Jump to content

spajanje dijelova čestica u jednu, izlazak iz suvlasništva


nmt

Preporučene objave

1. djed je od mame (cetinski fanika) naslijedio zemlju koja se nalazi na 2 različite čestice i zapravo je samo usmeno poznato da je to naša tj njegova zemlja, na papiru postoji više suvlasnika

 

2. upitni komad zemlje se nalazi na česticama 787/5 i 6

http://tinyurl.com/zemljazv

 

i stvarno izgleda otprilike ovako: http://i41.tinypic.com/2j2j2pj.jpg

 

radi se o nekih 662 m2 koji su upisani u naš posjed samo u katastru tj u posjedovnom listu, ali u gruntovnici tj u vlasničkom listu na čestici 787/5 i 6 su različiti vlasnici, tj suvlasnici kao što je vidljivo:

http://img259.imagevenue.com/galshow.php?gal=gallery_1385586676714_205lo

 

3. mene zanima iz sve te zavrzlame:

je li taj komadić zemlje vrijedan truda tj novaca da se situacija raščisti?

 

koji bi bio postupak izvlašćivanja ostalih suvlasnika s tog dijela čestica?

 

znači samo onaj dio koji je označen žutim, nas interesira, on je od 'vajkada' u našem posjedu ali očito nikad ništa nije službeno provedeno i zabilježeno u knjigama.

 

 

ja pretpostavljam da treba:

1. zvati geodeta i označiti tj iskolčiti novu parcelu tj ovaj žuto označeni dio?

2. nekako formirati jednu česticu iz tog dijela, tj komadića dvije čestice?

3. nagovoriti druge suvlasnike da se odreknu vlasništva na toj novostvorenoj čestici?

 

evo, molim vas da mi ispravite greške u koracima, te napomenete koliko bi koji korak mogao koštatit, te je li uopće isplativo upuštati se u cijelu zavrzlamu?

 

hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

U točki 2. razlomak 787/5 i 6 je sigiurno netočan ,već treba biti 5/787 itd.

 

Da bi česticu mogli spojiti ona treba biti Vaša 1/1.

Trebali bi najprije ustati bvlasničkom tužbom za utvrđenje prava vlasništva .Treba tužiti sve žive osobe upisane u vlasničkom listu ,a za preminule njihove nasljednike .To može biti i po načelu reprezentacije.Morate za sve osobe iz vlasničkog lista znati adrese.

Kada se utvrdi vlasništvo tada idete kod geodete da sastavi elaborat o spajanju i prijavni list za gruntovnicu kako bi se utvrdila promjena .

To što ste registrirani u katastru kao posjednik može značiti da ste vanknjižni vlasnik a vlasništvo da ste stekli dosijelošću i kupoprodajom.Za to dokativanje potrebni su Vam svjedoci .

Taj je postupak kada idete tužbom ,međutim možete Vi sklopiti sporazum sa ostalim vlasnicima ili njihovim nasljednicima kojim će oni Vama priznati vlasništvo što bi bilo najlakše jer bi se na temelju ovjerenog sporazuma mogli nesmetano upisati kao vlasnik 1/1

i zatim ići na spajanje.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

oprostite ali ja se ne mogu i ne mislim upisati kao 1/1 vlasnik u čestice 5 i 6 /787 jer nemam veze s njima u kompletu, nego samo s njihovim dijelovima, sigurno se ne mislim tužakati, ako će ići sporazumom, ići će, ako ne, stajat će.

 

ali mene muči taj dio što ne znam koji je prvi korak ni njegov trošak. ne mogu i ne mislim oduzimati ljudima njihovu zemlju, jer čestice 5 i 6 /787 sačinjavaju puno više od samo mojeg komadića zemlje, a to je nemoguće upisati u 1/1 moje vlasništvo.

 

stoga procedura mora biti neka drugačija od ove koju ste upisali, tj ne kreće se tužbom, nego nekakvim postupkom odvajanja i označavanja, a točno kakvim ne bih znao stoga sam i pitao.

 

ali hvala vam na odgovoru. molim detaljnije obrazloženje ove procedure odvajanja trenutno nepostojeće čestice ili parcele iz postojećih.

 

hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Vi trebate postati vlasnikom u gruntovnici , a zatim ,ako se radi o dijelu k.č. to znači da ste Vi suvlasnik ili budući suvlasnik i da parcelacijom možete postati vlasnikom dijela k.č. ,koji će nakon parcečlacije dobiti novi broj k.č.

 

Vaš upit je neprecizan i ne možete dobiti preciznu informaciju o postupku ..

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

oprostite ali ja se ne mogu i ne mislim upisati kao 1/1 vlasnik u čestice 5 i 6 /787 jer nemam veze s njima u kompletu, nego samo s njihovim dijelovima, sigurno se ne mislim tužakati,

 

hvala još jednom.

 

bez tužakanja nemožeš ništa postići

1. tužbom tražiš utvrđivanje vlasništva

2. tužbom tražiš razvrgnuće suvlasništva

 

sve je lakše uz dogovor (i jeftinije)

vlasnici mogu i darovati svoj dio nekrtnine ali stjecatelj plaća porez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

U točki 2. razlomak 787/5 i 6 je sigiurno netočan ,već treba biti 5/787 itd.

...

 

Budući da se radi o oznakama (katastarskim brojevima) čestica a ne o suvlasničkim udjelima, ne postoji nikakav razlog za tvrdnju da su brojevi 787/5 i 787/6 netočni. Naprotiv!

 

(To i ako zanemarimo da je 787 prim broj http://primes.utm.edu/lists/small/1000.txt , pa bi do takvog suvlasničkog udjela moglo doći samo ako je prvobitna čestica odjednom podijeljena na 787-ine. Netko je imao 787 nasljednika? :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija