Jump to content

Najjeftinij način poslovanja legalno jdoo?


Moriaty007

Preporučene objave

Radi se o otvaranju dakle, obrta ili jdoo.

Tematika web dizajn, programiranje, marketing, itd.

Trenutno sam zaposlen na neodređeno. Da li to predstavlja problem pri otvaranju obrta ili jdoo?

 

Cilj je da u početku budu što manja davanja , a jedina bitna mogućnost je izdavanje računa da sve bude legalno.

To je primarni cilj.

 

Očekivani promet u startu cca 5-10 tisuća kuna, i jedan zaposlenik (ako je zapošljavanje uopće nužno).

Ukoliko navodim da zaposlenik postoji u danjem tekstu, smatra se da je prijavljen na apsolutni minimum, na minimalnu plaću.

 

1) Negdje sam pročitao da pri jdoo verziji ne mora postojati zaposlenik:

a. Da li u toj situaciji firma može izdavati račune za poslove i plaćati preko studentskog servisa radnika? Imam jednog suradnika (outsource)

b. Te koja su davanja onda mjesečna ako nema zaposlenika prema državi? Okvirno…

 

2) Ukoliko je jdoo verzija da li je moguće prijaviti se kao zaposlenik na pola radnog vremena? S ciljem da se smanje doprinosi, i da li jesu uistinu upola manji?

a. Primjer: radi se o zaposleniku na pola radnog vremena, prijavljenom u zagrebu…koliko su okvirno doprinosi?

 

3) Obrt – tu imam puno pitanja ali da li bi u mojem slučaju odgovarao prije obrt?

 

4) Prilikom registriranja djelatnosti, koliko se plaća naknadno dodavanje pojedinih djelatnosti?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

obrt ili jdoo je jako velika razlika. Otvaraju se brzo jedan i drugi, no za zatvoriti prvog Vam je dovoljno 200,00 kn, popunjen zahtjev i zatvoren je odmah, a za zatvoriti drugog Vam treba oko 7.000,00 kuna i postupak traje više od godine dana.

 

Sukladno ovome što ste napisali svakako bih Vam preporučio da otvorite obrt. Otvaranje košta oko 800,00 kn. Otvara se u Uredu državne uprave. To je u skladu s Vašim zahtjevom da davanja budu minimalna, a omogućuje izdavanje računa i sve je legalno. Zapošljavanje uopće nije nužno. Pri tome Vaš status zaposlenika na neodređeno uopće ne smeta, dapače ima velikih prednosti. To pogotovo dolazi do izražaja prilikom mjesečnih davanja. Naime, obzirom da ste zaposleni kod drugog poslodavca, u trenutku kad otvorite obrt imat ćete status obrtnika u radnom odnosu. To praktični znači da ukoliko Vaša bruto plaća kod aktualnog poslodavca prelazi 5.161,67 kuna, dopinose u obrtu ne plaćate (!). Zanimljivo zar ne? To znači da su Vam mjesečni troškovi obrta praktički nepostojeći. Plaćate članarinu HOK-u 132,00 kn jednom u svaka tri mjeseca, eventualno porez na tvrtku jednom godišnje. Paušal (akontaciju) poreza i prireza na dohodak ne plaćate u prvoj godini. No na kraju godine imate obvezu predati obrazac DOH. U taj obrazac ulaze kako primici osvtareni u obrtu, tako i Vaša plaća kod poslodavca (obrazac IP). Tu trebate malo pripaziti da ne pretjerate s dohotkom. Svakako preporučam da ostanete ispod granice od 230.000,00 kuna primitaka u obrtu, a koja je granica za ulazak u PDV. Znači, nikako u PDV.

 

Iz iznesenih razloga ja Vam ne bih preporučio otvaranje jdoo (ili jadikovke, kako to u žargonu knjigovođe nazivaju).

 

Naknadno registriranje djelatnosti u obrtu se plaća isto oko 200,00 kn i ispunjena prijava.

 

Evo nadam se da sam pomogao otkloniti Vaše dvojbe.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

obrt ili jdoo je jako velika razlika. Otvaraju se brzo jedan i drugi, no za zatvoriti prvog Vam je dovoljno 200,00 kn, popunjen zahtjev i zatvoren je odmah, a za zatvoriti drugog Vam treba oko 7.000,00 kuna i postupak traje više od godine dana.

 

Sukladno ovome što ste napisali svakako bih Vam preporučio da otvorite obrt. Otvaranje košta oko 800,00 kn. Otvara se u Uredu državne uprave. To je u skladu s Vašim zahtjevom da davanja budu minimalna, a omogućuje izdavanje računa i sve je legalno. Zapošljavanje uopće nije nužno. Pri tome Vaš status zaposlenika na neodređeno uopće ne smeta, dapače ima velikih prednosti. To pogotovo dolazi do izražaja prilikom mjesečnih davanja. Naime, obzirom da ste zaposleni kod drugog poslodavca, u trenutku kad otvorite obrt imat ćete status obrtnika u radnom odnosu. To praktični znači da ukoliko Vaša bruto plaća kod aktualnog poslodavca prelazi 5.161,67 kuna, dopinose u obrtu ne plaćate (!). Zanimljivo zar ne? To znači da su Vam mjesečni troškovi obrta praktički nepostojeći. Plaćate članarinu HOK-u 132,00 kn jednom u svaka tri mjeseca, eventualno porez na tvrtku jednom godišnje. Paušal (akontaciju) poreza i prireza na dohodak ne plaćate u prvoj godini. No na kraju godine imate obvezu predati obrazac DOH. U taj obrazac ulaze kako primici osvtareni u obrtu, tako i Vaša plaća kod poslodavca (obrazac IP). Tu trebate malo pripaziti da ne pretjerate s dohotkom. Svakako preporučam da ostanete ispod granice od 230.000,00 kuna primitaka u obrtu, a koja je granica za ulazak u PDV. Znači, nikako u PDV.

 

Iz iznesenih razloga ja Vam ne bih preporučio otvaranje jdoo (ili jadikovke, kako to u žargonu knjigovođe nazivaju).

 

Naknadno registriranje djelatnosti u obrtu se plaća isto oko 200,00 kn i ispunjena prijava.

 

Evo nadam se da sam pomogao otkloniti Vaše dvojbe.

 

Lp

 

Hvala na brzom odgovoru.

Ovo za zatvaranje nisam znao da je toliko veliko kod jdoo.

Cilje je krajnji doo.

No dobro.

Plaća trenutno kod dotične firme je minmalna nije ni blizu tog iznosa koji ste naveli.

Tako da me zanima što me očekuje od davanja ako otvorim obrt.

 

Da li je moguće, otvoriti obrt, kao što ste naveli, te plaćati taj ne iznos potrebni, a da nema zaposlenika? Recimo samo da se povremeno plati mom suradniku koji je student preko stuendt servisa?

 

A kada se nakupi kapital, prijaviti se kao zaposlenik? Pričamo sada o obrtu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

od davanja kad otvorite obrt očekuje Vas doplata za doprinose u razmjernom dijelu koji nije pokriven Vašom trenutnom bruto plaćom do iznosa bruto plaće od 5.161,67 kuna. 15% za MIO I.stup, 5% za MIO II.stup (to su doprinosi iz plaće), 15% za zdravstvo, 1,7% za zapošljavanje i 0,5% za zaštitu na radu (to su doprinosi na plaću).

 

Nije moguće otvoriti obrt i ne plaćati ova spomenuta davanja. Znači određena sredstva za pokrivanje ovih troškova treba imati, odnosno mjesečno ih uprihodovati.

 

Može se uz ovo povremeno plaćati studentu, osnovom studentskog ugovora.

 

Kad ste samo obrtnik (a recimo da ne radite kod aktualnog poslodavca) niste u radnom odnosu. To zakon o obrtu i zakoni o obvezatnim osiguranjima tako propisuju.

 

Svejedno ostaje najjeftiniji način poslovanja.

 

Kod Jdoo i doo ima više davanja, propisi su puno stroži, ima obveza davanja periodičnih financijskih izvješća, kazne su puno veće i sl. Kod obrta nema ni pola toga.

 

Eto, nadam se da sam Vam otklonio i ove dvojbe.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

U biti ne, zakomplicirali ste stvari sa netočnostima.

Naime jednostavan odgovor na pitanje:

Kada nisam siguran posve u količinu mjesečnog prometa, koja je bolja opcija gdje čovjek ima veću kontrolu na mjesećnim davanjima?

Obrt ili jdoo?

 

Posjetio sam dva knjigovodstva gdje naravno dobio sam odgovor jdoo.

 

Naime od same situacije da ste nezaposleni a vlasnik firme, pa do situacije gdje može se prijaviti na 4h ili čak 2h radni dan što bitno umanjuje mjesečno davanje, pogotovo jer za početak želim biti na minimalnoj plači.

 

Znači tako mogu drastično smanjiti mjesečna davanja, i imati bolju kontrolu cjelokupnom situacijom. To sam napisao da mi je cilj.

 

Koliko sam shvatio kod obrta, što god napravio, svaki mjesec bubamo 1500kn ili slično.

 

S jdoo verzijom mogu smanjiti to na iznos ispod 1000kuna mjesečno što mi je i bitno za početak, te najvažnije da mogu izdavati račune da se stvori kapital u firmi.

 

Isto tako informacija o zatvaranju je već razmišljanje u propast, naime želim pokrenuti nešto što ne mislim zatvoriti, korisno je znati ali ne želim to uopće u glavi. Cilj je stvoriti nešto što će uspjeti.

 

Mislim da ste izrekli neke oprećne riječi s par knjigovodstvenih servisa koji su naveli drugačije.

 

Naime molim Vas recite mi ako otvorim jdoo/doo ako nategnem, da li imam ocpiju da smanjim doprinose mjesečne ako sam prijavljen u svojoj firmi na 4satni radni dan, na manju vrijednost nego što to moram po defaultu davati kada otvorim obrt?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija