Jump to content

Nasljeđena imovina i nesrazmjer ovrhe na računu


abosilj

Preporučene objave

Poštovani,

 

prije 6 godina umrla mi majka. Naslijedila sam obiteljsku kuću opterećenu dugovima (fiducija i hipoteka od strane fizičkih osoba). Kuća je od strane sudskog vještaka procijenjena na manju vrijednost od zaduženja koje su se na njoj nalazile.

 

Sudski vještak je angažiran od strane suda jer je moja majka kao odgovorna osoba jedne ŠKZ dobila prijave na sud. Od ukupno cca 500 ljudi koji su ju tužili, sve su prijave odbačene, osim njih tri kod jedne te iste sutkinje.

 

Ja o poslovanju naveden ŠKZ nemam pojma, pa sam se samo očitovala prilikom rasprava da odgovaram samo visinom naslijeđene imovine. O poslovanju niti sam nešto znala, niti bih se u to miješala.

 

U međuvremenu sam ostala bez posla, bivši mi nije želio plaćati alimentaciju i - ja sam u dogovoru sa ovim osobama koje su imale teretna maminoj kući - kuću prodala zbog prevelikih troškova njezinog održavanja.

 

Od dobivenog iznosa, isplatila sam jednu osobu, dok je druga pristala da u cijenu kuće uzmem stan od kupca, s time da se on uknjiži na njega sa svojim teretom.

 

Sada imam stan koji i nije moj, jer na njemu i dalje imam teret od ove druge fizičke osobe, koji sam se obavezala vratiti.

 

Međutim, prjje dva mjeseca meni je na FINU sjela ovrha na osnovu pravomoćne presude za one tri osobe . Ja sam se na presudu žalila, no moja žalba je odbijena zbog "pasivnosti" prilikom ročišta.

 

Sada sam dužna preko 3 mil. kuna.

 

Interesira me (nemam novce za odvjetnika) - kome da se žalim (koja je slijedeća instanca) i - kako.

 

Osim toga, da stvar bude još gora - ja sam saznavši za ovrhu, imala moždani udar i to zbog moje "pasivnosti".

 

Ne razumijem kako sud može od mene očekivati da budem "aktivna", kada svi imaju nekakve ugovore o štednji u rukama, a ja to nikada nisam vidjela. Osim toga, to i nije moja struka da bih ih znala iščitati.

 

Što da radim i kome da se obratim? Ako netko ima šprancu žalbe ili nečega što mi može koristiti - bila bi zahvalna.

 

Osim toga, pročitala sam negdje da mogu na osnovu nečega tražiti i oslobađanje od sudskih troškova ,ali više to ne mogu pronaći.

 

Hvala svima koji mogu pomoći, jer taj iznos ovrhe ja nikada neću vidjeti niti u snovima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

naljedni odgovara za dugove ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

ako si nasljeila kuću u vrijednosti 100.000,00 kuna zakonski nemožeš odgovarati za dug veći od tog iznosa. ako si namirila jednog dužnikadruge si trebala uputiti da u sudskom postupku traženamirenje duga.

nisi dogovaralana tužbu (pasivno si se ponašala) i time priznala dug.

ako priznaš dug dužna si ga i platiti.

fiducija i hipoteka se vide u vlasničkom listu. zašto si prihvatilanasljedstvo kad je dug veči od nasljeđene imovine.

 

ako neznaš šta da radiš i kome da se obratiš špranca ti nećepomoć (za čega špranca ?)

obrati se u Državnu upravu radi besplatne pravne pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

niti sam ja znala za dugove pokojne majke u trenutku dobivanja nasljedstva, niti znam to me još čeka "iza ugla". Možda ima još neka nezadovoljna stranka......

I fiducija i hipoteka su naravno evidentirane u vlasničkom listu, kao i hipoteka koja je ostala na mom stanu i koju još uvijek dugujem.

Što se tiče besplatne pravne pomoći u Državnoj upravi - toliko nisam glupa da nisam pokušala.

Ona očito ne vrijedi za mene.

I - ne obraćajte mi se s "visoka" , jer niti sam ja, niti moj klinac krivi za stanje u pravosuđu .

Ako je netko postupio moralno, etički i po "pozitivnim zakonima HR" - onda sam to ja.

I, ako Vas smeta što sam objavila i otvorila novu temu sa istim tekstom, javite kolegi da sam to učinila jer sam Vaš odgovor (koji i nije odgovor), doživjela neozbiljno. Ne pričam ne žalim se ja na ovrhu o neplaćenim računima za telefon.

Stvar je mnogo kompleksnija.

Trebam samo okvirni tekst kojim ću se obratiti Vrhovnom sudu i Ustavnom sudu. Jel to teško spoznati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija