Jump to content

Autorski honorar - zdravstveno osiguranje?


chardash

Preporučene objave

Kako funkcionira zdravstveno osiguranje za osobu koja prima honorar iz inozemstva? Koliko sam shvatio, na autorske honorare se ne plaćaju doprinosi. U HZZOu mi nisu bili od pomoći tj. nerijetko su znali još manje od mene.

 

Koje su moje opcije za zdravstveno osiguranje preko HZZOa? Moram li se ja uopće po zakonu zdravstveno osigurati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Na honorare ne ide mio i zo, ali osoba mora podnijeti poreznu prijavu na kraju godine jer mora platiti porez i prirez.

 

Na drugi dohodak ide mio 15% i 5%, porez 25% i prirez. Ako se obračuna, plate doprinosi/porezi i dostavi joppd obrazac u roku 8 dana, ne mora se raditi godišnja prijava :glavomozid:

 

Ako nisi zaposlen, samo se prijaviš na zavodu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na drugi dohodak ide mio 15% i 5%, porez 25% i prirez. Ako se obračuna, plate doprinosi/porezi i dostavi joppd obrazac u roku 8 dana, ne mora se raditi godišnja prijava :glavomozid:

 

Ovaj dio mi nije jasan - dakle na autorski honorar (koji - pretpostavljam - se smatra drugim dohotkom") se ipak plaćaju doprinosi ?! Ili je to samo kod slobodnih zanimanja?

 

Ako nisi zaposlen, samo se prijaviš na zavodu.

 

OK, no zar te oni ne brišu nakon što prijeđeš neki limit? Malo mi je čudno da npr, zarađuješ kao honorar 10,000 kuna a istovremeno imaš zdravstveno kao nezaposlena osoba?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ne. Na autorski rad ne idu doprinosi. Samo porez i prirez. I.mora se platit u Rh iako je placen u inozemstvu (vidi izbjegavanje dvostrukog oporezivanja).

 

A ovaj drugi dohodak koji sam spomenula je za primanja koja nemaju obiljezje autorskog djela. Na njih idu doprinosi,porezi i prirezi.

 

Zdravstveno uvijek imas i nema limita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na stranicama porezne uprave ima brosura za nerezidente. I ima puno o isplatama honorara. Moze se primjeniti na ovaj slucaj. Posebno je bitno izbjegavanje dvostrukog.oporezivanja. I jedna napomena. Sav porez koji.je uplacen u nekih zemlji za tu osobu, osoba moze u roku od 3 godine zatraziti povrat ako je u svojoj zemlji.platila porez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija