Jump to content

Pomoć, savjet...


mugen

Preporučene objave

Situacija je sljedeće. Probat ću biti ćim kraći.

Otac i majka su sagradili kuću prije 50 godina

Otac je poginuo prije 30 godina i na ostavinskoj raspravi majci je pripalo 3/4, meni 1/4 dok se je moja sestra odrekla u našu korist.

Sestra je iselila iz kuće prije 20 godina, a prije 15 godina podigla kat iznad kuće gdje smo živjeli majka i ja.

Majka je upoznala čovjeka prije 10 godina i zadnjih 5 godina živjela s njim u njegovoj kući u koju su nevjenčani zajedno ulagali. jednako kao i u vikendicu na moru kojoj je također on vlasnik.

Majka se za tog čovjeka udala 3 mjeseca prije smrti.

 

Čeka me ostavinska rasprava, pa me zanima koja prava ima moja sestra i majčin suprug, a koja ja. Brine me slučaj ako se njih dvoje ne bi odreklo svog dijela kuće za koju se brinem i ulažem zadnjih 15 godina. Da li imam pravo na dio u njegovoj kući i vikendici?

Ako sam izostavio koji bitan detalj, recite.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Danas je bilo prvo ročište koje je završeno neslavno i odgođeno za 7 dana.

Sestra mi je ustupila svoje kompletno nasljedstvo. Majčin suprug (u daljenjem tekstu xxxxx) je prihvatio i nije se izjasnio što želi...suvlasništvo, nagodbu...

Ne želim mu dati niti kune jer su to moji otac i majka sagradili u svom braku i osim xxxxx zakona on nema apsolutno nikakva prava na tu kuću.

Majka je s xxxxxxx živjela oko 4 godine neprijavljena u kući koju su zajedno kupili, jednako kao i auto. Za to nemam nikakav dokaz. Za zajednički život izvan bračne zajednice bih pronašao svjedoke. Saznao sam da je od doktora saznao da majci nije puno života preostalo, nakon čega su se vjenčali.

Molim vas hitne savjete:

1. Koje me sve opcije čekaju na sljedećem ročištu?

2. Da li mogu pokrenuti nekakvu tužbu protiv njega vezano za zajedničko stanovanje i namjerno neprijavljivanje na njegovu adresu kojim bi majka nakon 3 godine stekla pravo na pola?

3. Da li mogu ići na poništenje braka uz optužbu da je oženio moju majku iz koristoljublja znajući da umire?

 

Ako imate bilo kakav savjet koji bi mi mogao pomoći, molim vas da mi ga kažete.

Ne mogu vam opisati o kakvom xxxxxxxxxxxxx je riječ i da kod njega nema ljudskog razgovora.

 

Molim vas hitan odgovor kako bih se čim bolje pripremio za ročište.

 

Puno hvala unaprijed

uređeno: od G-man
neprimjereno izražavanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Mugen,

mogu vas shvatiti da ste pod revoltom,no uzdrzite se od vezanja slova koja cine neprimjerenu rijec.

Ukoliko na sljedecem rochistu dodje do spora,bojim se da ce ostavinski postupak biti prekinut,usljed cega ce neko biti upucen na parnicu,u ovom slucaju najvjerovatnije Vi.

Po meni je najbolje da okoncate ostavinski postupak a kasnije da uredjujete suvlasnicke odnose,iz razloga sto se parnicenje moze otegnuti u nedogled.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Matrix. Ispričavam se zbog istipkanih ružnih riječi.

 

Trenutno bih htio završiti ostavinsku. Gospodin se izjasnio da prihvaća nasljedstvo, na što je uslijedilo pitanje bilježnika što želi, suvlasništvo, sporazum, nagodbu. Na to pitanje se on nije htio izjasniti, pa je rasprava odgođena.

Zanima me da li on na ostavinskoj može reći ustupam uz određenu naknadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mugen napisao.

Majka je s xxxxxxx živjela oko 4 godine neprijavljena u kući koju su zajedno kupili, jednako kao i auto.

--------------------------------------

ako su zajedno kupili kuću, dok su bili u vanbračnoj vezi koja se nastavila sklapanjem braka, kuća je bračna stečevina, kao i auto.

na ostavinskoj raspravi navedte i 1/2 kuće i auta i tražite podjelu.

navedi i vikendicu na moru pa neka dokazuje dali je ta imovina stečena prija braka.

 

u gruntovnici traži vlasnički list za kuću i vikendicu. ako je potrebno traži i povjesni izvadak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje isprike svima na ružnom izražavanju.

Molim shvatite moju frustriranost jer mi se nanosi moralna nepravda.

 

Sve OK, Mugen. Razumijem vaše trenutno emocionalno stanje, ali to vam ne daje za pravo na ovakvo izražavanje. Zato je i bilo dano upozorenje.

 

Inače, uočavam kontradikciju između posta #1 i #6, tako da ni meni nije skroz jasno što je (izvan)bračna stečevina majke i novog supruga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, sad vidim da se vrlo lako mogu moji navodi shvatiti kao kontradiktorni, pa ću pojasniti. Priliko upoznavanja moje majke i dotičnog gospodina, majka je živjela u zajedničkom kućanstvu sa mnom i mojom ženom, dok je gospodin živio u jednoj sobi zajedno sa svoja dva sina u nekretnini koju je on izgradio. Nakon par godina "hodanja", majka i gospodin odlučili su se za kupovinu nekretnine u kojoj su živjeli u vanbračnoj zajednici nekih 3-4 godine. Ne znam s koliko novaca i da li je majka uopće sudjelovala u kupovini te nekretnine. Kao vlasnik te nekretnine je naveden samo on (ako je ta kupovina uopće pravno prenesena). Isto tako u vrijeme zajedničkog življenja kupljen je auto u čijoj kupovini je majka sudjelova s pola iznosa. Svo to vrijeme zajedničkog života majka se brinula i ulagala u tu kuću. Cijelo to vrijeme odbijao je majku prijaviti na adresi te nekretnine. Čak i prije kupovine te nekretnine, majka se svojim radom brinula za vikendicu na moru, u njegovom vlasništvu od prije upoznavanja majke, dosta velike vrijednosti, što svakodnevnim kućnim poslovima, što brigom oko gostiju soba koje su iznajmljivali. Moguće da je i financijski sudjelovala u održavanju/ulaganju u vikendicu.

Majka se smrtno razboljela i po riječima doktora, gospodin je s njenim stanjem bio upoznat otprilike u ožujku prošle godine. U travnju iste godine su se vjenčali, i tek tada je majka prijavljena na tu adresu, da bi majka preminula 3 mjeseca kasnije.

 

Molim detaljne savjete, što i kako mogu napraviti za početak u ponedjeljak na ostavinskoj i što svaka od mojih odluka može imati kao posljedicu, odnosno što nakon toga.

 

Puno Vam hvala svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako traži dio imovine koju je imala majka prije nego ga je upoznala

(imovine koju je stekla s vašim ocem) i vi tražite dio imovine koju je stekla u vanbračnoj zajednici (kuća i auto). vikendica je osobna imovina,to će lako dokazati.

izvanbračna zajednica je zajednice neoženjenog muškarca i neudane žene koja traje najmanje tri godine ili krače ako je u toj zajednici rođeno djete.

imovina stečena u izvanbračnoj zajednici je zajednička (kao i u braku ) bez obzira na čije ime glasila.

u gruntovnici izvadi vlasnički list i traži povjesni izvadak za kuću. bit će ti puno jasnije.

na ostavoinskoj navedite majčino financijsko ulaganje ulaganje u kuću i vikendicu. tražite uračunavanje ulaganja u nasljedni dio.

vjenčao se da bi bio nasljednik njene imovine !

dali ostvaruje i obiteljsku mirovinu ili ima svoju mirovinu.

 

sestra je podignula kat na kući u kojoj živite .

tražite izuzeče tog dijela iz ostavinske mase . taj dio kata bi trebao biti sestrin. gradila je uz dozvolu večinskog vklasnika. sestra bi trebala tražiti utvrđivanje vlasništva ulaganjem.

potvrdi sestrino ulaganje i priznaj joj vlasništvo.

bolje sestra nego neki stranac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kuća je etažirana i sestra se ne mora bojati.

Da li da njegovu nekretninu u koju je moja majka ulagala spominjem sada na ostavinskoj ili naknadno osporavam ostavinsko rješenje?

Da li da mu nudim nagodbu prije ostavinske?

 

Volio bih to riješiti u ponedjeljak i da više nemam veze s njim.

U slučaju da ne pristane na nagodbu "ja ne diram tvoje, nemoj ni ti moje" u cilju mi je maksimalno rastegnut konačno rješenje. Kako da to izvedem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Završila ostavinska.

Na moj iskaz da postoji još jedna nekretnina i pokretnina koja nije navedena kao ostavina, te mojim zahtjevom da se to istraži dobio sam glatku odbijenicu da sam to trebao dostaviti na ostavinsku. Nisam to dostavljao jer se na tim dokumentima ne spominje moja majka.Tražio sam odgodu ostavinske i ona je odbijena. Dobio sam uputu da privatnom tužbom prvo to utvrdim a zatim prijavim naknadno pronađenu imovinu. Tražio sam da se moji navodi barem stave u zapisnik i to je odbijeno. Dojma sam da je javnom bilježniku bilo u interesu završit ostavinsku i pokupit svoju nagradu.

Potpisao sam dokument ostavinske rasprave.

Molim vas informacije da li imam osnove za žalbu na rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima.

Moja procjena je da mi se neisplati ulaziti u spor oko stjecanja prava na imovinu stečenu u braku jer je niske vrijednosti.

Ne znam što očekivati od njega, ali mogu pretpostaviti. Pretpostavka je da želi moju isplatu njegovog dijela kuće. Koliko će tražiti ne znam. Što ako traži iznos koji ja neću biti u mogućnosti isplatiti bez ugrožavanja egzistencije mene i moje obitelji, a kuću ne dam na dražbu jer je ona moj dom na koji imam pravo po Ustavu RH. On ima dvije nekretnine. Kada se mogu vaditi na "nevrijeme" (molim da mi to pojasnite kao laiku)? Kakve su mogućnosti otplate na rate, na koji rok...? Koliko sud uzima u obzir socijalno stanje suvlasnika (mene i moje obitelji) od kojeg se traži isplata? kakve još opcije postoje?

Oprostite na "sto pitanja" ali ne spavam mirno zbog situacije u kojoj se nalazim i bojim se za egzistenciju svoje obitelji.

 

Hvala vam na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

procijena ti je pogrešna !

 

nije bitno koliko nekretnina on ima.

po odluci javnog bilježnika postaje suvlasnik nekretnine u kojoj živiš i to u 1/3

predpostavljam da je i sestra suvlasnik 1/3

za tu 1/3 suvlasništva može tražiti najam.

 

kolika je vrijednost imovine stečene u braku (auto,kuća)

možda bi mogli napraviti dogovor.

vi nedirate (netražite)dio imovine u kojoj živi i auto

on nedira vaš dio nekrenine u kojoj živite.

 

razmislite ako nije kasno za žalbu protiv rješenja javnog bilježnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kuća je veličine 30m2, ne znam procijeniti, možda 20000-30000 €

Auto ne vrijedi više od 3.000 €

Pokušao sam s ponudom da ja neću dirati njegovo i da on ne dira moje. Odbio je uz popriličnu sigurnost da majka nije imala pravo na tu kuću. Kuću je on, sad nisam siguran, kupio ili mijenjao za neku svoju zemlju.

U mojoj kući ima suvlasništvo 1/4 jer sam od prije imao 1/4, a sestra se svega odrekla u moju korist.

 

Ne znam na što bi se žalio kada sve što sam naveo na ostavinskoj je odbijeno i upućeno na privatnu tužbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije neg što odustaneš od daljnjeg postupka smatram da bi bili poželjno u nadležnom sudu,Zemljšnoknjižnom odjelu (gruntovnica) provjeriti imovno stanje majke i vlasništvo nad tom kućicim . način stjecanja. pokušt tražiti povjesni izvadak (ako ima indicija da je kućica kupljena za vrijeme trajanja zajedničkog života i novcem zarađenim u toj zajednic)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija