Jump to content

Hypo Steiremark Leasing Graz - neplaćanje kredita


Miha12

Preporučene objave

Postovani,

 

 

Pocetkom 2003 godine u najboljim namjerama digao sam kredit od Hypo Steiremark Leasinga iz Graza bez jamca za kupovinu kombija u vrijednosti od 30ak tisuća eura. Predao sam urednu papirologiju i dokumente bez ikakvih obmana, uplatio učešće u auto kuću i podigao kombi i platio proviziju posredniku. Iako sam kredit dobio kao fizička osoba kombi je bio za poslovne svrhe prevoza robe i putnika. Imao sam svega 22 godine. Zbog dospijeća drugih dugova (sa užasnim kamatama od strane kamatara) od postojećeg obrta i dva druga kredita sa jamcima došlo je do nagle promjene u ukolnostima (razvod roditelja, ne prispjela potraživanja vjerovnika etc) i nisam bio u mogucnosti platiti niti jednu jedinu ratu kredita, svaki mjesec sam mislio da ću imat novce sljedeći mjesec. Da budem iskren sakrio sam glavu u pjesak kao noj i u potpunosti ignorirao opomene potajno se nadajući da će banka uzet kombi. Nakon jedno 6 mjeseci zbog velikog pritiska sa strane kamatara bio sam prisiljen zamjeniti kombi sa manjim vozilom a razliku u cjeni je zadržao kamatar. Papiri o "prodaji" su uredno ovjereni kod bilježnika i prenos vlasništva napravljen u policiji. Pisma i opomene od Hypo Steiremark leasinga su prestale dolaziti i nisam čuo ništa od njih.

 

 

2005 mi se ukazala prilika da napustim Hrvatsku i odselio sam se u EU i nisam bio u Hrvatskoj od toga dana. U medjuvrememu me majka odjavila sa mjesta stanovanja.

Sada imam 33 godine, oženjen sam i čekam prvo djete i iskreno htjeo bih skinuti teret sa ledja.

Policija me tražila sa sudskim pozivima par puta ali navodno nijedan nije bio vezan za slučaj sa Hypo Leasingom već sa dugovima mog obrtničkih ureda. Zadnji put 2007/8 godine i par puta poradi adrese stanovanja. Koliko sam saznao iz medija nekoliko organizatora i posrednika je ili u kaznenom procesu ili osuđujemo u Austriji. U medjuvrememu sam par puta putovao u druge zemlje EU a zadnji put 2013 prije nego je Hrvatska ušla u EU.

 

 

Sada me zanima sljedece:

Dali postoji mogućnost da sam kazneno prijavljen za prijevaru?

Ako da, dali i kada nastupa zastara?

Dali bi mogao biti kažnjen u odsutnosti?

Ako sam kažnjen u odsutnosti dali bi me policija tražila poradi privođenja na kućnoj adresi u HR iako sam odjavljen?

 

 

Poradi zapošljavanja u inozemstvu sam tražio potvrdu o nekažnjavanju 2008 od Ministarstva Pravosudja i ista mi je izdana bez poteškoća.

 

 

U obranu mog karaktera u potpunosti sam otplatio leasing za prvi kombi sa drugom bankom koji sam kupio 2001 godine i u potpunosti sam otplatio osobni kredit sa Privrednom Bankom od nekih 12 000 eura. Posto sam imao jamce i nisam ih htjeo dovest u neugodnu situaciju.

 

 

Lijepo bih Vas molio za savjet,

 

 

Unaprijed hvala, Mihael.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li postoji mogućnost da sam kazneno prijavljen za prijevaru?

 

Po ovome što ste ovdje prezentirali, za prijevaru, po mom mišljenju - ne. Čak i da bi takva prijava bila podnesena, gotovo sigurno bi bila odbačena.

 

Ali recimo za kazneno djelo povrede tuđih prava iz čl. 241. KZ-a, bi već mogli biti prijavljeni (u odnosu na banku).

 

Ako da, dali i kada nastupa zastara?

 

Zastara je 6 godina, računajući od prodaje kombija, a što je pretpostavljam već prošlo.

 

Dali bi mogao biti kažnjen u odsutnosti?

 

Teoretski govoreći, ukoliko je dozvoljeno i provedeno suđenje u odsutnosti.

 

Ako sam kažnjen u odsutnosti dali bi me policija tražila poradi privođenja na kućnoj adresi u HR iako sam odjavljen?

 

Možda vas traže radi nečeg drugog, kao npr. neispoštivanja obveza prema državi (porezi i druga davanja), a što bi moglo predstavljati neko drugo kazneno djelo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, dali u slucaju kd-a prijevare mora postojati namjera?

 

Dali se vidi iz mog slucaja da namjere nije bilo nego da do neplacanja nije doslo stjecajem okolnosti.

 

Znaci,predao sam uredne dokumente, nisam lazirao nikake podatke niti financijska izvjesca. Kombi sam koristio u poslovne svrhe skoro godinu dana itd...

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija