Jump to content

Prekid radnog odnosa za vrijeme trudnoće - ugovor na određeno


bilogorac

Preporučene objave

Poštovani, molim savjet...hvala unaprijed

 

U radni odnos sam stupila u rujnu 2012. kao patronažna sestra u sklopu Doma zdravlja, ali na određeno vrijeme za zamjenu za djelatnicu koja je otišla na bolovanje. Početkom travnja ove godine pozvana sam da potpišem aneks ugovora prema kojem se zamjena za bolovanje produžuje i na godišnji odmora za istu djelatnicu na kojemu ona trenutno i je.

 

Problem je u tome što sam trudna (5.mj.) i sa današnjim danom sam otvorila komplikacije u trudnoći - kada sam nosila papire u upravu Doma zdravlja obavijestili su me da mi se sprema otkaz.

 

Zanima me da li ima pravne osnove za takav postupak jer u aneksu ugovora stoji da sam zamjena za navedenu djelatnicu dok je na bolovanju i godišnjem odmoru? Imam li pravo dobiti otkaz za vrijeme trudnoće u ovom slučaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

poštovani,molim savjet

 

prva trudnoca.u radnom odnosu sam 2 godine i 3 mjeseca,komplikacije sam otvorila 01.09.2015 stim da mi ugovor na odredeno istice 10.9.2015 i poslodavac ga nece produziti.koja su moja prava? samo na kraju mjeseca odnesem doznake na socijalno i oni mi isplacuju komplikacije u prosjeku place do otvaranja porodiljnog ili? neznam kud sta odnest,gdje se prijaviti :/ moram li se prijaviti i na zavod za zapošljavanje ili to samo 45 dana prije porodiljnog? imam 155 pitanja..hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ugovor vam ističe i to je to, vaš radni odnos prestaje. međutim, ako ste već otvorili bolovanje, sada samo morate od ginekologa svaki mjesec dobiti doznake i odnijeti ih na HZZO, po mom mišljenju, tako da vam ostaje isti prosjek naknade za bolovanje.

što se tiče Zavoda za zapošljavanje, dužni ste se prijaviti u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa ako želite ostvarivati prava sa Zavoda, najbolje da se tamo raspitate što vam je dalje činiti kad krenete na rodiljni dopust (45 dana prije termina poroda)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani, molim za savjet,

 

u neprikinutom sam radnom odnosu nešto više od 4 godine,nedavno sam promijenila posao (bez prekida radnog staza) i trenutno sam na ugovor na određeno koji traje jos 2mj. te sam ostala trudna. zanima me imam li ikakva prava kada otvorim bolovanje(komplikacije) posto je trudnoca rizicna i nemam izbora. tj što kada mi istekne ugovor? hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko je u JLS uzeta zamjena za sluzbenicu koja je na bolovanju dulje vrijeme i moguce da ce biti jos neko vrijeme i to na taj nacin da je ona zamjena do povratka sluzbenice s bolovanja i tada zamjena ostane trudna i otvori bolovanje, sto se dogadja? Da li se uzima zamjena zamjene i sto je s pravima trudnice s obzirom da je bila zamjena do povratka stalno zaposlene sluzbenice?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, molim za savjet,

 

u neprikinutom sam radnom odnosu nešto više od 4 godine,nedavno sam promijenila posao (bez prekida radnog staza) i trenutno sam na ugovor na određeno koji traje jos 2mj. te sam ostala trudna. zanima me imam li ikakva prava kada otvorim bolovanje(komplikacije) posto je trudnoca rizicna i nemam izbora. tj što kada mi istekne ugovor? hvala!

 

Kad vam istekne ugovor, prestaje vam i radni odnos - poslodavac nije dužan produžiti ga, pa vjerojatno i neće. U komentaru ispod, od Ruby_Danderfluff, saznat ćete kako se po isteku ugovora o radu i odjavi, morate javiti HZZO-u i HZZ-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko je u JLS uzeta zamjena za sluzbenicu koja je na bolovanju dulje vrijeme i moguce da ce biti jos neko vrijeme i to na taj nacin da je ona zamjena do povratka sluzbenice s bolovanja i tada zamjena ostane trudna i otvori bolovanje, sto se dogadja? Da li se uzima zamjena zamjene i sto je s pravima trudnice s obzirom da je bila zamjena do povratka stalno zaposlene sluzbenice?

 

Naravno da se može uzeti nova zamjena, s tim da bih ja, da sam poslodavac, u Ugovoru navela kako je nova zamjena - zamjena za prvu odsutnu osobu, a ne zamjena zamjene.

Što se prve zamjene tiče, mislim da joj, ako je tako u ugovoru napisano (bez točnih datuma), ugovor vrijedi do povratka na rad osobe koju mijenja. Naravno, mora na vrijeme poslodavcu dostaviti potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad, a potom mjesečno dostavljati doznake.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Nastavak na prethodne postove...

Ako se sluzbenica vratila i najprije koristi godisnji odmor (sto znaci da se vratila), znaci li zo obavezno da zamjena odlazi prvim danom godisnjeg odmora sluzbenice koju je mijenjala?

 

Ovisno o formulaciji ugovora. Ako stoji "do povratka s rodiljnog/roditeljskog dopusta ili bolovanja vezanog uz trudnoću i porođaj" onda ugovor prestaje dan prije odlaska na godišnji osobe koju se mijenja. Može se ugovoriti i do povratka na rad, nisam siguran za točnu formulaciju, onda ugovor prestaje povratkom s godišnjeg.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Postovanje molim informaciju

 

Radim kod poslodavca gdje sam prijavljena na ugovor na određeno vrijeme ....(ugovor je od 23.03.2015 - do nepoznatog datuma )

 

ginekolog mi je otvorio komplikacije u trudnoci sa danasnjim danom 3.03.2017.god

Dobila sam potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad i to sam predala poslodavcu , doznake cu dobit krajem mjeseca koje dajem samo poslodavcu ili moram nosit i na HZZO ?

 

nadalje moje pitanje glasi sto ako on napravi istek ugovara sto vjerojatno i hoce koja ce bit moja mjesecna primanja ?

 

Dali cu dobivat cijelu placu dosadasnju ili samo neki postotak ...

 

Molim pojasnjenje i puno Vam hvala na utrosenom vremenu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Takav ugovor, po meni, je sklopljen na neodređeno onda, a u tom slučaju nema pravo da vam otkaže radni odnos, jer vas zakon tu štiti.

 

U ugovoru o radu sklopljenom na neodređeno mora biti preciziran razlog i očekivano trajanje radnog odnosa, primjerice do zamjene privremeno nenazočnog radnika, do završetka obavljanja tog i tog posla, do 31/10/2017 ili nešto slično.

 

Glede primanja, nisam potkovan pa će reći netko drugi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Poštovani,

Naime, trudna sam tek mjesec i pol i imam namjere zaposliti se na određeno u jednoj knjižari. Rečeno mi je da prvo 3mj, kao probni rok zatim mogućnost zaposlenja za stalno, ali nije sigurno. No, mene zanima kakva su moja prava ako ugovor bude tipa na 6mj, a ja recimo moram na komplikacije ili slično? Nakon isteka ugovora naknadu dobivam kao nezaposlena osoba ili? 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S pravne strane Vaša trudnoća ne bi smjela biti nikakav problem. Svatko ima pravo na svoje poglede, ali to Vas ne bi trebalo zabrinjavati. Imate kvalifikaciju za to radno mjesto, ispunjavate u cijelosti uvjete po natječaju, a Vaša trudnoća ili npr.nečija sterilnosti, apsolutno ništa nemaju sa radnim mjestom i ugovorom o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se ne bi baš složila. Naime, ako je gospođa trudna u vrijeme zasnivanja radnog odnosa i to zna (a moći će se dokazati da je znala, ako netko želi dokazati, pretpostavljam da je bila kod liječnika), poslodavac se može pozivati na čl.24, da mu nije rekla nešto o svom zdravlju (a trudnoća je to), a što može utjecati na radni odnos. Onda se radnica pozove na čl.25, pa poslodavac kaže da trudnoća JE u vezi s radnim odnosom itd. Ja bi rekla ovako: ako se radi o državnoj službi neće joj nitko ništa ako ju se zaposli dok je trudna i nije to rekla. Ako se radi o državnoj tvrtci ili privatnoj, lako da bi joj mogli dati otkaz, a ona nek ih tuži i može biti i da će i izgubiti sud. Sve je moguće. To je neko moje iskustvo. Osim ako Borbena ima neki članak iz ZOR-a gdje baš izričito piše da trudnica ne mora obavijestiti poslodavca o trudnoći pri zasnivanju radnog odnosa, toliko daleko moje znanje ne ide.

uređeno: od hetta
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, hetta je napisao:

Ja se ne bi baš složila. Naime, ako je gospođa trudna u vrijeme zasnivanja radnog odnosa i to zna (a moći će se dokazati da je znala, ako netko želi dokazati, pretpostavljam da je bila kod liječnika), poslodavac se može pozivati na čl.24, da mu nije rekla nešto o svom zdravlju (a trudnoća je to), a što može utjecati na radni odnos. Onda se radnica pozove na čl.25, pa poslodavac kaže da trudnoća JE u vezi s radnim odnosom itd. Ja bi rekla ovako: ako se radi o državnoj službi neće joj nitko ništa ako ju se zaposli dok je trudna i nije to rekla. Ako se radi o državnoj tvrtci ili privatnoj, lako da bi joj mogli dati otkaz, a ona nek ih tuži i može biti i da će i izgubiti sud. Sve je moguće. To je neko moje iskustvo. Osim ako Borbena ima neki članak iz ZOR-a gdje baš izričito piše da trudnica ne mora obavijestiti poslodavca o trudnoći pri zasnivanju radnog odnosa, toliko daleko moje znanje ne ide.

Radi se o jednoj knjižari. Naime, danas ću potpisati ugovor na 3mj probni rok s mogućnošću prelaska na neodređeno. Kod liječnika još nisam bila, idem tek 8.11...dakle, danas još "ne znam" da sam trudna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 38 minuta, hetta je napisao:

Ja se ne bi baš složila. Naime, ako je gospođa trudna u vrijeme zasnivanja radnog odnosa i to zna (a moći će se dokazati da je znala, ako netko želi dokazati, pretpostavljam da je bila kod liječnika), poslodavac se može pozivati na čl.24, da mu nije rekla nešto o svom zdravlju (a trudnoća je to), a što može utjecati na radni odnos. Onda se radnica pozove na čl.25, pa poslodavac kaže da trudnoća JE u vezi s radnim odnosom itd. Ja bi rekla ovako: ako se radi o državnoj službi neće joj nitko ništa ako ju se zaposli dok je trudna i nije to rekla. Ako se radi o državnoj tvrtci ili privatnoj, lako da bi joj mogli dati otkaz, a ona nek ih tuži i može biti i da će i izgubiti sud. Sve je moguće. To je neko moje iskustvo. Osim ako Borbena ima neki članak iz ZOR-a gdje baš izričito piše da trudnica ne mora obavijestiti poslodavca o trudnoći pri zasnivanju radnog odnosa, toliko daleko moje znanje ne ide.

Čl. 24. st. 1. Zakona o radu kaže, da je prilikom sklapanja ugovora o radu i tijekom trajanja radnog odnosa radnik dužan obavijestiti poslodavca o bolesti ili drugoj okolnosti koja ga onemogućuje ili bitno ometa u izvršenju obveza iz ugovora o radu ili koja ugrožava život ili zdravlje osoba s kojima u izvršenju ugovora o radu radnik dolazi u dodir. Kao prvo, trudnoća nije bolest. Kao drugo, trudnoća sama po sebi ne bi trebala biti okolnost koja ometa u izvršenju radne obveze u knjižari, a pogotovo nije okolnost koja ugrožava život i zdravlje drugih radnika. Kako će se razvijati daljnji tijek trudnoće, gospođa sada ne može znati, a sukladno novonastalim situacijama može obavijestiti poslodavac. 

Čl. 25. Zakona o radu kaže, da prilikom postupka odabira kandidata za radno mjesto (razgovor, testiranje, anketiranje i slično) i sklapanja ugovora o radu, kao i tijekom trajanja radnog odnosa, poslodavac ne smije tražiti od radnika podatke koji nisu u neposrednoj vezi s radnim odnosom. Odnosno da na nedopuštena pitanja iz stavka 1. ovoga članka, osoba ne mora odgovoriti. I po mom mišljenju pitanje trudnoće u ovom slučaju je upravo to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eh, sad ispada da ima probni rok 3 mjeseca. Ugovor na određeno od tri mjeseca i sva tri mjeseca probni rok. Mislim da svi znamo da je nakon tri mjeseca kraj. Ako poslodavac ne sazna i prije, a teško da neće. Onda joj može odmah dati otkaz, probni rok je. Nije zadovoljila probni rok i gotovo. Ne trebamo uopće diskutirati o tome da li mu treba sad reći za trudnoću ili ne. Nije bitno.

Dakle, preostaje za se zaposlite i radite dok ide.

uređeno: od hetta
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, hetta je napisao:

Mislim da svi znamo da ako poslodavac u ta tri mjeseca sazna da je trudna, da će joj dati otkaz. A u probnom roku to može.

Ne bih se složila. Nije poznato kako bi poslodavac postupio. I zato je bolje ne izlaziti sa ovom informacijom. 

Prije 12 minuta, nikolina94 je napisao:

A usred probnog roka mogu ja dati otkaz radi odlaska u drugu firmu?

Možete, ali Vas obvezuju potpisane odredbe ugovora o radu, kao i da niste na probnom roku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Borbena7 je napisao:

Ne bih se složila. Nije poznato kako bi poslodavac postupio. I zato je bolje ne izlaziti sa ovom informacijom. 

Možete, ali Vas obvezuju potpisane odredbe ugovora o radu, kao i da niste na probnom roku.

Dakle ovako. Danas sam potpisala ugovor o radu na određeno vrijeme s probnim rokom u trajanju od 1 mjeseca. Postoji mogućnost da me prime na jedno drugo mjesto gdje bi ja radije radila, pa mi piše u ugovoru da se ugovor može otkazati izvanredno i redovno. U slučaju kada poslodavac otkazuje redovito ugovor otkazni rok je čl.122, stavak 1.(dakle 2 tjedna), a kada radnik onda je po čl.122, stavku 7(dakle mjesec dana?).. meni sad nije jasno ukoliko u ovih mjesec dana odlučim otići u drugu tvrtku koliko mi je otkazni rok?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija