Jump to content

Kako riješiti problem nezaposlenih pravnika?


slavery

Preporučene objave

Problem se ne može riješiti u potpunosti, ali se može rješavati kao i za bilo koju drugu struku.

 

Prvo treba poći od očigledne činjenice da nitko na svijetu, uključujući državu, nije dužan omogućiti (točnije: plaćati) nekome da radi u struci samo zato što se taj poželio školovati upravo za tu struku.

 

Iz toga proizlazi očigledno rješenje da treba smanjiti broj upisnih mjesta za školovanje za one struke za kojima na tržištu rada nema potrebe, barem ne o trošku ostalih poreznih obveznika. (Ovdje sasvim sigurno ima iznimaka, jer može postojati društveni interes da se neka znanja održavaju iako nisu tražena - npr. nekoliko astronoma, poznavatelja egzotičnih i/ili mrtvih jezika, liječnika-specijalista za rijetke bolesti, pravnika - specijalista za pravo mora ili međunarodno pravo itd. itd. su nužni iako ne mora u svakom trenutku (ili uopće - nikad nećemo imati relevantnu astronomiju u Hrvatskoj) postojati potreba za njima, ali to ništa ne mijenja u biti stvari jer se radi o relativno malom broju specijaliziranih stručnjaka).

 

Smanjenjem broja onih koji se školuju za određenu struku se povećavaju izgledi zapošljavanja onih koji su se za tu struku školovali ranije.

 

Druge mogućnosti su prekvalifikacija, odlazak u inozemstvo, zapošljavanje u drugim strukama ...

 

Mislim da npr. u SAD uopće ne bi shvatili ovakvo pitanje (Ovim ne želim reći da je njihov sustav poželjan, nego samo konstatiram činjenicu.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa zato i ne bi shvatili pitanje. Ako netko sam odlučuje u koje će obrazovanje uložiti novac, onda se podrazumijeva da i sam snosi posljedice ako odluka nije bila najsretnija. Zato će i razmisliti prije nego što odluči što će studirati. (I ne isplati mu se prepisivati diplomski rad jer se neće zapošljavati samo na temelju papira. A drugi vlasnici "papira" neće tolerirati da im netko obezvređuje i ruši vrijednost "papira", a prema tome i zaradu, na taj način.)

 

U takvom sustavu do ravnoteže dovodi zakon tržišta.

 

Budući da je kod nas model drugačiji, onda moraju i sredstva biti drugačija, ali osobna odgovornost za posljedice je u biti jednaka u oba sustava. Ili bi morala biti.

 

Zbog drugih razloga ne mislim da je tamošnji sustav dobar, a još manje primjeren našim uvjetima i tradiciji, ali nekih dobrih strana ima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa zato i ne bi shvatili pitanje. Ako netko sam odlučuje u koje će obrazovanje uložiti novac, onda se podrazumijeva da i sam snosi posljedice ako odluka nije bila najsretnija. Zato će i razmisliti prije nego što odluči što će studirati. (I ne isplati mu se prepisivati diplomski rad jer se neće zapošljavati samo na temelju papira. A drugi vlasnici "papira" neće tolerirati da im netko obezvređuje i ruši vrijednost "papira", a prema tome i zaradu, na taj način.)

 

U takvom sustavu do ravnoteže dovodi zakon tržišta.

 

Budući da je kod nas model drugačiji, onda moraju i sredstva biti drugačija, ali osobna odgovornost za posljedice je u biti jednaka u oba sustava. Ili bi morala biti.

 

Zbog drugih razloga ne mislim da je tamošnji sustav dobar, a još manje primjeren našim uvjetima i tradiciji, ali nekih dobrih strana ima.

 

Tako je.

 

I dodala bi da je nevjerovatna nesklonost prekvalifikacijama. Ljudi imaju diplomu s kojom ništa ne mogu, očekuju da im sustav sve da, ali nema boga da se razmisli o prekvalifikaciji. Onda se raspravlja o upisnim kvotama, propustima sustava, broju ovaca na polju- ali se ne radi. Nego filozofira. Nije sramota uzet motiku u ruke, pošten rad je uvijek bolji od kukanja.

 

Ne znam za vas, ali ne živim život misleći da mi neko nešto duguje, moje odluke znače i moju odgovornost za iste, a da mi struka ne daje ono što želim - warp brzinom bi mijenjala struku, a nikad kukala i mlatila praznu slamu.

 

Za pravnike nikada nije bilo bajno, što se posla tiče. Onaj tko je upisivao pravo znao je kakva je situacija te je trebao biti spreman na to. Ako nije - njegova greška.

 

Višak pravnika u RH će se pozaposliti ili u drugim strukama ili otići vani. Dok sustav ne odluči smanjiti upisne kvote, mladi ljudi kojima je omogućena takva protočnost informacija - sami mogu vidit isplativost upisa navedenog studija.

 

Ukoliko odluče - spremni su na sve što proizlazi iz takve odluke.

 

Problem nezaposlenih pravnika trebaju rješavati nezaposleni pravnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je miješanje krušaka i jabuka (što se od pravnika kojemu je logika osnovno sredstvo rada i ne bi baš očekivalo).

 

Za početak, konstatiranje činjenica nije napad. Osim ako navodi o činjenicama nisu točni, ali nisam primijetio da je ijedan navod pobijen.

 

Postoji nezaposlenost kao posljedica gospodarske krize i nezaposlenost zbog "strukturne neprilagođenosti" tj. nesukladnosti između traženih i ponuđenih kvalifikacije.

 

Ovdje je postavljeno pitanje nezaposlenih pravnika, a ne nezaposlenih općenito. Situacija sa zapošljavanjem pravnika već jako odavno nije bila dobra, pa je kriza samo pogoršala, a ne i uzrokovala konkretni problem. Drugim riječima, onaj tko je upisivao pravo mogao je i u puno boljim vremenima očekivati teškoće pri zapošljavanju, za razliku od nekih drugih struka (npr. građevinari) koje su se iz traženih premetnule u suvišne (iako su promućurniji i onda mogli pogoditi da građevinska konjunktura u maloj zemlji s negativnim demografski trendom ne može dugo trajati - broj mogućih kilometara autoputa je ograničen, a za koga stanovi ako je svake godine za jedan manji grad manje stanovnika?)

 

Nadalje, prekvalifikacija nije samo stjecanje drugačijeg papira. Za izbor takve formalne prekvalifikaciju vrijedi sa stajališta zapošljavanja isto što i za izbor studija. Naravno da se u krizi ne može putem nekog kraćeg tečaja doći do znanja koje je traženo na sve strane. Ali pravo pitanje je - ako i izađemo iz krize, hoće li to bitno povećati potražnju za pravnicima? Sumnjam.

 

Uz to od osobe s VSS-om se očekuje da ima sposobnost obavljati puno širi spektar poslova nego netko tko je na jedvite jade završio 3-godišnju srednju školu. Te dvije kategorije nezaposlenih nikako nisu iste.

 

Osobno sam, kad je bilo gusto, radio poslove koji su za 3 (a zapravo i 4) stupnja ispod mojih kvalifikacija u struci, ali jedan od razloga zašto sam uspijevao naći posao u struci u skladu s obrazovanjem je i upravo to da sam bio spreman i sposoban raditi i takve poslove. Pri tome sam morao progutati da je onaj koji je imao upravo odgovarajuće kvalifikacije u istoj firmi imao bitno veću plaću od mene "priučenoga". Ali on je još uvijek tamo, ja više nisam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa eto ja tražim na sve strane i ništa.

Ispada da je hrpa radnih mjesta, a posve je suprotno.

Doslovce nema posla.

Na natječaj za čistačicu se javi 200 ljudi.

Ovoliki broj nezaposlenih ne može biti nezaposlen zbog subjektivnih već isključivo objektivnih razloga to jest truleži sustava.

I odakle nekome da su ljudi lijeni i neskloni prekvalifikacijama.

Posve suprotno.

Nisu nezaposleni krivi što Hrvatski Zavod za zapošljavanje ne radi svoj posao već se pretvorio u statistički zavod.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve točno, osim pretpostavke da HZZ može stvarati radna mjesta. Međutim, ponovit ću da ništa od toga nije specifično za pravnike (kao što ću ponoviti da nema nikakvog univerzalnog rješenja u doglednom vremenu ni za pravnike ni za druge). A početno pitanje se odnosilo - vidim da naslov teme nije promijenjen - na zapošljavanje pravnika kao takvih, a ne na opći problem nezaposlenosti. Kod njih (naravno ne samo kod njih) je specifično samo to da su problem u zapošljavanju mogli očekivati već pri upisu na fakultet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa eto ja tražim na sve strane i ništa.

Ispada da je hrpa radnih mjesta, a posve je suprotno.

Doslovce nema posla.

Na natječaj za čistačicu se javi 200 ljudi.

Ovoliki broj nezaposlenih ne može biti nezaposlen zbog subjektivnih već isključivo objektivnih razloga to jest truleži sustava.

I odakle nekome da su ljudi lijeni i neskloni prekvalifikacijama.

Posve suprotno.

Nisu nezaposleni krivi što Hrvatski Zavod za zapošljavanje ne radi svoj posao već se pretvorio u statistički zavod.

 

Naravno da se javi 200 ljudi jer je riječ o poslu koji zahtjeva samo osnovnu školu, a svi nezaposleni (kojih je zaista previše) imaju osnovnu školu. Ali zato se na radno mjesto pravnika sa pravosudnim ispitom (kojih isto ima previše) javi 5, možda 10 osoba.

 

Problem s pravnicima je postojao i prije nas, postojat će nažalost i iza nas.

Zavod za zapošljavanje ne stvara nova radna mjesta već između ostaloga vodi statistiku i morao bi biti posrednik između poslodavca i radnika, ali jadan onaj tko se u njih uzda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
U Hrvatskoj je preko 2000 nezaposlenih pravnika od toga pola s Pravosudnim ispitom.

nikad u Hrvatskoj povijesti nije bila gora situacija.

Kako riješiti taj problem.

 

uf uf

 

nije to niti samo sa pravnicima a niti samo kod nas

 

skole, fakulteti su posvuda u svijetu dobar i zagarantiran posao, bilo da se placaju privatno ili iz javnih sredstava

 

Od Amerike do Kine imate visoke i rastuce postotke ljudi sa fakultetima, a zbog interneta, automatizacije, brendova itd. potrebno je sve manje skolovanih, najvise treba ljudi bez ikakve skole a relativno malo ISKUSNIH strucnjaka (a takvi se novo-zaposle na telefonski poziv u par minuta cim pozele promjeniti firmu)

 

mi volimo trabunjati o nekakvom vrhunskom znanju radi titula, ali to ne moze biti dalje nego sto jest od istine

taj sustav citiranja je monstruozno besmislen, prisila za formalnim produciranjem znanstvenih radova stvara hrpe znanstvenog smeca

 

osim te prisle na djelu su jos i dodvoravanje za izvore novca, bilo da se govori ono sto se zeli cuti ili/i uz manje ili vise svjesno iskrivljivanje podataka da se ostvari svrha

 

imate podjelu na jako iskusne (kroz rad i napredak u svojim firmama, koje su ih slale na edukacije u stvarni posao a ne da slusaju opise od nekoga tko misli da zna ) ali sa mrsavim formalnim kvalifikacijama i na jako kvalificirane a bez pravog iskustva u struci

 

rijetki su oni koji imaju oboje jer je tesko i jedno i drugo gurati

 

e sad, u ekonmijama koje su jos likvidne takvi skolovani lako nalaze razne poslove i zive pristojno

 

a na dalekom istoku imate ogroman broj koji su zavrsili sve skole koje se mogu i nakon toga zive na desetine njih u malenim stancicima i cekaju bilo kakvu priliku, vi to ne mozete ni pojmiti, a da se posvuda tako kretenski suzbijala "siva" ekonomija bilo bi zla i nasilja..

 

na neki nacin skolovanje je prevara, zapravo "musterije" se same dovode u zabludu, premda nikoga tu nije za kriviti, i dobro je da skoluje tko god zeli, i da se navede one koji ne znaju da im je to dobro kako za njih tako za drustvo..

mene jedino boli sto u nasim srednjim skolama i na fakultetima vlada takva pretrpanost podacima, sto ne bilo tako strasno da su te informacije samo ponudenje nego se jos trazi i testira i zahtjeva da svi ti podaci budu memorirani i to na pravovjerni nacin (cesto netocan, nepotun ili los model). sve to ide velikom brzinom i ne vidi se potreba da se razmislja o svemu, da se radi polako, kreativno i osjeti zadovoljstvo

 

 

ja vam svima preporucam da naucite skupljati kisnicu, naucite saditi povrce i voce sva druga prakticna znanja jer uskoro Kina mora promjeniti smjer, a i ostali na istoku ce uskoro, pa nece biti vise robe siroke potrosnje i hrane tako jeftino

 

razmislite kako smo se rjesili sve industrije, zlata pa cak i metalne krame prvo pod izlikom ekologije, na valu umisljenog elitizma, mislili smo da smo silno pametni i dostojni prodavati pamet svima, sa svojim simplificiranim krajne radikalnim "istinama"

 

a kako je ovo pravni forum, pravnici i svi u pravosudu trebali bi se trgnuti i ne ciniti formalne i neformalne logicne pogreske i ostala nekonstruktivna ponasanja

 

sad je vec oko 10% aktivne populacije u "bankrotu", ali tvrdom bez izgleda za oporavak

procesi koji su doveli do toga su eksponencijalni, za ocekivati je da ce se iducih 10% nagomilati za upola vremena ili krace nego ovih prvih 10%

 

ako k tome udari jos i susa u opasnosti smo da izgubimo mir, ali zaozbiljno

 

s druge strane ako budemo solidarni i prestanemo sa samozavaravanjem i ukljucimo empatiju, razum mozemo se prilagoditi i organizirati da svakome bude dobro u drustvu

 

pravo i pravnici (i ostali naravno u pravosudu) su servis drustva, koji mora biti jeftin i efikasan

nase drustvo je malobrojno, a privredne aktivnosti jako male i u padu a pod neizdrzivim opterecenjem, i u potpunoj pravnoj nesigurnosti.

 

koliko pravnika moze biti korisno i produktivno u sitaciji gdje je sudovanje nalik rovovskom ratu, bez pomaka godinama, bez garancija u ishod?

 

kome se isplati poslovati kad najezda nameta nadire, a naplata vlastitih prihoda je nemoguca misja?

 

ali dok smo sljepi za istinu glavni problem ce nam biti sto ne mozemo i dalje koracati u propast.

 

kako se stvara novac?

tko, kako, zasto i na koji nacin upumpava novi novac?

kako to da je nemoguce raditi i zaraditi?

 

pa jel moguce da nitko ne stavi u tablicu (posteno! bez samozavaravanja) brojeve i pravi sto-ako scenarije?

 

 

ako to ipak rade jel moguce da se nema hrabrosti uvidjeti pa jos i prekinuti spiralu propasti?

 

a to bi bilo tako lako, samo kad ne bi grcevito drzali stisnutu saku punu pljena koji su napunili tako sto su vidjeli da netko stavlja klopu u (pre)malu rupu koju je izdubio u termitnjaku....

 

umjesto kulutre prokazivanja i denuncijacije treba gajiti ljubav i povjerenje za sve ljude koji zive u vasoj ulici, gradu , drzavi

treba biti bistar, budan komunicirati kvalitetno i ne nasjedati na prevare, a varalice i ostale asocijalne poduciti sto rade a ne smiju i kako da to prestanu

naravno valja poci od sebe najprije i biti posten i cestit i od koristi kako za sebe tako i za druge

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zapošljavanje pravnika je neiscrpna tema,ali ako studiraš ono što želiš i voliš lakše je prolaziti kroz sve vezano za zapošljavanje pravnika,pri tome mislim na razna testiranja.Mislim da ima puno nezaposlenih pravnika,ali da se isplati biti uporan i javljati na natječaje, nikad se nezna.Pozitivan stav svakako pomaže,zdravije je.:smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Zanima me iskustvo i savjet Vas koji tražite pripravništvo i posao, koliko vas poslodavci pitaju za npr znanje stranih jezika, aktivnosti izvan faksa, projekte seminare i slično. Mislite li da ću se istaknuti u masi prijavljenih sa znanjem 3 svjetska jezika i raznim volontiranjem u područjima bliskim pravnoj struci i nekim projektima i seminarima na faksu i tako skrenuti pažnju sa dužeg trajanja studija i prosječnih ocjena? Čime zadiviti poslodavca? Očekuje li itko bolju situaciju za par godina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija