Jump to content

Alimentacija


jany

Preporučene objave

Rastala sam se prije dvije godine nakon dugogodišnje sudske parnice(tri g parničenja) oko skrbništva.Bivši suprug prima invalidsku braniteljsku mirovinu dobivenu i zasnovanu na PTSP-u a ja sam pedagoška djelatnica koja je morala dokazivati svoju moralnu,pedagošku i psihološku podobnost da bi dobila skbništvo nad djevojkom starom 17 g,sada ima 19.I bez obzira na sve upsjela sam obraniti svoju čast i pokazati se uzornom majkom.U tom parničenju sutkinja je dodijelila alimentaciju na moje ime,sve dok se kći školuje i nakon prestanka školovanja godinu dana dok se ne zaposli.Međutim,čim je kći napunila 18 g počeli su problemi:najprije je novac uplaćivao na njen limitirani račun,sada ga više niti ne uplaćuje.Zanima me kome se obratiti,kako riješiti problem redovite uplate alimentacije.Živimo u istarskoj županiji gdje je malo odvjetnika spremno u kratkom roku rješavati ovakve probleme.U prvom parničenju morala sam podignuti kredit za njihove usluge.S bivšim suprugom ne komuniciram stoga svaki dogovor je nemoguć.

Unaprijed zahvaljujem na savjetima i pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U tom parničenju sutkinja je dodijelila alimentaciju na moje ime...

 

Uzdržavanje je određeno na ime vaše kćerke, ne vaše ime, jer je to njeno pravo, a ne pravo bivšeg bračnog druga. Vi ste u postupku, dok je kćerka bila maloljetna, bila njezinom zakonskom zastupnicom.

 

Međutim,čim je kći napunila 18 g počeli su problemi:najprije je novac uplaćivao na njen limitirani račun,sada ga više niti ne uplaćuje. Zanima me kome se obratiti, kako riješiti problem redovite uplate alimentacije.

 

To je sada u rukama kćerke. Može pokrenuti ovrhu, ako to ne uspije, a otac ima prihoda na "crno" ili imovine iz koje bi mogao plaćati uzdržavanje bez problema, može podnijeti kaznenu prijavu nadležnom Općinskom državnom odvjetništvu poradi kaznenog djela povrede dužnosti uzdržavanja iz čl. 172. KZ-a.

 

Ali ponavljam - to je kćerkina dispozicija od trenutka kada je napunila 18 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru..Međutim interesira me kako će tužbu pokrenuti učenica koja je nezaposlena,tko će joj snositi troškove parničenja i odvjetnika.Ona je još učenica u srednjoj školi.Osim toga novi Zakon koji uključuje naplatu od bake i djeda pa me i to interesira..

zahvaljujem na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru..Međutim interesira me kako će tužbu pokrenuti učenica koja je nezaposlena,tko će joj snositi troškove parničenja i odvjetnika.Ona je još učenica u srednjoj školi.Osim toga novi Zakon koji uključuje naplatu od bake i djeda pa me i to interesira..

zahvaljujem na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Međutim interesira me kako će tužbu pokrenuti učenica koja je nezaposlena,tko će joj snositi troškove parničenja i odvjetnika.

 

Može otići u nadležni CSS i tamo zamoliti za pomoć. Može tražiti i besplatnu pravnu pomoć. A možete joj naravno, pomoći i vi.

 

Osim toga novi Zakon koji uključuje naplatu od bake i djeda pa me i to interesira..

 

Novi OZ još nije na snazi, a i pitanje hoće li, u ovakvom tekstu, uopće i stupiti kada bi trebao da stupi na snagu. Prema aktualnom uređenju, možete tužiti baku i djeda, ali isključivo za buduće obroke uzdržavanja, ne i za ove protekle, koje otac nije platio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija