Jump to content

Zatezne kamate od 2007 do danas


vlastnik

Preporučene objave

Poštovani!

Molim za savjet!

Fizička osoba duguje fizičkoj osobi zbog kupnje nekretnine novac koji bi trebao po aneksu predugovora biti izplačeni več u 2007. Dali ima prodavatelj pravo na zatezne kamate od 2007? Kde se može nači kolike su bile zatezne kamate u kojoj godini!

 

Za period do 31.12.2007. visina ZKA bila je uređena Uredbom i iznosila je 15% godišnje.

 

Od 01.01.2008. do 30.06.2011. visina ZKA ovisi o visini eskontne stope HNB i iznosila je 14% godišnje.

 

Od 01.07.2011. do danas visina ZKA iznosi 12% godišnje.

 

Ali Matrix vam je postavio dobro pitanje, vezano uz zastaru potraživanja, pa odgovorite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nastupila je zastara i za potraživanje duga i kamata.

ako je kupac nekretninu prepisao na sebe ?

ako je nekretnina na staro vlasniku(nije prepisana) može se tražiti ispunjenje ugovra (+ kamate) ili raskid ugovora.

kupcu treba uputiti pismeni zahtjev za isplatu ugovorene cijene (preporučeno i sa povratnicom,što čuvate sa kopiojom pismena)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nastupila je zastara i za potraživanje duga i kamata.

ako je kupac nekretninu prepisao na sebe ?

ako je nekretnina na staro vlasniku(nije prepisana) može se tražiti ispunjenje ugovra (+ kamate) ili raskid ugovora.

kupcu treba uputiti pismeni zahtjev za isplatu ugovorene cijene (preporučeno i sa povratnicom,što čuvate sa kopiojom pismena)

 

 

Hvala vam.

 

Kupac nekretnine nije prepiso na sebe, jer je imao samo predugovor, sa uvjetima.

U pocetku ove godine platio je dug a nije platio ZKA. a sada hoce prepis. Ja mislim (posto nisam siguran pitam vas) dali imam pravo na ZKA i to od 2007 ili manje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom mišljenju, ovdje je predugovor raskinut po sili zakona. Prema čl. 268. st. 5. ZOO-a - sklapanje glavnog ugovora može se tražiti u roku od 6 mjeseci od isteka roka predviđenog za njegovo sklapanje (negdje 2007.). Očito to niste tražili u tom roku.

 

 

Hvala za vas savjet.

 

Nesto ne razumijem. Kupac je platio jedan dio kupoprodajne cijene i dobio predugovor. Tome predugovoru je slijedio aneks- i po tom aneksu trebao bi kupac platiti jos ostatak cijene u 2007.On aneksa nije izpostivao i nije htio platiti ostatak cijene. Posto zgrada nije imala sredzenih papira nismo mogli napraviti konacnog ugovora- to smo napisali u predugovor. U pocetku ove godine platio je dug a nije platio ZKA. a sada hoce prepis. Ja mislim (posto nisam siguran pitam vas) dali imam pravo na ZKA i to od 2007 ili manje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija