Jump to content

HRVI - Povrat novca za lijekove?


petar2013

Preporučene objave

Pošto mi je dosta dobrih ljudi ovdje pomoglo (da ne pišem riječ supatnika), molio bih ako netko ima konkretan info za slijedeće:

 

Da li kao HRVI, 30% trajno, imam bilo kakvo pravo na povrat novca za lijekove?

Ne mora biti čak ni cijeli iznos povrata, bar PDV da ne plaćam ili sl.

 

Neki su lijekovi vezani za moju invalidnost iz rata (većina) a neki za bolesti koje su se pojavile poslije dobivanja statusa HRVI.

 

Da ne duljim, radi se mjesečno o dosta velikom (bar za mene, a mislim nažalost i za dosta vas) iznosu novca koji moram davati.

Lijekovi nisu tipa vitamina i sl., nego za centar za ravnotežu, mozak i dosta drugih bolesti, i dok ih prestanem piti na par dana završavam na neurologiji.

 

Zvao sam već HZZO, i ne mogu nigdje dobiti informaciju, nego samo zovi ovaj broj, pa ovaj, pa ovaj, itd...

 

Zahvaljujem na bilo kakvoj informaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim Petre da smo o ovom nešto pisali prije određenog vremena. Lijek za vrtoglavicu moraš plaćati i nisu jeftini( npr. Betaserc). Da li si pokušao sa vestibularnom rehabilitacijom kod specijaliste za ORL ? Vjerojatno se radi o vestibularnom neuronitisu i moja je skromna preporuka da se obratiš dr.Siniši Maslovaru iz Vukovara. Što se tiče prava iz ZOPHBDR moguće je da navedena bolest proizilazi od psihičkog oboljenja (to je verificirano u nekim slučajevima) tako da ti je moj savjet poslušati "rubensa" ali i agresivnije pristupiti liječenju navedenoga. Imaš pravo na to. Svatko ima pravo na to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na pomoći.

 

Rubens, pokušati ću i to. Imam sve račune i svu liječničku dokumentaciju.

Presvetli, pokušati ću i tu soluciju. Sutra ću im napisati email i ukratko objasniti o čemu se radi.

Hasko, dobro se sjećaš, sada su mi umjesto Urutala prepisali Betaserc (još skuplji) i još povećali dozu. Hvala ujedno za info o doktoru. Mislim da mi to nebi baš pomoglo, jer sam još 2005. godine imao tešku operaciju na glavi (iza desnog uha) baš zbog toga, stanje mi se nešto popravilo, ne padam više u nesvjest svakih pola sata kao prije, jedino su vrtoglavice ostale, sluh je izgubljen na desno uho (tako je moralo biti jer su sve uklonili iz uha), na lijevo čujem svega 60% (nosio slušni aparat, sad za novi nemam novca za doplatu, a ovaj što ga daje socijalno mi ništa ne znači jer samo onda još više čujem šumove u ovom "zdravom" uhu), jake glavobolje ostale i još masa stvari.

Ali svejedno, pokušati ću ga kontaktirati nekako, pa da vidim što on o tome kaže.

To mi je inače sa centrom za ravnotežu nastalo prilikom detonacije bombe u zatvorenom prostoru, prokrvarilo uho, pao u nesvijest, nije mi imao tko pomoći jer je grad bio okupiran, i tek nakon 20 dana mi je pružena pomoć.

Sad su mi na zadnjoj MR glave otkrili i nekakve lezije na mozgu veličine 13 mm, i to povezuju sa svim ovim, jer sam navodno kasno operiran i sve je prešlo na mozak.

I za to sad pijem još neke tablete, skupe jako, po riječima doktora ne da me liječe nego samo da mi dovoljno kisika stigne do mozga da ne počnem opet padati u nesvijest. Svaki put moram čekati da dođu iz Austrije jer ih ovdje ne proizvode i onda umjesto 3 komada dnevno ja pijem 1 komad samo da razvučem što duže.

Inače, spominje se u papirima i ova tvoja dijagnoza, uz još par prije i poslije operacije.

 

Hvala vam svima još jednom na pomoći. Javit ću rezultate kad sve ovo obavim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema od toga ništa (po mom mišljenju, a volio bih da griješim).

 

Kasniš...kasniš......

 

Ali, pokušaj ovo što je Rubens napisao. Nemaš što izgubiti. Ako ne pokušaš izboriti se za svoja prava nećeš ništa (da tako kažem) dobiti.

 

Nemožeš dobiti niti na lotu ako ne uplatiš listić, ali ovo je daleko od lota.

 

Pokušaj, pronađi račune i predaj dokumentaciju pa, kako bude i napiši ovdje kako si prošao (ako se sjetiš).

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Pošto mi je dosta dobrih ljudi ovdje pomoglo (da ne pišem riječ supatnika), molio bih ako netko ima konkretan info za slijedeće:

 

Da li kao HRVI, 30% trajno, imam bilo kakvo pravo na povrat novca za lijekove?

Ne mora biti čak ni cijeli iznos povrata, bar PDV da ne plaćam ili sl.

 

Neki su lijekovi vezani za moju invalidnost iz rata (većina) a neki za bolesti koje su se pojavile poslije dobivanja statusa HRVI.

 

Da ne duljim, radi se mjesečno o dosta velikom (bar za mene, a mislim nažalost i za dosta vas) iznosu novca koji moram davati.

Lijekovi nisu tipa vitamina i sl., nego za centar za ravnotežu, mozak i dosta drugih bolesti, i dok ih prestanem piti na par dana završavam na neurologiji.

 

Zvao sam već HZZO, i ne mogu nigdje dobiti informaciju, nego samo zovi ovaj broj, pa ovaj, pa ovaj, itd...

 

Zahvaljujem na bilo kakvoj informaciji.

 

Poštovani kolega,

HRVI sam 40% (imao sam 60% privremeno do 2001. kada je drugostupanjska smanjila na 20% i dao sam na Upravni sud koji sam naravno dobio, ali su me na ponovnom izlasku pred drugostupanjsku komisiju za to prethodno razdoblje ocijenili Zakonom koji je upravo tada stupio na snagu tj 2004.godine).

Imam 100% opću nesposobnost i liječim se od Posttraumatske Epilepsije te već 16 god pijem lijekove.

U Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Glava II, članak 12,stavak 1 stoji da imamo pravo na lijekove bez plaćanja participacije i nije nigdje opisano postoje li ograničenja.

U Zakonu o braniteljima i posljedicama rata (http://www.mojauprava.hr/) stoji da su plaćanja oslobođeni branitelji koji se liječe zbog bolesti koja je posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu i koja je dokumentacija potrebna da se to dokaže i ispuni.

Sve to sam učinio i za svaki račun za lijek koji plačam (u ovom slučaju Keppru) u ljekarni sam tražio R1 račun.

U nadležnom Ministarstvu državne uprave , odjelu za branitelje, dobio sam obrazac P-2 ( koji se popunjava u tu svrhu iaka on glasi da tražiš dodjelu financijske pomoći za skrb i liječenje a ne ono o čemu Zakon govori)koji sam popunio na adresu Zaklade hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata ... (Trg Stara Trešnjevka 4) i sve sam to poslao preporučeno s povratnicom u 10.mjesecu 2013.godine, a u 12.mjesecu 2013. sam dobio odluku o odbijanju mog zahtjeva. Upravni odbor Zaklade je donio takvu odluku na osnovu članka 3 stavak 2 Zakona o Zakladi hrv. branitelja .....

Sve to isto napravi i nadam se da ćeš ti imati više sreće i da će ti odobriti plaćanje

Sretno :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne moraš plaćati lijekove koji su propisani za liječenje osnovne bolesti i koji su na listi HZZO-a za oslobođenje od plaćanja. Ali ima i lijekova koji su vezani za osnovnu bolest ali nisu na listi. Npr. liječnik ti kaže da ti može prepisati lijek koji ima manje nuspojava, itd. ali taj lijek nije oslobođen plaćanja participacije. Drugim riječima besplatni su ti oni lijekovi koji su najjeftiniji i najlošiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Nakon vaših savjeta, poslao sam pisma na razne adrese, i nakon evo dosta dugog čekanja, zaprimio sam pismo iz Ministarstva branitelja.

 

Poslali su HZZO-u Dopis sa zamolbom da me oslobe plaćanja lijekova jer sam, nakon njihove provjere, HRVI trajno bez prihoda, te da sam određene bolesti i ozljede zadobio u obrani suvereniteta RH, te da su mi možda sve druge bolesti posljedica moga učešća u ratu.

Također su zamolili HZZO da odgovore direktno meni i njima što su odlučili.

 

Skeptičan sam što će HZZO odgovoriti, ali ipak da pohvalim Ministarstvo branitelja jer su zbilja naširoko objasnili moju situaciju i da su sve provjerili i utvrdili da je sve istinito kako sam naveo.

 

Sad ću vidjeti kad stigne odgovor od HZZO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Evo, nakon izuzetno dugog čekanja na odgovor iz HZZO-a, dobio sam negativan odgovor na moju Zamolbu za oslobođenje od plaćanja lijekova ili bar da budem oslobođen od PDV-a.

 

Uglavnom, da skratim:

- PDV-a ne mogu biti oslobođen jer...bla bla bla...to je državni namet.

- Plaćanja lijekova ne mogu biti oslobođen jer... bla bla bla...to ne ovisi o mom učešću u ratu i što su mi bolesti vezane uz rat, niti o mojoj materijalnoj situaciji, nego uz zakonske akte... bla bla bla...

 

Obavili su kontrolu kod moje doktorice dali ja uopće koristim te lijekove te su bili u ljekarni u mom mjestu i provjerili dali zbilja kupujem i utvrdili da je sve istinito što sam naveo u zamolbi, ALI...

 

Njihov savjet je:

Da mi liječnici prepišu neke lijekove koji su na listi lijekova koji se ne plaćaju (takvi ne postoje za moje bolesti) ili da mi "prepišu neke lijekove koji bi mi možebitno mogli pomoći ??????"

 

Uglavnom, diplomatski su odgovorili da ih boli ona stvar za mene a to se odnosi i na druge.

 

Mrljavac, bio si u pravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija