Jump to content

potvrda o nekažnjavanju


fani22

Preporučene objave

  • 5 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav,

 

Za potrebe posla potreban je "dokaz o dobrom ugledu". Kopiram dio članka:

d) koja nije pravomoćno osuđena za kaznena djela propisana Zakonom o tržištu vrijednosnih papira i kaznena djela propisana Zakonom o kaznenim djelima protiv tržišta kapitala,

e) kojoj zbog nepoštivanja odgovarajućih propisa nije oduzeta odgovarajuća suglasnost ili odobrenje za obavljanje određenih poslova prema zakonima koji su u nadležnosti Agencije ili Hrvatske narodne banke,

f) protiv koje nije pokrenuta istraga odnosno protiv koje se ne vodi kazneni postupak zbog kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti,

g) koja nije pravomoćno osuđena za kazneno djelo:

– prijevare;

– protiv vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom;

– protiv imovine, kod kojih se kazneni postupak pokreće po službenoj dužnosti;

– protiv sigurnosti platnog prometa i poslovanja;

– protiv pravosuđa;

– protiv vjerodostojnosti isprava;

– protiv službene dužnosti;

– kaznena djela za koja se kazneni postupak pokreće po službenoj dužnosti;

– kaznena djela iz Zakona o tržištu vrijednosnih papira;

– kaznena djela iz Zakona o kaznenim djelima protiv tržišta kapitala;

– kaznena djela iz Zakona o trgovačkim društvima.

 

 

Kakva je to potvrda i gdje se podiže?

Osobi kojoj treba je bila kažnjavana u 12/2011 (pravomoćna presuda) 3 mj zatvora sa uvjetom od 2 godine. Ako dobro zbrajamo za mjesec dana će isteći i period rehabilitacije. Djelo nema veze sa gore navedenim kaznenim djelima (npr. protiv tržišta kapitala i sva ona koja se gore navode).

I dosada isčitavajući temu, još samo jednom povrda da li sam dobro shvatila da osoba kojoj je istekla uvjetna kazna i trenutno je u periodu rehabilitacije može dobiti Potvrdu o nekažnjavanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I dosada isčitavajući temu, još samo jednom povrda da li sam dobro shvatila da osoba kojoj je istekla uvjetna kazna i trenutno je u periodu rehabilitacije može dobiti Potvrdu o nekažnjavanju?
Dobro ste shvatila, samo mali ispravak - radi se o potvrdi da se ne vodi kazneni postupak (točka f vašeg citata).

 

Kakva je to potvrda i gdje se podiže?
Kod nadležnog Općinskog i Županijskog suda (prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva).

 

No, trebat će vam i izvadak iz kaznene evidencije (točke d i g vašeg citata), kojeg morate zatražiti od Ministarstva pravosuđa.

 

Osobi kojoj treba je bila kažnjavana u 12/2011 (pravomoćna presuda) 3 mj zatvora sa uvjetom od 2 godine. Ako dobro zbrajamo za mjesec dana će isteći i period rehabilitacije.
Tako je, ako u međuvremenu nije bilo neke nove osude.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djelomično vezano za temu, slučajno sam naletjela na stranicu Hrvatske obrtničke komore, koja također dodjeljuje potvrde Suda časti o dobrom ugledu, koje se izdaju kao prilog ponudama, zahtjevima za licence i koncesije i slično.

 

evo linka: http://www.hok.hr/sud_casti/potvrde_suda_casti_o_dobrom_ugledu

 

Slično daje i Hrvatska gospodarska komora za svoje članice: http://www.hgk.hr/sud-casti-pri-hgk/izdavanje-uvjerenja-o-neizricanju-stegovne-mjere

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim pomoc.

Radim na poslu vec osam godina. Ove sam godine pravomocno osuden na 2 godine uvijeta i 6 mjeseci zatvora. Zanima me hocu li moci izvaditi potvrdu o nekaznjavanju? Osuden sam zbog kaznenog dijela prijetnje bliskoj osobi.

Morao bi uskoro izvaditi potvrdu jel poslodavac azurira neke podatke.

Takoder posto radim u novcarskoj instituciji dali kazneno dijelo prijetnje utice na moj posao?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Ovako, postoje dvije vrste "dokumenata" koje se tiču ove materije -

 

1. uvjerenje o nekažnjavanju - koje izdaje sud nadležan prema mjestu prebivališta podnositelja, a kojim se potvrđuje kako se protiv te osobe pred tim sudom ne vodi kazneni postupak, dakle da nije potvrđena optužnica i da nije izrečena nepravomoćna osuđujuća presuda za kaznena djela za koja je zapriječena novčana kazna ili zatvor, dakle radi se o postupcima u tijeku;

 

2. izvadak iz kaznene evidencije - tzv. dosje, kojeg vodi Ministarstvo pravosuđa, i u kojem su evidentirane pravomoćne osuđujuće presude protiv dotične osobe, dakle radi se o pravomoćno završenim osuđujućim postupcima.

2012. g. osuđena sam na godinu dana uvijetne kazne, protekle su još tri godine nakon isteka te godine dana uvijetne kazne i sada nastupa rehabilitacija.

Ako sam dobro shvatila ovo do sada, ukoliko se prijavim za posao u državnoj službi, više nemam zapreke da od suda dobijem Uvjerenje o nekažnjavanju, ali, moje pitanje je:

 

Da li time što je istekom od tri godine nakon isteka moje uvijetne kazne od godine dana, nastupila rehabilitacija, da li ja prilikom prijave za rad u državnoj službi zadovoljavam stavku natječaja:

U državnu službu ne može biti primljena osoba za čiji prijam postoje zapreke iz članka 49. Zakona o državnim službenicima., a taj članak glasi:

 

U državnu službu ne mogu biti primljene osobe:

 

a) protiv kojih se vodi kazneni postupak ili koje su osuđene za kazneno djelo

 

– protiv života i tijela,

 

– protiv slobode i prava čovjeka i građanina,

 

– protiv Republike Hrvatske,

 

– protiv vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom,

 

– protiv spolne slobode i spolnog ćudoređa,

 

– protiv braka, obitelji i mladeži,

 

– protiv imovine,

 

– protiv sigurnosti platnog prometa i poslovanja,

 

Odredbom članka 10. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnim službenicima (»NN«, br. 49/11. koji je stupio na snagu 7. svibnja 2011.) u stavku 1. točki a) podstavku 8. riječ: »pravnog« zamijenjena je riječju: »platnog«.

 

– protiv pravosuđa,

 

– protiv vjerodostojnosti isprava,

 

– protiv javnog reda ili

 

– protiv službene dužnosti,

 

osim ako je nastupila rehabilitacija prema posebnom zakonu.

 

Mislim da bi moj slučaj spadao u kazneno djelo vezano uz vjerodostojnost isprava.

Da li po tom članku gubim svako pravo za natječaje u državnoj službi ili nastupom rehabilitacije ipak imam to pravo. Što je rehabilitacija “po posebnom zakonu”?

Puno bi mi značio odgovor… hvala…

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad si rehabitirana i možeš se zaposlit u državnoj službi.

 

U ovom zakonu je objašnjena rehabilitcija i to je taj posebni zakon http://www.zakon.hr/z/554/Zakon-o-pravnim-posljedicama-osude,-kaznenoj-evidenciji-i-rehabilitaciji

 

Inače potvrda o nekažnjavanju ti je čista odavno tj.od kad je presuda postala pravomoćna dok izvod iz kaznene evidenicije nije dok ne nastupi rehabilitacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad si rehabitirana i možeš se zaposlit u državnoj službi.

 

U ovom zakonu je objašnjena rehabilitcija i to je taj posebni zakon http://www.zakon.hr/z/554/Zakon-o-pravnim-posljedicama-osude,-kaznenoj-evidenciji-i-rehabilitaciji

 

Inače potvrda o nekažnjavanju ti je čista odavno tj.od kad je presuda postala pravomoćna dok izvod iz kaznene evidenicije nije dok ne nastupi rehabilitacija.

 

Ovo mi je puno pomoglo, stvarno nisam bila sigurna, a nije baš tema o kojoj je lako propitkivati se. Hvala od srca icon7.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav. Imam par pitanja. Prije dvije godine sam bio na obavijesnom razgovoru u policiji gdje mi je službenik rekao da će biti podnesena prijava Dorh-u protiv mene(vjerojatno zastrašivanje da priznam nešto što nisam napravio). Napravio je zapisnik i nakon toga ništa nisam dobio doma, nikakvu obavijest ili pismo o pokretanju postupka. Sad mene zanima, planiram se zaposliti u njemačkoj, da li će mi nešto biti vidljivo u mojoj potvrdi o nekažnjavanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li sam trebao dobiti kakvu obavijest o podnošenju kaznene prijave?

 

Ne, dobili biste poziv za prvo ispitivanje okrivljenika, a zatim optužnicu na odgovor. Poslije 2 godine, moja procjena je da je prijava, ako je uopće podnesena, odbačena rješenjem DORH-a.

 

Da li se u nečemu razlikuje potvrda koja se vadi za RH i za druge zemlje, u ovom slučaju njemačku.

 

Vi vadite potvrdu da se protiv vas ne vodi kazneni postupak u RH, tako da tu razlike nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 7 mjeseci kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

kupio mobitel za koji nisam znao da je ukraden imam pravo zalbe eh sad  imal koristi

..(1) Ko stvar za koju zna da je pribavljena krivičnim djelom ili ono što je za nju dobiveno prodajom ili zamjenom, kupi, primi u zalog ili na drugi način pribavi, prikrije ili proda, 
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine. 
(2) Ko krivično djelo iz stava 1. ovog člana učini ne znajući da je stvar pribavljena krivičnim djelom, iako je to po okolnostima slučaja mogao znati, 
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da vam je izdan kazneni nalog za prikrivanje? Čime DORH dokazuje namjeru na vašoj strani odnosno saznanje da se radi o ukradenom uređaju? Tu vam leži ključ cijelog slučaja.

Glede zapreka za prijam, problema bude dok ne nastupi rehabilitacija (možda i nakon toga), imajući u vidu odredbu čl. 35. Zakona o službi u OSRH i čl. 47. st. 6. Zakona o policiji (dostojnost).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zanima me da li cu bit primljen u policiju ako sam dobio tu kaznu uvjeta za to djelo... a ovako pise za konkurs 

  1. da protiv kandidata nije pokrenut krivični postupak i da nije izrečena pravosnažna kazna zatvora za krivično djelo, osim za krivična djela protiv ugrožavanja sigurnosti javnog prometa u skladu sa krivičnim zakonodavstvom,
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav imam pitanje.

Izvukao sam potvrdu o nelaznjavanju i naravno pise vodi se postupak.. pred 2 godine sam napravio glupost i dobio uvjetno.. no medutim na potvrdi pise da se vodi postupak i nesto novo a nisam nista napravio a oznake su potvrdena optuznica KOVM -111/16 a drugo piše postupak se vodi pod br. KMP-7/17.   Dali netko zna sto to znaci

uređeno: od Arinjoo
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oznaka KOVM znači kazneni postupak, optužno vijeće, a oznaka KMP znači kazneni postupak, mlađi punoljetnik (do 21. godine života).

Znači, protiv vas je podignuta optužnica, koja je prošla kontrolu optužnog vijeća i određeno je raspravno vijeće te bi rasprava pred sudom trebala početi (ili već traje ?).

Ovo što pišete za incident pred dvije godine, o čemu se tu točno radilo (ne trebate detalje, nego ugrubo) i na koji način je taj postupak završen?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, G-man je napisao:

Oznaka KOVM znači kazneni postupak, optužno vijeće, a oznaka KMP znači kazneni postupak, mlađi punoljetnik (do 21. godine života).

Znači, protiv vas je podignuta optužnica, koja je prošla kontrolu optužnog vijeća i određeno je raspravno vijeće te bi rasprava pred sudom trebala početi (ili već traje ?).

Ovo što pišete za incident pred dvije godine, o čemu se tu točno radilo (ne trebate detalje, nego ugrubo) i na koji način je taj postupak završen?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci to je ubiti bilo kraj 2015 skoro 3 godine..i ja sam jucer izvukao potvrdu o nekaznjavanju i nisam znao do jucer.. pred 2 godine se desila glupost..ukraden telefon..i dobio uvijetnu.. a danas sam isao provjeriti sta je ovo drugo da bi mi rekla da je to za drugi telefon koji ja nisam ukrao nego kupio i sada ocito opet na sud zbog toga a i imam svjedoka koji je vidio da sam kupio. Uvjetna je ja mislim prosla bilo je 6 mjeseci al sam sada u strahu jer za ovo sam znao i mislio da je to gotovo a papire koje sam dobio sam bacio. No medutim to je opet na snazi.. imam 22 godine i neznam kako to rijesiti..lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U redu, znači razriješili ste dvojbu glede tog drugog postupka, sada se trebate koncentrirati na obranu u tom postupku, glede čega sugeriram da angažirate odvjetnika kaznenjaka i svakako predložite da se navedenog svjedoka ispita pred sudom.

Glede trenutne dobi, nije bitno koliko danas imate godina, jer očito je da je djelo počinjeno kada ste bili mlađi od 21. godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U najcrnjem scenariju, dakle da vas opet osude, imajući u vidu mlađu životnu dob i ne pretjerano visoku štetu, trebala bi opet ići uvjetna, recimo cca 8 mjeseci, ali sa malo dužim rokom provjeravanja od 2 ili 3 godine.

Ubuduće se klonite kupovine ovih "jeftinih" telefona, jer ako je nešto prelijepo da bi bilo istinito, u pravilu nije, jer postoji neka caka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
, mm1888 je napisao:

Jedno pitanje

Potvrda o nekaznjavanju i uvjerenje da se ne vodi kazneni postupak je jedno te isto ili? 

Tako je, a postoji i izvadak iz kaznene evidencije (kolokvijalno zvan dosje), u kojem su evidentirane sve pravomoćne presude protiv određene osobe, tako dugo dok ne nastupi tzv. pravana rehabilitacija, kada se brišu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Dakle ovako 2012.god me policajac zaustavio da sam vozio auto pod zabranom(zabrana od 6 mj) te sam nakon nekoliko mjeseci dobio kaznu pise kazneno dijelo i sad presuda 3 mj zatvora uz rok kusnje od godinu dana znaci uvjetna kazna je bila znaci, ona je prestala negdje 2013 ili 2014.zanima me dali mogu dobiti uvjerenje o nekaznjavanju ako od tada nemam nikakvo kazneno dijelo vise

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Pozdrav....može malo pomoći, dakle trebam tu vražju potvrdu o nekažnjavanju za zapošljavanje ...eh sad ima tolko papira i više neam pojma kaj ja trebam dali je to "uvjerenja da se ne vodi kazneni postupak" ili je to "uvjerenje iz kaznene evidencije" vadim preko e-građana pa su ti dokumenti tako nazvani....

Isto tako skoro sam na isteku uvjetne kazne te dali će u "uvjerenju da se ne vodi postupak" biti vidljivo i onemogučiti mi prijavu za posao ili neće?

 

Pliz help

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, gmazda je napisao:

Pozdrav....može malo pomoći, dakle trebam tu vražju potvrdu o nekažnjavanju za zapošljavanje ...eh sad ima tolko papira i više neam pojma kaj ja trebam dali je to "uvjerenja da se ne vodi kazneni postupak" ili je to "uvjerenje iz kaznene evidencije" vadim preko e-građana pa su ti dokumenti tako nazvani....

Isto tako skoro sam na isteku uvjetne kazne te dali će u "uvjerenju da se ne vodi postupak" biti vidljivo i onemogučiti mi prijavu za posao ili neće?

 

Pliz help

OK sad sam negdje gore u textu vidio da je uvje. da se ne vodi kazneni postupak ta vražja potvrda o nekažnjavanju...nego bude ona čista iako mi je uvjetna još par mjeseci ili bu to OK za posal?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Lijepo molim za pomoć.

Dobio sam dobar posao u Njemačkoj, poslodavac me traži da izvadim Führungszeugnis.

Kod nas imam kaznenu pravomoćnu presudu za krivotvorenje uz kaznu od cca. 7000 kuna.

U Njemačkoj, u taj Führungszeugnis me ulaze presude sa manje od 3 mjeseca zatvora i /ili novčana kazna u iznosu do 90 dnevnica.

https://www.bundesjustizamt.de/DE/Themen/Buergerdienste/BZR/Inland/FAQ_node.html#faq5504780

Hoću li moći zadržati posao?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naš izvadak iz kaznene evidencije vam neće biti čist, budući će u njemu biti evidentirana ova osuda za falsifikat.

Sad, kako će to Nijemci gledati, ne bih znao. Ako je tako kako pišete, onda ne biste trebali imati problema budući je prosječan dnevni dohodak u RH nešto iznad 200 kuna (bio oko 215 kn), pa onda ispada da ste ispod ovih 90 dnevnih dohodaka, a kako tvrdite da nije bilo nikakve druge sankcije, ispada da ne bi smjelo biti problema. Ali, uzmite ovo s rezervom dok se ne javi netko sa konkretnijim saznanjima ili osobnim iskustvom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
Na 13. 01. 2014. at 22:13, G-man je napisao:

Ukoliko je presuda kojom vam je izrečena uvjetna osuda postala pravomoćnom, uvjerenje o nekažnjavanju će vam biti "čisto", jer se ono odnosi na činjenicu da se protiv vas trenutno ne vodi nijedan kazneni postupak (jasno ukoliko se doista ne vodi).

 

Ukoliko navedena presuda nije postala pravomoćnom, uvjerenje o nekažnjavanju neće biti "čisto" i posljedično će vam moguće predstavljati problem.

Moze pomoc 

trebam vaditi potvrdu o nekaznjavanju imo sam problema sa zakonom dobio sam uvjetnu da ne smijem prekrsiti zakon jednu godinu  ili cu platiti kaznu od 700km

to je bilo prije dvi godina 

pa me zanima sta ce mi pisati na potvrdi o nekaznjavanju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Na 17. 01. 2014. at 17:12, G-man je napisao:

 

Pa gledajte, spomenuto uvjerenje se primarno traži kod zapošljavanja (iako ne traže ga svi poslodavci), a ima i država koje ga traže prilikom postupka odobravanja vize. To su dva najčešća slučaja u praksi gdje će vam trebati.

 

Iako ponavljam - naziv jeste nespretan i asocira ljude na nešto sasvim drugo. Također ukazujem i na mogući apsurd - obzirom navedeno uvjerenje izdaje sud nadležan prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva, sasvim je moguća situacija da se pred tim sudom protiv pojedinca ne vodi nikakav postupak, ali se vodi pred nekim drugim sudom. Evo, npr. Slavonac sa prebivalištem u Osijeku, na ljetovanju u Dubrovniku počini kazneno djelo i naravno sudi mu se u "Grodu", ali on spomenuto uvjerenje o nekažnjavanju komotno digne "čisto" od svog suda u Osijeku. To nisu baš prečeste situacije, ali su sasvim moguće, a daju krivu sliku.

 

 

Nema problema, Strawinsky. Zato je Legalis.hr i tu.

Pozdrav,

Osoba je dobila posao u inozemstvu i treba joj uvjerenje o nekažnjavanju. Osuđena je na 1 god zatvora, ali 3 god uvjetno. 

Po ovome će uvjerenje biti čisto?

Kazna ističe za oko 2 mjeseca, posao počima za oko mjesec, a potvrda treba odmah.

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 5 mjeseci kasnije...

Da li ako sam odlezao 3 mjeseca u Bosni,  a imam Srbijanski pasoš,  i u Austriju idem da radim.  Da li mogu da izvadim u Srbiji taj papir o kaznenoj evidenciji i da li ce pisati da nisam kaznjavan? Idem preko Srbijanskih papira i jel su povezani sto se tice toga Bosna i Srbija? Mogu li austrijanci proveriti? Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija