Jump to content

Nasljetstvo-krediti-pomoć


zkova

Preporučene objave

Poštovani znalci,molim za pravni savjet!

 

1990.g.mi je umro otac,tada je bila i ostavinska rasprava.Ja sam bio punoljetni i odrekao sam se svoga dijela.Majci je pripala 11/12 dijela ,a malodobnom bratu 1/12 dijela (kuća,vinograd)

 

Ja sam otišao 1999.god.od kuće na stan sa svojom obitelji,te nisam tražio dio koji sam uložio u kuću,ali i da sam tražio nebi dobio jer nisu me mogli isplatiti,bar onoliko kolko sam uložio.

 

Nadalje,brat je uložio i sredio kuću i okučnicu sa 2 kredita (1 austrijski kredit+1 od domaće banke)

 

Situacija sa majkom i bratom se pogoršala (međuljudski odnosi) a ujedno brat je dobio otkaz u privatnoj firmi.

Brat nema....ni djecu ni suprugu.

 

Nadalje,brat više ne može i ne želi plačati oba navedena kredita,te odlazi od kuće u koju je ulupao kredite,te meni savjetuje pošto ja imam dvoje djece,da preuzmem plačanje oba kredita,a za uzvrat on se odriće svoga dijela kuće a majka neka prepiše kuću mojoj djeci. (znači on ima 1/12 ili to sad sud gleda drugačije pošto je uložio svoja sredstva??)

 

Znam da u austrijskoj banci ima za jamca 1 HR umirovljenika,a uHR banci nema jamaca.

Rekao je da je dobio opomenu od aus.banke da vrati cjelokupan neplačeni iznos kredita od 3700€+ neki troškovi,a u HR banci da se može vraćati na rate po 1000kn/mj.,nadalje je rekao da ako se kredit neće plačati da neće sjest jamcu,već da će angažirati odvjetnika da sredi da banka proda njegov dio kuće i namiri se....

To je neprihvatljivo za sve a i majka bi postala bez svega,majka ima mirovinu oko 1800kn

 

Cijelokupni oznos oba kredita je cca 60 000kn

 

Zanima me dal je po zakonu da li banka u austriji može prodat kuću (bratov dio od 1/12)bez obzira što kuća nije na hipoteci?? ILI?

 

Mene i majku je sad stavio "pred zid".....što nam je činiti?

 

btw.

....ja sam u mirovini i imam 2 kredita,te nisam u mogućnosti preuzeti bratove kreditne obveze......

 

Unaprijed se zahvaljujem na vašem stručnom mišljenju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

protiv brata će pokrenuti ovrhu.

dug će naplatiti od dužnika. ako dužnik radi sjest će mu na plaću ili na račune.

ovrhu mogu napraviti i na nekretnini

dug mogu počet plaćat i jamci .

ako bi išla ovrha na 1/12 kuće to najvjerojatnije nije dosta za namirenje duga.

niko neće kupoiti 1/12kuće.

 

upitno je dali 1/12 kuće vrijedi koliki je iznos duga.

ako dođe do ovrhe nekretnine taj dio 1/12 možete otkupiti za 1/2 cijene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Brat je rekao da neće teretiti jamca,samo 1 je jamac,već će dati odvjetniku da riješi da AUT banka sjedne na1/12kuće.....

....njegov dio kuće nije dovoljan za podmirenje duga.

Mene zanima kako može banka sjesti na nekretninu ako istu nema za zalog kao hipoteku?

Kako će moći banka prodat i mamin dio 11/12 kuće,a mama nema veze s kreditima?!

 

Što je mami i meni činiti?Jer ovo je neka vrsta ucjene s bratove strane.....Kako se mama može zaštititi od ev.ovrhe svog djela?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu!

....a čuj je ti se ne kužim u te stvari,išao sam samo logikom da banka može sjest na njegov dio(1/12) dok na ostali dio nemože jer je to dio od majke! Tako bi bilo po pravici,ali tko zna što odvjetnik i banka mogu napraviti ,npr.da se vade da je on uložio novac sa uređenje iste iz sredstava kredita...itd.

 

Opet napominjem da majka nije jamac ni sudužnik a kuća nije pod hipotekom kredita.

Nadam se da se nebude zakompliciralo u smislu da banka prodaje kuću da namiri svoju potražnju bez obzira ko je vlasnik.To bi bil apsurd!? Ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo neke promjene,sad kad sam pogledao rješenje ostavinske rasprave....majka 6/12+4/12,a brat 2/12,a ne 1/12 kao kaj sam napisal,

 

zanima me dal banka može prodati njegove 2/12 dijela kuće?Teoredski može,ali pri tome mora cijela kuća na bubanj?

 

Neznam dal banka može uzet nekretninu ako ista nije pod hipotekom?I dal brat može (s obzirom da ima jamca jednog) dati nalog banci da uradi ovrhu nad kućom da se namiri?

 

Neznam opće kak da se "postavim" u svezi tog slučaja s tim da mama ne "strada"tj.njena imovina!?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, imam jedno gadno pitanje, pa pomagajte sa savjetima.............Molim Vas lijepo.

ovako: majka mi je preminula prije 6 godina. brat je dobio cca 3.000 kuna sa njezinoh računa, a ja kuću opterećenu kreditima prema fizičkim osobama. Sudski vještak je procijenio je da kuća vrijedi manje nego su uknjižena potraživanja od tih fizičkih osoba. ja sam u međuvremenu kuću prodala, isplatila jedan dio tih fizičkih osoba, a ostali su se uknjižili na moju novu nekretninu.

Ja sam nezaposlena osoba već 5 godina, bez ikakvih primanja.

Sada sam bila na FINi i sudska je odluka da sam nekoj osobi koja je u jednom periodu života surađivala sa mojoj pokojnom majkom - blokirana na preko 1.000.000 kuna. Ja tog čovjeka nikada nisam ni vidjela, ni upoznala, a niti je jedan od ovih ljudi koji su bili uknjiženi mami na kuću.

Sad mi nije jasno - ja eventualno za mamine dugove odgovaram visinom nasljeđene imovine, zar ne? A, realno ja imovinu nemam, osim ove nove nekretnine na kojoj su preneseni svi oni dugovi iz bivše kuće. I, svi su regularno evidentirana i provedeni gruntovno. Na Fini sumi rekli da ih nije briga, oni su tog čovjeka jednostavno ukrcali. Ali, dali su mi i broj predmeta na sudu na osnovu kojeg su proveli blokadu na moj računn. Ja sam bila kod te sudkinje i ona je rekla da takvu odluku ona nije donijela. Što da radim? od kuda da krenem u istraživanje? Hvala svima koji imaju neko rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako nisi dobila presudu traži da ti je dostave (pismeno )

ako nisi htijela primiti preporučenu pošiljku u kojoj je presuda sama si kriva što je presuda završila na oglasnoj ploći i postala pravomoćna.

 

očito je da si na bilo koji način ovrhovoditeljima priznala dug ili nisi ulagala pravne lijekove.

nasljednik odgovara za dug ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

 

možda je presuda krivotvorena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim Vas dal bilo koji odvjetnik naplačuje usluge i ev.koliko za stručni savjet za moje -gore navedene probleme?

 

Jer moram nest poduzeti a ne biti samo statista i onda da se dogodi najgore,jer u ovoj državi gdje ne vladaju u 100%-om obliku vladavina i pravo,može se svašat dogoditi (tipa-da se zakolje krava zbog jednog šnicla)

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma,štos je u tome da cijela kuća sa svim dugovima od majke nije imala tu vrijednost. zato sam i iselila iz kuće. ali, otkuda se pojavio ovaj tip - nemam pojma. otkuda da počnem kopati informacije? to je bilo pitanje. Ovo da sam vjerojatno završila na oglasnoj ploči suda - to i vrapci na grani znaju. Mene interesira konkretan prijedlog rješenja situacije, a ne ovo što je već bilo na forumima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam presudu. Ali na kraju presude nema ništa navedenog kome da se žalim.
Sutra idem na sud direktno kod sutkinje koja je navedena u predmetu. Isti lik mi (sutkinja) mi je upravo prije pola sata poslala novu presudu i ovrhu na Finu - i opet nikad čovjeka ni vidjela ni čula. Ako smatrate da možete pomoći - ja Vam sve skeniram i pošaljem. Druge mi nema.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo da sam vjerojatno završila na oglasnoj ploči suda - to i vrapci na grani znaju.

 

i vrapci na grani znaju da ako odbijaš primiti rješenje za ovrhu i propustiš podnijet prigovor ili žalbu, po uputi o pravnomlijeku, rješenje za ovrhu postane pravomoćno.

kad je rješenja za ovrhu pravomoćno ovršenik ima zakonsku obvezu platiti potraživanje iz rješenja (bez obzira dali je potraživanje zakonito i istinito )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija