Jump to content

Realizacije oporuke


PetraZgb

Preporučene objave

Malo sam citala sto i kako s oporukom koju zelim vlastorucno sastaviti. Oporuku bi pohranila u Hrvatski upisnik oporuka. Ovako, nemam (i necu imati) (izvan)bracnog druga niti djecu (moj 1. zakonski nasljedni red), no recimo da ce u momentu moje smrti na zivotu biti moja majka i/ili moj brat. U oporuci bi svu svoju pokretnu i nepokrentnu imovinu zeljela ostaviti osobi XY s kojom nisam u nikakvog rodbinskom i inom srodstvu. Nije (izvan)bracni drug niti (posvojeno) djete. Moje je konkretno pitanje: Je li u slucaju moje smrti na ostavinskoj raspravi moja majka i/ili moj brat (jedini koji dolaze u potencijalni red nasljedivanja) mogu sporiti moju oporuku i traziti za sebe zakonski dio moje imovine?? Molim za tocan odgovor kako stoji u zakonu jer bi zeljela biti 100 % sigurna i mirna. Malo koliko sam citala - shvatila sam da jedino 1. zakonski red nasljedivanja ((izvan)bracni drug i djeca ) moze (ako su iskljuceni iz oporuke, "razbastinjeni") po zakonu traziti odredjeni dio moje ostavstine iako nisu navedeni u oporuci, jeli tako?? Znaci, ako u opuruci nisu navedeni moja majka i brat ne mogu ici kontra moje oporuke u kojoj bi se pripalo osobi XY.

Ili, ako zelim sve ostaviti osobi XY da razmisljam o Ugovoru o dozivotnom uzdrzavanju i onda da temeljem toga osoba XY dobije moju imovinu??

 

HVALA PUNO

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,

sacinite vlastorucnu pisanu oporuku sukladno clanku 30.ZN.(osobno napisati i kao takvu potpisati,nije nuzno ali navedite mjesto i datum)

Namirenje nuznog dijela iz oporucene imovine mogu zahtijevati nuzni nasljednici sto u vasem slucaju to nije..

Pozdrav

 

 

Hvala vam puno na odgovoru i na trudu kojim svima dosta olaksavate zivote!

 

Ljubazan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovana, Vaša majka ipak dolazi u obzir za nasljeđivanje kao nužni nasljednik, ali samo ako se ispune sljedeći uvjeti:

 

Ostaviteljevi roditelji, posvojitelji i ostali predci nužni su nasljednici samo ako su trajno nesposobni za rad i nemaju nužnih sredstava za život.

Čl.69.st.2. Zakona o nasljeđivanju.

 

Što se tiče pohranjivanja oporuke u Hrvatski upisnik oporuka, ona se ne može tamo fizički pohraniti, samo možete upisati njezino postojanje i navesti kod koga se, odnosno na kojem mjestu se oporuka fizički nalazi. Tada se na ostavinskoj raspravi, nakon što se izvrši obavezni upit u HUO, vidi da oporuka postoji i gdje se nalazi.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovana, Vaša majka ipak dolazi u obzir za nasljeđivanje kao nužni nasljednik, ali samo ako se ispune sljedeći uvjeti: ...

 

Zahvaljujem na ovoj nadopuni. Ok.

 

Što se tiče pohranjivanja oporuke u Hrvatski upisnik oporuka, ona se ne može tamo fizički pohraniti, samo možete upisati njezino postojanje i navesti kod koga se, odnosno na kojem mjestu se oporuka fizički nalazi. Tada se na ostavinskoj raspravi, nakon što se izvrši obavezni upit u HUO, vidi da oporuka postoji i gdje se nalazi.

 

Hvala i na ovome. Ali, ako u HUO ne mogu fizički ili barem u elektroničkom obliku (npr. skenirana vlastoručna oporuka) pohranitu svoju oporuku - gdje bi mi sugerirali da to napravim? Jer npr. ako to bude neki odvjetnik - njega isto tako mozda vise nece biti. Malo sam citala vezano HUO i tamo sam shvatila da se moze pohraniti oporuka i da se to naplacuje 100 kn. Molim vas i za ljubazno pojasnjenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija