Jump to content

Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu drzavljanstva jednog od roditelja


marceticd

Preporučene objave

Na temelju ovih činjenica, mišljenja sam da neće ići.

 

Odnosno, jedina šansa jeste da ste do navršene 18 godine života bili prijavljeni radi upisa kao državljanin RH (čl. 5. st. 1. http://www.zakon.hr/z/446/Zakon-o-hrvatskom-dr%C5%BEavljanstvu).

 

Ostale mogućnosti - naturalizacija sukladno čl. 8. citiranog zakona ili primjena čl. 16. zakona (ali za to biste morali biti deklarirani Hrvat).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav! Molio bih pomoć!

Ja sam rođen u Republici Sloveniji 1984. i imam slovensko državljanstvo.

Moj otac ima hrvatsko državljanstvo, a majka slovensko.

Otac se rodio i živio u Hrvatskoj sve do kraja fakulteta, zatim se preselio Sloveniju i posjeduje javne isprave u kojima se deklarirao kao pripadnik hrvatskog naroda.

Proučavajući Zakon o hrvatskom državljanstvu zaključio sam laički da bih mogao pokušati predati zahtjev za hrvatskim državljanstvom samo na temelju čl. 16 kao pripadnik hrvatskog naroda bez prebivališta.

Ja ne posjedujem isprave u kojima sam se deklarirao kao hrvat i da li važe javne isparave mog oca i djeda? Bio sam član nogometnog kluba u hrvatskoj i član nekih drugih hrvatskih udruga.

Osječam se pripadnikom hrvatskog naroda, pričam hrvatski, imam jako puno bliže rodbine u Hrvatskoj, često ptujem u Hrvatsku, čak sam dobio i jednu poslovnu ponudu pa me zanima da li imam šanse ostvariti pravo na hrvatsko državljanstvo temeljem tog čl. 16.? Što je dovoljno da bi se udovoljilo zahtjevu?

Hvala za odgovor

Pozdrav, Ante

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

molim vas za pomoc , ja sam hrvatski drzavljanin od 1997 pored srpskog drzavljanstva .hrvatsko drzavljanstvo sam dobio po ocevoj strani jer smo svi hrvati . podneo sam zahtev za svog tada malodobnog sina u beogradu da i on stekne hrvatsko drzavljanstvo ... moram da napomenem da mi je supruga srpkinja a sin je rodjen 1996. posle godinu ipo cekanja dete mi je odbijeno za primitak u hrvatsko drzavljanstvo. sta da radim ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 5 mjeseci kasnije...

Dobar dan Poštovani!

Rođen sam u Makedoniji imam makedonsko državljanstvo

U Hrvatskoj nisam živio nisam imao prijavu

Majka mi je Hrvatica sa hrvatskim državljanstvom

Želim na temelju majke dobiti hrvatsko državljanstvo

Imam li šanse i jeli neko dobio hrvatsko državljanstvo na temelju majke posto sam rođen je u Makedoniji? Unaprijed hvala na odgovorima

Moja dva brata su kao maloljetni uspjeli dobiti državljanstvo

Ali za mene je bilo kasno jer sam već bio punoljetan?

Što uraditi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav svima.Mene interesuje misljenje oko upisa dece u knjigu drzavljana RH.Naime,suprug ima hr drzavljanstvo,i srpsko dobijeno 2004.Ja imam samo srpsko i deca takodje.Planiramo ici negde u inostranstvo,pa me interesuje sta nam je bolje ciniti-da li pokusati preko hr konzulata u Beogradu da deca budu upisana u knjigu hr drzavljana,ili kada suprug ode van traziti vize za spajanje porodice? Da li je neko imao iskustva u tome? Sta se brze resava?Inace,isli bi smo u Irsku,najverovatnije.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Veliki pozdrav,dobio sam posle 3 meseca od predaje zahteva za nadopunu.Trazeno je sledece.:

-Ovjerene preslike maticne knjige iz osnovne i srednje skole.

-Javne dokumente o nacionalnosti majke.

-Popuniti izjavu danu na zapisnik.

Sto se tice maticne knjige iz skole to sam vec trazio pre nego sto sam predao zahtev ali u skolama mi je receno da se to ne arhivira.

Majicina dokumenta sam vec sva predao i nigde nije postojala rubrika nacionalnost tako da nemam vise sta predati.

I ako mi mozete objasniti oko ove izjave koju treba da dam sta je tacno to?

I ako mozete da date misljenje o mom slucaju i sta dalje da radim.

Veliki pozdrav i hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li si dostavio dokument kojim dokazujes svoju licnu nacionalnu pripadnost? Maticne knjige se cuvaju trajno, one su dokaz da si zavrsio skolu, mozes da trazis prepis ocjena - neslo slicno svjedocanstvu, ili potvrdu o zavrsenoj osnovnoj/srednjoj skoli - podaci vezani za upis, skracena verzija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne zanimaju njih njegove ocjene nego što mu piše pod nacionalnost u tim knjigama.

 

-Javne dokumente o nacionalnosti majke.

 

Majicina dokumenta sam vec sva predao i nigde nije postojala rubrika nacionalnost tako da nemam vise sta predati.

Ne misle na osobne dokumente nego na dokumente tipa svjedodžbe,indeksi,vojne knjižice itd u kojima je napisana nacionalnost
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predao sam radnu knjzicu,diplomu,svjedozbe.Sve majicino sto sam uspeo da nadjem.I nigde nije postojala rubrika nacionalnost.Rekli su mi da svakako to predam i ja sam tako uradio kad sam podnosio zahtev.

Osnovnu skolu sam danas zvao i postoje maticne knjige ali takodje ne postoji rubrika nacionalnost.U srednjoj skoli mi je ranije receno da ne cuvaju ali moracu otici tamo da proverim. To iz osnovne skole cu kopirati i overiti ali da li ima smisla to predavati kada ne postoji rubrika nacionalnost?

I ako mi mozete reci malo vise oko te izjave koju treba da dam.

Pozdrav i hvala unapred!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Zna li neko mogu li se u Zagrebu predati zahtevi za upis u knjigu drzavljana i maticu rodjenih za decu koja su rodjena u Srbiji. Nesto sam cula da tako postupak ide brze nego preko konzularnog.Tragala sam po internetu,ali nisam uspela da nadjem telefon,ima dosta maticnih ureda,pa ne znam koji bih zvala. Nemamo prebivaliste u RH,samo suprug (i ostatak njegove familije) ima drzavljanstvo.Hvala.

Srecan Bozic svima koji slave !!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Vec sam se obracala za pomoc a vezano za dobijanje drzavljanstva i ostvarivanje svojih prava a po ocu i precima(majka mi je Srpkinja rodjena u Beogradu).Znam da imam pravo ali ne i kako da ga ostvarim.Deda rodjen u Gornjem Sjeničku,baba u Starim Jankovcima.Njihovo 3 dece rodjeni u Vinkovcima a moj otac(4 dete) u izbeglištvu u BGD 1943.Pre 1943 i posle 1943 svi su ziveli u Hrvatskoj.Baba,deda i svo cetvoro dece su ziveli u Vinkovcima do 1959 a onda su se preselili u BGD.Ja sam rodjena 1971 u Bgd i ono sto me muci i zbog cega navodno nemam pravo na HR drzavljanstvo jer je obrazlozenje- da sam uzela srpsko drzavljanstvo posle 10 meseca 1991 imala bi pravo ali pošto sam ga uzela u maju 1991 uzela nemam pravo.Ono šro mi nije jasno je-kako sam ja mogla uzeti srpsko drzavljanstvo ako mi je otac u tom trenutku imao samo HR drzavljanstvo.Nasla sam negde da deca rodjena u periodu od 1971-1979 moraju biti upisani u MKR po ocu a on je upisan u Vinkovcima(po njegovom ocu).Napominjem da mi je otac uzeo srpsko drzavljanstvo tek 2001 i do tada je imao samo Hrvatsko.Molim Vas za pomoc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav!

Rodjen sam u Hrvatskoj 1976.god.u Zagrebu.Po nacionalnosti sam Srbin.Imam hrvatsko državljanstvo.Sada živim u BIH oženjen sam bh-državljankom i imamo dvoje djece.Sin je 1998. a kćerka 2003.god.Djeca su rodjena u BIH.Interesuje me da li sin ima pravo na domovnicu jer je punoljetan?Ako ima,kakva je procedura i gdje je bolje tražiti domovnicu za njega da li u Hrvatskoj ili u hrvatskom konzulatu u BIH?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Slavuj22 je napisao:

Pozdrav!

Rodjen sam u Hrvatskoj 1976.god.u Zagrebu.Po nacionalnosti sam Srbin.Imam hrvatsko državljanstvo.Sada živim u BIH oženjen sam bh-državljankom i imamo dvoje djece.Sin je 1998. a kćerka 2003.god.Djeca su rodjena u BIH.Interesuje me da li sin ima pravo na domovnicu jer je punoljetan?Ako ima,kakva je procedura i gdje je bolje tražiti domovnicu za njega da li u Hrvatskoj ili u hrvatskom konzulatu u BIH?

Nemojte propustiti sansu da za cerku uradite domovnicu dok mozete.Savet iz naseg iskustva-zaobidjite konzulate,sve sto radite za decu idete u maticni ured u kojem ste Vi upisani prilikom rodjenja,ili kada ste dobili drzavljanstvo. Manje papirologije,ljubazniji sluzbenici,brze se sve zavrsi.Srecno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav 

I kod mene je isti problem. Ukratko majka mi je hrvatica sa hrvatskim drzavljanstvom i brat isto ali je on dobijo zasto rogjen u Hrvatskoj. Ja sam rogjena u Makedoniji i jad sam htela da podnesem rekli su mi da sam punoljetna i da dam dokaze da sam u srednjoj ili na faxu se izjasnila. Ja to nemam jer sam srednju zavrsila u 2005 a fax 2009. Imam iz agencije za zaposljenje od 2010 godine i u radnoj knjizici isto. Jel ovo dovoljno da podnesem? Jel ispunjavam taj cl.16.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

NISAM ODBIJENA-Tek cu podneti zahtev/usmeno su mi telefonskim putem dali informaciju.I molila bih vas za jos jednu informaciju.Znaci u trenutku mog rodjenja 1971 u Srbiji - otac je imao jugoslovensko i hrvatsko drzavljanstvo(kao i baba,deda,tetke,stric) a majka samo jugoslovensko/to je jos jedna novost.Majka je srpsko drzavljanstvo uzela tek 1979.Menja li to ista u postupku Utvrdjivanja hrvatskog drzavljanstva.Hvala puno

uređeno: od DraganaDjordjevicManojlovi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potreban mi je savjet!

Rodjena sam 1986. u Rumi. Majka je rodjena u R. Hrvatskoj kao i njeni roditelji, svi posjeduju hrvatsko drzavljanstvo i dokumenta gdje se izjasnjavaju da su hrvatske narodnosti ( radna knjizica, personalni list, vjencani list, rodni list). Cesto boravimo u R. Hrvatskoj, svi su mi tamo i osjecam se delom hrvatskog naroda. Posao imam, ne bih trazila drzavljanstvo radi toga vec zato sto volim Hrvatsku i osjecam da tamo pripadam.

Otac mi je preminuo, imao je drzavljanstvo R. Srbije.

Ja posjedujem ŠV obrazac sa upisa na fakultet gdje sam se izjasnila da sam hrvatica. Takodjer posjedujem dvije upisnice u vrtic za djecu gdje se takodje izjasnjavamo da smo hrvatske narodnosti.

Da li bi moj zahtjev bio pozitivno rjesen?

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, sivko je napisao:

Da pojednostavim,pošto si odbijena samo na Upravnom sudu to možeš riješit sa odvjetnikom koji poznaje zakonsku problematiku upisivanja/neupisivanja.A na netu imaš sudskih odluka o tome (ne mogu ti dat linkove jer su u pdf formatu)

Sivko puno ti hvala na pomoci i odgovorima.Trazila sam tu sudsku odluku i nisam uspela da nadjem.Molim te pomozi mi jos jednom-moj email je sdvaka22@gmail.com pa ako ti nije problem da mi posaljes tu odluku u pdf formatu i da mi kazes kako da podnesem Zahtev-kao Utvrdjivanje Hrvatskog drzavljanstva i po kom Zakonu ili ...Hvala ti puno 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Postovani zovem se Bojana i rodjena sam 1990 godine u Sremskoj Mitrovici.Tata mi je rodjen u Kninu 1964 godine.Tata je sa nekih 5,6 godina doselio u Srbiju.Isao je za utvrdjivanje drzavljanstva 2005 godine i dobio ga je 2006 godine. Ima  Republickom drzavljanstvo Hrvatske.Pa mene interesuje ja sam sada punoletna osoba,da li imam neke mogucnosti za dobijanje HR drzavljanstva na osnovu Predaka i da li bi mi nesto znacilo jer moj tata ima dokaz o Republickom drzavljanstvu Hrvatske.

Hvala Unapred.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sivko je napisao:

Samo kao pripadnica hrvatskog naroda.

Postovani,imam jos jedno pitanje...Pitala sam Vas predhodno pitanje dobijanja Hr domovnice  preko tate.Sada me interesuje ,Majka mi je Sr drzavljanka a njena majka odnosno moja baka je bila Hr drzavljanka.Moja mama je i po narodnosti madjarica gde se dosta tako i izjasnjavala ali prilikom upisa u moje Predskolsko upisala je narodnost hrvatica.Pa me interesuje da li preko tog dokumenta gde se ona izjasnila kao hrvatica po noradnosti iako nije nikada bila drzavljanka HR postoji neka mogucnost da tako izvadim HR domovnicu? Jer traze da ti se jedan od roditelja izjasnjavao kao hrvat po norodnosti na bilo kom dokumentu. Unapred hvala .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

Rođen sam u Novom Sadu i imam 24 godine. Majka mi je Hrvatica, rođena na Braču. Prikupljam dokumente za podnošenje Hrvatskog državljanstva, pre godinu dana sam se upisao u birački spisak Hrvatske nacionalne manjine u Novom Sadu, a pre 2 meseca sam se na prijavi za Biro izjasnio kao Hrvat. Iz Zagreba čekam uverenje da se majka izjasnila kao Hrvatica pri prijavi na spisak birača.

Postoji problem da u osnovnoj i srednjoj školi nisam imao prilike da izjasnim nacionalnost, jer je ta rubrika ukinuta 90-ih godina, pre mog rođenja i ovi dokumenti koje sam naveo u prethodnom pasusu su relativno novijeg datuma.

Da li to što su novijeg datuma igra ulogu i da li imam šanse za Hrvatsko državljanstvo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!
Prvo hvala svima koji odgovoraju na vasem vremenu i znanju!
Ja sam rodjen u BiH, ali zivim u inostranstvu i imam 22 godine. Moj otac ima hrvatsko drzavljanstvo. Koliko se sjecam prosle godine kada sam otisao u ambasadu da pitam da li ja mogu dobiti drzavljanstvo na njegovo ime, rekli su mi da mi treba papir na kojim se izjasnjavam kao Hrvat.

Ja sam u srednju skolu isao u Franjevacku Klasicnu Gimnaziju, te sam imao Hrvatski kao jezik i to imam na papiru. Te takodjer mislim da sam se na popisu stanovnistva izjasnio kao Hrvat.

Da li postoji ikakva mogucnost da dobijem hrvatsko drzavljanstvo? Cuo sam da dolazi novi zakon i da li ce on olaksat moju mogucnost?  Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav.

Moj otac ima Hrvatsko Drzavljanstvo rodjen je u Hrvatskoj.Moja braca takodje imaju osim mene koji sam rodjen 1992 god u Decembru u Srbiji,nisam upisan u knjigu Drzavljana u Hrvatskoj.Od rodjena zivim u Srbiji nemam dokaz kako sam se izjasnio kao Hrvat imam li pravo na Hrvatsko Drzavljanstvo ako bude Usvojen novi zakon?

uređeno: od jasminlukas
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav, naime moj pradjed rodjen je u Osijeku i bio je po podrijetlu Hrvat. To je bilo jos 1900, e sada mene interesira da li na osnovu clanka 11. posto je moj pradjed bio iseljenik koji je otisao zivjeti na Kosovu, a Hrvatska i Srbija su tada bile u okviru razlicitih drzava i skupina mogu dobiti drzavljansvo na osnovu podrijetla sa pradjedom iseljenikom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Dobro vece zeleo bih da saznam majka mi je rodjena 1955 godine u iloku krstena je u katolickoj crkvi ,odrasla je u domu u vinkovcuma zbog smrti roditelja majka joj se udavila u dunavu ona ima hrvatsko drzavljanstbo i jzjasnjava se kao hrvatica da li ja po ovom novom zakonu imam pravo  na drzavljanstvo a rodjen sam u srbiji 30.12.1990 godine otac mi ima srpsko drzavljanstvo 

hvala na odg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dobar dan,

Procitala sam sve poruke i pitanja postavljena i hvala na korisnim informacijama i odgovorima.

Moje pitanje za koje pokusavam da nadjem odgovor vec oko godina Dana je:

Kako, to jest kojim dokumentom pripadnik nacionalnih manjina Hrvatske dokazuje pripadnost hrvatskome narodu a po osnovu članka 16, u slučaju da mu je jedan od roditelja pripadnik hrvatskoga naroda to jest ima domovnicu prirodjenjem?

 

Unapred zahvalna,

 

Maja

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 53 minuta, sivko je napisao:

Hvala vam Sivko,

upoznata sam sa sadržajem stranice za koju ste mi poslali link, pročitala ponovo ali nisam našla odgovor,

Naime možda nisam jasno ja formulirala pitanje:

Da li potomak člana nacionalne manjine u Hrvatskoj( majka koja ima Hrvatsku domovnicu stečenu rodjenjem, deda, pradeda i cukundeda svi rodjeni na istom teritoriju) ima pravo na sticanje hrvatskog državljanstva po članu 16 zakona kao pripadnik hrvatskoga naroda ali kao nacionalna manjina, tj bez deklariranja  da je Hrvat ali da osjeća pripadnost hrvatskome narodu.

Potomak rodjen u Beogradu 1973, bez traga o izjašnjavanju o nacionalnosti u bilo kojim od navedenih dokumenta u linku koji ste postavili.

 

Hvala unapred na vašem vremenu i pomoći,

 

Maja

 

uređeno: od MajaKay
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, nino42 je napisao:

molim vas za pomoc , ja sam hrvatski drzavljanin od 1997 pored srpskog drzavljanstva .hrvatsko drzavljanstvo sam dobio po ocevoj strani jer smo svi hrvati . podneo sam zahtev za svog tada malodobnog sina u beogradu da i on stekne hrvatsko drzavljanstvo ... moram da napomenem da mi je supruga srpkinja a sin je rodjen 1996. posle godinu ipo cekanja dete mi je odbijeno za primitak u hrvatsko drzavljanstvo. sta da radim ?

Ako ste HR državljanin od 1997.i to prema pripadnosti HR narodu nema razloga da vaš mll.sin bude odbijen,ako se nije izjašnjavao drugačije nego što je-Hrvat ako je negdje i pitan o nac.deklaraciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav svima,

Čitam već danima, može se reći i mesecima, po raznim forumima, čitam i po zvaničnim sajtovima ministarstva, ali i dalje imam nekoliko nedoumica, pogotovo nakon citanja nekih postova po forumima. 

Naime, meni i otac i majka imaju hrvatske domovnice, rođeni i živeli u Hr do 1995. godine. Otac od prošle godine ima i hrvatsku osobnu. Baba i deda takođe, dok su bili živi. Sestra koja je starija od mene 3 godine, rođena u Sisku, i ona ima domovnicu. Jedino ja nemam. 

Ja sam rođen 1992. u Novom Gradu (nekadašnji Bosanski Novi, BiH). Ja imam samo srpsko državljanstvo. Ceo život živim u Srbiji, sa srpskim državljanstvom, logicno je da sam na tim nekim dokumentima koje gore pominjete izjasnjen kao Srbin. 

Bez obzira na to, smatram da imam dovoljno osnova za hr domovnicu? Oba roditelja je imaju, sestra (rođjeni u Hr),  baba i deda (živeli do smrti u Hr)...

Znam da maloletno dete može dobiti državljanstvo na osnovu jednog roditelja. Ja jesam punoletan, ali meni svi u porodici poseduju domovnicu, ne samo jedan roditelj. Buni me samo po kom osnovu ja da trazim domovnicu? 

Član 4. Tačka 1. - čija su oba roditelja u trenutku rodjenja hrvatski drzavljani

Ovaj član nigde ne pominje da je to za maloletnu decu, dok član 13. jasno navodi da je za maloletna lica.

Najviše me eto buni to što mahom pišete da traže pismeni dokaz da sam se negde izjasnio kao Hrvat. Da li na osnovu svega navedenog to ne važi i za mene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, Bane1992 je napisao:

Pozdrav svima,

Čitam već danima, može se reći i mesecima, po raznim forumima, čitam i po zvaničnim sajtovima ministarstva, ali i dalje imam nekoliko nedoumica, pogotovo nakon citanja nekih postova po forumima. 

Naime, meni i otac i majka imaju hrvatske domovnice, rođeni i živeli u Hr do 1995. godine. Otac od prošle godine ima i hrvatsku osobnu. Baba i deda takođe, dok su bili živi. Sestra koja je starija od mene 3 godine, rođena u Sisku, i ona ima domovnicu. Jedino ja nemam. 

Ja sam rođen 1992. u Novom Gradu (nekadašnji Bosanski Novi, BiH). Ja imam samo srpsko državljanstvo. Ceo život živim u Srbiji, sa srpskim državljanstvom, logicno je da sam na tim nekim dokumentima koje gore pominjete izjasnjen kao Srbin. 

Bez obzira na to, smatram da imam dovoljno osnova za hr domovnicu? Oba roditelja je imaju, sestra (rođjeni u Hr),  baba i deda (živeli do smrti u Hr)...

Znam da maloletno dete može dobiti državljanstvo na osnovu jednog roditelja. Ja jesam punoletan, ali meni svi u porodici poseduju domovnicu, ne samo jedan roditelj. Buni me samo po kom osnovu ja da trazim domovnicu? 

Član 4. Tačka 1. - čija su oba roditelja u trenutku rodjenja hrvatski drzavljani

Ovaj član nigde ne pominje da je to za maloletnu decu, dok član 13. jasno navodi da je za maloletna lica.

Najviše me eto buni to što mahom pišete da traže pismeni dokaz da sam se negde izjasnio kao Hrvat. Da li na osnovu svega navedenog to ne važi i za mene?

Važi. Imate uvjete,ali Vam treba pomoć. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , bob25274 je napisao:

Važi. Imate uvjete,ali Vam treba pomoć. 

Na kakvu tačno pomoć mislite?

Razmišljao sam da zahtev predam u Hr, u Dvoru (odatle su moji), mislim da mi je svakako bolje tako nego preko ambasade. Ako ništa drugo, verujem da će ići brže.

Šta se sve navodi u životopisu prilikom podnošenja zahteva? Pročitao sam da je potrebno ukratko objasniti razloge za dobijanje domovnice. Iskreno, razlog nemam neki preteran. Logično je da sa Hrvatskim pasošem imam više mogućnosti. Ali ako se tako napiše, onda ta poruka ima potpuno drugačije značenje.  Dobro bi došao neki savet u vezi tih, naizgled "trik" pitanja.

Hvala svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,ja sam prva generacija u mojoj porodici rodjen van Hrvatske.Otac je rodjen u Nasicama i imao je domovnicu a majka u Suhopolju i ima domovnicu i putovnicu.Svi moji preci su rodjeni na teritoriji Hrvatske. Svaki put kad sam odlazio u Hrvatsku i prijavljivao boravak rečeno mi je da imam pravo na državljanstvo na osnovu roditelja.Dal imam ili Ne?Inače trenutno živim na Malti i Hrvatski konzulat me upućuje na ambasadu u Rimu.Unapred hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, 021ns021 je napisao:

Poštovanje,ja sam prva generacija u mojoj porodici rodjen van Hrvatske.Otac je rodjen u Nasicama i imao je domovnicu a majka u Suhopolju i ima domovnicu i putovnicu.Svi moji preci su rodjeni na teritoriji Hrvatske. Svaki put kad sam odlazio u Hrvatsku i prijavljivao boravak rečeno mi je da imam pravo na državljanstvo na osnovu roditelja.Dal imam ili Ne?Inače trenutno živim na Malti i Hrvatski konzulat me upućuje na ambasadu u Rimu.Unapred hvala

Otac je imao domovnicu? Sada je pok ili se odrekao hr državljanstva?

Ukoliko ste rođeni nakon 1991.imate uvjete, treba provesti postupak. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Bane1992 je napisao:

Na kakvu tačno pomoć mislite?

Razmišljao sam da zahtev predam u Hr, u Dvoru (odatle su moji), mislim da mi je svakako bolje tako nego preko ambasade. Ako ništa drugo, verujem da će ići brže.

Šta se sve navodi u životopisu prilikom podnošenja zahteva? Pročitao sam da je potrebno ukratko objasniti razloge za dobijanje domovnice. Iskreno, razlog nemam neki preteran. Logično je da sa Hrvatskim pasošem imam više mogućnosti. Ali ako se tako napiše, onda ta poruka ima potpuno drugačije značenje.  Dobro bi došao neki savet u vezi tih, naizgled "trik" pitanja.

Hvala svima

Podnijeli zahtjev?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, imam pitanje da li postoji mogucnost da ja i brat dobijemo drzavljanstvo republike Hrvatske, punoljetni smo, rodjeni smo 1993 godine, majka i babe i deda nam imaju drzavljanstvo rodjeni su tamo, ja i brat smo rodjeni u Bosni ali smo zivjeli u Rep Hrvatskoj 4 godine, i na svim dokumentima nam pise mjesto prebivalista Nova Gradiska Rep Hrvatska. Unapred hvala na odg. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , SekaD93 je napisao:

Pozdrav, imam pitanje da li postoji mogucnost da ja i brat dobijemo drzavljanstvo republike Hrvatske, punoljetni smo, rodjeni smo 1993 godine, majka i babe i deda nam imaju drzavljanstvo rodjeni su tamo, ja i brat smo rodjeni u Bosni ali smo zivjeli u Rep Hrvatskoj 4 godine, i na svim dokumentima nam pise mjesto prebivalista Nova Gradiska Rep Hrvatska. Unapred hvala na odg. 

Samo ukoliko dokažete da ste se izjašnjavali Hrvatima. Prebivalište od prije više ne može poslužit u tu svrhu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim za informaciju, rodjena sam 1979 u Zemunu, drzavljanstvo R.Srbije sam stekla 1998 upisom u knjigu drzavljana po majci.Otac ima drzavljanstvo R.Hrvatske rodjenjem, kao i baba i deda. OTAC JE 1957 dosao sa roditeljima da zivi u Srbiju,u Hrvatsko  ima i imovinu koju je nasledio.Interesuje me da li imam osnovaza dobijanje hrvatskog drzavljanstva? 

Unapred hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema sporazuma roditelja, samo Resenje opstinske uprave o naknadnom upisu u MKR R.Srbije na osnovu zahteva i  drzavljanstva majke - drzavljanstvo R.Srbije, u Resenju se navodi  da je u trenutku mog rodjenja majka drzavljanin Srbije. Do 1998  nisam imala drzavljanstvo nijedne republike. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, zemun je napisao:

Nema sporazuma roditelja, samo Resenje opstinske uprave o naknadnom upisu u MKR R.Srbije na osnovu zahteva i  drzavljanstva majke - drzavljanstvo R.Srbije, u Resenju se navodi  da je u trenutku mog rodjenja majka drzavljanin Srbije. Do 1998  nisam imala drzavljanstvo nijedne republike. 

Na žalost ništa,osim ako nise hrvatske narodnosti. Predmetno rješenje iako datira iz 1998.godine daje podatak da vam je tada utvrđeno državljanstvo Srbije po majci,ali se takav upis smatra utvrđen državljanstvom od trenutka vašeg rođenja,odnosno od 1979.godine. Kako se prema Zakonu o državljanstvu SFRJ i svih republika ponaosob nije moglo imati više od jednog  republičkog državljanstva , u vašem slučaju uvjeti nisu ispunjeni po navedenoj odredbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, rođen sam 1989. u Vinkovcima. Mama i sestra isto u VK i obe imaju domovnicu. Ja ne. Tek 1998. sam upisan u knjigu državljana R. Srbije i Crne Gore (tadašnje).

Sad imam Rodni list iz Vinkovaca i državljanstvo R. Srbije. Pitao sam u matičnom uredu u Vinkovcima i tamo sam upisan kao državljanin R. Srbije. Što je malo čudno jer R. Srbija nije postojala kad sam se rodio, dakle 1989. 

Šta mi je činiti na putu dobijanja državljanstva i domovnice? Ima li neko sličan slučaj?


Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, MarkMark je napisao:

Sestra 1986, otac državljanin Srbije, tako mi piše u rodnom listu, majka državljanka Hrvatske. Prebivalište roditelja u vreme rođenja Vinkovci isto kao i ja. 

Onda treba tražit utvrđivanje RH državljanstva  po čl.4 st.1 toč.3 i st.2 https://hr.m.wikisource.org/wiki/Zakon_o_državljanstvu_Socijalističke_Republike_Hrvatske_iz_1977._godine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, sivko je napisao:

Onda treba tražit utvrđivanje RH državljanstva  po čl.4 st.1 toč.3 i st.2 https://hr.m.wikisource.org/wiki/Zakon_o_državljanstvu_Socijalističke_Republike_Hrvatske_iz_1977._godine

A ako postoji zapisnička izjava roditelja kojim su se sporazumjeli da državljanstvo djeteta bude po ocu,tj.Srbije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , sivko je napisao:

Onda treba tražit utvrđivanje RH državljanstva  po čl.4 st.1 toč.3 i st.2 https://hr.m.wikisource.org/wiki/Zakon_o_državljanstvu_Socijalističke_Republike_Hrvatske_iz_1977._godine

Ali poslao si mi ovo. Ja sam se rodio na teritoriju SR Hrvatske, danas R. Hrvatske. Šta je onda problem što sam upisan kao građanin Srbije ako ja sad želim državljanstvo R. Hrvatske jer sam tamo rođen, i ako su mi tada roditelji živeli tamo. I mama i sestra imaju i državljanstvo R. Hrvatske i R. Srbije.

 

prije 2 sati , bob25274 je napisao:

A ako postoji zapisnička izjava roditelja kojim su se sporazumjeli da državljanstvo djeteta bude po ocu,tj.Srbije?

To ne postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, MarkMark je napisao:

Ali poslao si mi ovo. Ja sam se rodio na teritoriju SR Hrvatske, danas R. Hrvatske. Šta je onda problem što sam upisan kao građanin Srbije ako ja sad želim državljanstvo R. Hrvatske jer sam tamo rođen, i ako su mi tada roditelji živeli tamo. I mama i sestra imaju i državljanstvo R. Hrvatske i R. Srbije.

A što bi drugo da ti stavim?Taj je zakon vrijedio u vrijeme tvojeg rođenja.To što si se rodio i oni imali prebivalište automatski ti ne daje pravo na državljanstvo ako su se roditelji sporazumili čije ćeš državljanstvo imat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , bob25274 je napisao:

Po čemu ste sigurni? To je bilo uobičajeno...

Po tome što sam upravo pitao to oba roditelja i nema.

ALI jedno pitanje: i da ima tog papira iako ga nema, ali da ima, i da sam prijavljen kao državljanin Srbije, i daa živim u Srbiji sad (ili u Mongolji ili Novom Zelandu) zašto i pored toga ne mogu dobiti državljanstvo po mestu rođenja? Ako je to po zakonu.

 

II. STICANJE DRŽAVLJANSTVA

 

Član 3.

Državljanstvo Socijalističke Republike Hrvatske stiče se:
2. rođenjem na teritoriju Socijalističke Republike Hrvatske,

 

prije 2 sati , sivko je napisao:

A što bi drugo da ti stavim?Taj je zakon vrijedio u vrijeme tvojeg rođenja.To što si se rodio i oni imali prebivalište automatski ti ne daje pravo na državljanstvo ako su se roditelji sporazumili čije ćeš državljanstvo imat.

Roditelji se nisu sporazumeli. Sad sam ih pitao. Nema tog papira niti su ikada bilo šta dogovarali. Matični ured je sam sve zapisivao: bolnica-ured.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, MarkMark je napisao:

Roditelji se nisu sporazumeli. Sad sam ih pitao. Nema tog papira niti su ikada bilo šta dogovarali. Matični ured je sam sve zapisivao: bolnica-ured.

Samo rođenje u RH nije dovoljan uvjet nikada bio, čitaj dalje isti zakon. Rođenjem, uz...to...to...i to.
Roditelji se jesu sporazumjeli, to vidi u mjestu rođenja kod matičara u spisu.Jer da nisu dali bi ti domovnicu, ovak nema uvjeta. Oni su to zaboravili i da nisu zaboravili i da je pisao ured-bolnica opet postoji tamo potpis oba roditelja, jer su matičari davali potpis ovdje,potpis tamo..nitko ništa nije čitao kao niti danas.Žurba je to i eto sada nemogućnosti na žalost.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, MarkMark je napisao:

 

 

II. STICANJE DRŽAVLJANSTVA

 

Član 3.

Državljanstvo Socijalističke Republike Hrvatske stiče se:
2. rođenjem na teritoriju Socijalističke Republike Hrvatske,

To ti samo objašnjava na koje načine možeš do državljanstva a moraju se ispunit i ostali uvjeti koji su objašnjeni u daljnjim člancima zakona.

Ako nema sporazuma moraš tražit utvrđivanje RH državljanstva jer je netko onda krivo napisao.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , sivko je napisao:

To ti samo objašnjava na koje načine možeš do državljanstva a moraju se ispunit i ostali uvjeti koji su objašnjeni u daljnjim člancima zakona.

Ako nema sporazuma moraš tražit utvrđivanje RH državljanstva jer je netko onda krivo napisao.

 

Aha, jasno, jasno. Hvala vam svima svakako! Zvaću VRH u Beogradu opet u ponedeljak da vidim ima li šta novo. Pa ću pisati ovde.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam što bi ti u veleposlanstvu novoga rekli,niti će oni bilo šta provjeravat.Mogu ti reći samo što i mi tu uz dodatak "podnesite zahtjev za utvrđivanjem pa će se vidjet".

Kako kaže Bob prvo sve provjeri u matičnom uredu u Vinkovcima.Da ne putuješ više puta ponesi svu svoju dokumentaciju,od mame i sestre i ako nema suglasnosti roditelja odmah u PU predaš zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija