Jump to content

upis u gruntovnicu


anonimno

Preporučene objave

Pozdravljeni! Moji roditelji izgradili su kuću prije otprilike pedeset godina bez građevinske dozvole, kuća je u katastru, ali nije u gruntovnici, otac je umro prošle godine, mama je dala papire za upis u gruntovnicu nekoj agenciji agram već prije dvije godine, ali taj g. obrisanoviše se nikad nije javio. Ja se brinem da nije to neka prevara, naime ja ne živim u Hrvatskoj i ne znam mnogo o tim stvarima. Šta bi uopće trebalo napraviti. Hvala za odgovor Mirjana :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upis vlasništva nad nekretninom u zemljišne knijge (gruntovnicu) ne mogu obavljati nekakve agencije, jer se radi o kaznenom djelu nadripisarstva. naravno da vas je čovjek prevario. Upis vlasništva možete povjeriti samo odvjetniku. to vam je tako kad želite proći jeftinije a na krju zbog svoje gluposti prođete 5 puta skuplje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam shvatila da je tu netko prevaren, tek nakon provjere u katastru odnosno gruntovnici vidjeti će se kakvo je stsnje.

 

ali zašto fizička osoba odnosno vlasnik uopće treba nekoga angažirati, zašto katastar ili gruntovnica ne služe upravo za takve stvari, ali ne tamo su toliko hladni, informacije šture, svaku riječ važu, ako ne pitate oni Vam neće reći ništa više da Vam olakšaju....

 

još me nešto zanima,AKO NAM TREBA ODVJETNIK, AKO JE PROCEDURA BILO PRODAJA,UPIS VLASNIŠTVA, DIOBA.....TAKO KOMPLICIRANA DA MI MALI LJUDI O SAMI NE MOŽEMO DOĆI DO RJEŠENJA, KAKO TO DA JE TOLIKO PREVARA, KRAĐA, KRIVO UPISANIH VLASNIKA, POSJEDNIKA...

 

NEŠTO SMRDI U DRŽAVI NEKOJ!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"upis vlasništva nad nekretninom u zemljišne knijge (gruntovnicu) ne mogu obavljati nekakve agencije, jer se radi o kaznenom djelu nadripisarstva. naravno da vas je čovjek prevario. Upis vlasništva možete povjeriti samo odvjetniku. to vam je tako kad želite proći jeftinije a na krju zbog svoje gluposti prođete 5 puta skuplje"

 

Dakle, bilo bi dobro da se PRIPAZI S OVAKVIM KOMENTARIMA. Naime, poslovno poznajem g. Marijana Kunsteka (inače ovlaštenog ing. geodezije, a AGRAM je ovlašteni GEODETSKI URED).

Nadalje, notorna je stvar da se upis kuće u zemljišnu knjigu provodi temeljem GEODETSKOG ELABORATA, koji dakle izrađuje ovlašteni inženjer geodezije. Elaborat potvrđuje nadležni ured za katastar i PO SLUŽBENOJ DUŽNOSTI ga dostavlja na zemljišnoknjižnu provedbu.

Dakle, za upis kuće u zemljišnu knjigu je neophodno izraditi geodetski elaborat, a angažman odvjetnika je potreban samo u, recimo, kompliciranijim slučajevima.

Ako želimo biti zločesti, u ovom slučaju bi se moglo komentirati da, ukoliko želite platiti 5 puta skuplje, trebate angažirate ODVJETNIKA.

Sve u svemu, ovdje se ne radi o "gluposti" stranke, nego o neinformiranosti ili gluposti komentatora.

 

Što se tiče upita što napraviti, možda ne bi bilo loše raspitati se kod ing. Kunsteka u pogledu (ne)obavljenog posla.

Ukoliko želite, mogu potražiti i njegove brojeve telofona - prema mojim iskustvima, čovjek je inače vrlo korektan.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto treba nekoga angažirati da bi obavio (geodetski ili pravni) posao?

 

Moglo bi se reći da je odgovor na to pitanje sličan odgovoru na pitanje zašto npr. treba angažirati zidara za zidanje kuće.

Dakle geodet treba napraviti geodetski elaborat koji katastar pregledava, utvrđuje je li izrađen sukladno geodetskim propisima itsl., nakon čega ga provodi u svojoj evidenciji; Zadatak katastra, dakle, u osnovi nije da brine o upisu nečije nekretnine (iako bi trebao periodično ažurirati svoju evidenciju prema stanju na terenu). gruntovnica također provodi (ili odbija) prijedlog za upis, ovisno o ispravama koje ste priložili. Prilično je jasno da službenici u zk odjelu tu mogu samo djelomično pomoći - oni, ni uz najbolju volju ne mogu obaviti posao geodete, ovlaštenog inženjera građevine, odvjetnika...

A jedan od razloga postojećim problemima s nesređenim katastrom i zemljišnim knjigama leži upravo u prilično raširenoj navici naših ljudi da stručnjake angažiraju tek kada se stvar zakomplicira ... većina ljudi se još uvijek smatra savršeno sposobnima napisati kupoprodajni ugovor, uknjižiti vlasništvo i tsl., na kraju krajeva navikli smo da sami projektiramo (zašto bi trebalo platiti arhitektu), sami zidamo, sami rješavamo pravna pitanja ... a nakon nekog vremena se čudimo ako nam nešto od toga baš i ne uspij kako bi trebalo...

I zaključno, mislim da je općenito pogrešan taj stav o tzv. "malim ljudima". Zašto mislite da bi tzv. "mali čovjek" trebao biti ekspert za sve i sva (izuzev svojeg posla). Mene, recimo, (bez obzira kako "mali čovjek" bio), ne frustrira saznanje da povremeno automobil trebam odvesti na servis mehaničaru, budući da nekim čudnim slučajem baš i nisam ekspert za motore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ing. obrisano je prije nekog vremena preselio ured.

Novi br. tel. je obrisano

Nadam se da moderatori ovo neće brisati kao "reklamu" (protivno pravilima foruma :))

kad doticni gospodin ili njegova agencija zakupe banner na legalisu, onda ga necemo brisati

Pozdrav, vjerujem da ćete uspješno riješiti problem (ako do sada već nije riješen). Ako ipak budete imali problema, napišite.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hm, rekao bih da su modetatori (pre)budni.

 

Inače, ured je preseljen prije nekoliko mjeseci, pa nisam siguran hoćete li (npr. na tel. informacijama) dobiti ažurne podatke (a i na web stranicama geod. uprave s kontakt podacima ovlaštenih geodeta - http://www.dgu.hr/default.asp?ID=516 , nažalost stoje stari podaci)

 

Možda bi bilo dobro da napišete Vašu e-mail adresu (na koju Vam onda mogu poslati nove brojeve telefona, faksa i novu e-mail).

A valjda isto ne bi potpadalo pod odredbe foruma u pogledu reklamiranja (s obzirom da Vi već JESTE stranka ovlaštenog geodete xy, dostava NOVIH brojeva tel. na privatni mail se, mislim, ne bi trebalo smatrati reklamiranjem, odnosno nuđenjem usluga putem Legalisa).

Pozdrav

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

S obzirom da je tema slicna, zanima me, da li se moze ili to nije dozvoljeno, kada nekretnina nije upisana u gruntovnu, tj. na toj cestici je upisana oranica, a kuca i pripadajuce dvije dvorisne zgrade (hiza i stala) izgradene su prije 1967. godine, kuca 1943. zatraziti ovlastenog geodeta da napravi elaborat, tj. napravi sve kaj treba, ali s tim da ce se dvorisna zgrada rusiti (hiza) i na njeno mjesto graditi nova obiteljska kuca. Ta nova kuca u duzini je iste velicine dok je u sirini za nekolikom metara sira. Da li geodetu to treba naglasiti pa da s obzirom da su vec poznati temelji nove planirane kuce to odmah ucrtati, ili on mora ucrtati postojece stanje.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izravan odgovor je u suštini jednostavan: geodet može snimiti (i prijaviti za katastar) samo ono što postoji na terenu - drugim riječima, ne može ucrtati nešto što se tek planira izgraditi.

 

Što se tiče samog upisa objekata u zk, moguće su, naravno, dvijje varijante - objekte upisati prema sadašnjem stanju (pa kada se izgradi nova kuća, snimiti i evidentirati promjenu u kat. i zk) ili sve skupa evidentirati nakon izvršene promjene izgrađenosti (odnosno izgradnje novog objekta).

 

Mislim da stanje upisa u ZEMLJIŠNOJ KNJIZI tu i nije specijalno referentno - mislim da je važnije kakav je trenutno upis objekata u katastru (tj. jeslu li upisani svi ili samo neki) te da li se kod izgradnje obiteljske kuće radi o izgradnji zamjenskog objekta (vjerojatno) ili bi dozvola bila izdana u smislu rekonstrukciei/adaptacije (što vjerojatno nije slučaj).

 

Inače, koliko znam, za izgradnju nove kuće, davanja se umanjuju, ukoliko se nova kuća gradi kao zamjenski objekt.

Ne znam, nažalost, aktualne propise (i praksu) u smislu "dokazivanja" postojanja starog objekta, na mjestu kojega bi se gradio zamjeniski; do relativno nedavno, u takvim slučajevima (gradnje zamjenskog objekta), stari je objekt trebao biti upisan u katastru te je trebalo izraditi projekt rušenja postojećeg, kako bi se ostvarilo pravo na umanjenje troškova ishođenja "građevinske dozvole" za gradnju novog. Koliko sam čuo, sada više nije potrebno izrađivati projekt rušenja (barem ne u svrhu naprijed navedenog), ali u isto nisam siguran.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

Ono sto trenutno znam je da u zemljisnoj knjizi (gruntovnici) stoji ledina, tj. sve je pod jednom cesticom i upisano kao oranica. Dok u katastru je upisana samo trenutna kuca bez povrsine ALI! na katastarskoj karti se ne vidi objekt dok je on upisan u katastarski list tj. izvod. Ta kuca se ne bi rusila nego kuca pored nje koja trenutno sluzi kao pomocni objekt. Pitanje je sada, s obzirom da sam saznao da je zavrsena javna rasprava o prostornom planu iako nije jos usvojen, moram vidjeti kako je tamo zemljiste upisano da li kao gradevinsko ili poljoprivredno (ako je poljoprivredno znaci li to da ga trebam prenamjeniti i kako). Napominjem, sve kuce koje se nalaze na predmetnoj cestici su prema posljednjim saznanjima izgradene 1924. godine. I zar se moze donijeti prostorni plan ako tamo nije uneseno stvarno stanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam dobro razumio, kuća je evidentirana u posjedovnom listu (tj. u "pisanom" dijelu kat. operata), ali ne i na izvodu iz kat. plana (grafika). Ako je to tako, mislim da bi prvo (barem u tom dijelu) trebalo vidjeti zašto je to tako i uskladiti taj dio kat. evidencije (pri tome vidjeti od kada je i temeljem čega kuća upisana u posjedovni list - ako je evidentirana prije 1968., i u zk bi se, nakon što se uskladi pisani i grafički dio kat., vjerojatno mogla upisati bez zabilježbi o neprilaganju dozvola - ako iste nemate). Sada postojeće pomoćne objekte (hižu i štalu) bi se također moglo upisati bez tih zabilježbi, ukoliko ne prelaze određene gabarite (prema trenutnim propisima za pomoćne objekte koji ne prelaze određene gabarite, nije potrebno ishoditi građevinsku dozvolu).

A što se tiče gradnje nove kuće (na mjestu hiže) ... treba, naravno, vidjeti što se (i da li) može graditi prema prostorno-planskoj dok. Ako prema prostorno-planskoj dokumentaciji zemljište nije u građevinskom području, ne bi se mogla ishoditi građ. dozvola za stambeni objekt - pri čemu ne možete Vi izvršiti "prenamjenu" poljop. u građev. zemljište, već je potrebno promijeniti plan u tom smislu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je, kuca je u izvodu ali ne i u planu. Medutim, saznao sam da su planovi koji su postojali izgorjeli u II. svj. ratu. i vjerojatno je to uneseno prema videnom stanju. Zasto nije i ucrtano, ne znam. Takoder, susjedi imaju isto takve gradevine koje su gradene u to vrijeme i sto je cudno oni su ucrtani u plan.

Po svemu ovome iznesenom, najbolje bi bilo kada bi u prostornom planu to bilo gradevinsko podrucje, sto u svojoj biti i je i tada bi sve bilo dalje jednostavno, s time sto se tice vlasnistva i u gruntovnici i katastru je sve cisto. Barem tako mislim.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je najbolje otići u katastar i vidjeti s njima zašto se kod njih razlikuje pisani dio od grafičkog i što treba napraviti da se uskladi katastar sam sa sobom (u prvom koraku); Nije loše konzultirati ni nekoga od lokalnih geodeta, koji vrlo vjerojatno već ima iskustva s takvim slučajevima.

A što se tiče prostorno-planske dok., u načelu je ista stvar - otići, pogledati i porazgovarati. Ovako samo nagađamo..

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto, da kazem kako je. U prostornom planu kojem je javna rasprava zavrsena ali jos nije usvojen ucrtano je zemljiste kao gradevinsko i to cijela povrsina i jos sam nasao grad. dozvolu iz 1924. godine.

U biti sada bih trebao pozvati ovlastenog geodeta da sve to ucrta i napravi elaborat i posalje u katastar i sve se uvede u katastar i gruntovnu prema stvarnom stanju. A ja dalje mogu delat novu kucu pored stare kao zamjenski objekt s time da cu u projetku morati predvidjeti da cu staru srusiti. I to bi bilo to.. Jedino ne znam da li da geodeta zovem sada ili kad srusim staru da ne izlazi na teren dvaput.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odlično!

A u pogledu Vaše dileme da li snimati sadašnje stanje (i staru hižu) i prijavljivati u kat. i zk ili sve skupa snimiti i prijaviti nakon što napravite novu kuću na mjestu "hiže", vidite moj post od 25.07.06. - mislim da staru "hižu" ima smisla evidentirati, ukoliko Vam je to potrebno u smislu umanjenja davanja za ishođenje građ. dozvole za zamjenski objekt. Ako u tom smislu ne bi bilo potrebno da je hiža (koja će se rušiti) evidentirana u katastru (kao dokaz da objekt postoji u naravi), mislim da nema posebnog razloga snimati sadašnje stanje, pa nakon nekog vremena novo stanje. U svakom slučaju, moja je preporuka da to još provjerite u uredu za graditeljstvo kojemu bi podnosili zahtjev za izdvanje građ. dozvole za izgradnju zamjenskog objekta.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija