Jump to content

Ustavno pravo na slobodu misli i izražavanja!

Preporučene objave

Policijski sam službenik već 17 godina. Kao i većina građana ove naše lijepe države imam Facebook profil na kojem sam između ostalog i komentirao svakodnevne događaje i vijesti dnevnih i tjednih web tiskovina, pritom pazeći da nikog ne uvrijedim i ne potičem na mržnju i sl, bez obzira na nacionalnost, vjeru, sexualnu opredjeljenost i sl. Netko od rukovoditelja u MUP-u je pročitao neke od mojih komentara(najvjerojatnije se prati većini policajaca uz prisluškivanje telefona i mobitela), te je zatražen za mene disciplinski postupak pred Disciplinskom komisijom MUP-a, zbog kako kažu narušavanja ugleda policijske službe. Napominjem da profil nije lažan, već puno ime i prezime kao i slike koje nemaju nikakve veze sa MUP-om ni policijom. Komentari su bili iz srca, koji su po meni bili u tom trenutku potrebni. Po svemu ispada da su policajci građani drugog reda jer nesmiju imati mišljenje, već izgleda da moraju biti kao ovce.Neznam dali sam Vam barem malo približio svoj problem, ali smatram da su povrijeđena moja ustavna prava, te me zanima šta i kako dalje napraviti. Dali mogu ići ustavnom tužbom i sl.? Hvala!

Dijeli na drugim stranicama

U tih 17 godina ste vjerovatno naučili da su službenički disciplinski sudovi instrumentalizirane ustanove kojima korištenje prava za nanošenje nepravde nije strano.

Dapače osobno sam nazočio tome.

Od srca vam savjetujem da angažirate skupog odvjetnika iz redova građanskih odvjetnika, ponuđene besplatne sindikalne (maksimalno korumpirane) odvjetnike s poštovanjem i punom zahvalnošću pristojno odbijte.

Osobno sam nazočio i lošem nastupu korumpiranih sindikalnih odvjetnika.

Dali mogu ići ustavnom tužbom i sl.?
Možeš ali neće proći.Vezan si zakonom o državnim službenicima i zakonom o policiji.Pitanje je što je to napisano "iz srca".A btw njihovo (šefovsko) pravo je da prvo daju prijedlog za disciplinski a netko ga treba i odobrit.Pa onda ide prvostupanjski i glavno da se na kraju bitke mrtvi broje a to je žalba drugostupanjskom koji je u svakom slučaju malo (više) kvaliteniji od prvog.

Na prvom traži da se pročitaju sve bilješke šefa ili toga koji te je "otkrio" i traži da bude pozvan kao svjedok (a to će ti odbit) da li kontrolira i ostale njegove podređene pa kad te oderu žali se na drugi da nisi imao pravično suđenje.Prvi "mora" završit suđenje taj dan i "nema vremena" za svjedoke.

• 2 godina kasnije...

Hvala na savjetu. Uz pomoć odvjetnika oslobođen. Bilo je prekrasno gledati kako se znoje kada im je zaprijetio tužbom za povredu ljudskih prava. Inače sam legalist, i sam prilikom obnašanja službe maksimalno poštivam ljudska prava i svoje ovlasti, a sam pokazatelj je i bezbroj uporaba sredstava prisile koje su odrađene na zakonit način bez repova i tužbi osoba nad kojima su sredstva prisile primjenjena. Isto tako tražim da se poštuju i moja prava. Još jednom hvala.

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Online korisnici

• Slične teme

• objavio: thegreen_zebra
      Zar nije Zakon o obrani nesuglasan s Ustavom?
      (Premjestite ako treba na OSnage, ali mislim da je pitanje apstraktnije, a tamo je sve o mirovinama).
      Zakon o obrani, članak 21.:
      Članci 25, 25.a i 25.b definiraju tipove pričuve, i ne postoji način da se završi u pričuvi bez upisa u vojnu evidenciju, od čega su žene izuzete.

Ustav RH, članak 47.:
      Članak 14.:
      I naravno, članak 3.:
      Dakle, ne samo da Zakon o obrani nedostojno provodi Članak 47. URH, nego to čini protivno najvišim vrednotama iz Članka 3...
      Mišljenja?
    • objavio: Danny55
      Poštovani svi,
      Naime u široj obitelji imamo roda koji je policijski službenik te kao što kaže sam naslov, pri svakom upisu u sustav, što kazna što manji prekršaj, dotična osoba obznani to svima.

Kako sam ja osoba koju zaista ne zanimaju takve stvari niti naročito privatni životi ostalih članova šire obitelji nisam davao previše pažnje tome kad bi spominjao druge članove ili susjede i poznanike.

No igrom slučaja, zbog poslovne hitnoće, napravih na otvorenoj i praznoj cesti blaži prekršaj time što sam koristio mobilni telefon, nikog nisam ugrozio iako to nije opravdanje, no zaustavljen sam od strane policije (nije me on zaustavio) i uredno mi je napisana kazna koju sam isti dan platio i naučio lekciju, inače prva kazna ikad iako vozim dugi niz godina.

Da bi dan-dva poslije on obznanio tu informaciju na njegov "smartass hvalisavi način", koju je valjda vidio u sustavu, svim prisutnim osobama što me dovelo u krajnje neugodnu situaciju.
      Pošto radim u grani profesije koja se bavi sa mnogo tajnih, te osobnih/privatnih podataka, tek tada me pogodilo koliko zapravo jedna "profesionalna" osoba koja bi nam trebala pružati "sigurnost i povjerenje" može neprofesionalno zvučiti.

Moje pitanje je: ima li koji zakon, pravilnik ili bilo koji pravni spis koji govori o sigurnosti podataka u policijskom sustavu.
      Kao što doktor ne govori tuđe anamneze (Ili ne bi trebao) i isto tako sa psiholozima i/ili psihijatrima.
      Ili mogu svi policijski službenici, bez posljedica gledati svima povijest kažnjavanja i te informacije dijeliti bez dopuštenja?
      Unaprijed zahvaljujem.

Ukoliko sam pogriješio sub-forum, molim da me premjestite ili uputite na onaj pravi.
    • objavio: Mangolija
      Policija me snimila sa prekoracenjem brzine na aveniji ograničenje 50 ja sam vozio 100 malo jače.Snimili su me pištoljem za brzinu i mahali palicom ali sam,u toj brzini samo nastavio dalje i tjt.nisu me cak ni lovili.Da li je moguca kakva opomena kazna na osnovi snimke brzine na pištolju(ne snima tablice nego samo brzinu koliko ja znam) i na osnovi da li su zapamtili tablice ili ne?Zanima me detaljno kakve su moguce posljedice.Hvala unaprijed.Sve se desilo prije sat vremena otkako ovo pišem.
    • objavio: inženjerka
      Prošli tjedan sam se preselila u drugi grad. Od strane firme zbog virusa korone sam doma, međutim ako budem trebala ić raditi propusnica od firme će biti za staru adresu, a od sadašnjeg grada također ne mogu dobiti propusnicu jer nisam tu prijavljena. Na poziv MUP-u sadašnjeg grada dobila sam odgovor da oni sada u ovoj situaciji ne rade promjene prebivališta, pa ako počnem radit kako ću se vratit na sadašnju adresu oni ne znaju. Što sada napraviti?
      Hvala na odgovorima
    • objavio: DennyC
      Pozdrav i poštovanje. 
      Zanimalo me vec dugo vremena par pitanja koja muce svakog ko se odluci na privremeni ili tarjni odlazak iz Hrvatske, pitanja su vezana za pravo, poreze, zdravstveno osiguranje i boraviste. Pa bi ovdje iznjeo nekoliko vjecnih pitanja iseljenika u nadi da ce netko s ovog foruma znati odgovore na ova pitanja. Zahvaljujem unaprjed svima.

Sve pocinje 2016 kada sam se odlucio otici iz HR pokusati zapoceti zivot u drugoj drzavi EU. Naime otisao sam u poreznu i u mup na šalteru naravno niko nije imao pojma sta ja trebam raditi, dali trebam odjavit boraviste, poreznu karticu, sta je s osobnom, sta je s zdravstvenim osiguranjem, sta je s icim. Ako neznaju oni kako bih znao ja? odlucio sam otici bez da sam ista napravio, jer informacije nisam dobio. Sada povremeno dolazim u HR. I svako malo citam clanke o kaznama oduzimanjima osobnih i kojekakvim glupostima.

Pa me zanima a i mnoge koji su u istoj situaciji par pitanja:
      1. Sto tocno napraviti i kome se javiti kad se napusta HR, porezna mup ko kako zasto? I sto napraviti osoba koje je vise godina vec vani a nije napravila nista od toga, koje su posljedice i kazne ili sl? I kome se obratiti da se to sve legalno sredi?

2. Zdravstveno osiguranje - dali gubimo ili negubimo pravo na zdravstveno osiguranje, samo po sebi ako sam dobro razumio svaki hrvatski drzavljanin ima besplatno zdravstveno po defaultu a dopunsko osiguranje sam placam i dan danas stoga zasto nebih imao pravo koristiti HR zdravstvo? I dalje imam HR osobnu i putovnicu, HR sam drzavljanin i placam svoje osiguranje. Takodjer na stranicama EUa sam procitao da osoba moze imati zdravstvo u samo jednoj drzavi EU ili sl, ja u inozemstvu placam svaki pregled i nemam zdravstveno osiguranje, stoga neznam dali i dalje imam pravo na Hrvatsko zdravstveno osiguranje kao jedino osiguranje koje imam i placam? I ako nemam na njega pravo? Kako se javiti kome i otkazati? takodjer mi koji smo vani vec par godina? dali moramo platiti kakvu naknadu ili kaznu jer smo zivili u drugoj drzavi a koristili zdravstvo u HR ponekad?

3. Porez. Dali treba odjavljivat ili nesto radit s poreznom karticom u HR? Dali moram placati ikakve naknade i razlike u porezu na zaradjen novac u inozemstvu? Dali Hrvatska ima ikakvo pravo na ista od toga? Koja je procedura kog povremenog rada u HR i povremenog vani?
      Npr osoba radi u Njemackoj 6mj i vrati se radi sezonu u HR 3mj. Iz obje drzave dobije povrat poreza. Dali mora javiti Njemackoj da je 3mj radio u HR i koliko je zaradio i dali to utjece na iznos povrata poreza u toj drugoj drzavi? I obrnuto?

Malo sam zakomplicirao ali nadam se da su pitanja donekle jasna.

Zahvalio bi svima koji si daju truda procitati i pomoci meni i brojnima koji smo izgubljeni u tim svim papirima i pravilima koja nekuzimo.

Zahvaljujem srdacan pozdrav
  • Napravi novi...