Jump to content

Kako stati na kraj obmanitelju i prevarantu?

bonbakboo

Preporučene objave

Prije cca. pola godine kolega moli da umjesto njega odradim honorarni posao.

Dogovorili: posao će se obračunati preko njegovog poslodavca a on će ga uzeti i ispaltiti mi ga osobno.

Nakon odrađenog posla i isplate oglušava se na moje pozive i pokušaje kontaktiranja. U razmjeni e-mail-ova njegov poslodavac potvrđuje da mu je davno isplatio taj novac.

Opetovano pokušavam s njim stupiti u kontakt: šaljem e-mail-ove, SMS, zovem ga, etc. On ignorira. Uzalud pretražujem internet radi adrese stanovanja i sl. što bi mi moglo pomoći.

Nailazim na njegovo ime (godinu rođenja, grad) objavljeno na listi dužnika Poreze uprave, s evidentiranim poreznim dugom od više stotina tisuća kuna.

Upučujem mu poruku preko FaceBook profila s upitom kada će mi isplatiti novac. Bez odgovora blokirao mi pristup njegovom profilu.

Osječam se bespomoćno. Sastavljam kratku poruku. Obračam se njemu, navodeći njegovo ime i prezime. Bez uvreda tražim od njega da mi podmiri dug, da prestane s pričama, da se ne dovodi u još veće neprilike.

Radi uskračenog pristupa njegovom profilu impostiram ovu poruku na "time line" nekoliko naših zajedničkih FB-prijatelja, bez namjere da ikoga uvrijedim. Nadam se tako ga nagnati da mi se napokon javi. Neki "prijatelji" reagiraju nevoljko. Ispričavam se i uklanjam sve objave.

Među komentarima javlja mi se jedan član njegove obitelji. Okarakterizira ga kao kriminalnu osobu sklonu lažima, obmanama i dugovanjima s čim je cijeloj svojoj obitelji stvorio mnoge probleme i neugodnosti. Osobno su podmirivati njegova dugovanja. Ispričava mi se, ograđuje, nudi pomoć, traži da se potrudim da ga se kazni. Šalje mi Screenshot njegove objave u kojoj mi indirektno prijeti nasiljem, pogrdno naziva, zahtjeva od zajedničkih prijatelja da blokiraju moj pristup.

Meni se javlja SMS-om, indirektno prijeti nasiljem. Odgovaram upitom: kada će isplatiti honorar. Ne javljam se na njegove pozive radi evt. loše mogućnosti kasnijeg dokazivanja činjenica. Pitam ga: dali mi to prijeti. Cinično se ograđuje. Opetovano zahtjevam isplatu honorara. Opovrgava dugovanje, pogrdno me naziva i traži fizički obračun.

Zaključno:

- Po navodu poslodavca moj honorar mu je isplaćen ali nema dokaza dali mi ga je isplatio ili nije.

- O svemu navedenom postoji dokumentacija u elektroničkom obliku: SMS, e-mail, etc.

- O odrađenom poslu imam svjedoke, račun prosljeđen poslodavcu od naručioca usluge, o tome da je on tražio da to odradim umjesto njega.

- Želim ga spriječiti da nanosi daljnu štetu bilokome ili mu to bar otežati.

Pitanja:

- Vaš komentar, što mi preporučate i savjetujete?

- Dali je i ako je, u kojoj mjeri je moje objavljivanje navedene poruke upućene njemu na Time Lineu FaceBooka naših zajedničkih prijatelja protivno zakonima? Dali mogu imati posljedica ukoliko on to utuži ili ako ja njega prijavim za dugovanje? Kakvih?

- Dali bi ga trebao prijaviti bez da evt. osobno snosim zakonske posljedice?

Srdačno hvala na odgovorima.

Dijeli na drugim stranicama
Vaš komentar, što mi preporučate i savjetujete?

S obzirom da se "kolega" ponaša u stilu "ne čujem dobro", i kako navodite da imate dokaze cijelom ovom vašem aranžmanu, pod pretpostavkom da je riječ o iznosu iznad 2.000,00 kuna, možete podnijeti kaznenu prijavu policiji ili nadležnom Općinskom državnom odvjetništvu zbog kaznenog djela prijevare iz čl. 236. st. 1. KZ-a.

Dali je i ako je, u kojoj mjeri je moje objavljivanje navedene poruke upućene njemu na Time Lineu FaceBooka naših zajedničkih prijatelja protivno zakonima? Dali mogu imati posljedica ukoliko on to utuži ili ako ja njega prijavim za dugovanje? Kakvih?

Ako u tim porukama niste dotičnome prijetili niti iznosili činjenične tvrdnje koje bi mogle naštetiti njegovu ugledu ili časti - ne bi smjelo biti problema. Ovo za prijetnje dobro provjerite, jer bi on vama, u najgoroj varijanti, mogao "replicirati" sa kaznenom prijavom za kazneno djelo protupravne naplate iz čl. 323. KZ-a.

Dali bi ga trebao prijaviti bez da evt. osobno snosim zakonske posljedice?

Isključivo vaša odluka.

Tada se radi o tzv. privilegiranoj prijevari (čl. 236. st. 3. KZ-a), za koje kazneno djelo ste vi nadležni tužitelj kao oštećenik. Možete prijaviti, ali tada se sudbina daljnjeg postupka nalazi u vašim rukama, tako da bi za isto bilo najbolje onda angažirati odvjetnika kaznenjaka. A prema vašem prijašnjem postu ispada i da je dotični prezadužen, pa je vrlo upitno pitanje naplate, ako i dogurate do osuđujuće presude.

Svakako za razmisliti što dalje.

Dali bih prekršio zakon ako bi njega konftontirao ili involviranima u ovom slučaj, ili drugim kolegama predočio moja saznanja u onoj formi kojoj sam ih dobio.

Teško se mogu pomiriti sa činjenicom da ova osoba, vjerovatno po provjerenom kriminalnom ključu, može nekažnjeno nadalje nanositi štetu i pakost drugima i tako si osiguravati egzistenciju.

Pošto bi po svim pretpostavkama on trebao biti ta osoba koja je kao privatna osoba porezni dužnik u toliko visokom iznosu, zar nije za pretpostaviti da je do sada već lažnjavan, možda pod uvjetnom kaznom, opetovabo ponavlja isto djelo ili sl.

Zar ne postoji mogučnost prijave kako bi se ba to evt. ukazalo?

Dali bih prekršio zakon ako bi njega konftontirao ili involviranima u ovom slučaj, ili drugim kolegama predočio moja saznanja u onoj formi kojoj sam ih dobio.

Načelno ne, ali zavisi na koji način će on to shvatiti - možda reagira jer će tu vašu radnju shvatiti kao prijetnju ili blaćenje svoje časti/ugleda.

Realno, na temelju ovog što ste napisali, nema osnove da bi uspio, ali može pokušati.

Pošto bi po svim pretpostavkama on trebao biti ta osoba koja je kao privatna osoba porezni dužnik u toliko visokom iznosu, zar nije za pretpostaviti da je do sada već lažnjavan, možda pod uvjetnom kaznom, opetovabo ponavlja isto djelo ili sl.

Ne možete "pretpostavljati" nečiju kažnjivost niti iz iste zaključivati recidiv.

Zar ne postoji mogučnost prijave kako bi se ba to evt. ukazalo?

Možete prijaviti policiji, oni će neku obradu napraviti, ali nakon iste - s obzirom na iznos u igri, vi ćete biti ovlašteni tužitelj.

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Online korisnici

No members to show

• Slične teme

• objavio: Anerol11
      Pozdrav svima, otvorila sam ovdje profil jer ne znam gdje da zatrazim misljenja i savjete. Nadam se da cete imati nekakvih savjeta i misljenja na to.
      Zaposlila sam se u trgovini 1.9.2020.g. inventura je bila 15.3.2021.g. gdje je na kraju svega manjak ispao 30 tisuca kuna. Inventura prije bila je 1 g i 2 mj cca mozda cak i 3 nakon ove nase zadnje u kojoj sam ja sudjelovala. Nitko se nije slozio na tih 30 tisuca kuna. Najvise je manjka u ambalazi, to se svi cudili, trebali su biti i proslu u manjku oni su iznenademo bili u plusu. Na mesu i vocu i povrcu koje ne mozemo nikako nadoknaditi i koji nema povrat. Nego se na nas tereti. Voce dodje vec i onako cijelo nikakvo. Nakon inventure dosle su pravnica i kontrolorka trgovine kod nas gdje smo se mi sve slozile da mislimo poplatit samo 18 tisuca kuna. Te su tu pocele rasprave i sve ostalo. Nakom tjedan dana dosao je gazda te firme, gdje je poceo udarati u sanduke, u skladistu sve razbacivat na pod, kao i u kancelariji. Razbio vrata, i prijetio da ako ne mislimo platit sve da nas misli SUDSKI GONIT. Zvao i poslobodu i zamjemicu na sastanke derao se, na nas da nista ne radimo stalno odmaramo, pusimo, od tog straha vise ni ne jedemo da nebi oni dosli i opet poceli vikat. Ja mojih 30 min pauze na dan ni nemam. U roku tih godinu i nes otislo je 3 cura i ostalo sve na nama da poplacamo ja sam dobila 6 tisuca kuna, cure koje stalno rade tamo 7 i pol tisuca, i jedna cca 2 tisuce koja je bila tamo  cca 4 mjeseca. Da li mogu meni stavit toliko da placam s obzirom koliko vremena tamo radim? Znam da trebam nesto platit, al ja ne mislim potpisivat jer ne mislim na silu i potpisivat nesto u cemu se ne slazem. Imam placu 4 tis, skoro 1 tisucu mi uzimaju zbog dugovanja i ako oni opet svoju ratu od 700 kuma mjesecno tako su napisali u ugovoru meni ostane samo 2 tisuce i 200 kuna. Sto mi je skroz neprihvatljivo. Da li me stvarno moze tuzit? Da li mogu ja nekako njega da mogu i ja njega tuzit, radim 13 dana u komadu, tek onda jedan dan doma. U ugovoru pise da ako u tjednu zbog rada ne mogu bit doma u nedjelju da se osigura neki drugi dan u tjednu. Ne mislim davati otkaz, al ce oni sigurno meni. Imam ugovor na odredeno do 11.6.2021. godine. Sto mogu uciniti da do toga nicega ne dodje da bar samo svoje na pola platim. Vec par dana sam izvan sebe, samo drhtim, zamaram se s time. Ne znam sto uciniti molim vas pomoc..
      Ako se netko bolje razumije, imam slike inventurnog manjka, tog ugovora gdje su oni poslozili gdje koliko i kako...
    • objavio: MirtaSunce
      Postovani, 
      Prije 2 dana svadja s muzem je eskalirala toliko da je prijetio da ce me ubiti, kad sam rekla samo neka da, okrenuo je pricu da ce sebe. Zvala sam policiju te su ga odvezli u Vrapce. 
      Nisam vise sigurna jesam policiji rekla da je i meni prijetio. Bilo je puno takvih prijetnji tijekom godina, ali nikad nisam prijavljivala. 
      Sutradan je dr rekla da ce ostati na lijecenju, ali zadrzali su ga samo na trijeznjenju. 
      Posto znam da u kuci imamo neko oruzje, koje nije legalno, mogu li ga za to prijaviti i hocu li ja imati posljedice posto sam znala za to (dosad se nisam bojala da bi nesto ucinio iako je vec prijetio)? Je li uopce moguce dokazati da je to njegovo, a ne moje (osoba kojoj je to cuvao je pokojna)? 
    • objavio: RA_1992
      Poštovani,
      Što u slučaju kad osoba kojoj je organizirana humanitarna pomoć, prevari organizatore i uzima novac za vlastite potrebe i prikuplja mimo hum.akcije varajući i lažući ljude o svrsi uplata?
      Što poduzeti? Kome se obratiti?
      Poslikat će se razgovori s dotičnom da se zna kako organizatori nisu imali veze s tim i izvod s računa u banci da se zna kako se nisu okoristili novcima.
      Unaprijed hvala svima!
    • objavio: RA_1992
      Pozdrav,
      Mm je nedavno posudio 11.800kn staroj prijateljici. Obećala je da vraća za par dana, čim joj legne provizija od prodaje nekretnina. Nije previše sumnjao s obzirom da je ona prije pomagala drugima jer je jako, jako bogata i ona i familija joj i dečko. Međutim, šalje nam kunske i eurske cifre uplata ali nema ništa na našem računu. Čak su nam i u banci rekli da je cura malo pametnija i očito nas je unaprijed planirala prevariti. Uplate šalje ili navečer ili petak posljepodne i dobro zna da banka ne radi do jutra idućeg radnog dana. Prema tome novac je njen do tad i može ga podići na prvom bankomatu, a banka ne može izvršiti prijenos novca jer uđe u nedozvoljeni minus.
      Uplate su bile 92.500 njoj + još 2.500 na račun njene prijateljice kojoj je navodno trebalo za stan, a ova joj je dugovala. Zatim 6.800. Imamo sve uplatnice i njene poruke i lažne screenshotove s potpisom bez izvršenja.
      Zanima nas kako bi ovo završilo na sudu? Treba li prvo ići na policiju ili možemo napisati tužbu i poslati na sud? Koliko spor traje i bili ju to pritisnulo da vrati novce? Što s uplatom od 2.500kn koja je na račun njene prijateljice? One zarađuju mjesečno koliko mi kroz čitavu zimsku sezonu, ne znamo kako se uvalila u silne dugove. Ali mi od ovoga živimo i nama je ovo velik novac, a ne neka šala. Njoj tjedni džeparac...ali očito je pretjerala i zaglibila pa sad vuče druge za sobom.
      Unaprijed hvala!
      Pozdrav!
    • objavio: UZELAC
      Dobar dan, novi sam ovdje. 
      Hitno mi je potrebna pravna pomoć ili savjetovanje jer bih htio tužiti kompaniju za online dating prevaru koja je danas relativno nova.
      Da ne duljim pustit ću link gdje će Vam biti sve jasno. 
      Nova internetska prijevara Online dating stranica
      Naime uplatio sam tri puta iznos od 155 iako mi je otpočetka bilo sumnjivo.
      I od paypala sam tražio jedan provrat novca (refund). Koji još nisam dobio.
      Ostala dva refunda sam zatvorio i vise ih ne mogu otvoriti. No nije mi bitno toliko do tih 450 kuna, koliko do toga da sam bi9 žrtva prijevare. Zapravo sve djevojke i žene koje se tamo nalaze i kontaktiraju me sumnjam da su zapravo umjetna inteligencija (AI), tzv. "sexbots". 
      Danas 15.7. sam zaprimio e-mail na kojeg sam nisam dobio odgovor. Ja sam im poslao detalje transakcije koje su legitimno plaćene, no oni su htjeli ovo potražiti što ćete moći vidjeti u privitcima.
      Ja ih želim tužiti i dobiti odštetu.
      Još uvijek nisam siguran da li je ovo prijevara i da li su te žene zapravo BOTOVI.
      No u startu sam uvjeren da jesu, a mislim da čak kradu i indentitete.

Ako je tko zainteresiran za ovaj slučaj molim da mi se javi.

• Napravi novi...