Jump to content

zastara za mjesecne racune+knjizenje uplate pod dug


coriolis

Preporučene objave

Dobar dan,

 

imam jedno pitanje na koje nikako da nadem odgovor. U sporu smo sa komunalnim poduzecem za opskrbu plinom (KP), a detalji su ovakvi. 2007 je nastao dug, koji smo mi pokusali osporiti, no odgovor od KP nismo dobili, pa smo nastavili sa mjesecnim uplatama plina. No oni su nase uplate knjizili tako da su sa njima zatvarali dug te tako dug prenosili sve do ove godine kad su i skinuli brojilo. Pokusali smo se pozvati na zastaru no zbog njihovog nacina knjizenja zastare nema!! Da li je njihovo knjizenje po zakonu (jer takvim nacinom knjizenja nikada nema zastare)? Da li ima slican primjer u sudskoj praksi? Da li ima neki zakon koji govori o tome kako bi se knjizenje trebalo obavljati?

 

Hvala,

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ja vam se javljam u vezi jednog savjeta. Radi se o mobitelu koji sam uzela na pedplatu prije pola godine,međutim meni nikad racun nije dosao za to vrijeme neznam sta je bilo sa njima a danas mi dođe tuzba sa suda da moram platit dug od 416KM,pa vas ja molim da mi kazete sta dalje da radim.:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito se radi o Federaciji BiH. O njihovim zakonima ne znam ništa (možda Matrix znade nešto, obzirom je u nekoliko tema odgovorio na upite korisnika koji su se odnosili na pravo Federacije BiH).

 

Ali ajmo postaviti par pitanja. Dakle, vi ste uzeli mobitel na pretplatu, nije vam dolazio račun i vama tu nije bilo ništa čudno? Pa niste dobili uređaj ni pretplatnički odnos badava, to vam je valjda jasno. Kako ste dogovorili plaćanje kod zasnivanja pretplatničkog odnosa?

 

Jeste li možda u međuvremenu promijenili adresu stanovanja? Jer navedeno ste dužni prijaviti operateru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da radi se o Federaciji BiH.Dosli su 2 ljudi meni kuci i pitli dali zelim mob na preplatu i tako oni su pricali ja slusala. Da neduzim uzela sam mobitel sklopila ugovor,međutim nikad mi racun niti jedan dosao za njega nije niti sam ja isla i pitala posto je to drugi grad i daleko mi je. Sad mi dosla tuzba od njih i ja zelim da se zalim. U ugovoru tacno pise moja adresa i postanski broj a u tuzbi je postanski broj drugi kao i grad.

Mjesto boravka mijenjala nisam nikad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana Enisa,

bilo koji operater,neovisno dali je to BH-telecom,Eronet ili M'tel,imaju svoje ispostave u gradovima na podrucju oba entiteta,narocito u FBiH,pa je vjerovatnoca da i u vasem mjestu stanovanja postoji operater s kojim ste sklopili pretplatnicki ugovor.

Dali bi ste se zamislili npr da vam Elektro-distribucija FBiH nesalje racune za utrosenu el.energiju,sto vam je provukao i G-man,sa konstatacijom da operater nije dijelio mobilni uredjaj za badava.

Stupite u kontakt sa operaterom i provjerite na koju adresu su slali mjesecne racune.Na tuzbu se nemoze te zaliti,vec dati odgovor,i misljenja sam da je besmisleno upustati se u parnicu,vec dogovorom isplatiti konkretno dugovanje i tako izbjeci parnicenje,jer neko ce snositi troskove postupka.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja neznam dali sam se javila na pravu adresu a ocito da jesam jer mi pomazete sa odgovorima.Hvala vam na tome,ja bi da dodam jos ovo:

Operater je HT ERONET,objasnila sam svoj slucaj,nisam znala do jucer gdje zavrsavaju moji racuni dok nisam dobila tuzbu za dug od 6 mjeseci koji je sad utrostrucen i na kojem se vidi da tuzeni xxx, mjesto stanovanja xxx to je tacno i postanski broj i grad koji nisu tacni. A na ugovoru imaju tacno sve napisano, ja pretpostavljam da je to namjenski urađeno tako da vise para izvuku.

Ja cu dostavit PISMENI ODGOVOR NA TUZBU svakako,ali dali ja mogu i da se zalim na osnovu svega navedenog a jos imam i svjedoka koji ima isti slucaj kao i ja. Zasto da ja placam necije greske? Oprostite ako vas zamaram al nisam stvarno upoznata sta trebam dalje osim da odem do operatera,jer nisam imala prije problema sa ovim.

P.S Posto vi imate moj privatni mail zamolila bi vas da mi napisete PISMENI 0DGOVOR NA TUZBU,otprileke onako kako bi trebao da glasi,posto ste upoznati sa temom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Ja imam jedan racun u iznosu 600km al uz njihove kamate doslo mi 720 km zbog ostavljanja i neplacanja toga racuna dok sam ostale redovno sto su dolazili placala. Onda mi je nakon par mjeseci dosla kazna od agencije za potrazivanje 180km.

I sto je najgore nisam ni to u mogucnosti platiti. Bojim se sta ce mi sljedece poslati, tuzbu ili sta vec..sta da radim povodom toga...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija