Jump to content

pijenos založnog prava


gonzo-stari

Preporučene objave

kao što naslov govori, rođak mi je šarlatan koji je digao nekakav kredit prije 5 godina i koji je prestao vraćati. Na konto toga je banka upisala založno pravo na sve njegove nekretnine. Normalno tu su i zatezne kamate koje su svakim danom sve veće. Ima zaštićeni račun u Fini na koji prima oko 900 kn i što troši na alkohol, cigarete i sl. Najgore je to što to založno pravo ima utjecaja i na 1/4 nekretnine koja je u posjedu moje majke. Postoji li mogućnost da ja vratim taj dug banci i da onda upišem založno pravo na te njegove nekretnine te da ga malo spustim na zemlju jer se s njim ne može normalno razgovarati.

Ovo nije moj slučaj već pišem situaciju osobe koju poznajem.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Banka je pokrenula ovrsni postupak na nekretninama ovrsenika,sto je upisano u zemljisnim knjigama kao zabiljezba ovrhe.Vi moze te ispuniti ovrsenikovu obvezu,odnosno platiti cjelokupan dug,pri cemu na Vas prelazi pravo da od istog potrazuje te placeno,no s obzirom na situaciju je jasno da bi ga morali tuziti,odnosno ishoditi presudu kao izvrsni naslov za pokretanje postupka ovrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

S obzirom da se situacija nije jiš riješila molio bih znalce da mi odgovore da li se može napraviti razvrgnuće suvlasničke zajednice (dogovorno) ako je dio vlasništva pod ovrhom. Inače radi se o građevinskom zemljištu na kojem je kuća, ali osoba koja je i uzrok ovrhe nije u tu kuću uložila nikada niti jedne lipe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

suvlasnik zemljišta je i suvlasnik zgrade izgrađene na tom zemljištu. dali je kuća ima građevinsku dozvolu? načijeime glasi?

tužbom za utvrđivanje vlasništva trebali bi rješit vlasništvo kuće i zemljišta ispod kuće (protiv suvlasnika zemljišta).

ostatak zemljišta kupt na dražbi. teško da bi bilio zainteresiranih za kupnju djela zemljšta.

ne plaćati dugove ovršenika.

 

šta piše u vlasničkom listu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da se situacija nije jiš riješila molio bih znalce da mi odgovore da li se može napraviti razvrgnuće suvlasničke zajednice (dogovorno) ako je dio vlasništva pod ovrhom. Inače radi se o građevinskom zemljištu na kojem je kuća, ali osoba koja je i uzrok ovrhe nije u tu kuću uložila nikada niti jedne lipe.

 

Ako želite najbolji savjet, nemojte si unaprijed postaviti da je razvrgnuće suvlasničke zjednice najbolje rješenje.

 

Nego si dajte truda pa opišite - kakva je to kuća kako je velika, kolika je okućnica, tko je gradio, je li legana, dograđivana itd... tko je vlasnik u zemljišnim knjigama, tko kuću koristi, koliko je točno dug, (koliki kedit i kada)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bila su jednom tri brata, jedan brat (neoženjen) je dobio od oca i majke parcelu koja je samo njegova, a ostala dva brata su dobila ovu predmetnu parcelu na kojoj je izgrađena kuća kreditom za koji postoje dokazi tko ga je digao. Nakon iznenadne smrti jednog od braće (neoženjen) pokreće se ostavina na kojoj se ovaj odmetnuti brat trebao odreći dijela koji njemu pripada (1/4) no međutim on to nije učinio. Nakon nekoliko godina umire od karcinoma i drugi brat (oženjen) te nakon ostavine žena i djeca saznaju da su naslijeđuju samo 3/4 iza oca i muža, a da je 1/4 pod ovrhom zbog gore napisanog.

 

Kuća je na parceli od 1100 m2, kuća je tlocrtne površine 150 m2, katnica u koju bi trebalo uložiti hrpu novca da se dovede u red, legalna je s građevinskom dozvolom, trenutno je koristi žena umrlog brata.

 

U zemljišnim knjigama stoji samo dvorište s kućom koje se dijeli na 3/4 i 1/4

Dug sada iznosi oko 50000 kuna na osnovu kredita koji je gore opisani digao 2010 godine. On ima u posjedu parcelu pored ove na kojoj ima kuću, ali koja se vodi pod oranicu te nekakvo zemljište u obližnjem selu. Banka se upisala na sve njegove nekretnine. Uskoro treba ići u mirovinu i nadaju se da će mu tada sjesti na račun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija