Jump to content

Vožnja s HR dozvolom u inozemstvu (BiH) vozila stranih tablica i vlasništva


vital sound

Preporučene objave

Poštovani,

 

 

imam dva pitanja vezna za upravljanje vozilom stranih reg oznaka u inozemstvu tj. (BiH) .

 

 

1. Što mi treba da bi moga ja kao državljanin RH voziti vozilo stranih tablica u inozemstvu (BiH),prijateljevo , djevojkino, renta car. (mislim da je međunarodna dozvola, a zanima me moze li i bez nje u BiH).

 

 

2. Mogu li ja voziti vozilo stranih tablica (BiH) kupljeno na djevojkino ime i da mi on da punomoć (gdje ga izvaditi), unutar BiH, te prelaziti s njim granica prema Srbiji, Hrvatskoj ili bilo gdje u EU i pod kojim uvijetima.

 

 

Nadam se da ću dobiti od vas konkretan odgovor,

 

 

te unaprijed puno zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja skoro svakodnevno idem u BiH te je naša vozačka dozvola važeća.

 

Što se tiće upravljanja vozilom stranih tablica U BiH, mislim da nebi imali nikakvih problema ako niste državljanin BiH, odnosno vi sa vozilom kao strani državljanin ne činite nikakav carinski prekršaj.

 

2. Hrvatski državljanin ne može upravljati vozilo stranih reg. oznaka na teritoriju RH ukoliko nema potvrdu o školovanju ili zaposlenju u inozemstvu. Nikakve punomoći tu ne pomažu, osim u slučaju da je vlasnik vozila sa vama u vozilu. To se gleda da ste vi uvezli i koristite vozilo stranih oznaka na teritoriju RH bez prijave nadležnoj Carinarnici, odnosno bez plaćanja posebnog poreza i carine ukoliko vozilo nije iz zemalja EU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja skoro svakodnevno idem u BiH te je naša vozačka dozvola važeća.

 

U redu, ali s vozilom hrvatskih tablica vjerovatno..

 

Što se tiće upravljanja vozilom stranih tablica U BiH, mislim da nebi imali nikakvih problema ako niste državljanin BiH, odnosno vi sa vozilom kao strani državljanin ne činite nikakav carinski prekršaj.

 

Da li mogu voziti normalno vozilo drugog vlasnika BiH tablicabez ikakve punomoći s hrvatskom dozvolom ili trebam međunarodnu.

 

2. Hrvatski državljanin ne može upravljati vozilo stranih reg. oznaka na teritoriju RH ukoliko nema potvrdu o školovanju ili zaposlenju u inozemstvu. Nikakve punomoći tu ne pomažu, osim u slučaju da je vlasnik vozila sa vama u vozilu. To se gleda da ste vi uvezli i koristite vozilo stranih oznaka na teritoriju RH bez prijave nadležnoj Carinarnici, odnosno bez plaćanja posebnog poreza i carine ukoliko

vozilo nije iz zemalja EU.

 

Jasno mi je da takvo vozilo ne mogu voziti unutar RH bez prisustva vlasnika, a da li mogu unutar ostalih članica EU , kao i unutar matične države na koje je vozilo registrirano u ovom slučaju BiH ili susjedne Srbije.

 

Molim ostale korisnike da se jave ako imaju konkretna saznanja ili da me upute na pravu adresu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Upravljanje tuđim vozilom u inozemstvu regulirano je Konvencijom o cestovnom prometu, Beč 1968 (http://www.unece.org/fileadmin/DAM/trans/conventn/Conv_road_traffic_EN.pdf).

 

Članak 35 stavak 3 kaže da svaka zemlja potpisnica ima pravo tražiti dokaz o pravu na upravljanje osobe koja nije vlasnik. U tu je svrhu napravljen višejezični unificirani obrazac koji se zove Dozvola za upravljanje tuđim vozilom u inozemstvu. U BIH je izdaje nacionalni autoklub BIHAMK, pa je najbolje njima se obratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Međunarodnu konvenciju o prometu na cestama (prevedenu) možete skinuti iz naše baze zakona.

 

http://www.legalis.hr/forum/downloads.php?do=file&id=117

 

Domaće vozilo mogu voziti stranci u bilo kojoj državi.

 

Domicilni državljani kod kuće mogu upravljati stranim vozilom pod posebnim uvjetima.

 

Strani državljani (nerezidenti) mogu upravljati stranim vozilima bez ograničenja.

 

Državljani RH koji namjeravaju upravljati HR vozilom koji nije u njihovom vlasništvu izvan RH bi trebali ishodovati dozvolu HAK-a.

 

http://www.hak.hr/ino/punomoc/

 

Ukoliko se iza pitanja krije namjera izigravanja poreznih propisa upravljajući BiH vozilom po RH - ne pomaže ništa.

punomoc_2.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko se iza pitanja krije namjera izigravanja poreznih propisa upravljajući BiH vozilom po RH - ne pomaže ništa.

 

Ma ne krije se nikakva namjera izigravanja poreznih propisa, nego imam konkretan problem i situaciju. Zelim kupiti vozilo na djevojkino ime s kojom zivim u BiH s njihovim tablicama, jer su mi ukrali vozilo s HR tablicama pred kuchom i vjerovatno bi ponovo to napravili.

 

Pa me zanima da li ja s takvim vozilom mogu ući u Hrvatsku da odem posjetiti obitelj bez nekih većih problema ako ona nije uz mene u vozilu,na temelju njene punomoći ili nekog drugog dokumenta ??

 

To je jedino upitno jer po odgovorima izgleda da sve drugo mozhe pitano iz prvog posta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 7 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija