Jump to content

Zastara poreznog duga za mirovinsko i zdravstveno osig.


SummerDay

Preporučene objave

Situacija je sljedeća:

Obrt je bio aktivan od ožujka 2007. do ožujka 2009. U tom periodu sam povremeno plaćala svoje doprinose, a zadnja uplata je bila u kolovozu 2008.

Interesira me sljedeće:

Kada nastupa zastara tog duga?

Porezna se prijetila ovrhama, batinama (ne stvarno, ali bilo je interesantno), ali su na kraju odustali od politike zastrašivanja i sada samo šalju uplatnice.

Ja sam nadobudno podnijela zahtjev za otpisom duga,ili dijela istog, 22.01.2014 i do sada se nisu javili natrag sa nikakvim rješenjem.

Dug je u međuvremenu narastao na cca. 60.000,00 kn i nemam ga kako n otplatit. Otpisu poreznog duga obrtnicima se ne nadam, ali nekako mi zvoni u glavi kao da bi sada već mogao biti rok za zastaru.

Nezaposlena sam i nemam nikakvih nekretnina ni pokretnina na svojem imenu, tako da se ne mogu naplatiti na taj način, a moj "klinički mrtav" račun je u blokadi i s njega nemaju što za uzeti.

Mislim da su to sve potrebne informacije koje mogu navesti za adekvatni opis situacije.

Dakle, imam li šanse za zastaru?

Unaprijed zahvaljujem na opširnom (laički napisanom) i informativnom odgovoru!

S očajem Vas pozdravljam!

SummerDay :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi SummerDay,

> Kada nastupa zastara tog duga?

 

Prema brošuri PU pod 6. Zastara stoji da je rok zastare pet godina (početak zastare je nakon isteka kalendarske godine u kojoj je obveznik sam obračunao obvezu ili u kojoj je tijelo nadležno za obračunavanje doprinosa utvrdilo obvezu...). Ali:

 

Tijek zastare prekida se:

1. svakom službenom radnjom tijela nadležnog za obračunavanje i naplatu doprinosa usmjerenom na obračunavanje ili naplatu doprinosa, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni, a koja je dostavljena na znanje obvezniku doprinosa.

...

Nakon poduzimanja radnji iz točke 1. rok zastare počinje ponovno teći.

Apsolutni rok zastare ... je deset godina nakon dana kad je zastara počela prvi put teći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi bobo,

Prvo - hvala na brzom odgovoru!

Drugo - pitanje: to znači da svaki put kada su poslali pismo sa uplatnicom (i poštar to ubacio u sandučić), zastara se prekinula?! Pa tako se možemo igrati do kraja svijeta i vremena!

Ima li moj zahtjev tada ikakvu osnovu? Ima li jadničak onda ikakvu šansu?

Znači li početak zastare u mom slučaju onda datum kad su poslali prvu uplatnicu? Ali taj datum bi onda ujedno mogao biti i prvi službeni prekid tijeka zastare.... Malo sam zbunjena tu, ali ok. Recimo da je prva uplatnica stigla negdje u 2009. a vjerojatnije da je to bilo čak i početkom 2010., onda po onome što sam ja pohvatala, zastarni rok (krvavi put prema apsolutnoj zastari) bi trebao teći od 1.1.2011. Znači, "sloboda" nastupa 2021.

Molim Vas recite mi da sam sve to krivo pohvatala......:moli:

Summer :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno, nadala sam se odgovoru u stilu - "Ma, neeee! Krivo si pohvatala!" ("Blesavo žensko, ništa nije skužila... *sigh*)

To su iznimno loše vijesti za mene.......

Nisam baš sigurna da mi se čeka narednih 6 godina. Hm...

I sad da opet ugnjavim sa blesavim pitanjima:

Obzirom da smo ušli u velevažnu nam Europsku Uniju, da li su (hm, kako da to pametno sročim...) sistemi povezani? Tj., ako odem raditi van (unutar Unije), da li mi se to odražava na moju poreznu situaciju? Poslodavac bi bio strana firma koja nema veze s RH.

Nisam u mogućnosti obećati da neću postavit još koje (pametno) pitanje, ali uvijek se možete nadati!

S tom nadom Vas lijepo pozdravljam! ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... Obzirom da smo ušli u velevažnu nam Europsku Uniju, da li su (hm, kako da to pametno sročim...) sistemi povezani? Tj., ako odem raditi van (unutar Unije), da li mi se to odražava na moju poreznu situaciju? Poslodavac bi bio strana firma koja nema veze s RH...

 

Postoji europski ovršni nalog, no spominje se rijetko (primjer problema - ne zna adresu u Sloveniji)

 

Trenutno između EU država ima razmjene informacija koje se odnose na prihode od kamata (Savings direktiva čl. 8).

 

No postoje planovi i prijedlozi za proširenje razmjene pa će vjerojatno u bližoj budućnosti biti uključene i druge vrste prihoda, npr. plaće.

(Za sada ste sigurni, osim ako imate koji bankovni račun s preko 1 mil. € :))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:smijeh3:

Hahahahahhahaahaha! Ahhhh, ova zadnja rečenica mi je započela dan!

Ah, da imam računćić sa miliončićem, sva ova naša korespondencija bi bila nepotrebna...

Hm... Znači bolje da se požurim u bijeli svijet i zaradim za te dugove dok me ruka pravde ne stigne i tamo pa me opali po novčaniku tako da neću moći kupiti ni žvake.

Oh, well... :)

Ili to ili loto! :D

Realno, u RH, gdje je nezaposlenost na nivou, čini se nemoguće izaći iz gabule jedanput kada se u istu upadne. Hm.

Ima li kakvih novijih vijesti na temu "mi ćemo otpisati dugove do 100 tisuća kuna onima koji su imali obrte...." (jer ja sam školski primjer za takav potez)? :fucka:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija