Jump to content

pravo na isplatu neiskorištenog godišnjeg uz sporazumni otkaz


pas2013

Preporučene objave

To je sad stvar interpretacije konkretne odredbe, ali mišljenja sam ukoliko niste izričito mislili i na naknadu za neiskorišteni godišnji, da vrijedi citirani članak. Ako bi bilo problema, moglo bi se pokušati i sa tužbom na utvrđenje ništavosti konkretne odredbe, a iz razloga nesporazuma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se javim povratno, možda će nekome zatrebati.

Dakle ovakkva je situacija:

Prema postojanju članaka 57. i 61. Zakona o radu NIKAKO SE NIJE MOGUĆE ODREĆI PRAVA ISPLATE GODIŠNJEG ODMORA te nikakva stavka u sporazumnom otkazu o odricanju međusobnih potraživanja nikako zakonski ne pobija isplatu neiskorištenog godišnjeg odmora.

Nadam se da će nekome biti od pomoći ubuduće.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, ništava je odredba u kojoj bi se radnik odricao prava na godišnji odmor.

 

Vi se niste odrekli prava na godišnji odmor, niti je to potpisano u Sporazumu o prestanku ugovora o radu.

 

Ništavo je ugovaranje da će se dobiti naknada umjesto korištenja godišnjeg odmora.

 

Smisao nije u dobivanju novaca nego u korištenju godišnjeg odmora.

 

Prvenstveno poslodavac mora osigurati da radnik koristi godišnji odmor, i tek u tom slučaju, ako nema za to uvjeta, onda se isplaćuje naknada za godišnji (znači to je iznimka a ne pravilo - pravilo je korištenje godišnjeg odmora).

 

Naravno, nama nedostaje informacija da li Vam je poslodavac uopće omogućio da koristite godišnji odmor.

 

No, ako je Vaš odvjetnik uspio riješiti situaciju na Vaše zadovoljstvo-dobro obavljen posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prestanak radnog odnosa bio je uz sporazumni otkaz. Ja nisam znao da imam pravo na GO, iskoristiti ga ili dobiti plaćeno, a poslodavac to nije spomenuo, jednostavno je prešutio valjda u nadi da neću saznati. Naknadno sam došao do info da imam pravo na GO. S obzirom da više nisam u radnom odnosu u navedenom poduzeću preostaje jedino opcija novčane naknade umjesto korištenja. Jasnije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani, s 30.06.2013. sam stekao pravo na 24 dana godišnjeg odmora. Iskoristio sam 8 dana. Ugovor o radu sam u listopadu raskinuo sporazumno s obvezom poslodavca da mi isplati neiskorišteni godišnji odmor. Dakle 16 dana. Moje pitanje je da li za mjesece 7., 8. i 9. 2013. godine imam dodatno pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora po formuli 24/12x3=6dana??? Hvala i lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Markec, malo bi "kruha preko pogače"? :-)

 

Zezam vas malo, bez zamjere. Gledajte, ovih 24 dana je puni godišnji odmor za cijelu 2013. godinu. Ne odnosi se taj broj na dane godišnjeg za razdoblje do 30/06/2013. Dobar vam je poslodavac, inače se oko tih neisplaćenih godišnjih vode "rovovske bitke". Zaključno - 16 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija