Jump to content

Održavanje trafostanice u vlasništvu


trafo

Preporučene objave

Poštovani,

 

kupio sam poslovni objekt u sklopu kojeg se nalazi i trafostanica koja je zavedena u Izvatku iz zemljišne knjige kao moje vlasništvo. Iz navedene trafostanice napajaju se i objekti drugih vlasnika objekata u susjedstvu. S obzirom na navedeno stanje ponudio sam Elektri otkup trafostanice, međutim Elektra to ne prihvaća, već samo prihvaća preuzimanje trafostanice u osnovno sredstvo bez ikakve naknade. Ujedno su me iz Elektre upozorili da sam ja kao vlasnik u obavezi brinuti se o održavanju navedene trafostanice. Situacija mi je malo apsurdna, pa molim za pomoć ako netko ima kakva slična iskustva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani,

 

Vaše pitanje sam našao sasvim slučajno, vjerojatno ste to već riješili ali ću odgovoriti jer će možda još nekome zatrebati.

Vlasnici elektroenergetskih postrojenja, među kojima su i trafostanice, dužni su brinuti se o održavanju istih.

Konkretno vlasnici trafostanica moraju imati zaposlenog i uklopničara u industriji ili angažirati tvrtku koja takvu uslugu ima u ponudi. Obično takve tvrtke nude i godišnje održavanje trafostanica.

 

Što se tiče HEP-a praksa je takva kako ste naveli. I jako moćne tvrtke se predavale trafostanice u vlasništvo HEP-a bez ikakve naknade.

 

Ovisno o potrošnji električne energije u poslovnom objektu treba razmisliti i o zadržavanju trafostanice u svom vlasništvu jer to može biti i isplativije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Što se tiče HEP-a praksa je takva kako ste naveli. I jako moćne tvrtke se predavale trafostanice u vlasništvo HEP-a bez ikakve naknade.

 

 

Neka takva osrednja trafostanica cca 460 - 630 kVA samo u angažiranoj snazi vrijedi cca milijun kuna.

Ne vidim zašto bi netko pristao na zako bezobzirnu ucjenu. Dovoljno da kaže - dobro, onda ću preuzeti trafostanicu i raskinuti ugovor prema drugim potrošačima...

Pa nek si ovi u HEP-u samo razmisle o tome kako će tim drugima osigurati struju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neće prekinut jer ga nisu ni potpisali.

 

Oni su potpisali uovor sa HEP-om, a struju dobivaju preko trafostanice koja nije u vlasništvu HEP-a. Vlasnik trafo-stanice jednako kao i vlasnik bilo koje druge stvari ima pravo potraživati naknadu za korištenje svoje stvari. Ako HEP to odbija, onda HEP-u ostaju opcije iz Zakona o izvlaštenju.

 

Ako HEP odbije sve te opcije, jedina stvar je da vlasnik obavijesti korisnike priključaka da s njim sklope ugovore i otkažu HEP-u, ili da HEP njima na drugi način osigura novu trafo-stanicu i priključak na nju.

 

Trafo se preda u vlasništvo HEP-u bez naknade i oni onda održavaju u protivnom održavanje plaća vlasnik.

 

Pa taj isti vlasnik onda može sklopiti ugovor sa nekim drugim distributerom da taj preuzme trafo-stanicu, plaća najam i održava ju.

 

Zašto bi vlasnik pristao DATI nešto tako vrijedno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi sadašnji korisnici potpisali ugovor za isporuku struje vlasnik mora bit registrirani prodavatelj struje.Tko zna koliko ovi troše i da li će mu itko prodat malu količinu struje.I opet mora sam održavat trafo i u najbržem roku popravit da ga ne bi tužili za izgubjenu dobit.

Bez obzira na papirnato vlasništvo pitanje je tko je do sada održavao trafo.

Bez obzira što je vlasnik ne smije prekinut dotok struje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi sadašnji korisnici potpisali ugovor za isporuku struje vlasnik mora bit registrirani prodavatelj struje.

Ako se radi o samo nekoliko velikih potrošača (tvrtke) postoji opcija da se njima prodaju udjeli u angažiranoj snazi, pa su tako suvlasnici koji sami koriste vlastitu trafostanicu. Zbog izračuna vršne potrošnje njima bi to bilo i te kako isplativo.

 

I opet mora sam održavat trafo i u najbržem roku popravit da ga ne bi tužili za izgubjenu dobit.

Bez obzira na papirnato vlasništvo pitanje je tko je do sada održavao trafo.

Ne znam zašto se mistificira održavanje takve trafostanice. Pa tamo nema nikakvih pokretnih djelova koji se troše. Koliko često HEP servisira takve male trafostanice? Svakih 20 godina? Periodični pregledi, ok.

Trafo se nikad ne kvari i ima problema samo ako dolazi do preopterećenja. A to se najčešće događa u novim naseljima kada elektrodistributer ne prati kapacitetima rast potrošnje, iako prilikom svakog izdavanja dozvole ili priključenja uredno unaprijed naplati ogroman iznos za 'angažiranu snagu'.

Izvan te opcije , trafo se isključi kada zbog udar munje u mrežu izbace osigurači. To je posao kao da mjenjaš osigurače u svojoj kući, otprilike...

 

Bez obzira što je vlasnik ne smije prekinut dotok struje.

 

Ne smije 'preko noći', ali može pokrenuti postupak i na kraju to mora rezultirati novim ugovorom ili prekidom.

 

Tada bi se HEP napao u situaciji da mora potrošačima pod hitno osigurati ugovorenu uslugu ili platiti ogromne odštete.

Pa neka oni mozgaju kako će to riješiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto bi nešto kupovali kad ionako dobivaju struju?

 

Analogija:

Firma x ima u vlasništvu poslovne prostore koje renta firmama a,b, c...

Firma x izgubi spor i nekretnina pripadne firmi y.

Predstavnik firme y daje opciju firmama abc da sada s njim sklope ugovor, ili da isele... a oni ovgovaraju - mi imamo ugovor sa firmom x i njima plaćamo, tko te šiša...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik trafostanice nema nikave ugovore i nikome ne iznajmljuje trafo.Kraj priče.

Gdje u zakonu piše da vlasnik mora dozvoliti korištenje svoje vrijedne imovine bez naknade, ili mora istu pokloniti?

Nigdje.

Postojao je pravni vakuum po ovom pitanju dok nije postojala konkurencija u distribuciji električne energije. Sada više nije tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija