinju pa u gradu s dečkima poslije i naravno popilo se... auto sam fino parkirao u centru i nije problem jer mi je stan par sto metara dalje... i uglavnom navečer oko 1h idem ja pijana budala preparkirat auto, iako nemam par sto metara do stana.... i ko za vraga u gluho doba noći zaustave me tek što sam ušao i krenuo s mjesta. napuhao oko 1.4 sa smanjenjem i sad imam veselje.

 

ajd novčani dio još kako tako (3000kn) ali vozačka, bodovi me ne hebu nisam ih imao ranije i nisam kažnjavan.

 

samo kad bih mogao vozačku sačuvati sve drugo bi kako tako prošlo.

bio danas u pp po vozačku(oduzeta na 12h) i pitao službenika za prigovor, veli da na visinu kazne se ne može plaćati ni 1/3 ni 2/3 od iznosa kako sam planirao napraviti i priložiti uplatnicu uz prigovor na oduzimanje vozačke.

 

mene zanima je li to istina tj da se do 2000kn može a iznad ne može.

 

dakle nemam šta muljat, kriv sam i za to ću platiti, ali oduzimanje vozačke na 3 mjeseca mi je nepojmljivo jer mi stvarno treba.

 

da li bi se ikako moglo to izbjeći tj koje su šanse da ako nisam kažnjavan ranije (a pogotovo ne za alkohol) izbjegnem oduzimanje vozačke?

 

planirao sam napisati žalbu, tj prigovor kako oni vele, ali ne znam što sad s uplatnicom koju sam dobio i na kojoj nije ispunjen iznos za uplatu.

 

da li platiti ili ne i ako da koliko?

 

mislim sam u prigovoru napisati da priznajem krivnju i jasno da mi je žao što sam napravio glupost i da ako se može uzeti u obzir nekažnjavanje i smanjenje kazne bez oduzimanja vozačke?

 

ili previše tražim i da tražim samo ne oduzimanje vozačke.

 

ne znam nisam pametan, puno je 3000 kn ali opet nije puno kao 3 mje bez vozačke a bez novaca još kako tako mogu, ali bez vozačke teško.

 

što raditi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predaš žalbu s priznanjem, kajanjem, olakotnim okolnostima (nekažnjavanost, mala primanja...) i opisom situacije, te molbom za smanjenjem novčane kazne i ukidanjem mjere. Sve će ti sigurno smanjiti, ali sad, na koliko, teško je reći. S obzirom na količinu alkohola, vjerojatno nema šanse za ukidanjem mjere, ali će ti ju smanjiti, pa možda dobiješ i "samo" mjesec dana.

 

Uglavnom, sad ne plaćaš ništa, nego pišeš žalbu i predaješ ju u postaji u kojoj si podignuo vozačku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani,zanima me hocu li ostati bez vozacke dozvole ako sam upravljala vozilom pod utjecajem alkohola,napuhala 0.45 a mlada sam vozacica.kazna mi je 700 kn i planiram napisati zalbu na kaznu.sta mislite jel ce mi uzet vozacku i jel trebam nesta uplatit prije nego predam zalbu? hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Predaš žalbu s priznanjem, kajanjem, olakotnim okolnostima (nekažnjavanost, mala primanja...) i opisom situacije, te molbom za smanjenjem novčane kazne i ukidanjem mjere. Sve će ti sigurno smanjiti, ali sad, na koliko, teško je reći. S obzirom na količinu alkohola, vjerojatno nema šanse za ukidanjem mjere, ali će ti ju smanjiti, pa možda dobiješ i "samo" mjesec dana.

 

Uglavnom, sad ne plaćaš ništa, nego pišeš žalbu i predaješ ju u postaji u kojoj si podignuo vozačku.

 

samo da javim sretan epilog nesretne situacije. dobio rješenje, sve u svemu jako sam dobro prošao i platio samo tisuću kuna, bez oduzimanja vozačke.

znači ipak se može, ali jasno, samo jednom.

poz i hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Ako misliš na policijsko upozorenje, ne možeš ga dobiti za ovaj prekršaj.

 

Ako ti vozačka sad nije bitna, možeš platiti 2/3, pa ćeš kroz mjesec dana dobiti i da ti je počela vrijediti zaštitna mjera i kad ona istekne, gotov si s tim.

 

Ako ti je problem taj mjesec zabrane ili ga želiš barem odgoditi, možeš pisati prigovor na sankciju. U njemu priznaješ prekršaj, kaješ se, neće se ponoviti, navodiš olakotne okolnosti (nekažnjavanost za alkohol, mala primanja, potreba za vozačkom, što već...9 i moliš smanjenje kazne i ukidanje zaštitne mjere. Veću novčanu kaznu od one prve ne možeš dobiti (osim 100 ili 200 kuna dodatnih troškova), a vjerojatno će ti ju nešto smanjiti i imat ćeš pravo na plaćanje 2/3 i te konačne kazne. Što se tiče zaštitne mjere, smanjiti ju ne može (ne može manje od 1 mjesec), a postoji neka neodređena šansa da ti ju potpuno ukine. Jedino što ćeš onda sve odgoditi za neko vrijeme, jer presuda neće doći mjesecima.

 

Uglavnom, ovo su ti 2 solucije. Novčana kazna (s eventualnim troškovima i eventualnim smanjenjem) bi ti vjerojatno bila skoro ista u oba slučaja, tako da ti je jedina razlika u zaštitnoj mjeri (postoji neka šansa da ti ju u drugom slučaju ukinu, ali se ne može reći kolika, a još dodatno postoji mogućnost da ti presuda dođe u vrijeme koje ti ne odgovara da budeš bez vozačke).

 

Nadam se da sam bio jasan, a ako nisam, samo pitaj.:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 8 mjeseci kasnije...

Lijepi pozdrav,

imam pitanje. Uhvacen sam sa 1,5 promila u krvi. Dobio sam prekrsajni nalog na 3000 kn i 3 mjeseca bez vozacke. S obzirom da sam profesionalni vozac i vozacka mi je neophodna za zivot a i kazna mi je jednostavno previsoka za moja primanja pisao bih zalbu. Nikada nisam kaznjavan itd itd...

Obzirom da sam zaustavljen u Istri a inace sam iz Rijeke dali zalbu saljem na prekrsajni sud u Pazinu ili u Rijeci i koje su mi najbolje mogucnosti?

Hvala unaprijed na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
, nmt je napisao:

 

samo da javim sretan epilog nesretne situacije. dobio rješenje, sve u svemu jako sam dobro prošao i platio samo tisuću kuna, bez oduzimanja vozačke.

znači ipak se može, ali jasno, samo jednom.

poz i hvala.

Pozdrav nmt,

Ja sam imal slicnu situaciju prije 2 dana pa ako imas jos negdje primjer žalbe koju si napisal?? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Lijep pozdrav,

situacija je ovakva. Popio sam 2 pive i krenuo voziti. Upalilo mi se zeleno svijetlo i skrenuo desno sam kada se u mene zaletio taksist. On je kriv zbog crvenog, ja zbog alkohola. Danas je stigao obavezni prekršajni nalog gdje sam kriv zbog alkohola (0.65 g/kg) i kazna od 1000 kn plus mjesec dana zabrane vožnje.

Koliko vidim zbog zabrane vožnje ne mogu dobit opomenu, već smanjenje kazne. 1000 kn kazna po zakonu je minimalna za alkohol, pa me zanima mogu li žalbom dobiti smanjenje kazne ili ne ide manje od 1000?

Student sam (nedavno prestao biti mladi vozač), nikad kažnjavan, nikakvi prekršaji, ni opomene. 

Unaprijed hvala

uređeno: od DariStan
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, novčana kazna ti može biti ublažena i na trećinu ove minimalne (i onda opet imaš pravo na plaćanje 2/3 te konačne kazne), a zaštitna mjera ti može biti i potpuno ukinuta.

U slučaju prigovora s priznanjem, kazna i mjera ne mogu biti više od ovih, ali može biti situacija s umanjenom kaznom i troškovima postupka, pa prođeš isto ili nešto više.

Ako ti je bitna vozačka dozvola, s obzirom na sve ostalo (student, nekažnjavanost...), dobre su šanse da će ti po prigovoru ukinuti zabranu (i nešto smanjiti kaznu). Nije moguće predvidjeti sa apsolutnom sigurnošću, ali šanse su dobre. Imaš na ovom linku ukratko o prigovorima, pa vidi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Lijep pozdrav

Stvari stoje ovako... Napuhao sam 1.3 promila i oduzeta mie vozacka (6 mj), novcana kazna jos nije izrecena jer je to bilo jucer ali policijski sluzbenik je rekao da ce biti 15 000 jer sam vec imao kaznu za 0.39 prije 5 mj, sada zanima me kad bih pisao zalbu koliko bi mi otprilike umanjili tu kaznu i zabranu ako se izvlacim na losa primanja i neophodnu vozacku za posao

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 48 minuta, Ikson je napisao:

oduzeta mie vozacka (6 mj)

vozačka vam sasvim sigurno nije oduzeta, dobili ste mjeru opreza koja traje 12 sati. nakon isteka mjere opreza najnormalnije vozite dalje.

Prije 49 minuta, Ikson je napisao:

policijski sluzbenik je rekao da ce biti 15 000 jer sam vec imao kaznu za 0.39 prije 5 mj

kada nalog dođe doma onda ćete znati točno kolika je kazna. za sada je preuranjeno nagađati.

jeste sigurni da vam nije na licu mjesta uručen nekakav nalog?

Prije 50 minuta, Ikson je napisao:

 sada zanima me kad bih pisao zalbu koliko bi mi otprilike umanjili tu kaznu i zabranu ako se izvlacim na losa primanja i neophodnu vozacku za posao

pa nismo mi suci prekršajnog suda da znamo ovaj odgovor. u svakom slučaju priznanje prekršaja, kajanje, dobro držanje na sudu doprinose smanjivanju kazne.

otegotna okolnost je da ste recidivist.

u svakom slučaju, u zakonskom roku iskoristite pravo na žalbu, sve tvrdnje morate potkrijepiti odgovarajućim dokazima.

ukoliko je vozačka potrebna za posao, morate priložiti potvrdu poslodavca.

ukoliko su vam slaba primanja i imovno stanje, morate izvaditi dokumentaciju na poreznoj i priložiti kao dokaz.

pazite da prigovor napišete na vrijeme, nemojte ništa plaćati, primjere prigovora imate na forumu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovanje, 

sinoć sam napravila glupost i uhvaćena sam bez vozačke, sa 1,2 promila, imam 18 i novopečeni sam vozač. Kazna je 5000kn i 2 mjeseca bez vozačke. Znam da postoji mogućnost da odmah platim 2/3 kazne~ 3300kn. Zanima me da li se ima smisla žaliti, hoće li išta uvažiti? Ili da samo platim ovu jeftiniju opciju...?

Ako mi se bolje žaliti, kako se to uopće radi? Koliko traje? Što bih sve trebala obaviti? 

 Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
  • 5 mjeseci kasnije...

Pozdrav. Dobio prekršajni nalog zbog vožnje s 1,06 promila alkohola i izrečena mi je kazna u iznosu od 5.000kn i 2 mjeseca zabrane vožnje. To mi je prvi ovakav prekršaj. Do sada sam kažnjavan samo jednom (za prebrzu vožnju), i to prije 4 godine. Postoji mogućnost plaćanja 2/3 kazne, no 3.300kn je i dalje puno. Zanima me kakve su mi mogućnosti? Ima li smisla pisati žalbu? Naravno, vozačka dozvola mi je neophodna zbog posla... Kolika je mogućnost smanjivanja novčane kazne i ukidanja zabrane vožnje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija