Jump to content

oslobodjenje poreza na bračnu stečevinu


nina111

Preporučene objave

da li auto koji je bračna stečevina podliježe oporezivanju? svugdje nailazim na definicije za oslobodjenje poreza na promet nekretnina koje su bračna stečevina, ali nikako ne mogu saznati da li se isti zakon primjenjuje i na pokretnine, konkretno rabljeno motorno vozilo..

suprug i ja smo bračnim ugovorom podijelili bračnu imovinu, pa tako i auto.

porezna uprava mi je sada zaračunala porez na promet iako smo mi još uvijek u braku.. temeljem čl. 248 Obiteljskog zakona auto je zajednička imovina, a sada pripada samo meni..

kako je moguće da me terete porezom i koji točno zakon me štiti.?

Hvala unaprijed za odgovor!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na odredbu kojeg zakona točno se PU poziva u svom rješenju?

 

"Prigovor porezne obveznice se ne prihvaća jer je prijenos prava

vlasništva izvršen temeljem bračnog ugovora, a članak 26. st.

5 Zakona o posebnom porezu na osobne automobile propisuje da

posebni porez na stjecanje rabljenih motornih vozila iz stavka 1

ovog članka ne plaća daroprimatelj koji je u odnosu prema

darovatelju u prvom nasljednom redu i nasljednik koji je u

odnosu prema ostavitelju u prvom nasljednom redu."

 

evo, na ovaj... :)

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, izgleda da su u pravu.

 

Oporezivanja je oslobođeno isključivo darovanje i nasljedstvo, ne i bračni ugovor. Slažem se da je to pomalo smiješno, ali regulativa je takva kakva je - u ovom slučaju manjkava.

 

 

hmm..

 

Što me nebi trebao štiti Obiteljski zakon, gdje je u bračnom ugovoru i navedeno da je pisan prema čl. 248 (bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine... itd.. ) gdje sam slijedom logike taj auto ja već posjedovala, samo se to formalno nije moglo tako voditi na dokumentaciji (na MUP-u..), odnosno gdje sam ja osobno taj porez već i platila..

a suprug mi je tim ugovorom poklonio samo svoju polovicu auta.

Ja ću to tjerat do kraja, zato što Hrvatska treba štiti svoje obitelji, a ne aute..

 

Što Vi mislite na tu moju "suludu" logiku?

I hvala na ovom prije odgovoru... :)

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Probajte zatražiti tumačenje Ministarstva financija odnosno "središnjice" Porezne uprave.

 

Oni se ne žele miješati, zato što ne znaju i dok nije u području njihove pojedinačne odgovornosti samo prosljedjuju dalje.

Tražit ću različita stručna mišljenja prije nego podnesem drugostupanjsku žalbu.

 

Prošlu godinu se puno govorilo o Obiteljskom zakonu, pa je čudno kako su nam promakle ovakve banalne stvari iz svakodnevnog života, u odnosu na sve ono s "obiteljskim" predznakom.

 

Hvala na pomoći, lijepi pozdrav..!!

 

ps. ispravljam samo ono gore iz prethodne poruke; nije čl. 248 nego je čl. 249 Obiteljskog zakona (zbog ostalih koji će, eventualno, čitati kasnije..)

 

:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oni se ne žele miješati, zato što ne znaju i dok nije u području njihove pojedinačne odgovornosti samo prosljedjuju dalje.

 

Ako zatražite to poštom preporučeno s povratnicom - morat će se očitovati ili vas uputiti na pravu adresu. Nažalost, preko telefona vas ovako mogu "otkantati", ali formalnim putem - ne.

 

Prošlu godinu se puno govorilo o Obiteljskom zakonu, pa je čudno kako su nam promakle ovakve banalne stvari iz svakodnevnog života, u odnosu na sve ono s "obiteljskim" predznakom.

 

Neusklađenost naše legislative je naprosto "fascinantna", do te mjere da se ponekad upitate je li to možda skrivena kamera ili doista tragikomična realnost.

 

ps. ispravljam samo ono gore iz prethodne poruke; nije čl. 248 nego je čl. 249 Obiteljskog zakona (zbog ostalih koji će, eventualno, čitati kasnije..)

 

Hvala na ispravci.

 

Sretno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako zatražite to poštom preporučeno s povratnicom - morat će se očitovati ili vas uputiti na pravu adresu. Nažalost, preko telefona vas ovako mogu "otkantati", ali formalnim putem - ne.

 

 

 

Neusklađenost naše legislative je naprosto "fascinantna", do te mjere da se ponekad upitate je li to možda skrivena kamera ili doista tragikomična realnost.

 

 

 

Hvala Vam na trudu i odgovorima. Želim Vas samo obavijestiti, prvenstveno zbog drugih ljudi koji će se naći ili se nalaze u sličnim situacijama.

Shvatila sam u čemu je problem.

Na poreznoj upravi (to je jedna od PU manjih mjesta i gradova, nije, znači Zagreb, što ne znači da i u Zg nema takvih situacija) pristupili su jako površno pa su se pozvali na gore navedeni članak Posebnog poreza na rabljena vozila koji veli da porez ne plaćaju daroprimatelj i nasljednik u prvom nasljednom redu.

Taj članak ne definira formu ugovora, ko što ju npr. definira članak Obiteljskog zakona br. 249 st. 2 koji glasi "Ženik i nevjesta, odnosno bračni drugovi mogu bračnim ugovorom drukčije urediti svoje odnose glede bračne stečevine."

Tako da mi kao bračni drugovi nismo mogli niti smjeli napraviti nikakav drukčiji ugovor nego bračni u kojem smo podijelili svoju imovinu.

Znači, kako Zakon o posebnom porezu na osobna vozila članak 26 st5 glasi

"...ne plaća daroprimatelj koji je u odnosu prema darovatelju u prvom nasljednom redu i nasljednik koji je u odnosu prema ostavitelju u prvom nasljednom redu.“ on meni ne odredjuje formu ugovora koja bi morala biti da bih bila oslobodjena porezan, nego odredjuje sadržaj iz kojeg oni trebaju odrediti naš odnos, a to je darovatelj i daroprimatelj u prvom nasljednom redu, a ne kupac i prodavatelj kako bi oni željeli da bude.

Mene pravno štiti Obiteljski zakon, a oni protiv toga ne mogu ništa.

Tako da sam poslala žalbu u Ministarstvo financija na Prvostupanjski upravni postupak, što jest proceduralni sljed.. Porez sam platila, jer žalba ne odgadja plaćanje, ali sam u žalbi tražila njegov povrat.

 

Hvala još jedanput i lijepi pozdrav!!

 

Nina

:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razumijete..

Oni se rekli "vidi samo daroprimatelj i nasljednik su oslobodjeni, a ti nisi, zato što je to podjela bračne imovine, to je bračni ugovor, a ne darovni ugovor.", doslovno su mi rekli kad sam s njima razgovarala "da imaš darovni ugovor bila bi oslobodjenja poreza zato što zakon točno veli tko je oslobodjen, a tko nije." Po toj logici, oni su me radije stavili u kategoriju kupca i prodavatelja, nego prvo pročitali zakon kako spada, a zatim odredili sadržaj ugovora koji sam im donijela, u kojem čak u jednom dijelu lijepo piše da se moj suprug odriče bilokakvih stvarnopravnih ili obveznopravnih potraživanja u odnosu na to osobno vozilo, što najljepše opisuje samu prirodu prijenosa, a to je darovanje, a ne kupoprodaja..

Užas kako su površni i neodgovorni.

 

Pozdrav,

 

Nina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li auto koji je bračna stečevina podliježe oporezivanju? svugdje nailazim na definicije za oslobodjenje poreza na promet nekretnina koje su bračna stečevina, ali nikako ne mogu saznati da li se isti zakon primjenjuje i na pokretnine, konkretno rabljeno motorno vozilo..

suprug i ja smo bračnim ugovorom podijelili bračnu imovinu, pa tako i auto.

porezna uprava mi je sada zaračunala porez na promet iako smo mi još uvijek u braku.. temeljem čl. 248 Obiteljskog zakona auto je zajednička imovina, a sada pripada samo meni..

kako je moguće da me terete porezom i koji točno zakon me štiti.?

Hvala unaprijed za odgovor!!

 

Zanima me gdje ste sklapali taj ugovor, da li kod biljeznika ili negdje drugdje? Da li ste sami sastavili ili oni? I kolika je cijena otprilike?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me gdje ste sklapali taj ugovor, da li kod biljeznika ili negdje drugdje? Da li ste sami sastavili ili oni? I kolika je cijena otprilike?

 

 

Bračni ugovor je napisao pravnik koji se u praksi bavi Obiteljskim pravom, zato jer je važno kojom vrstom prava se bavi u praksi, jer je najbolje osposobljen za to.

Ni slučajno ga nismo mogli napisati sami.

Koštao je 4000,00 kn (to su nam dali kao neki popust, ali mislim da "popust" znači samo komercijalni trik u odvjetničkim krugovima), što je dobra cijena. Darovni ugovori ne koštaju tak puno 200,00 -300,00 kn, ali za podjelu bračne stečevine mora biti baš bračni ugovor.

Kad se napiše bračni ugovor, onda se on mora ovjeriti kod javnog bilježnika da bi bio pravomoćan i trebaju biti prisutne obje strane iz ugovora.

 

Žalbe za Poreznu upravu sam pisala sama, zato što su one jedna sasvim druga kategorija.

 

Pozdrav... :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

radi podjele bračne stečevine treba podnijeti tužbu za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine.

ako sud podjeli brčnu stečevinu nema poreza.

suvlasnici ste svega stečenog u braku i na to je plaćen porez.

ugovori o podjeli imovine podliježu porezu kao kupoprodajni ugovor, ugovor o zamjeni ....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

radi podjele bračne stečevine treba podnijeti tužbu za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine.

ako sud podjeli brčnu stečevinu nema poreza.

suvlasnici ste svega stečenog u braku i na to je plaćen porez.

ugovori o podjeli imovine podliježu porezu kao kupoprodajni ugovor, ugovor o zamjeni ....

 

Može se podnijeti tužba ako se supružnici ne mogu dogovoriti, a ako mogu onda oni to uredjuju sami. Bračna stečevina je sva imovina stečena od sklapanja braka pa nadalje. :)

Ne plaćaju porez, to i Porezna uprava sama veli, evo postoji i primjer s njihovih stranica koji oni sami objašnjavaju.. http://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19025 .

 

:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija