Jump to content

tužba za naknadu štete- upomoć!


anonimno

Preporučene objave

POŠTOVANI KOLEGE,

molim vas za pomoć!

Naime, ja sam tek odnedavno počela raditi kao vježbenica, što me ne ispričava, no imam jedan zadatak koji ne znam da mogu izvršiti kako žele moji principali. Radi se o tužbi koju moram napisati, a ne vidim neke pravne osnove za nju. Evo o čemu se radi.

Jedna osoba je kupila neuknjiženi stan od druge osobe koja je to kupila od jedne tvrke. Zgrada uopće još nije upisana u zk, iako je proces već dugo u tijeku na zk odjelu (no vjerojatno postoje neki problemi jer se to rješava 7-8 godina). E sad ta osoba, vlasnik neuknjiženog stana ne može prodat stan jer nema papire pa bi htjela tužiti tvrtku koja ga je prodala njenom predniku. Naloženo mi je napisati tužbu radi naknade štete i izdavanja tabularne isprave. Za tabularnu ispravu razumijem da ne mogu tražiti jer i da mi je slobodno daju, ne znači ništa jer zgrade nema u zk.Kako postaviti tužbeni zahtjev za naknadu štete koju moja stranka trpi jer nemože prodati stan, a recimo ima ponudu za kupnju istog? ne kužim, jer ne vidim pretpostavke za naknadu štete u ovom primjeru. osjećam se jako glupo, ali znam da nemam još znanja da bi se mogla snaći u konkretnoj stvari.10. Kako tužiti tvrtku za naknadu štete-po kojoj osnovi, ako nismo u ugovornom odnosu, nije bila prevarena niti u nekoj zabludi, ako je moja stranka kupila stan znajući da je neuknjižen (još piše u ugovoru nje sa prednikom) , imajući na uvid zk stanje tvrtku ne možemo tužiti niti za izdavanje tabularne isprave jer isti nije uknjiženi vlasnik???? molim vas za savjet, ako postoji ikakova mogućnost tužbe,,,,,,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poanta je da moram napisat tužbu!

kako položit ugovor u PU ako se iz samog ugovora ne vidi da je moja stranka kupila stan od te tvrtke već od osobe koja je prije nje kupila?I opet ne možeš vjerojatno dići kredit i ne znam baš da to funckcionira kao vl.list. No nije to bitno, muči me naknada štete. Ispadam debil u odvjetničkom uredu što govorim da mi nije jasno za što da ih tužim i kakva naknada štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to bi bilo najbolje..ali moram pisat tužbu ...uvijek dobijem neki Sizifov posao, a na ovaj nikako da uspijem naći odgovor...Zanemarite knjigu PU, naknada štete kako bi se mogla potraživati...Sigurno ima pravnika koji možda imaju neki prijedlog!!! E da, u zemljišnjim knjigama je evidentirana šuma...tamo gdje je danas zgrada!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa mislim ,ali očito ne dovoljno! Vi mislite da ima logike?! gledajući po pretpostavkama koje se traže da bi se nadoknadila šteta, ja ne vidim ispunjenje istih...Što, da tužim tvrtku jer nije uknjižila zgradu, tj. što je raspolagala pravno nećime što uopće ne postoji kao takvo u zk. relevantno je stanje u zk-a tamo zgrade nema! Ali moja stranka je i to znala...Dajte mi molim Vas savjet, jer iskreno, koga god sam pitala (pravnika) , odgovora nisam dobila i to me muči, jer ako mi neki odvjetnici nisu znali pomoći, tko će??? pomagajte

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema tu nikakve pravne osnove za naknadu štete. Nisam pravnik, ali trenutno učim za ispit Zemljišnoknjižno pravo. Mjerodavno je ono što je upisano u zemljišnoj knjizi. To je obvezivalo i stranku koja je kupovala nesređenu nekretninu, posebno ako je svjesno ušla u takav ugovor i nema tu nikakve naknade štete. Treba ići od početka, sredini nekretninu, s time da se ne moraju upisati međustjecatelji nego treba dokazati dokumentacijom slijed kupoprodaja. Sud može donijeti odluku o zabilježbi prvenstvenog reda, da sadašnji izvanknjižni stjecatelj zadrži svoje mjesto i da se ima traga o njemu da postoji, ili možda čak predbilježba iza koje slijedi upis knjižnog prava ukoliko se opravda, a to znači da se otklone nedostaci koji su smetali za upis. S obzirom da nekretnina nije sređena, treba je prvo srediti (parcelacija, dioba ako ima suvlasnika), pa tek onda upis prava stjecatelja.pokušaj odgovora

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam ljudi, super ste što odvajate vrijeme i pomažete ljudima sa savjetima, lijepo je vidjeti da ima puno ljudi spremnih pomoći besplatno. Znam ja za to, ali ja ne znam kako da to moji u uredu shvate...Zato je meni jedini problem kako napisati tužbu za naknadu štete jer mi je nelogično.ne znam kako sročiti nešto neosnovno da izgleda osnovano...ja to moram napravit, a s mojima nema razgovora dok posao nije gotov. Dakle, bit će nešto vrlo glupo i po meni sramotno uopće za pisat, a mislim se da tražim (glupo je naravno) naknadu štete jer je prodao recimo nešto što pravno ne postoji (opet, moja strana je to znala), a bio je kao dužan uskladiti stanje (ajme). Moja strana trpi štetu jer ne može pravno raspolagati budući da je relevantno zk stanje...Znam da zvuči glupo, a što je najgore ne znam odrediti ni vps...Ljudi moji, jel ko ima ikad takav nebulozan zadatak ....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gle, glupi su ti principali...kažeš da si malo vježbenik..pa u tome i je stvar. Ako bi trebala raditi poslove o kojima i odvj. treba malo duže razmišljati..vježbeništvo ne bi trajalo 3 godine, nego par mjeseci...ako vjebenici mogu raditi sve kao i odvjetnici.

Kakav je to redu....da ti nitko ne kaže bar osnovu za tužbu. Normalno da se ti moraš potrudititi za ostalo.

Vimim da se radi o stranci za koju sve baš briga, samo je važno da joj se uzme lova, pa su ti dali da se mučiš.

Nemoj se nervirati, nemaš ništa od toga...pitaj nekog starijeg vježbenika ili šefa kad je dobre volje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako su te ostavili samu da razbijaš glavu, onda ti lijepo napiši tužbu kako znaš i umiješ i šibaj na sud, jer ako njih nije briga tebe bi trebalo bit još manje. Očito je da ste tu tanki, pa se njima neda oko toga zaj....vat, pa su stvar prebacili tebi. Piši, šalji, ionako je njihov pečat na tužbi, a ne tvoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znam, al sve me to skupa zbunjuje u odnosu na samu struku..najgore je kad te tako prepuste, a onda ak bude nešto krivo s istim, mi plaćamo...ja sam nekad mislila da će me principal naučiti nečemu što nemrem skužit buljeći u iste stvari kao i na faksu, a kad ono-sve što radim, radim sama, a ak pogriješim-strada plaća ili opomene pred otkaz i sl. najgore je u razvikanim uredima, očekuje se da znam i ono što oni ne znaju, a nemam prakse ni dovoljno znanja...toliko sam težila da ću puno naučit u vježbeništvu i tako biti i na korist poslodavcu, a na kraju zbog šarenolikosti posla koje obavljam (administracija, tehnikalije i sl.)znam po malo o dosta toga, a o konkretnoj grani prava preemalo...nažalost, malo kome je o u interesu jer malo tko gleda dugoročno na svog vježbenika!Hvala vam što mi dajete na znanje da postoje i oni pravnici gdje bi htjela da radim !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Većinom te principali uče samo prva dva-tri mjeseca, a kad osjete da si bar malo naučio/la osnovne stvari prepuštaju te smoj sebi. Ja nakon odrađenih 2/3 staža radim skoro sve sam, ubijam se tražeći pomoći kolega, pretraživajući sudsku praksu, čitajući zakone, prateći Legalis, i tek kad sve pripremim do samog kraja, principal leteći pogleda i obično potvrdi da je OK uz neki komentar iz kojeg steknem dojam da on pretpostavlja da sam ja to i morao znati, a ne zna ili ne želi znati što sam sve morao prethodno napraviti da bi ta npr. tužba izgledala tako kako izgleda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je baš dobar primjer prakse naših dragih pravnika. Ja nisam pravnik i masu puta, da nisam sama proučavala zakone i konzultirala između ostalog i ovaj portal i internet, nikada ne bi dobila parnice. Kada sam ja sama pripremila materijale za ročište, moja odvjetnica je rekla, vidite da mi uvijek dobivamo sporove. Vjerujete po njoj ja nikada ne bih dobro prošla. Za svaku konzultaciju čekam po 3-4 sata. Kada uđem u kancelariju nije skoncentrirana na moj problem, ne sluša me, telefonira stalno s drugim strankama.

Zato mi je veoma žao kada neki ljudi pitaju na ovom portalu za savjet, (jer isto doživljavaju od svojih odvjetnika - nemar i nebrigu, te potpunu površnost) - da ih se izvrijeđa od strane baš tih istih ili sličnih "odvjetnika".

Pronašla sam neke odgovore :

Pa zar ti je žao dati 7,000 kuna za međuvlasnički sporazum koji bi ti sastavio odvjetnik i sl.

 

Pa 7000 kn je za takav nikakav posao zaista previše svakom, pa makar i imao novaca.

SRAMOTA OD STRUKE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e pa kod mene nije bilo ni prvi mjesec, osim ako nešto pogriješim jer se presumira da sve znamo...stariji vježbenici su nam pokazali osnove odnosno odgovor da sve sami tražimo. sve je to ok, ali kad se radi o bitnim stvarima, strankama, stvarima gdje se greške ne toleriraju, potreban je nadzor...meni se skoro ništa ne gleda, niti jedan podnesak osim ako radim nešto što je upravo nadređeni trebao napravit...prvi put kad sam radila statusne promjene za jedno strano društvo osnivača, nitko se nije udostojio pogledat niti punomoći iako su znali da nisam radila. radi se o velikoj lovi a naravno i o ugledu ureda, a opet ne uočavaju mogući problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najljepša vježbenice....

 

kaos u zemljišnim knjigama ne možeš ispraviti. Pogledaj što ti je napisao kolega koji uči za zk ispit, odgovor ćeš naći u ZZK i ZV.

 

Ako tvoj pricipal misli da treba tužiti za naknadu štete onoga tko je zgradu izgradio, a nije osigurao upis u zemljišne knjige, tada bi prvo morala dobro pogledati ugovor o kupoprodaji (između tvrtke i prvoga kupca), pa ako u tome ugovoru stoji da će tvrtka kupcu stan predati uknjižen - sa urednim papirima, tada tužbeni zahtjev glasi na ispunjenje obveze iz ugovora. Pazi na zastarni rok. Istom tužbom možeš tražiti naknadu štete zbog neispunjenja ugovora, ali budi oprezna, dobro pogledaj da li je drugi kupac legitimiran tražiti štetu. Također trebaš dobro obrazložiti što je šteta za kupca, u čemu se sastoji (izmakla korist, izgubljena zarada), vidi što ZOO priznaje kao štetu. Opet pazi na zastarni rok.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije točno, niste baš shvatili poantu...

za svaku grešku tj. ispravak iste mi plaćamo i mi ih uklanjamo kako znamo...ak je i bilo greški od strane mojih kolega, znam točno da su svaku ispravili bez problema snalazeći se kako su god mogli...inače nitko ne bi niti radio kod nekog odvjetnika...

mi moramo napravit sve što stranka želi, a da ste pročitali od početka vidjeli bi da je ovo jedan od milijun načina na koji pokušavamo udovoljiti zahtjevu stranke na zakonski dopustiv način. govoreći to mislim prvenstveno na sebe...i nisu svi pravnici dobri, a kao i svećenici i razl. ljudi na visokim položajima...ne budite stereotipni!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da sramota od struke! Daj molim te, smanji doživljaj. NEma generaliziranja, nismo djeca. Je li sramota lliječničke struke kad čovjeku greškom amputiraju krivu nogu - nije, to je greška pojedinca, je li sramota liječničke struke kad uhvate onoga u Rijeci sa 5.000 Eura mita - nije, opet sramota pojedinog liječnika, je li sramota građevinske struke kad kupiš novi stan, a za 5-6 mjeseci se sve živo raspada - nije, sramota je određenog dipl.inga ili što već i da ne nabrajam dalje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam stereotipna, samo govorim iz svog iskustva.

 

Naravno da nisu sviljudi dobri, ali ja baš mislim na ove bahate odgovore na ovom portalu kojih ima zaista puno. U odvjetništvu su gotovo uvijek prisutni prblemi koji se tiču ljudske egzistencije pa se ne bi smjelo ovako površno raditi.

Kako bi vama bilo da vas operira lječnik koji je tek diplomirao i nalazi se na stažiranju ili specijalizaciji?

Malo umrete pa onda ajmo popravljati stvar.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slažem se s odgovorom Starine, ali mi nešto drugo "upalo u oči" u tvom opisu :-o a to je ovo:

 

Jedna osoba je kupila neuknjiženi stan od druge osobe koja je to kupila od jedne tvrke. Zgrada uopće još nije upisana u zk, iako je proces već dugo u tijeku na zk odjelu (no vjerojatno postoje neki problemi jer se to rješava 7-8 godina).

Kako ćeš tvrditi da ti investitor čini štetu time što u zk nije upisao zgradu, ako on tu zgradu pokušava upisati (tko zna, možda i ima svu potrebnu dokumentaciju) ali predmet čuči na gruntovnici godinama?

Jasno mi je da ti principali vise za vratom, ali trebalo bi od stranke tražiti da ti pokaže dokumentaciju koju njen prednik ima, dakle sve što je dobio od prodavatelja-graditelja zgrade. Kao što i Starina kaže - pa provjeriti štima li sve da bi se dokazao pravni slijed i upisala tvoja stranka. Je li u katastru upisana zgrada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bilo je tu nekih komplikacija od bivših vlasnika...kupilo se zemljište od jedne, a nakraju ispalo da ih je više, pa ih je tvrtka tužila, pa na temelju presude u ovrhu, ali vidim da je prijedlog odbačen u zk odjelu (nemam uvid, no pokušavam kontaktirati sa tvrtkom mjesecima)...u katastru je upisana tvrtka kao vlasnik...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ako je zgrada sagradjena iza 1997 godine kada je stupio na snagu zakon o vlasnistvu onda se ne moze stan iz te zgrade upisati u KPU. To je sigurno. nemojte vrijedjati kolegicu.

Cak neki sudovi uopce vise ne zele provoditi upise u KPU, ali to je vec druga tema o kojoj je bilo raspravljano nedavno u jednom postu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sramota za tebe koji govoriš da se može upisat, a da ni ne znaš za koje zgrade je to vrijedilo i da ne znaš pročitat iz zakona intenciju zakonodavca.

da si sagledao problematiku konkretnog primjera, možda bi i shvatio zašto se nešto ne može. naravno, uvijek možeš uzeti od stranke novac i gurat to po sudu, poslije se vadeći da je sud kriv!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opet, gdje to piše, zakonodavče?

Što npr. izgori sud i sve zknjige u njemu i kako ćeš upisat svoje vlasništvo? Ili npr. HR je toliko sređena da potrebe za KPU više nema jel?

Ili npr. sve su zgrade upisane u zk jel pod rubrikom "oznaka zemljišta" jel pametnjakoviću?

Da nema knjige PU ti bi vjerojatno živio na oranici i hipoteku bi ti dali na oranicu jel....

i još x primjera

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija