Jump to content

Porez na nasljedstvo


zg45ana

Preporučene objave

Postovani,

 

u lipnju ove godine umrla je moja teta koja nije imala svoje djece i nasljednici smo moj brat i ja. Osim imovine koja glasi na nju (što bismo u ostavinskom postupku i prihvatili) , vlasnica je i 1/7 kuce, zemlje i puno kvadrata u T2 zoni na obali. Obzirom da količinu nasljedstva, nismo u mogućnosti platiti porez . Moje pitanje je:

 

1. možemo li se odreći te njene 1/7 nasljedstva u koristi ostalih 6 suvlasnika,a prihvatiti samo nekretninu i pokretnine koje glase na nju?

2. može li se sa poreznom upravom postići dogovor da umjesto novaca od poreza ( kojeg nemamo) država oduzme dio parcele u visini iznosa poreza?

3. može li se porez platiti tj.otplaćivati u ratama?

4. teta je podigla i kredit u Otp banci sa policom riziko osiguranja ( iza smrti tete nastavili smo otplaćivati taj kredit u strahu da banka ne počne obračunavati zatezne kamate) , da li smo dužni i dalje otplaćivati taj kredit?

 

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. možemo li se odreći te njene 1/7 nasljedstva u koristi ostalih 6 suvlasnika,a prihvatiti samo nekretninu i pokretnine koje glase na nju?

 

Ovo je dvostruko nemoguće.

 

Prvo - čl. 133. st. 1. Zakona o nasljeđivanju - "odricanje od nasljedstva ne može biti djelomično ni pod uvjetom".

 

Drugo - ostali suvlasnici na spomenutim nekretninama nisu nasljednici, pa stoga ni ne sudjeluju u ostavinskom postupku.

 

2. može li se sa poreznom upravom postići dogovor da umjesto novaca od poreza ( kojeg nemamo) država oduzme dio parcele u visini iznosa poreza?

 

U prvotnoj fazi, gotovo sam siguran da ne. U kasnijoj fazi eventualne prisilne naplate, možda bi i moglo, dogovorno.

 

3. može li se porez platiti tj.otplaćivati u ratama?

 

Ovo pitanje postavite svojoj PU.

 

4. teta je podigla i kredit u Otp banci sa policom riziko osiguranja ( iza smrti tete nastavili smo otplaćivati taj kredit u strahu da banka ne počne obračunavati zatezne kamate) , da li smo dužni i dalje otplaćivati taj kredit?

 

Prihvaćanjem nasljedstva preuzimate i dugove ostavitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija