Jump to content

zamjena novčane - kaznom zatvora


klea34

Preporučene objave

Poštovani, molim savjet u vezi problema. Naime, dobila sam danas rješenje Prekršajnog suda o zamjeni neplaćene kazne od 725,85 kn - kaznom zatvora u trajanju 3 dana. Radi se o kazni iz 2010. godine, a naplatom putem Porezne uprave, već sam "otplatila" 6.575,15. Krivnja je moja - ja sam zanemarila, zaboravila da nisam uspjela sve otplatiti. Zanima me imam li osnove za žalbu - već dugo ne radim, samohrana sam majka. Nisam tijekom svog ovog vremena dobila nikakve uplatnice, rješenja ili bilo što slično. Mogu li se ikako izvući od plaćanja ovih 700 kn (naravno, da ne idem u zatvor)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

još jedno pitanje...u ovom dobivenom rješenju ne piše do kada mogu platiti ostatak kazne, navodi se tek da će se postupak obustaviti ako sudu priložim potvrdu o uplati. Znači li to da i kaznu moram platiti u roku od tri dana koliko piše da je rok za podnošenje žalbe Visokom prekršajnom sudu u Zagrebu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.. pokušajte predložiti zamjenu kazne u rad za opće dobro (ako prođe),
Po "prezentaciji prekršajnog zakona" (nije za sve oči) rad ide samo za kazne preko 2000 kn a za niže ovrha.Ali :zbunj:

 

.. navodi se tek da će se postupak obustaviti ako sudu priložim potvrdu o uplati.
Znači samo ako ste platili.

 

- pisanje žalbe VPS Zagreb ili da posjetim sutra potpisanu sutkinju i pokušam objasniti da ću platiti čim uzmognem (tjedan, dva, mjesec)...koliko uopće može proći vremena od ovog rješenja do datuma odlaska u zatvor?
Samo ako ta mogućnost postoji na dnu rješenja.

Ne zna nitko koliko vremena može proći.Može se sutkinja posjetit zašto ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, što mi savjetujete - pisanje žalbe VPS Zagreb ili da posjetim sutra potpisanu sutkinju i pokušam objasniti da ću platiti čim uzmognem (tjedan, dva, mjesec)...koliko uopće može proći vremena od ovog rješenja do datuma odlaska u zatvor?

 

Ako želite "kupiti" vrijeme, onda se svakako žalite.

 

Po "prezentaciji prekršajnog zakona" (nije za sve oči) rad ide samo za kazne preko 2000 kn a za niže ovrha.Ali :zbunj:

 

Znam, Sivko. Taj dio i meni nije 100% jasan, jer po tome ispada da sve neplaćeno do 2.000,00 kn ide direkt zatvor, a mislim da to baš i nije intencija zakonodavca, tako da bi ja svakako probao s tim, pa nek sud odluči.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam, Sivko. Taj dio i meni nije 100% jasan, jer po tome ispada da sve neplaćeno do 2.000,00 kn ide direkt zatvor, a mislim da to baš i nije intencija zakonodavca, tako da bi ja svakako probao s tim, pa nek sud odluči.
KOd mene piše ovako

6. PRISILNA NAPLATA I ZAMJENA NOVČANE KAZNE

Novčane kazne, troškovi postupka i oduzeta imovinska korist naplatiti će se prisilno ukoliko nisu u cijelosti plaćeni u roku koji je određen odlukom o prekršaju.

Ukoliko u roku od dvije godine ne uspije prisilna naplata novčane kazne do 2.000,00 kn naplatiti će se ovrhom, a iznad 2.000,00 kn zamijeniti će se radom za opće dobro koji ne može biti kraći od 6 sati ni dulji od 240 sati, odnosno kaznom zatvora koja ne može biti kraća od 3 dana niti dulja od 60 dana (svakih započetih 300,00 kn zamjenjuje se sa 2 sata rada ili jednim danom zatvora).

 

U pravilu nadležni sud na prijedlog tijela koje je donijelo odluku o prekršaju novčanu kaznu iznad 2.000,00 kn zamjenjuje radom za opće dobro, a ako postoje okolnosti koje ukazuju da se time neće postići svrha kažnjavanja, osuđenik ne pristane na rad za opće dobro ili nema prebivalište ili stalni boravak u RH, novčana kazna će se odmah zamijeniti za kaznu zatvora

 

što bi značilo prvo ovrha a tek onda zatvor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve OK, ali iz posta #1 proizlazi da je ovrha već pokušana (u roku od 2 godine) i nije uspjela do kraja, pa se zato vjerojatno pokušava "prisiliti" Kleu sa ovom zamjenom da plati ostatak.

 

A Prekršajni zakon u čl. 34. st. 2. govori o "novčanoj kazni IZNAD 2.000,00 kn, koja nije U CIJELOSTI ILI DJELOMIČNO naplaćena..." Ovdje je definitivno riječ o novčanoj kazni iznad 2.000,00 kn (7.300,00 kn), koja nije u cijelosti naplaćena (725,85 kn), a koja se sad automatski zamjenjuje u kaznu zatvora iako postoji mogućnost da se zamijeni radom za opće dobro. Zašto je sud procijenio da se time neće ostvariti svrha kažnjavanja, pa direkt išao u zamjenu za zatvor, ne znamo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na prekršajnom sudu su mi rekli da mogu pisati žalbu VPS Zagreb, ali da mi sigurno neće zamijeniti tih 700 kn radom za opće dobro. No, teta u pisarnici mi je rekla da mogu otplatiti na rate kroz nekoliko mjeseci, s tim da bih prvu ratu trebala uplatiti do kraja mjeseca i potvrdu donijeti u sud da mi ispišu uplatnicu za sljedeću ratu itd. E sad, jedan frend je na taj način spustio dugovanje na 500 kn - tako su mu savjetovali jer onda više ne može ići u zatvor (300 kn dan, a ne može biti manje od 3 dana). Je li netko imao takvo iskustvo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o čl.34 prekršajnog zakona pa će postupat po st.6

(6) Neplaćena novčana kazna zamijenit će se na način da se svakih započetih tristo kuna novčane kazne zamijeni s dva sata rada za opće dobro odnosno jednim danom zatvora, pri čemu rad za opće dobro ne smije biti kraći od šest sati niti dulji od 240 sati, a zatvor ne smije biti kraći od tri dana ni dulji od 60 dana.

 

tako da za kazne od 1 - 900 kn iznose 3 dana jer se u zatvor ne može na manje od 3 dana.

Prijatelj očito ima iskustva kad se moglo u zatvor i na 1 dan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dala mi je teta u sudu rok do kraja mjeseca da uplatim trećinu preostale kazne. e da, upitala sam i za taj rok do kojeg se mora platiti ukoliko se želi obustava kazne - kaže da je praksa 8 dana, ali u ovom slučaju kad sam se došla javiti na sud i kad me upisala u fascikl s mojim imenom, nakon što donesem prvu potvrdu da sam uplatila će se "obustaviti" daljnje policijsko postupanje. naravno u skladu s dogovorenim terminima plaćanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija