Jump to content

Podstanari - problem


dicaniozg

Preporučene objave

Poštovani,

 

situacija je sljedeća. Imam podstanare od 15.7., ali se nisu trajno uselili do početka 10.mj. Radi se o paru (mislim da nisu oženjeni) s djetetom od par mjeseci. U stanu preko puta žive njena mama i djed. Taj je stan bitno veći, preko 70 kvadrata. Da skratim priču, režije nisu platili od 10.mj. a kada sam malo oštrijim tonom rekao da to trebaju napravit jednostavno su se prestali javljat na mobitel i jednom kada sam bio tamo nisu otvorili vrata iako sam čuo da su tamo. Kako ih mama zna jer je prije tamo živjela, nisam inzistirao baš na pologu, a prijavu su rekli da ćemo riješit "u hodu", a svaki put je bilo budemo idući put. Kako ih najbezbolnije izbaciti iz stana? Čekati da ih nema u stanu, pa izbaciti sve stvari i promijeniti bravu?

 

LP,

Ivan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemate ugovor pa jedino na taj nacin. Zasto jos jednom prije toga ne popricate temeljito s njima kakvi su im planovi za dalje, bolji stan nece naci a prjaviti se moraju jer kazne su velike. Bar radi malog djeteta trebali bi se zrelije ponašati.

Da li su socijalno ugrozeni, mislim koliko sam shvatila stan placaju ali rezije ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaju stan od preko 70 kvadrata točno preko puta ovoga, koji je 40. Sad su već dužni preko 3000kn režija i ne čini mi se kao da imaju namjeru/sredstava to platiti. Rado bi popričao s njima, ali brojeve mobitela su promijenili, a ako dođem na vrata ne otvaraju.

 

Kaj se svjedoka tiče, jedini svjedoci smo oni i mi. Njih troje (bez djeda) i ja i moja mama, znači naša riječ protiv njihove.

 

Znači nema lijeka osim izbaciti sve stvari dok ih nema? Ukoliko zovu policiju, kaj je najpametnije reći? Da sam ih izbacio, da su se sami iselili? Mislim ih pustiti još par dana, do tjedan najviše, ali ne znam koliko to ima smisla.

 

Hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam imao podstanare koji su odugovlačili s potpisivanjem ugovora, ali pošto su sa sobom imali gripozno dijete pustio sam ih isti trenutak da usele.

 

Naravno i meni su došli nekom preporukom.

 

Nakon kratkog vremena sam skužio da im je namjera neplaćati ništa i ostati koliko se može, kad su skužili da sam ih shvatio promjenili su bravu na stanu, a na što sam se napravio nevješt da nisam primjetio.

 

Dok su još bili unutra brzom akcijom sam poskidao sve prozore i ulazna vrata na njima nedostupno mjesto, započeo sa "renoviranjem" stana na što im nije ništa preostalo nego iseliti istog sata.

 

Nisam ostao na gubitku.

 

Danas sam iznajmljivač 2 stana, sve režije se plaćaju trajnim nalozima moje kreditne kartice, a podstanari meni plaćaju stanarinu (unaprijed) sa režijama koje sami izračunavaju po svima znanim cijenama.

 

I prestao sam sa primanjima podstanara po bilo čijoj preporuci.

 

Vaši nemaju ugovor i nisu pošteni posjednici stana. Ako nema ulaznih vrata, brave na okviru i slično nema tragova provale, ako nema prozora ni vrata nema uvjeta za život.

 

Izvolite se snađite sami uz 2-3 jaka momka s nekim kombijem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjed nemora biti ni zakonit,ni istinit ni posten da bi se stitio sudskim putem,cak sta vise se postenje predmnjeva sve dok se nedokaze suprotno.

Nedvojbeno je da bi vlasnik u navedenom slucaju pocinio cin smetanja posjeda,buduci da mu je prestalo pravo na dopustenu samopomoc.

Vlasnik nekretnine ima zakonit nacin da izbaci stanare i uspostavi svoju fakticku vlast ,te uporedno potrazivati sva nastala dugovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik nekretnine ima zakonit nacin da izbaci stanare i uspostavi svoju fakticku vlast ,te uporedno potrazivati sva nastala dugovanja.

 

Tužba? Koja bi trajala sigurno koju godinu? Za koju bi ja plaćao njima režije? I onda ih za sve to tužio, a to bi predmnijevam trajalo još par godina?

 

Nije li jednostavnije onda uložit tjedan dana i čekati da ih nema kod kuće, sam ih iseliti i promijeniti bravu i mirna Bosna? A s gubitkom ovih režija sam se pomirio.

 

@petpetica

 

Da li bi se renoviranje stana i u mojem slučaju smatralo ometanjem posjeta? Recimo dođem u stan, skinem ulazna vrata, sva vrata iznutra (eventualno tražim demontažu brojila struje)? Mislim da bi vrlo brzo odustali od boravka u stanu bez ulaznih i ostalih vrata (i u ekstremnijem slučaju) struje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jednostavne stvari mogu vrlo lako preci u komplicirane,buduci da je zastita posjeda interesantan pravni institut koji je nekom tesko shvatljiv,a utemeljen je na konstrukciji da pravni poredak

stiti postojece stanje i da ga nitko nema pravo samovlasno

mijenjati.....

Clanak 20.ZV

(1) Samovlast je zabranjena; bez obzira na to kakav jeposjed, nitko ga nema pravo samovlasno smetati, ako i smatra da ima jace pravo na posjed.

(2) Tko posjedniku bez njegove volje oduzme posjed ili ga u posjedovanju uznemirava,samovlasno je smetao njegov posjed..

.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jednostavne stvari mogu vrlo lako preci u komplicirane,buduci da je zastita posjeda interesantan pravni institut koji je nekom tesko shvatljiv,a utemeljen je na konstrukciji da pravni poredak

stiti postojece stanje i da ga nitko nema pravo samovlasno

mijenjati.....

Clanak 20.ZV

(1) Samovlast je zabranjena; bez obzira na to kakav jeposjed, nitko ga nema pravo samovlasno smetati, ako i smatra da ima jace pravo na posjed.

(2) Tko posjedniku bez njegove volje oduzme posjed ili ga u posjedovanju uznemirava,samovlasno je smetao njegov posjed..

.

 

Nisam dobila odgovor na svoje davno postavljeno pitanje-ne znam svoja prava-mislim da bi ovo bio odgovor.:pljesce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Nakon kratkog vremena sam skužio da im je namjera neplaćati ništa i ostati koliko se može, kad su skužili da sam ih shvatio promjenili su bravu na stanu, a na što sam se napravio nevješt da nisam primjetio.

nerazumijem kako netko ima pravo promjeniti bravu na vratima kako bi onemogućio vlasnika stana da povremeno kontrolira svoju imovinu i inzistira na ugovoru,odnosno svim zakonskim obvezama o podstanarstvu.Zar podstanari mjenjanjem brave ne čine kazneno djelo??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju g. Davora ti ljudi tamo nisu nikakvi podstanari.

 

Brzinsko renoviranje je najbolje rješenje, bez ikakvog ustručavanja.

 

Ne igrajte se sa plombom na satu struje, osim ako ste djelatnik HEP distribucije i imate na desetine malih zelenih plombica sa pripadajućim naljepnicama.

 

Usput, vlasnik ima zakonsko pravo kontrole korištenja stanovanja opisano u odredbama Zakona o najmu stanova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da vlasnik ima zakonsko pravo kontrole korištenja stanovanja opisano u odredbama Zakona o najmu stanova,

Članak 16.

Najmoprimac i drugi korisnici stana dužni su najmodavcu ili osobi koju najmodavac ovlasti dopustiti ulazak u stan u slučaju iz članka 14. stavka 3. ovoga Zakona te u svezi s kontrolom korištenja stana...

No to mu nikako nedaje za pravo"da povremeno sam otkljuca vrata i njuska po stanu"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S jedne strane bio sam podstanar kod jedne pristojne žene koja je kontrolu kuće,režija i najamnine kontrolirala na način da se unaprijed najavila za posjet,a sa druge strane kod jednog i ne baš obazrivog koji je ima naviku ulaziti u stan i vršiti kontrolu.Ni sa jednim nisam imao problema i međuljudski odnosi su bili odlični....ali da mi je i u jednom trenutku palo na pamet da promjenim bravu na vratima nekretnine koje nisam vlasnik pozivajući se na "zakon" koji me štiti od vlasnika i koji me ne može izbaciti na način noga u dupe,ostaviti hrpetinu neplačenih računa pa neka me taj isti vlasnik tuži i traži da mu vratim ,i na takav način zaposjesti stanovanje dok traje traje....takav zakon je van svake pameti !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S jedne strane bio sam podstanar kod jedne pristojne žene koja je kontrolu kuće,režija i najamnine kontrolirala na način da se unaprijed najavila za posjet,a sa druge strane kod jednog i ne baš obazrivog koji je ima naviku ulaziti u stan i vršiti kontrolu.Ni sa jednim nisam imao problema i međuljudski odnosi su bili odlični....ali da mi je i u jednom trenutku palo na pamet da promjenim bravu na vratima nekretnine koje nisam vlasnik pozivajući se na "zakon" koji me štiti od vlasnika i koji me ne može izbaciti na način noga u dupe,ostaviti hrpetinu neplačenih računa pa neka me taj isti vlasnik tuži i traži da mu vratim ,i na takav način zaposjesti stanovanje dok traje traje....takav zakon je van svake pameti !

Ja mom podstanaru dolazim svakog 15-tog u mjesecu uz prethodni dogovor sms-om. Njegova obitelj je četvrtu godinu u mom stanu. Dobili su još jednu kćerkicu dok su tu. Svi imaju prijavljeno prebivalište na toj adresi. Bilo kakvih problema zbog male djece se ne bojim.

 

Podstanarku u drugom stanu nisam u ovih godinu i kusur nikada ni vidio očima, sve dogovoreno mailovima i preko njuškala. Ona je dugogodišnja podstanarka, promjenila na desetine stanova, ja dugogodišnji najmodavac koji je promjenio na desetine stanara, neki dan smo razmjenili novi jednogodišnji ugovor, ima prijavljeno boravište na toj adresi, sada će prijaviti prebivalište.

 

Sa svima je ugovoreno da se potrošene režije uplaćuju najmodavcu uz stanarinu, sve da ja režije i ne plaćam oni ne mogu biti odgovorni za dugove. Moji podstanari sami sebi izračunavaju iznos struje na internetu preko kalkulatora dobavljača RWE Energija.

 

Svima sam uveo router sa flat rate o mom trošku jer su pošteni i nikakvih problema nemam sa njima.

 

Za dobar dugogodišnji odnos najmoprimca i najmodavca potrebne su obje razumne glave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svom odgovoru pod #15 ste naveli zakonsku osnovu, nakon čega ste sami dali subjektivni komentar.

 

izgleda da se nerazumijemo,naravno da je najmoprimac duzan dopustit najmodavcu ulazak u stan,tu nema dvojbe,tako i stoji u citiranoj odredbi zakona,no hocu nesto drugo da kazem,npr;najmoprimac otisao na posao,a najmodavac ulazi u stan,niko nezna sta moze tom prilikom zateci u stanu(novac na stolu,nakit,golu svalerku u krevetu itd).

Nemojte shvatiti ovo neki inat,niti mogu biti subjektivan iz razloga sto nisam ni najmodavac niti najmoprimac,no sve i da jesam u ulozi najmodavca,vjerujte da bi mi to zadnje bilo na pomenuti nacin vrsit kontrolu,u suprotnom nebi nekretninu ni dao u najam.

Bez ljutnje,nezelim ici nikom uz nos,a narocito ne osobi koja mi je na Legalisu davala podrsku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija