Jump to content

Zajedno administrativna zabrana i ovrha na novčanim sredstvima?


Justitiaest

Preporučene objave

Imam stambeni kredit, u nedopuštenom sam minusu u istoj banci.

Ne plaćam rate kredita, minus ne podmirujem nikako.

Poslodavac je temeljem adm.zabrane isplatio mi 2/3 plaće.

Da li će od tih 2/3 koje ću ubuduće dobivati banka ovrhom namirivati potraživanja za dugovanje po tekućem računu ili to pak čeka red obzirom da je aktivirala adm.zabranu? Zaštićeni račun nisam otvorio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otvoriti zaštičeni račun gdje će vam poslodavac vaša zajamčena primanja koja su izuzeta od ovrhe,uplačivati na taj isti račun.

Ukoliko ne otvorite zaštičeni račun plijenit će se sva sredstva.Zaštičeni račun omogućuje korisniku istog da temeljem zakona prima jedan određeni dio svojih primanja kako bi imao osnovna sredstva za život,odnosno osiguranu (koliko-toliko) egzistenciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jasno mi je to. Ali još ne mogu otvoriti zašt.račun. Banka je aktivirala samo admin.zabranu. Zanima me da li uz admin.zabranu paralelno može ići i ovrha na preostalim novčanim sredstvima, na one 2/3 koje mi poslodavac sada isplaćuje?

Da bi vam se isplatila zaštičena sredstva morate imati zaštičeni račun.Bez njega ne ide!! Otiđite u finu i otvorite zaštičeni.Prolazio sam kroz isto.......banka ne želi otvoriti zaštičeni jer smatra kako je to dužnost fine,a fina smatra da je to dužnost banke...bla,bla...osim toga da ne dugujete ništa možete otvoriti zaštičeni i OTVARA ga banka,a ne fina.Fina je samo posrednik između vas i ovrhovoditelje.Pokušajte otići u drugu poslovnicu.

Osim toga administrativna zabrana znači... Administrativna zabrana (njem. administratives Verbot) je zabrana stavljena na plaću dužnika na temelju njegova pristanka. Takva je zabrana po svom učinku izjednačena s rješenjem o ovrsi.

 

...što će reči da se potpisivanjem takvog ugovora obavezujete da ukoliko ne ispunite uvjete iz ugovora, ostajete bez svih primanja.... primjer: https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&ved=0CFAQFjAD&url=https%3A%2F%2Fwww.otpbanka.hr%2Fpdf%2Fkrediti_admin_zabrana_kunski_kredit.pdf&ei=1ZX2Uvz_McWBywPQ74KIAw&usg=AFQjCNGJ9MnVdplMMa3RCwzXW6ZIRnfGhg&sig2=j0LkQu5Pz5F8GGHz3cXLQg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Otvorio jedva nekako zaštićeni račun preko FINA-e, problem je bio jer je banka aktivirala adm.zabranu pa nije bilo razvodno da se ovršujem.

Dakle, sada banci poslodavac odmah uplaćuje 1/3 moje plaće, a 2/3 plaće mi ide na zaštićeni račun?

Ako sada banka bude potraživala novac i za minus koji ne mogu namiriti, da li to mogu ovršiti ili više ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otvorio jedva nekako zaštićeni račun preko FINA-e, problem je bio jer je banka aktivirala adm.zabranu pa nije bilo razvodno da se ovršujem.

Dakle, sada banci poslodavac odmah uplaćuje 1/3 moje plaće, a 2/3 plaće mi ide na zaštićeni račun?

Ako sada banka bude potraživala novac i za minus koji ne mogu namiriti, da li to mogu ovršiti ili više ne?

Kao što sam rekao...administrativna zabrana plijeni sve!! Mislim da je to ukinuto i da banke ne smiju plijeniti cijelokupni iznos.

Banka vam ne može uzimati dio koji vam je zaštičen,odnosno neće vam se naplačivati za dozvoljeni minus iz vaših zaštičenih sredstava.

Mogu samo čekati dok vam se oslobodi 1/3 koja vam se sada plijeni...eto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne! Vi sa 1/3 plaće plačate sve svoje dugove bilo da je posrijedi jedna ili više ovrha.Odnosno,vi sa poslodavcem možete dogovoriti da vam od - 1/3 plaće koja vam se plijeni - uplaćuje i dio na tekući račun koji vam je blokiran (zaštičeni račun ima drugi broj), i time podmirujete stambeni kredit i nedozvoljeni minus.2/3 primanja koja su zakonom izuzeta od ovrhe više vam nitko ne smije uzeti.

 

Npr.,moj slučaj....nakon što sam otvorio zaštičeni i počeo sa prisilnom otplatom kredita banci koji je bio otkazan saznajem da dugujem i poreznoj.Odlazim kod istih i tražim potvrdu o dugovanju.Sa tom potvrdom odlazim poslodavcu i kažem da mi od onog dijela koji se prisilno plijeni u korist vjerovnika (banka..i recimo da mi se plijeni 2tkn),da od toga novca koji se uplačuje oduzme npr.,500 kn i uplačuje poreznoj na račun državnog proračuna.

Razumijete!?

 

Nemogu biti dvije 1/3 i jedna 2/3.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno, sad mi je puno jasnije sve!

Uglavnom, kako ste gore naveli, 1/3 poslodavac uplaćuje vjerovniku, 2/3 na zaštićeni.

Ako je u pitanju uzdržavanje punoljetnog djeteta-studenta, tada poslodavac najprije od plaće uzima na ime udržavanja pa onda ostatak dijeli na 1/3 vjerovnicima i 2/3 na zaštićeni?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

Ako je u pitanju uzdržavanje punoljetnog djeteta-studenta, tada poslodavac najprije od plaće uzima na ime udržavanja pa onda ostatak dijeli na 1/3 vjerovnicima i 2/3 na zaštićeni?

Poslodavca nije briga koga vi uzdržavate,kao ni zakona.Vi ste dobili zaštičeni račun kao i zaštičena primanja u iznosu od 2/3 vaših primanja.1/3 primanja vračate dug,ovrhu koja je na prisilnoj naplati.Koliko dugo će trajati prisilna naplata....dali imate još koji dug.....ovrhu,porez...to je sve na čekanju dok po fini ne isplatite onu prvu ovrhu zbog koje vam je blokiran račun...nakon toga druga ovrha...treća..itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo problema:

Moj poslodavac temeljem admin. zabrane od moje plaće uzima 2200 kuna i daje banci, od ostatka je na zašt.račun uplatio 3500 kuna i 1000 kuna na tekući račun. Tih 1000 kuna kažu da su putni troškovi i da su ih uplatili na redovni t.račun jer su izuzeti od ovrhe. sada me može tako bilo tko još jednom ovršiti i uzimati tih 1000 kuna putnih troškova!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo problema:

Moj poslodavac temeljem admin. zabrane od moje plaće uzima 2200 kuna i daje banci, od ostatka je na zašt.račun uplatio 3500 kuna i 1000 kuna na tekući račun. Tih 1000 kuna kažu da su putni troškovi i da su ih uplatili na redovni t.račun jer su izuzeti od ovrhe. sada me može tako bilo tko još jednom ovršiti i uzimati tih 1000 kuna putnih troškova!

Kakvi vražiji putni troškovi od 1000kn?!, i koji je to redoviti tekuči račun (blokirani ili zaštičeni).Kome se uplačuje tih 1000 kn?!, i po kojem članku zakona vam uzimaju te putne troškove.

Zar se vama uzdržavanje studenta naplačuje prisilno?! Nerazumijem.Vi ste se provukli kroz ušicu igle i uprkos administrativnoj zabrani uspjeli otvoriti zaštičeni račun.Tu je početak i kraj svega.Nužni zakonski dio vam je osiguran,a ostatak se plijeni!! Kraj?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se što nisam bi u mogućnosti pisati ovih dana. Puno ljudi i kolega prati ovo sve i mnogi su me ispitivali što i kako...

Dakle, moj poslodavac banci isplaćuje 2200 kuna (jer prelazim državni prosjek plaće) temeljem administrativne zabrane.

Otvorio sam zaštićeni račun.

Moj poslodavac je sada banci opet isplatio 2200 kuna, na tekući račun 1000 kuna, na zaštićeni je preusmjereno 3500 kuna.

Naravno da sam, čim sam vidio što je učinjeno, tih 1000 kuna digao, srećom jer mi tekući račun još nije blokiran.

Moj poslodavac, računovodstvo, objašnjava da je tih 1000 kuna putni trošak i da su ih uplatili na redovni tekući račun jer je putni trošak izuzet od ovrhe. Time su još nekome omogućili da mi blokiranjem tekućeg računa plijeni i taj isti putni trošak. Na taj način bih bio 2 puta ovršen - jednom putem administrativne zabrane i jednom npr. od strane nekog duga prema još nekome jer bi taj isti uzeo putni trošak dok se ne namiri.

A uzdržavanje studenta se još ne naplaćuje...u žalbenom sam postupku.

Eto, nemoguće je moguće...

Računovodstvo tvrdi da je putni trošak izuzet od ovrhe, na moje pitanje da li bi ih onda trebali prvo zaštititi uplatom na zašt.račun, odgovaraju da ne, da ih uplaćuju na redovni tekući račun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li je poslodavac ispravno postupio na gore opisani način obzirom da još nisam ovršen već je "aktivirana" samo admin.zabrana od strane banke?

Po meni je ili problem ovršnog zakona koji sa.....mr. sc. Vera Glasnović Gjoni

Sutkinja Općinskog suda u Puli

Pola

PRAVNE PRAZNINE U OVRŠNOM ZAKONU

I. Ocjena stanja, osnovna pitanja koja se trebaju urediti zakonom i posljedice koje će iz

toga proisteći

Novim Ovršnim zakonom i Zakonom o ovrsi n

a novčanim sredstvima dužnika uveden

je potpuno novi sustav ovrhe na bankovnim računima ovršenika. U čl. 172 Ovršni zakon

taksativno nabraja koja primanja su potpuno izuzeta iz ovrhe. Ona su u točkama 1 do

9

poimenično navedena, dok toč. 10 sadrži generaln

u odredbu, naime da su izuzeta iz ovrhe i

primanja po odgovarajućim odredbama nekog drugog zakona........

 

ili vaš poslodavac,odnosno računovodstvo.Vaš poslodavac kaže da su sredstva putnog troška izuzeta od ovrhe, ali ih nemože uplačivati na zaštičeni račun.Pitajte računovodstvo zašto je to tako,odnosno ako su putni troškovi zaštičeni,po kojem se onda zakonu ta sredstva uplačuju na redovni račun kojem prijeti blokada?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako obratite pozornost na toč. 10 ostala primanja izuzeta od ovrhe po posebnim propisima....posebni propisi su visoki do neba.Tako ovršni zakon gubi "strukturu" jer više nije "sam", već je tu i neki posebni propis.Što je to poseban propis?! Svatko ga ima...mirovinsko,sportsko društvo,ribolovno društvo,carinski propisi,propisi ministarstava...nedorečeno i konfuzno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Suprug ima ovrhu za tuđi kredit iz 1998 godine. U postupku smo nagodbe a bank. U istoj bank imamo NAŠ STAMBENI KREDIT gdje je suprug suduznik. U svibnju bi trebao dobiti prvu plaću

Moja banka je poslala AZ njegovom poslodavcu. Rata je veća od 1\3 place. Kak sam shvatila poslidavac direktno s plaće skida po AZ za kredit, a ostalo ide na zastićeni. ???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija