Jump to content

Nekoliko pitanja o stjecanju drzavljanstva RH udajom


lucius1

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Imam nekoliko pitanja, ali sva su usko povezana i mislim da je ovo odgovarajuci forum...Ispricavam se unaprijed ako nije, premjestiti ce netko valjda :) Osim toga, vidjeh neka slicna pitanja na forumu, ali sa ranijim datumom (prije ulaska Hrvatske u EU), tako da postavljam temu zbog novijih informacija. Nadam sa da je to u redu.

 

1) Prvo pitanje je koji je postupak i koji su sve dokumenti potrebni da se drzavljanka Republike Srbije uda za drzavljanina Republike Hrvatske? Ako nije problem, cijenio bih i grubu procjenu troskova.

 

2) Nakon sklapanja braka, koja je procedura i koji su potrebni dokumenti za stjecanje hrvatskog drzavljanstva? Da li je potrebno da se supruga odrekne srpskog drzavljansta?

 

3) I na kraju, kako ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje u RH? Konkretnije, buduca supruga je upravo ostala u drugom stanju, pa me zanima moze li voditi trudnocu (preglede i pretrage) u Hrvatskoj na teret zdravstvenog osiguranja. Moze li ostvariti pravo na zdr.osig. preko mene i koliko traje postupak? Procitao sam negdje da je moguce ugovoriti zdravstveno uz placanje, koliko se to placa?

 

<edit> Zaboravih priupitati da li HZZO ima ugovor sa zdravstvom Republike Srbije, temeljem kojeg bi se racun za pruzene usluge mogao izdati srpskom zdravstvu? I ako je to tako, da li se to odnosi iskljucivo na porod kao hitnu proceduru ili se primjenjuje i na "rutinske" preglede i pretrage prije samog poroda?

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

 

Imam nekoliko pitanja, ali sva su usko povezana i mislim da je ovo odgovarajuci forum...Ispricavam se unaprijed ako nije, premjestiti ce netko valjda :) Osim toga, vidjeh neka slicna pitanja na forumu, ali sa ranijim datumom (prije ulaska Hrvatske u EU), tako da postavljam temu zbog novijih informacija. Nadam sa da je to u redu.

 

1) Prvo pitanje je koji je postupak i koji su sve dokumenti potrebni da se drzavljanka Republike Srbije uda za drzavljanina Republike Hrvatske? Ako nije problem, cijenio bih i grubu procjenu troskova.

 

2) Nakon sklapanja braka, koja je procedura i koji su potrebni dokumenti za stjecanje hrvatskog drzavljanstva? Da li je potrebno da se supruga odrekne srpskog drzavljansta?

 

3) I na kraju, kako ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje u RH? Konkretnije, buduca supruga je upravo ostala u drugom stanju, pa me zanima moze li voditi trudnocu (preglede i pretrage) u Hrvatskoj na teret zdravstvenog osiguranja. Moze li ostvariti pravo na zdr.osig. preko mene i koliko traje postupak? Procitao sam negdje da je moguce ugovoriti zdravstveno uz placanje, koliko se to placa?

 

<edit> Zaboravih priupitati da li HZZO ima ugovor sa zdravstvom Republike Srbije, temeljem kojeg bi se racun za pruzene usluge mogao izdati srpskom zdravstvu? I ako je to tako, da li se to odnosi iskljucivo na porod kao hitnu proceduru ili se primjenjuje i na "rutinske" preglede i pretrage prije samog poroda?

 

Hvala unaprijed!

 

Za sklapanje braka u HR potrebni su joj medjunarodni izvod iz maticne knjige rodjenih,potvrda o slobodnom bracnom stanju te putovnica.medjutim najbolje bi bilo da se raspitate detaljnije u maticnom uredu gdje se namjeravate vjencati dali ce joj sta jos trebati mada mislim da se nije nista po tom pitanju mjenjalo od 1.7.

 

Sto se tice stjecanja drzavljanstva,ono se moze steci tek nakon dobijanja stalnog boravka.

Procedura je sljedeca: prvih 5 god supruga ce biti na privremenom boravku.nakon isteka tih 5 godina podnijet ce zahtjev za stalni boravak i tek onda po odobrenju stalnog moze aplicirati na hr.drzavljanstvo.Strani drzavljani koji traze drzavljanstvo na temelju braka sa drz.hr netrebaju se za sada odricati svog drzavljanstva.

 

Za vrijeme privremenog boravka stranac ako neradi mora uplacivati sam sebi doprinose za zdrastveno u iznosu oko 360kn.

Ne moze biti osiguran preko supruznika.

 

 

Sto se tice ovog zadnjeg, mislim da HR i SRB imaju potpisan ugovor o zdrastvenom osiguranju ali kako to funkcionira i pod kojim uvjetima neznam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija