Jump to content

radni spor protiv poslodavca-odvjetnika


anonimno

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Moze li mi netko odgovoriti na pitanje ako mislim tuziti odvjetnika koji mi je bio poslodavac, da li to mora ici preko komore, odn. zna li netko postupak pokretanja takve tuzbe jer mi je poznato samo da to ne mogu direktno dati na sud, a na komori nisu bili bas susretljivi... Opomena pred tuzbu je poslana (radi se naravno o dugovanju place-tipicno)..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da možeš direktno na sud tužiti. Vjerojatno se moraš obratiti komori odnosno HOK osiguranju ako ti je odvjetnik kao stranci nanio štetu nekim svojim propustom ili slično, ali kad je u pitanju isplata plaće onda direktno na sud. U stvari, riječ je o radnom odnosu, pa bi trebao prvo uputiti zahtjev za zaštitu prava, a to si valjda učinio s tom opomenom pred tužbu, pazi na rokove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

radi se o tome da je on meni 4 mjeseca za redom krivo obracunavao place.. obracunske liste su prekontrolirane u ovlastenom knjigovodstvenom servisu koji mi je utvrdio manjak isplacene netto place, a s obzirom kako me izrabljivao ponizavao itd, te novce mu ne zelim prepustiti. dakle ne mogu direktno ici na ovrhu jer u stvari tu treba utvrditi da je postojao manjak isplacene place..

u HOKU su mi rekli da se treba prvo njima obratiti, no nisu mi rekli zasto.. bili su jako nesusretljivi..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada ste primali placu, primili ste je ili u gotovini (te ste morali potpisati isplatnu listu), na tekuci racun (izvadak tekuceg racuna) ili na stednu knjizicu (upis u stednoj knjizici).

 

Za svaku placu ste trebali dobiti obracun place (tvrdite da ga imate).

 

U ovlastenom servisu su Vam izracunali razliku (zamolite ih da Vam to ponovno naprave, ovjereno od njihove strane, po mogucnosti pozivajuci se na Ugovor o radu u kojem je to precizirano).

 

Sada ste stekli sve osnove za prijavu Inspekciji rada zbog povrede Vasih prava iz radnog odnosa temeljem Ugovora o radu te za pokretanje ovrsnog postupka ra podmirenje razlike koja Vam nije isplacena. Nadalje, uzrokovana Vam je steta zbog neisplate razlike za koju trazite nadoknadu uz zakonsku zateznu kamatu te troskove postupka.

 

Stvar cista kao suza. U cemu je problem ?

 

Barem Vama to ne bi trebao biti problem. Poslodavac Vam je odvjetnik, ali to zaboravite. Pred sudom ste Vi djelatnik, a Zakon o radu stiti djelatnike mnogo vise nego poslodavce i zakon je na Vasoj strani.

 

Predlozite mirno rjesenje spora s time da Vam odvjetnik sve to nadoknadi sve u roku od 15 dana mirnim putem te ce na taj nacin izbjeci daljnje neugodnosti te troskove koji proizlaze iz postupka.

 

U slucaju ogluhe odvjetnika na Vas prijedlog te daljnju neisplatu, temeljem vjerodostojinih isprava zatrazite od suda ovrhu nad ziro-racunom sve do potpunog ispunjenja Vaseg zahtjeva, a kao osiguranje Vase trazbine, s obzirom da Vam poslodavac porice Vasa potrazivanja, predlozite osiguranje nad npr. osobnim vozilom koje posjeduje jer postoji opasnost od otudjenja ili dodatnog opterecenja tog vozila s obzirom da porice ili odbija ispunjenje Vaseg zahtjeva, sve do ispunjenja Vaseg zahtjeva.

 

Nisam odvjetnik, ali ovo sto sam Vam napisao, savrseno funkcionira, pod uvjetom da imate vjerodostojnu dokumentaciju iz koje je vidljiv pogresan obracun i povreda Vasih prava iz Ugovora o radu.

 

Svemu tome nakalemite troskove sastava podneska, PDV, ...

 

Lijepi pozdrav, B.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Shvatila sam da se u odvjetničkom uredu obavljali poslove odvjetničkog vježbenika. Svakako pogledajte i kolektivni ugovor za vježbenike koji je važio u vrijeme ostvarivanja prava na plaću. Tamo su detaljnije razrađena i ostala materijalna prava koje vam je odvjetnik morao priznati.

Netko vas je pogrešno uputio da morate podnijeti zahtjev za zaštitu prava. Ne morate jer se radi o novčanom pravu iz radnog odnosa. Svakako prije podnošenja tužbe podnesite opomenu pred tužbu i pazite kako postavljate tužbeni zahtjev s obzirom na izmjene i dopune Ovršnog zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

opomena je poslana, naravno oglusio se na nju samo tako. Razlika je nastala radi toga jer je obracunavao bruto po kolektivnom ugovoru koji je vazio do 1.4. E, sad zanima me jos, da li ce sud prihvatiti potpisane i ovjerene obracunske liste od knjigovodstvenog servisa (doo registriran kod trgovackog suda blabla) ili moram angazirati nekog vjestaka ovlastenog od suda?

Napominjem da mi je poslodavac predao moje obracunske liste koje nisu ovjerene niti potpisane s njegove strane - neznam da li je to onda vjerodostojna isprava...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li navedene obracunske liste Vas poslodavac sam izradjuje, ili to za njega obavlja knjigovodstveni ured ?

 

Vjerojatnije je ovo drugo. Otidjite u knjigovodstveni ured, neka Vam tamo udare (barem) zig.

 

Ukoliko to ne ide, vise nemojte cekati niti trenutka i otidjite na inspekciju rada i prijavite cijeli slucaj te zamolite za njihovu pomoc.

 

Cinejnica o prijavi ce vam trebati kod pokretanja postupka u slucaju da Vam poslodavac i dalje odbija ovjeriti obracunske liste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

on ih sam radi, ne radi to za njega nikakav knjigovodstveni servis. Tj. ima ga, al obracune placa radi sam jer ima neki program. Na inspekciji rada su mi rekli da su oni pravnici a ne ekonomisti i da ne mogu znati da li je moj obracun tocan (odn. od ovlastenog knjig. servisa ili od poslodavca, to je sve kaj su mi rekli.. a da i ne govorim da mu je frend inspektor rada, tako da vjerujem da bi to sigurno ostalo u necijoj ladici).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Na inspekciji rada su mi rekli da su oni pravnici a ne ekonomisti i da ne mogu znati da li je moj obracun tocan.

 

A valjda su toliko pismeni da mogu vidjeti da li je ovjeren i potpisan? Samo vi podnesite prijavu inspekciji rada, pa neka negdje stoji u zapisniku, a postupiti ce kad-tad. Vazno je da ste prijavili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma ja samo hocu svoje novce i razliku u placi.. zato me zanimalo da li mogu ici u ovrhu sa ovjerenim obracunima knjigovodstvenog servisa x protiv njegovih nepotpisanih i neovjerenih obracunskih lista ili moram ici u parnicu pa ce se angazirati vjestak itd.. jer svoje pare ne dam, ali nitko me ne bi protiv kolege odvjetnika zastupao pro bono jer mi je od place ne ostaje nis kad platim stanarinu i rezije (ko ni svim ostalim ljudima u ovoj drzavi :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... prije nego nadjem konkretan primjer (a koji upravo trazim u jednoj velikoj hrpetini papira), nesto me zanima, ako nije tajna ... znam da je rijec o principu, i taman da ti je duzan 5 kuna, princip je princip... ali, ako nije tajna, da li je rijec o velikoj razlici ? Npr. reda 100 kn, 1000 kn, 4000 kn ...

 

 

Zasto pitam ? U stvari me se i ne tice. Ali, mogu ti dati primjer (konkretan) parnice KOJU SAM IZGUBIO elegantno i lagano, primjer je vrlo slican. Ne zelim nista lose tvom poslodavcu, ali zapravo sam ja taj koji nije bio u pravu.

 

Trebalo mi je dosta vremena da to shvatim. Nakon 2 godine hodanja po sudovima, djelatnica je ipak dosla na svoje, dobivsi parnicu.

 

Slucaj (u kojem sam ja krivac kod obracuna i neisplate dijela place) i zahtjev djelatnice (slican kao tvoj) je gotovo identican.

 

Iznos je bitan jer ce sve skupa potrajati ... sjeti se da sam spomenuo da sam 2 godine "hodao" po sudovima. Ako se ne mislis ozbiljno boriti za svoje pravo, onda niti ja necu dalje traziti vrlo konkretno kak je izgledala njezina tuzba ...

 

... a sto se tice zastupanja odvjetnika u tvom slucaju, ne brini. Tvos poslodavac ce morati platiti sve troskove. Ako mislis da nema odvjetnika koji bi to napravio protiv svojeg kolege, varas se. Mozda, u blizini zaista nema, ali otidji malo dalje, a ako je veci grad u pitanju, to ces lakse rijesiti.

 

Znas li kako je meni njezin odvjetnik govorio : "ona je sirotica, jadna, novac joj znaci zivot ...". Usput, ta ista djelatnica ima vikendicu na moru, 2 auta (nova), veliku kucu, vikendicu u vinogradu i ... gliser. Ali, ona je pred sudom jadna, nema za kruh, itd ... U pocetku mi je bilo toliko smijesno da nisam mogao vjerovati da je to moguce.

 

Imao sam tisucu problema, novac sam joj ionako mislio isplatiti, ali ona nije imala strpljenja i tuzila me je.

 

Ukratko. Dobila je parnicu.

 

Da li sam ja bio u pravu ? Nisam.

 

Da li sam mogao dobiti parnicu ? Nisam.

 

Sudac cak nije htio ni procitati moju zalbu sa prilozenim dokazima iz kojih je bilo vidljivo da je vec dobila vise novca nego sto joj je pripadalo po obracunima.

 

Da li je to pomoglo ? Nije.

 

Zato te zelim ohrabriti. Ali, nemoj se ljutiti, ako je jako mali iznos u pitanju, izgubit ces vise zivaca nego sto taj novac i principi vrijede.

 

Nema veze sto nisu ovjerene i potpisane liste.

 

Jos bolje za tebe. Cak mozes tvrditi da ti ih uopce nije niti dao ...

 

Ima toga jos. Ali, sada moram ici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema veze sto cu ja cekati 2 godine, zastara je 3 za pokretanje parnice, a meni se stvarno ne da okolo razbacivati novcima koji su moji. Novac je novac, radilo se o 4000 ili 1000 ili 100 kuna kako ste rekli. Za te novce mogu provesti lijep vikend na moru i ne dam ih jednom takvom sajseru. Doista je stvar principa jer su okolnosti vrlo ruzne i taj ured ima zbilja inace los ugled. Ali eto, kazu ljudi svaka skola skupo se placa, a "na greskama se" u ovom primjeru zbilja moglo dobro nauciti.. I ja imam hvala bogu sada dobar posao i super radno okruzenje, no taj poslodavac mi je zbilja zgadio odvjetnicku struku i dok je tako ne mislim se vracati u odvjetnisvo. Zato samo zelim svoje novce. Da je bio posten prema meni, umjesto da mi je pricao iza leda, ovaj bi moj potez izostao. Svasta bi se tu moglo nabrojiti, cak stovise i otkriti divnih stvari o poslodavcu kako bi ga vjezbenici u svoju kasniju korist izbjegli i tako izbjegli unistenje svog radnog elana i zelje za radom u odvjetnistvu, no na te grane se nikad necu spustiti, cisto radi sebe.

Zato ako imate neku sprancu, dokaz, nacin na koji se sve vodilo, dobro bi mi doslo.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pocetak je krenuo ovrsnim zahtjevom zbog neisplate dijela place i neurucenja isplatnih (obracunskih) listi.

 

Prvo pitanje : da li ste Vi (bivsem) posldoavcu negdje potpisali (bilo sto) da ste primili obracunsku listu, da ste primili taj i taj iznos place ... dakle, da li Vas bivsi poslodavac - odvjetnik - ima bilo kakav Vas potpis da ste primili navedene dokumente ?

 

Kako Vam je isplacena placa ? U gotovini, na ruke, preko t.r., presko st.knj. ili drugacije ?

 

Reci cu vam sve dodirne tocke sa tuzbom protiv mene, a otprilike sutra Vam vec mogu ukratko (sadrzajno) prepricati njezin zahtjev i tuzbu koju je podnijela.

 

Zasada, lijepi pozdrav ... cujemo se kasnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... dakle, nastavak.

 

Potpisali ste liste sa krivim prezimenom, to nije nikakav dokaz.

 

Ispravne liste niste potpisali. Moja je djelatnica napravila upravo to (samo s tim da ja sada nakon svega priznajem da nisam bio u pravu, pa preskocimo taj dio i idemo na bitno).

 

Dakle, Vi NISTE primili isplatne liste.

 

Sada, slijedec pitanje : da li iznos place ugovoren prema Ugovoru o radui koji ste potpisali sa bivsim poslodavcem odgovara ili ne ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... dok čekam Vaš odgovor, evo kako je moja djelatnica to učinila :

 

- otišla je kod odvjetnika koji ju je saslušao, te saslušanje priložio kao dokaz tužbi (prijedlogu za ovrhu zbog neisplate dijela plaće)

 

- utvrdili su koliki je iznos koji joj nije isplaćen prema Ugovoru o radu (a trebao je biti), te da sam obećao joj taj dio ispuniti do tog i tog datuma, te pošto nisam to učinio, ovrhovoditeljica podnosi prijedlog za ovrhu temeljem Ugovora o radu prema kojem je trebala za razdoblje od ... do ... dobiti toliko i toliko, te je ostala neisplaćena razlika ... kuna.

 

- dakle, sve je radila uz pomoć odvjetnika koji je Prijedlog za ovrhu napravio vrlo kratko i jasno.

 

Ovim putem se sada legitimiram, te ukoliko smatrate da postoje dodirne točke koje bi Vam mogle pomoći, prepisat ću Vam tužbu kako je izgledala ali iskljućivo na Vaš private mail (pm). Vi se sada ne morate legitimirati, nije potrebno, ali ako želite detalje, a da ja ne riskiram progon zbopg nadripisarstva ili nečeg sličnog, mogu Vam odgovoriti konkretnim prijepisom na pm ili Vam dati predmetni broj (bojim se da Vam neće pomoći jer vidim da nismo iz istog mjesta).

 

Za sada, pozdrav, B.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u ovom slucaju nece biti moguc. Ma odvjetnicki vjezbenici su imali pravo na veci brutto iznos po novom kolektivnom ugovoru, nije nam mijenjao ugovore o radu, no isplacivao je djelomicno vecu placu. nadoh jednog kolegu koji ce mi s gustom napraviti tuzbicu jer s tim uredom vec dulje vrijeme ratuje pa je bas bio zadovoljan kad me cuo. Mislim da cu morati ici tuzbom, a ne prijedlogom za ovrhu jer u tim neisplatama ima dijelom i bolovanja. Nije cisti rad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svakom slucaju mi je drago da ste uspjeli (na neki nacin) poceti rjesavati svoj problem.

 

Jos cu Vam samo kratko reci bit onoga sto sam prosao, necu Vas vise time zamarati, ali tek toliko, kad sam se vec raspricao, da otprilike znate sto je dalje bilo :

 

Dakle, nisam djelatnici predao isplatne liste, ona je trazila da joj isplatim neisplaceni dio place ( u Vasem slucaju razlika). Ja sam (naravno) napravio zalbu na njezin prijedlog za ovrhu te smo usli u parnicu.

 

U parnici je temeljem Ugovora o radu dokazala da joj je trebala pripasti placa u tom i tom iznosu, od cega sam joj isplatio toliko... odnosno, konkretno, 3000 kuna manje.

 

Sudac je uvidom u Ugovor o radu, te temeljem njezinog zahtjeva za isplatu preostalog dijela place (1 i 1/2 placa, neto) trazio da se ocitujem o njezinim zahtjevima.

 

Neke njezine zahtjeve sudac nije priznao, ali se drzao potpisanog Ugovora o radu. Od mene je trazio dokaz (ako ga imam) da li sam joj isplatio tarzeni iznos ili ne, a s obzirom da sam na isplatnici napravio gresku u rijecima, isplate nisu bile priznate i ona je dobila spor na temelju kojeg je nastavljen ovrsni postupak.

 

Naime, cijelo vrijeme imam dojam da se kod Vas radi upravo o razlici neisplacenog dijela place temeljem krivog obracuna place te temeljem neurucenih isplatnih lista (svejedno ako ste ih i dobili ako niste potvrdili njihov primitak potpisom).

 

Sudac/sutkinja ce svakako uzeti u obzir Ugovor o radu te cete se i Vi najvjerojatnije morati pozvati na Kolektivni ugovor o radu koji je vrijedio u to vrijeme za odvjetnicke vjezbenike a prema kojima Vam je isplacena manja placa od one koju ste trebali dobiti, dakle, bivsi poslodavac Vam je uskratio razliku koju je bio duzan isplatiti. Osim toga, samim time poslodavca (bivseg) mozete tuziti i temeljem stjecanja bez osnove, jer je Vama uskracujuci Vasa prava stekao odredjenu vrijednost (u novcu) a kojom je Vama nanio stetu.

 

Za sada lijepi pozdrav, zelim Vam puno srece i da uspijete u svojem potrazivanju. Covjek ne osjeca koliku nepravdu ponekad nanese nekom drugom dok takvu istu nepravdu ne osjeti u nekom gorem obliku na svojim ledjima. Upravo zato i zelim da ne odustanete i da dobijete ono sto Vam pripada.

 

Pozdrav, B.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim koje smece od covjeka, ne reci cu koja hrabrost.. Evo isle su place za 7 mjesec. I ####, ne samo da se oglusio da moju opomenu pred tuzbu, nego je vrlo hrabro ponovno postupio isto, nije mi niti dostavio isplatnu listu za 7 mjesec, a nije ponovno isplatio onaj veci iznos po novom kolektivnom, nego opet manji.. Hrabar i bahat, nema se sta tu reci. E, ne da cu ga prijaviti komori, toliko mi se zgadio da cu prijaviti sva govna koja znam o njemu, da spasim druge i da ga se konacno raskrinka. Ne moze to tako ici do kraja svijeta, netko mora nesto poduzeti. Pa mi pravnici smo najkrvavije od svih faxeva diplomu stekli, a imamo najmanje place i najvise nas gaze dok smo pripravnici. FUJ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moze pitanja ?

 

Prvo : da li znate nacin na koji se obracunava placa ?

 

Naime, tocnije, da li sami znate izracunati svoju placu temeljem Ugovora o radu i Kolektivnog ugovora o radu ?

 

Ako znate, pocnite raditi na dokaznom postupku. Sto je sa Vasim prijateljima (prijateljem/prijateljicom) koja je obecala pomoc oko tuzbe ?

 

Za sada, posljednje pitanje : ako znate izracunati (dokaznim postupkom) svoju placu (temeljem zakonom odredjenih poreza i doprinosa na i iz place, te prireza za Vasu opcinu, ako ga ima), za sve place koje su Vam manje isplacene, kada sve razlike zbrojite dobit cete neisplaceni dio place.

Da li mozete sudu tocno predociti NEISPLACENI DIO place temeljem krivih obracuna ? (Znam da ste spominjali i bolovanje... to isto treba uzeti u obzir kao i druge okolnosti koje su Vama poznate) ...

 

Sto se tice Vase sumnje u Inspekciju rada (pretpostavimo da je opravdana), tada sastavite dokazni materijal i sve zajedno posaljite direktno ministru Kirinu sa otvorenom sumnjom na inspekciju rada u Vasem mjestu, pri cemu cete isti materijal predati Inspekciji rada (na koju sumnjate) i lijepo cete dolje, kao sto to obicno ide, napisati :

 

Dostavlja se :

 

1. Inspekcija rada ...

2: Ministarstvo unutarnjih poslova.... n/r ministar Kirin...

 

Jos nesto. Inspekcije rada imaju svoju internu kontrolu i nadredjeno tijelo. Ja sada nisam imao vremena to ispitati, ali bi bilo krasno da se to isto navede pod tockom 3. ...

 

Garantiram Vam da im nece pasti ni na pamet da Vam objasnjavju da nisu ekonomisti (prilozite cijeli dokazni postupak utemeljen na zakonom propisani nacin te zakonom propisanim stopama....).

 

Nadalje, neurucivanje isplatnih lista je prekrsaj za koji je predvidjena minimalna kazna od 2000 kn.

 

Isto tako, izrazite sumnju da Vas poslodavac ne vodi Maticnu knjigu radnika (prekrsaj za koji je predvidjena kazna od 500 do 2000 kn).

 

Zbog pogresnog i namjerno netocno isplacenog iznosa place, Vase potrazivanje iznosi ... sto cini dio koji Vam poslodavac nije isplatio za razdoblje od ... do ....

 

Sve to isto ide na a) inspekciju rada, b) spomenuto ministarstvo, c) nadredjeno tijelo toj inspekciji rada, d) tuzbom na sudu (ako ste vec zamislili da ide tuzbom), poslali ste opomenu koja nije daala rezultate, nadam se da imate povratnicu ili dokaz daste opomenu poslali; ...

 

... ma uostalom, to znate i bolje od mene. Samo mi nije jasno sto jos cekate ?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nazalost drugima se cine takve stvari vrlo jednostavne.. ali meni to trenutno izgleda nemoguca misija. Moram dati da mi obracunaju placu jos negdje, da vidim da li ce doci do istog rezultata, tj. da mi duguje... Ako potvrdim na jos 1 mjestu onda ce platiti masno.. Btw, ne vodi maticnu knjigu radnika.. Ne vodi on puno evidencija. Vodi samo evidenciju koliko je potrosio u restoranu :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... jer ako radi isplatne liste preko kompa, moguce je da na kompu ima neku od lista koja zamjenjuje Maticnu knjigu radnika, ali to obicno poslodavci zaboravljaju, neki cak ni ne znaju da postoji, efekt je potpun ako mu Inspekcija rada pokuca direktno na vrata, onda je nema vremena napraviti.

 

Drugo, zasto trazite kruih preko vode ? Nije mi jasno da netko ne moze sam izracunati svoju placu. Nazovite RIF ili RRIF, zamolite ih za kratko obrazlozenje postupka, sami cete je najlakse i najbrze i najtocnije izracunati.

 

Ili, nadjite nekog da Vas nauci kako se to radi.

Placa se obracunava ili putem bruto obracuna ili putem satnice i vrijednosti sata ili ...

... morate dobiti neto-iznos ... temeljem neto iznosa obracunavaju se postotnim racunom postoci za zdravstveno, mirovinsko, II stup, ozljede na radu ...

 

Sad bih Vam napisao cijeli postupak ali me spotaju da su mi postovi ko ponedjeljak. U RiF-u ili RRIF-u (nadjite ih makar u knjiznici) cete naci sve - tablice, stope, princip obracuna ... malo truda i sami sastavljate cijeli dokazni postupak.

 

Ima jos toga, ali me budu svi odvjetnici u RH zamrzili ak pocnem nabrajat. Zato, pa-pa. (Aha, ipak je sad malo kraci post).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako obracun ide temeljem brutto satnice ... pazite, imate 2 rijeci :

 

brutto - okvirni iznos unutar kojeg ce se kretati Vasa placa sa svim porezima, doprinosima iz i na placu i prirezima

 

satnica - TU nastaje problem zbog kojeg ce se rijetko pojavljivati 2 ista obracuna; naime, prema Zakonu o radu, maks. radni tjedan iznosi 40 sati tjedno, OK ? Eh, sad, rijetko koja dva mjeseca imaju jednak borj nedjelja, subota ... mjeseci ne pocinju istim danom (npr. uvijek ponedjeljkom) ... pa kada pocnete zbrajati SATNICE, tada cete dobiti da jedan mjesec ima 171 radni sat, drugi 168 radnih sati, treci 162 radna sata (govorim napamet, tocna satnica je napravljena u svakom od casopisa, obicno se u mjesecu sijecnju daju satnice za cijelu godinu).

 

Ako Vam placa ovisi o SATNICI tada ce rijetko dvije place za redom imati jednak obracun.

 

Medjutim, postoji i cinjenica da Vam placa moze ovisiti FIKSNO o ugovorenoj brutto placi (neovisno o satnici), ili Vam se placa obracunava temeljem satnice (ali je tada brutto iznos samo okviran, a najmanje moze biti okrugla brojka jer je takovo nesto gotovo neizvedivo ...).

 

Ne znam da li ste shvatili razliku ... ali obracun ne moze ici FIKSNO prema ugovorenoj brutto placi i ISTOVREMENO prema temelju satnice ... moze samo ILI jedno ILI drugo, s tim da u drugom slucaju brutto iznos sluzi kao nekakav okvirni iznos (a stvarni moze biti manji ili veci od tog).

 

Lijepi pozdrav, B.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... u tom slucaju obracun mora biti jednak svakog mjeseca jer se ne temelji na satnici. A sto je sa iskazivanjem prekovremenih sati, odsutnosti s posla, bolovanjima, ... poslodavac i u tom slucaju zadrzava pravo i obavezu (prekovremeni sati) korekcije place (tzv. koeficijenti) ... koje moze u dozvoljenim okvirima Kolektivnog ugovora mijenjati (nagrade / poticaji / ... itd.). Osim, osim ako uopce ne obracunava pravilno placu, pa radili Vi 10 sati prekovremeno tjedno (maks. dozvoljeni broj prekovremenih sati) ili bili 44 dana na neprekidnom bolovanju ... te obracun ostaje isti ... znaci da ne obracunava pravilno placu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa da, o tome se i radi da ja sumnjam da je on sve krivo obracunavao. Naime, ja sam dala te isplatne liste tom knjigovodstvenom servisu koji je napravio obracun tako da je uzeo isti broj sati koje je i ovaj naznacio u listi, samo je uzeo brutto 5000.. I svako mu je ispalo da me zakidao.. A sta je npr kad mi je placa bila 3165,68.. uvijek je napisao istu bruto satnicu kad sam radila cijeli mjesec... Ma to je ocito do toga da tip nema pojma obracunavat placu. Mislim ovi iz servisa su nama godinama vodili obrt i firmu i radili obracune i sve je uvijek bilo bez greske.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... pa ne razumijem bas najbolje, sto je to sto Vas u osnovi sprijecava da podignete odmah tuzbeni zahtjev koji cete vjerojatno sada znati formulirati mnogo bolje od mene ?

 

Ja bih, KAO LAIK u pravnom podrucju zvanom "tuzba" zahtijevao ostvarivanje svojih prava pred sudom na nacin

 

a) da dokazem da sam zakinut za iznos taj i taj te da sam za taj iznos ostecen, sve dokumentirano po razdobljima

 

b) da je time bivsi poslodavac sebi protupravno priskrbio navedeni iznos u svoju korist, a meni na stetu

 

c) da je bivsi poslodavac svojim radnjama (obrazlozene dokazima - propisane porezne stope, obracun, razlike) te da je time stekao bez osnove toliko i toliko (pa clan ZOO o stjecanju bez osnove)

 

d) da mi je time nanio stetu te ugrozio egzistenciju jer nemam dovoljno sredstava za nuzan zivot (potvrda porezne uprave, troskovi, imovina ,...)

 

e) te da slijedom navedenog optuzeni mora nadoknaditi navedenu razliku na koju se primjenjuje zakonska zatezna kamata od 15 % od dana tog i tog (prva razlika), dana tog i tog iznos taj i taj (druga razlika), ... dana tog i tog (x-ta razlika), zajedno sa troskovima postupka, a sve u roku od 8 dana pod prijetnjom ovrhe na pokretninama i nekretninama tuzenika.

 

f) cinjenica da je Vas bivsi poslodavac odvjetnik, a ne ekonomista ne brani ga od cinjenice o losem i netocnom obracunu place (hihihi, nedavno sam naucio latinsku izreku koja lijepo kaze da nepoznavanje prava skodi) cime je povrijedjen Zakon o radu koji jasno clankom ... propisuje obaveze i prava radnika kao i elemente Ugovora o radu

 

g) da je Vas bivsi poslodavac povrijedio odredbe Kolektivnog ugovora tog i tog ...

 

h) HEJ, STO JE SA REGOSOM i ID-OBRASCIMA ?!?!?! Sad sam se sjetio, pa svi obracuni place moraju ici preko REGOS-a, a ID-obrasci se predaju poreznoj upravi ... i svi vrse kontrolu obracuna ?! Prijedlog : nadjite nekog u REGOS-u i nekog u Poreznoj upravi, neka Vam provjere da li su Vam iopce uplaceni porezi i doprinosi, te da li su ispravno obracunate isplatne liste !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

(A ovo je bilo jos napisano prije tocke h :

 

Ovrsnim prijedlogom ne bi islo direktno jer bi se vrlo lako izvukao na prigovor u kojem bi dokazivao da je njegov obracun vjerodostojan. Zato treba tuzbom (cuj mene) ...

 

... a sto ti ga ja uostalom znam, ali znam samo jedno : bez dobrog odvjetnika nece ici.

 

Postoji jos par stvari. Prvo je pitanje da li ima legalan program za obracun placa (ako nema, to bi bilo jaakoo zgodno za BSA, cisto zadovoljstvo ...).

 

Ajoooj, ... nemojte me tjerati dalje, ako me koji odvjetnik prepozna, nece me ni Paklena zemlja sakriti ... zato,

 

Lijepi pozdrav, B. )

 

P.S: Dok ne provjerite u REGOS-u i Poreznoj, pricekajte sa tuzbom. Mozda Vam se cijeli trud izjalovi, a mozda saznate nesto poput BINGA. Npr., da uopce ne predaje obrasce na REGOS (obavezno PRIJE svake isplate place) ili ID obrasce poreznoj upravi (do 15. u mjesecu za prethodni mjesec).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da predaje obracune u regos i id obrasce u poreznu.. gotovo sam sigurna u to.. jer sam ja nekaj uvijek nosila.. nemam nikog ni na poreznoj ni u regosu :(

 

Samo jedno pitanje, dali je on uopce mogao iskazivati brutto satnicu rada i po njoj vrsiti obracun, ako je u kolektivnom ugovoru bila naznacena fiksna brutto placa od 01.4. - 5000 kn, a prije ona manja (neznam koja je bila - 4 i nekaj brutto)... a i tada je uvijek iskazivao brutto satnicu rada.. kada bi bar mogla vama dati da mi sve provjerite, vidim da se vi super razumijete u to :))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... tog sam se se i plašio. Naime, niti jedan obračun u REGOS-u ne može proći ako je neispravan. Ne postoji takav obračun plaće, koji bi Vas zakidao, a da polazi od točnog bruto iznosa, a da sam obračuin bude netočan. REGOS takve obračune odmah "detektira", vraća kao pogrešne.

 

Nadalje, ID-obrasci podneseni u poreznoj upravi i obračuni predani REGOS-u moraju biti identični (vezani su, radi se o istim brojevima iskazanim na različitim obrascima).

 

Drugim riječima, ili su obračuni ostali u REGOS-u kao neispravni (ali biste ih onda dobili natrag kod slijedećeg donošenja obrazaca, rekli ste da ste sami nosili), ili su - ispravni.

 

Ako je obračun predat REGOS-u ISPRAVAN, onda je i obračun plaće - ispravan.

 

Ako je obračun plaće ispravan, onda sve skuipa pada u vodu, jer je kvaka očito u nečem drugom.

 

To je nažalost onaj dio u kojem je Vaš bivši poslodavac očito svjestan da mu ne možete ništa. Ili barem tako misli.

 

Cijenim Vaš kompliment ali je u stvarnosti neizvedivo da osobno pronađem u čemu je "kvaka", prvo, zato jer reklama na ovom mjestu nije dozvoljena, a drugo zato jer sam osobno ne stignem pisati sve moguće odgovore (prigovore, žalbe, ali i tužbe) na sve one nemoguće plave koverte koje mi stižu svakodnevno, ima ih toliko da bih mogao pomisliti da sam slavan (da, na sudovima, naravno).

 

Šteta je što se niste sjetili te dokumente prefotokopiraiti dok ste ih nosili u REGOS i na poreznu. Velite da nemate nikoga na REGOS-u i poreznoj, ali Vi kao bivši zaposlenik, možda biste lijepom molbom mogli nekog zamoliti tamo da Vam pogleda te obračune za razdoblje dok ste radili kod tog poslodavca.

 

Jedino usporedbom tih obračuna, predanih ID-obrazaca i Vama predanih isplatnih lista može se naći "kvaka" - ako ona postoji. Ako ste sve dobro navodili cijelo vrijeme, kvaka negdje jest, ali bez svih tih dokumenata teško ćete ustanoviti gdje je nastao propust (i čiji je).

 

Na obrascima koji se predaju u REGOS i ID-obrascima nalaze se kumulativni podaci za sve zaposlene.

 

Na Vama predanim obračunskim listama nalaze se samo podaci za Vas.

 

Ukoliko je bilo više zaposlenih, a obrasci predani u REGOS i ID-obrasci su točni, znači da su kumulativni zbrojevi pojedinih poreza i doprinosa, kao i prireza ispravni i točni.

 

Postoji još jedna kvakica, a to je, ako Vaš poslodavac nije uplaćivao poreze i doprinose za plaće, tada nije predavao obrasce na REGOS (oni se predaju prije isplate poreza i doprinosa). U tom slučaju, na ID-obrascima koji se predaju poreznoj upravi su u prvom dijelu (gornjem) uglavnom sve nule, dok su u donjem dijelu zbrojevi poreza i doprinosa, ali tada porezna ne može kontrolirati ispravnost istih jer nema osnovu na temelju koje bi ih kontrolirala (iznos isplaćene plaće).

 

Ako je Vaša obračunska lista netočna, ili manjkava, postavlja se pitanje kako je moguće da su predani obrasci točni.--

 

Dapače, ako je Vaša obračunska lista netočna, tada imate samo još jedan dodatni element za tužbu o zakidanju Vaših prava, a čime je Vaš bivši poslodavac stekao određenu imovinsku korist, jer je ... npr. ... "lažirao" obračunske liste.

 

Naime, nije moguće da je zbroj netočno napravljenih obračunskih listi (isplatnih listi, obračuna plaća) točan a da su same liste točne.

 

Ako su predani obrasci točni, a jesu (jer ih REGOS nije vratio na ispravak), a Vaša obračunska lista netočna ...

 

Nazovite RIF ili RRIF (Računovodstvo i financije, ili časopis Revizija, računovodstvo i financije) pa ih zamolite za savjet kome da se obratite sa tom dokumentacijom. Iskreno vjerujem da će Vam pomoći s nekim tko je u Vašoj blizini. Ili, platite tom istom knjig. servisu koji Vam je Vašem bivšem poslodavcu vodio knjigovodstvo, neka točno utvrde gdje je greška, u kojem iznosu i u kojim razdobljima. Neka Vam za tu uslugu izdaju račun. Riskirate ako su obračuni točni. Ako nisu, onda ćete i taj račun priložiti tužbici ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovaj knjigovodstveni servis je ustvrdio da su obracuni netocni... nije mi jasno.. On je meni priznao da mi je krivo obracunao placu i isplatio mi dio za jedan mjesec, ali nisu mu vratili iz REGOS-a nista, nego su mu vratili iz HZZO-a, ali samo zato jer je jedan dio padao na njihov teret.. A iz REGOS-a mu nikad nis nisu vratili, a mogli su i oni ako je bila greska.. ne razumijem kako bi oni znali koja je brutto placa, pa da znaju otkriti gresku.. ocito greske nema ako je on navodio jedan bruto, a trebao je drugi.. Onda naravno da greske nema..

Tako da mislim da ovi u REGOSu nisu duzni znati koju je on meni brutto placu duzan isplacivati.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... naime, na obrascima koji se predaju REGOS-u iskazuju se brutto iznosi za sve djelatnike (koji su zaposleni kod nekoga, obrt, odvjetnik, doo, ...).

 

Ukoliko postotni iznosi prema brutto zbrojevima stimaju, REGOS ne vraca obrasce (njima je bitno da na ukupno obracunatu placu budu uplaceni tocni postotni iznosi poreza, doprinosa i prireza).

 

Ideja o kojoj sam razmisljao je da se nadje "rupa" u kojoj nesto ne stima temeljem koje biste dobili cist i jednostavni temelj za tuzbu (jer je u biti o tome rijec, kako zatraziti ono sto Vam pripada, da bude lako ijednostavno shvatljivo - i neoborivo).

 

Ocito je da od REGOS-a necete imati koristi (nista nije vraceno, posldoavac se moze cak i time stititi da su obracuni uredni). S obzirom da i na ID-obrasce koji se podnose poreznoj, programi doslovno "prepisuju" obracunate iznose, vjerojatno niti od toga nece biti koristi, dapace, ide na ruku poslodavcu.

 

Ono sto ostaje jest sama cinjenica da su same obracunske / isplatne liste placa netocne, ili netocno napravljene (naime, to ste sami ustvrdili ...)

 

Naime, mnogi programi za obracun placa pomazu kod izrade obracuna place. Ali, jednako tako, kod mnogih se za obrasce za REGOS i ID obrasce, brojevi moraju prepisivati - RUCNO.

 

Drugim rijecima, moguce je da je Vas bivsi poslodavac uzeo ukupan brutto iznos placa, na taj iznos pravilno obracunao sve poreze i doprinose i prireze, sve to uredno popunio na obrascima za REGOS i ID obrascima. Kad je jednom to napravio, svaki slijedeci mjesec (zbog fiksne place) mogao je samo prepisivati iznose, te mu je nakon prvog tocnog obracuna svaki daljnji obracun tocan.

 

Stvar je u tome da je on vjerojatno napravio, dakle, obrnuti redoslijed - napravio ono sto je trebalo za REGOS i ID-obrasce, a zatim tek izradjivao isplatne liste. To bi objasnilo razliku izmedju obracuna.

 

Naknadna izrada isplatnih listi da bi se "ustimalo" sa onim sto je predano na REGOS je dosta nezahvalan posao i tu se lako dogadjaju greske, ako uistinu tako radi.

 

Ovo je bila samo ideja koju ocito mozemo prekriziti jer nicemu ne vodi.

 

Ako ustrajete na onome sto Vam pripada, vratimo se na pocetak - nemate ovjerene isplatne liste, liste su pogresno obracunate, to treba sto jednostavnije dokazati, iskljucivo se koncentrirati samo na taj dio po svakom razdoblju pojedinacno.

 

Na ovom mjestu do daljnjeg ostajem bez daljnjih ideja, jer sve sto bih dalje pisao bilo bi kao da slusate papagaja.

 

Niste mi odgovorili (ali i ne morate, nije bitno, samo primite na znanje) na pitanje da li mozete biti oslobodjeni sudskih troskova (imovinsko stanje), jer ako je tako, onda biste mogli bez pomoci odvjetnika sami pokrenuti spor (jer, kao sto smo vidjeli iz mnogih slucajeva, suci nisu ekonomisti, i ako im jasno i pregledno ne ukazete na propust Vaseg poslodavca, stvar ce pasti u vodu, a onda imate dodatne troskove koji ...). Jos kad dodamo da Vam je bivsi poslodavac odvjetnik ... onda morate imati cvrste i neoborive temelje i biti bolji od - njega.

Nazalost, na svojoj kozi sam naucio da je pravo i pravda jedno, a istina - nesto sto postoji samo kao ideja za koju se morate izboriti svim pravnim sredstvima, inace istina postaje - bujna masta.

 

Nitko ne moze vjerovati kakav je to osjecaj, kada znate sto je istina, a sudac Vam lijepo kaze da imate "bujnu mastu", to ne udje u zapisnik, dodatno izgubite spor ... i onda se pitate sto je to u stvari pravo (vase pravo da dobijete ono sto Vam pripada) i pravda (tko jaci taj kvaci, to je pravda).

 

Zato, propise i clanke u ruku, kolektivni ugovor u ruku, propise i stope u ruku, kalkulator i na posao. Po razdobljima, za koliko ste zakinuti i gdje je greska, koliko Vam je isplaceno, koliko nije i koliki je iznos koji potrazujete, sto Vam je isplaceno a sto ne.

 

Aha, rekao sam da sam postao papagaj... zato, zelim Vam srecu i upornost u sastavljanju dokaznog postupka, zelim Vam da uspijete - napokon, to i nije tako tesko, samo si uzmite malo dodatnog vremena i mira da to napravite.

 

Kada sastavite dokazni postupak i pripremite materijal, prekontrolirajte ga u ovlastenom knjig. servisu, i sve to lijepo podnesite ... sto prije.

 

Nemojte zaboraviti niti savjetnike u RIF-u ili RRIF-u ... mozda dobijete jos koji konstruktivan savjet.

 

Lijepi pozdrav, B.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da je ovo slučaj u kojem bi moderatori trebali dopustiti objavu imena!

I ne odnosi se to samo na odvjetnike - trebalo bi objaviti što se sve događa u raznim firmama, kod raznih obrtnika - imenom i prezimenom, pa bi se jednom takvima stalo na kraj kad im ova država ne želi stati na kraj i ima inspekcije ukrasa radi... :-x:-x:-x:-x:-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

najnovija vijest - dala sam da mi provjere u jos jednom knjigovodstvenom servisu koji su takoder ustanovili da mi je duzan.. znaci regos ama bas nista ne znaci, sta njih ocito briga ako je ovaj meni krivo obracunavao placu.. i naravno, zvala sam komoru, trazila savjet sta da napravim objasnila im, te bi bilo bolje da to nisam napravila jer su bili izuzetno bezobrazni. rekli mi nek im napisem ak me sta muci i nek to predam u 2 primjerka, hvala i sklopili mi slusalicu.. :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

baš me zanimalo što se događa s vama...

no, ne razumijem zašto zovete komoru. Meni se čini da vam to ni u kojem slučaju ne može biti od pomoći, samo se nervirate još više. Ako ga želite prijaviti komori, znate kojim to putem mora ići i na koji način se pokreće disciplinski postupak. To je nažalost jedino što od komore možete očekivati.

A što se postupka tiče - to isto znate kojim putem ide...na sud pa čekati što će i kada biti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... malo sprance u svoje ruke ... ako nemate za odvjetnika, tada zadovoljavate uvjete za oslobadjanje od sudskih taksi ... to je jedno.

 

Drugo, morate obici jos pokojeg odvjetnika ... ima onih koji ce se uhvatiti u kostac s tim.

 

Ako ni to ne pomogne ... onda se sami morate izboriti za ono sto Vam pripada.

 

Vec Vam je i sad proslo dosta vremena, a ako nista ne poduzmete, doci ce jos i do zastare.

 

Covjek se nikad ne smije predati. Da sam se ja predao, odavno vise ne bih imao ni gdje ni na cemu tipkati, kamoli biti svakom loncu poklopac ...

 

... ili ste zaboravili u medjuvremenu svoje principe ? Pa niste valjda odustali od njih ? E, pa ja nisam. Nemojte ni Vi. Sretno !

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

draga naša koja ide "kontra struje"...

Uz sve pohvale entuzijazmu, borbi za pravdom, borbi za vlastita prava... u ovim postovima odnosno ovoj priči nešto malo reklo bi se smrducka....

 

samo sam saznala da to vise ne spada pod radni spor nego najobicnija tuzba radi isplate,

 

pa jeste li bili vježbenica ili niste? Gore to niste demantirali, pa uzimam da jeste.

Ako se želite boriti za SVOJA prava, a nije vam se dalo čitati zakon o radu, kako ćete se tek boriti za tuđa? Što ste ovime htjeli reći... više ne spada pod radni spor... pa nije ni spadalo, nije se zakon u međuvremenu promijenio. Otkaz niste ni spominjali da bi ta dva zahtjeva povezali.

 

Nemojte ovo shvatiti kao napad na vas. Ne ulazim u vaše privatne razloge i probleme, ali znajte da je puno ljudi prošlo raznorazne torture od svojih principala, no za pravo treba malo više vlastite gorljivosti i samostalnog istraživanja. Jeste li se malo udubili u ta izvješća knjigovodstvenih servisa, da sami znate zašto vas je i točno gdje vas je zakinuo, ako je tome tako. Gore je netko dobro rekao da provjerite jesu li vam obračuni manji zbog bolovanja...

 

Moj savjet je da se ne živcirate zbog nekoliko kuna. A vi ćete razumjeti zašto vam to kažem. I bez ljutnje, glavu gore i u nove radne pobjede. I knjigu u ruke!

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zakinuo me u obracunu doprinosa.. i ovi knjigovodstveni servisi su uzeli u obzir i bolovanje i sve.. rekli su mi da mi nije obracunavao po brutu od 5000 nego po starom brutu, a vidi se i tamo gdje nema bolovanja da je ociti propust.. Kad zivis sam, kad si podstanar onda ti je svaka lipa vazna, neznam kakve su tvoje zivotne prilike, ali moje nisu takve da bi pustala drugima da se na moj racun hrane i oblace a ja sam mu poklonila i bar 80 sati prekovremenih. Necu dalje niti komentirati.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija