Jump to content

Razvod,dugovi bracnog duga poslije razvoda i sl.


annette

Preporučene objave

Poštovani,

 

budući da nemam sredstava kojima bih financirala savjet odvjetnika ili pravnog strucnjaka, lijepo Vas molim za odgovore na nekoliko pitanja otvorenih u procesu mog razvoda.

 

U tijeku je sporazumni razvod braka. Suprug nema nikakva primanja, nezaposlen je.

Vlasnik je nekretnine koja je pod ovrhom.

 

Vlasnik stana u kojem smo zivjeli sa maloljetnim djetetom sam ja, stan nema nikakvog tereta.

 

Zanima me sljedece:

1. kako se mogu osigurati da suprug ne trazi nikakva prava na stan u kojem smo zivjeli?

2.suprug ima mnostvo dugova (porez, krediti, kreditne kartice i razne druge obveze). Da li ja nakon razvoda imam ikakve obveze npr, vracanje njegovih dugova ako se njemu nesto dogodi?

3. da li njegovi dugovi mogu dospjeti na naplatu temeljem ovrhe nad nekretninom u kojoj smo zivjeli (koje sam ja vlasnica)?

4.da li nase dijete moze imati obvezu vracanje njegovih dugova? ukoliko se njemu nesto dogodi?

5. da li ja mogu imati ikakve obveze oko dugova na njegovoj nekretnini?

 

molim Vas odgovore, bila bih Vam zahvalna ako ih dobijem sto prije buduci da je rociste iduci tjedan ..

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije jasno dali su stanovi osobno vlasništvo (stečeni prije braka,nasljeđeni ili darovi) ili bračna stečevina (stečeni u braku)

dok je živ odgovara za svoje dugove .

nasljednici nasljeđuju dug ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

 

ako djeca ništa ne nasljede (zbog ovrhe nekretnine) nisu obvezni vračati dugove ostaviteja (oca ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije jasno dali su stanovi osobno vlasništvo (stečeni prije braka,nasljeđeni ili darovi) ili bračna stečevina (stečeni u braku)

dok je živ odgovara za svoje dugove .

nasljednici nasljeđuju dug ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

stanovi su steceni u braku.

 

sto sa nasljedjivanjem duga ako nema nasljedene imovine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stanovi su bračna stečevina .

treba podnijetio tužbu za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine ( da bi se spasio barem jedan stan za djecu inače mogu oba stana na bubanj-ovrha).

probajte se dogovoriti o podjeli stanova.

 

hvala na odgovoru...

 

da li mozemo prepisati stan na maloljetno dijete darovnim ugovorom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

može. ali darovanje stana djetetu, za vrijeme trajanja braka, ne štiti stan od moguće hipoteke i prodaje radi naplate duga .

darovni ugovor, između djeteta i roditelje koji ima dug, mogu pobijati vjerovnici.

podjela bračne stečevine (po dogovoru, stan bez hipoteke pripadne vama) je način nakojim možete neopterećeni stan zaštititi od hipoteke i prodaje radi naplate duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Poštovani, lijepo bi molila za pomoć. Kćer mi je u postupku razvoda(preko Centra za soc.skrb potpisala je sporazumni razvod- bili su tek na 1.razgovoru jer ima dijete od godinu dana) i dogovarano je samo oko viđanja djeteta i plaćanja alimentacije. Za vrijeme braka muž ju je "natjerao" da potpiše ugovore prvo sa T com-om, a kasnije sa Tele2. Lagao joj je da plaća obvezu pa je na koncu dobila ovrhu od T coma a sada je tereti i Tele 2 za uslugu koju uopće ne koristi(živi kod mene). Uz potpisani Ugovor "dobili" su i dva tableta koja je on prodao dok je kćer s unukom bila u sigurnoj kući. Zanima me postoji li zakonska odredba po kojoj i on mora snositi troškove (jer ih je realno on i napravio) ili da se nekako ugovor prebaci na njegovo ime. I dalje joj obećava da će on to platiti no obzirom ds joj već 2 mjeseca nije dao ni lipe za dijete...sigurna sam da će i ove dugove ignorirati(kao i do sada). Kćer sada ne može ni eventualno raskinuti ugovor (2 godine) jer ne može vratiti opremu koju su dobili. A rate joj i dalje stižu. Ima ovrhu koju uplaćuje na rate...banka joj mjesečno skida rate radi minusa koji su joj ukinuli...Trenutno je nezaposlena s malim djetetom a zatrpana dugovima. U Centru su joj obećavali pravnu pomoć...no ništa od toga. Obzirom da je stvar HITNA ne znam kome se uopće može obratiti. Za odvjetnike nemam novaca...jedva pokrivam trenutne (neplanirane) troškove uzdržavanja nje i djeteta. Zet živi "bez brige" i maltretira je svakodnevno pozivima i porukama sa svojim pravima( mora vidjeti dijete kad god poželi i sl. inače joj se prijeti tužbama, policijom i sl.) Ona je s djetetom bila u sigurnoj kući (kao zatvor) a on slobodno šeće i prijeti kome stigne....BEZ IKAKVIH POSLJEDICA????? Ako postoji " bračna stečevina" onda se valjda i dugovi u to ubrajaju. Gledala sam po internetu za besplatnu pravnu pomoć...no tamo se navodi ukupna vrijednost imovine i slične gluposti svih ukućana? Pa ona ne živi kod mene radi komfora već zato jer nema gdje drugdje. I ZAŠTO bi ja morala vraćati dugove koje nisam napravila??? Ionako sam se već naplaćala njihovih dugova do sada ( potrošila sam barem 10.000 kn što režija što stanarina koje nije platio a lagao je da je sve plaćeno). Dva puta su ih iz stana izbacili s malim djetetom. Malo sam odužila...ali molim vas za neki savjet jer osjećam se bespomoćno i ljuta sam na naš zakon koji izjednačava žrtvu i nasilnika. Hvala unaprijed na bilo kakvoj pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sankristina je napisao:

Za vrijeme braka muž ju je "natjerao" da potpiše ugovore prvo sa T com-om, a kasnije sa Tele2. Lagao joj je da plaća obvezu pa je na koncu dobila ovrhu od T coma a sada je tereti i Tele 2 za uslugu koju uopće ne koristi

Opcija joj je, ili nastaviti plaćati ili raskinuti ugovore (može prestati plaćati, pa će ih davatelji usluge raskinuti), što joj je povoljnije. Ugovori glase na njeno ime i ona za njih odgovara, a u ovakvoj situaciji gdje nema dogovora preostaju joj ove opcije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite da se i ja ubacim i odgovorim na durga postavljena pitanja:

, sankristina je napisao:

Poštovani, lijepo bi molila za pomoć. Kćer mi je u postupku razvoda(preko Centra za soc.skrb potpisala je sporazumni razvod- bili su tek na 1.razgovoru jer ima dijete od godinu dana) i dogovarano je samo oko viđanja djeteta i plaćanja alimentacije.

Poštovana, oni su u CZSS, pošto imaju mlt. dijete, potpisali samo Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi nad mlt. djetetom sukladno čl. 106. Obiteljskog zakona, koji,  u izvanparničnom postupku, dostavljaju sudu na provjeru i odobrenje kako bi dobio svojstvo Ovršne isprave, ne i sporazumni razvod braka..

Nakon toga sporazumni razvod braka mogu pokrenuti zajedničkim Prijedlogom za sporazumni razvod braka pred nadležnim sudom (čl. 51. st. 1. ObZ), također u izvanparničnom postupku prilažući prije sastavljeni i, od suda, odobreni Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi..

, sankristina je napisao:

 Za vrijeme braka muž ju je "natjerao" da potpiše ugovore prvo sa T com-om, a kasnije sa Tele2. Lagao joj je da plaća obvezu pa je na koncu dobila ovrhu od T coma a sada je tereti i Tele 2 za uslugu koju uopće ne koristi(živi kod mene). 

Na to pitanje Vam je odgovorila poštovana Borbena7, ona je potpisnica Ugovora sa navedenim davateljima usluga i nju, kao potpisnicu Ugovora, će teretiti za daljnje rate, njih ne zanima situacija u njezinoj obitelji, kao niti njezina rastava braka...

, sankristina je napisao:

 Zanima me postoji li zakonska odredba po kojoj i on mora snositi troškove (jer ih je realno on i napravio) ili da se nekako ugovor prebaci na njegovo ime. 

Nažalost, takva opcija i zakonska odredba ne postoji, jer se tretira da je sve što je utrošeno i potrošeno za vrijeme trajanja bračne zajednice, trošeno za zajedničke potrebe, bez obzira ko je i koliko trošio (ulagao) i ko je imao veću korist od tog ulaganja..

, sankristina je napisao:

...ljuta sam na naš zakon koji izjednačava žrtvu i nasilnika....

Iskreno gledajući s pravom ste ljuti, no što se može, Zakon je takav kakav je i mora se poštivati, no moja sugestija Vam je da se ipak, kao trenutno nezaposlena majka mlt. djeteta, obrati Uredu državne uprave u svojoj Županiji radi ostvarivanja besplatne sekundarne pravne pomoći (pravni savjeti, pisanje podnesaka i zastupanje pri sudu) ili direktno Odvjetničkoj komori (adresa je: HOK, Koturaška 53, Zagreb), neka detaljno opiše svoju situaciju kako je i Vi opisujete i, vjerujem, da će ostvariti besplatnu sekundarnu pravnu pomoć..

Također Vam savjetujem da se proba obratiti nadležnom CZSS radi, možebitnog, ostvarivanja prava na privremeno uzdržavanja za dijete do konačnog rješenja postupka...

Sretno Vama i kćerki...!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Opcija joj je, ili nastaviti plaćati ili raskinuti ugovore (može prestati plaćati, pa će ih davatelji usluge raskinuti), što joj je povoljnije. Ugovori glase na njeno ime i ona za njih odgovara, a u ovakvoj situaciji gdje nema dogovora preostaju joj ove opcije.

Za raskid ugovora traže isplatu svih preostalih rata? Što mi je čudno obzirom da su im ukinuli uslugu još u 6. mjesecu. Razumijem da traže "otplatu" tableta koje su dobili potpisivanjem ugovora (koje je muž prodao dok je bila u sigurnoj kući) ali PUNU ratu za uslugu koju ne prima????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpisali su taj obrazac u CZSC-u u kojoj je navedeno da će joj isplaćivati 1000 kn mjesečno...no sad joj je dao 450 kn i rekao da više nema😠. Može li ona sada uz taj obrazac koji su potpisali ipak napisati tužbu sudu u kojoj će navesti sve navedeno obzirom da od "sporazuma" nebu ništa(baš kako sam i pretpostavljala). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , sankristina je napisao:

Za raskid ugovora traže isplatu svih preostalih rata? Što mi je čudno obzirom da su im ukinuli uslugu još u 6. mjesecu. Razumijem da traže "otplatu" tableta koje su dobili potpisivanjem ugovora (koje je muž prodao dok je bila u sigurnoj kući) ali PUNU ratu za uslugu koju ne prima????

Ovo je u skladu sa zakonom, tako je to kada se potpisuje obvezno trajanje ugovora i po posebnoj, povlaštenoj cijeni dobije proizvod.

prije 12 sati , sankristina je napisao:

Potpisali su taj obrazac u CZSC-u u kojoj je navedeno da će joj isplaćivati 1000 kn mjesečno...

Ima li taj obrazac kakav naziv? I na ime čega je trebao plaćati taj iznos?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obrazac Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi- gdje je definiran iznos uzdržavanja minimalno 1.000 kn do 20.u mjesecu za prethodni mjesec i raspored viđanja djeteta. On se ne pridržava takoreći niti jednoga...zove kad želi vidjeti dijete i to onda MORA biti odmah...a za iznos joj je dao NA RUKE 450 kn jer "više nema". Po mojem mišljenju ako jedna strana prekrši sporazum...zašto bi ga se druga strana morala pridržavati?!?? Uz to od Suda još nemaju ništa jer ju Centar nije uputio što konkretno treba dostaviti Sudu( ona je shvatila da to sve oko razvoda odrađuje Centar-što na koncu nije točno). Sama mora nositi na Sud- ŠTO TOČNO??? Sastavila sam nekakvu zamolbu (u slobodnoj formi- jer nisam pronašla nikakav obrazac ili sl.) sudu da po hitnom postupku donese Rješenje o razvodu braka...navela sve bitne činjenice i trenutnu situaciju. Jel to OK? Ili treba neš drugo? U ponedjeljak će ići to odnijeti pa bumo vidli kaj bu joj tam rekli...prije toga sam ju uputila u Centar nek to pregleda osoba koja vodi njen slučaj...ugl. ova birokracija i inertnost Centra me živcira...smatram da bi žrtve obiteljskog nasilja trebalo rješavati po hitnom postupku...Centar bi trebao DIREKTNO biti povezan sa Sudom i odraditi cijeli postupak za što hitnije rješavanje problema. Niti sam ja, niti je moja kćer pravnik a niti imam novaca istoga platiti, a dijete ne može čekati da bi zadovoljilo osnovne potrebe. Zar sam se ja dužna brinuti za unuka kraj živog i zdravog oca koji se o njemu ne želi brinuti???  Uništio mi je kćer psihički i financijski i sad unuk ( i ostatak moje obitelji) mora snositi posljedice? Svatko može pogriješiti u životu (kao moja kćer)...ali ovdje je u pitanju život nedužnog djeteta i mislim da bi tu institucije trebale HITNO reagirati, a ne uvlačiti ih u kolotečinu sustava kojoj nema kraja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sankristina je napisao:

...Po mojem mišljenju ako jedna strana prekrši sporazum...zašto bi ga se druga strana morala pridržavati?!??..

Poštovani, imate krivo mišljenje, u Pravu nemate "klin se klinom izbija", tj. ako jedna strana ne poštuje obveze koje proizlaze iz nekog pravnog akta, netreba niti druga...nema toga, za to postoje institucije Pravne države koje su dužne reagirati, naravno, kad ih se upozori na to (podnese prijava isl.)

No, iz Vašeg posta je razvidno da su oni sastavili Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi nad mlt. djetetom (čl. 106. ObZ), ali ga, sukladno čl. 107. ObZ, nisu dostavili, u izvanparničnom postupku, sudu na provjeru i odobravanja kako bi isti stekao svojstvo ovršne isprave (obvezujući za oboje), dakle, oni sami moraju primjenom čl. 107. Obiteljskog zakona, ne CZSS, dostaviti sastavljeni i potpisani Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi sudu na provjeru i odobravanje kako bi isti dobio svojstvo ovršne isprave (obvezavajući za obadvoje)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija