Jump to content

Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu drzavljanstva jednog od roditelja


marceticd

Preporučene objave

Prije 1 minutu, sradenko je napisao:

Postovani, moja cerka ima 20 godina i rodjena je u Srbiji.

Majka ima domovnicu a ja srpsko drzavljanstvo. Baba i deda sa majcine strane imaju domovnice, ujaci, i pradeda koji

zivi u Hrvatskoj.

Da li moja ćerka ima mogucnosti za Hrvatsko drzavljastvo.

Srdjan

Jedino ako dokaže da je Hrvatica. Tj da ste Hrvat po deklaraciji Vi kao otac jer nju nije niko pitao šta je po narodnosti. 

Drugačije ne. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, bob25274 je napisao:

Podnijeli zahtjev?

Tek sam prikupio sva dokumenta koja su mi rekli u Konzulatu da su potrebna.

- Domovnice oca i majke
- Uverenje gde se vidi kada sam primljen u drzavljanstvo Republike Srbije
- Uverenje da nisam osudjivan
- Uverenje da nisam prijavljen u BiH (jer sam tamo rodjen)
- Izvod iz knjige rodjenih
- Uverenje o drzavljanstvu

Mislim da nisam preskocio nista.

U ponedeljak podnosim zahtjev

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav, davno sam pisao na ovu temu i to sam bio napisao: 

Citiraj
  • Pozdrav!
    Prvo hvala svima koji odgovoraju na vasem vremenu i znanju!
    Ja sam rodjen u BiH, ali zivim u inostranstvu i imam 22 godine. Moj otac ima hrvatsko drzavljanstvo. Koliko se sjecam prosle godine kada sam otisao u ambasadu da pitam da li ja mogu dobiti drzavljanstvo na njegovo ime, rekli su mi da mi treba papir na kojim se izjasnjavam kao Hrvat. Ja sam u srednju skolu isao u Franjevacku Klasicnu Gimnaziju, te sam imao Hrvatski kao jezik i to imam na papiru. Kasnije sam isao u internacionalnu skolu gdje sam takodjer uzeo Hrvatski jezik.
    Te takodjer mislim da sam se na popisu stanovnistva izjasnio kao Hrvat.

     
  • Saznao sam da mi i baka i dedo imaju domovnicu pored tate, te svi u porodici osim mene i mame.  Pa me zanima da li to mjenja situaciju? Da li je ovo dovoljno da predam? Takoder, netko mi je bio odgovorio da novi zakon treba da dodje na snagu, zanima me da li se to dogodilo i da li da cekam prije nego sto predam. 

    Hvala mnogo na odgovoru, jako puno znaci te ce pomoci itekako! HVALA vam ljudi!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dobar dan postovani,

Rodjena sam 1994 u Russiji. Otac je rodjen u BiH, ali ima hrvatsko drzavljanstvo i domovnicu i svi documenti gdje se izjasnjavaju da je hrvatske narodnosti i ima nekretninu. Majka je ruskinja i ja sam imam rusko drzavljanstvo. Nemam dokaz kako sam se izjasnio kao hrvatica, ovdje narodnost se ne pise, ali cesto boravimo u Hrvatskoj, imam vize kao clan obitelji drzavljanina HR. Imam li pravo na hrvatsko drzavljanstvo kao prepadnica hrvatskog naroda?

Hvala unapred!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Rođen sam 1984.godine u Srbiji. Majka mi ima Srpsko državljanstvo, a pokojni otac imao Hrvatsko državljanstvo. Imam zemlju i deo kuće u Hrvatskoj koja se vodi na moje ime, po rođenju nisam upisan u knjigu rođenih u R.Hrvatskoj što je tad moglo, s obzirom da mi je otac bio državljani R.Hrvatske,probao sam naknadno preko advokata, ali nismo uspeli, pošto nisam prijavljen do 18.te godine u R.Hrvatskoj. Otac mi je '83  došao u Srbiju, poreklom smo Srbi iz Hrvatske (Imotski), sa očeve strane svi su ostali u Imotskom. Zanima me kako mogu dobiti državljanstvo R.Hrvatske, na osnovu očevog porekla, po kom članu?

Da li će biti izmena u novom Zakonu oko sticanja Hrvatskog državljanstva za strance i po poreklu?

Hvala unapred,
Pozdrav

uređeno: od Cape
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Cape je napisao:

Pozdrav,

Rođen sam 1984.godine u Srbiji. Majka mi ima Srpsko državljanstvo, a pokojni otac imao Hrvatsko državljanstvo. Imam zemlju i deo kuće u Hrvatskoj koja se vodi na moje ime, po rođenju nisam upisan u knjigu rođenih u R.Hrvatskoj što je tad moglo, s obzirom da mi je otac bio državljani R.Hrvatske,probao sam naknadno preko advokata, ali nismo uspeli, pošto nisam prijavljen do 18.te godine u R.Hrvatskoj. Otac mi je '83  došao u Srbiju, poreklom smo Srbi iz Hrvatske (Imotski), sa očeve strane svi su ostali u Imotskom. Zanima me kako mogu dobiti državljanstvo R.Hrvatske, na osnovu očevog porekla, po kom članu?

Da li će biti izmena u novom Zakonu oko sticanja Hrvatskog državljanstva za strance i po poreklu?

Hvala unapred,
Pozdrav

Koje je državljanstvo imala majka u trenutku vašeg rođenja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U trenutku mog rođenja majka je imala Srpsko državljanstvo, a otac Hrvatsko.

Inače, stric mi je bio u NOV, gde je stupio 21. 1. 1943. godine. Bio je borac 2. dalmatinske udarne brigade. U ratu protiv okupatora je zarobljen i umro je u Nemačkom logoru. Da li je potrebno negde i to priložiti, zbog porekla?

Koji papiri su mi potrebni za sticanje državljanstva po čl.11.? 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, Cape je napisao:

U trenutku mog rođenja majka je imala Srpsko državljanstvo, a otac Hrvatsko.

Inače, stric mi je bio u NOV, gde je stupio 21. 1. 1943. godine. Bio je borac 2. dalmatinske udarne brigade. U ratu protiv okupatora je zarobljen i umro je u Nemačkom logoru. Da li je potrebno negde i to priložiti, zbog porekla?

Koji papiri su mi potrebni za sticanje državljanstva po čl.11.? 

Pozdrav!

Nemate uvjeta niti po čl.11 jer ste potomak iseljenika koji je iselio na prostor bivše SFRJ što je smetnja,a također nisu ispunjeni uvjeti niti po bilo kojoj drugoj osnovi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Cape je napisao:

a po članu 16? ili ti kao stranac

 jel mi je nelogično da svaki put kad odem  u Imotski (  sad sam bio prije 15 dana) da se moram stalno prijavljivat na policiju tj.boravak.Mora postojati nekog rešenja?

Niti po čl.16 jer niste Hrvat po narodnosti. Prijavljivati se naravno morate kao i svi ostali stranci koji privremeno borave u EU-HR. 

Pošaljite u inbox rad odvjetnika, odnosno odgovor nadležnog ministarstva. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Soviljka je napisao:

Pozdrav. 

Nova sam na forumu. Moje pitanje je kad se stranac koji u RH ima radnu dozvolu i boravak oženi za Hrvaticu za koliko stječe pravo na državljanstvo

Sada imate privremeni boravak. Kada nakon proteka tog boravka /2 godine/ podnesete zahtjev za stalni boravak /prije toga sklopiti brak sa Hr državljaninom/ i isti vam se odobri imate mogućnost zatražiti državljanstvo nakon proteka od 5 godina računajući od dana odobrenja stalnog boravka. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav .Ja Sam iz Makedonije 1979 godiste. Zelem izvadi Hrvatsko drzavjanstvo na osnovi mog oca.sve dokumente sto imam nema nacionalnost samo drzava RM I SFRJ ili Samo makedonija.spremio Sam izjavu gde izjavatam da SE osecam Hrvat. .Rodbine od starne oca svi zivee u Hrvatskoj.U upitnik za utvrdjenje Hrvatsko drzavjanstvo stoji pitanje prebivalista u periodu 1947-48 sta je SA Tom godinm?Od dokumente imam domovnicu I izvod kljiga rodjenih I umrenica od oca .A od mojih dokumenti imam izvod rodjenh iz 1979g novi izvod rodjenih ,izvod vensanih ,Drzavjanstvo ,zivotopis , iz suda da nisam  osudjivan I izjavu da SE osecam Hrvat , popunio Sam zahtev za utvrdjenje I stecanje hrvatskog drzavjanstva. Takodje razmisljam da to predam u Zagreb a ne u konzulat jer jedan prijatelj ceka vise is 5 godina.inace Sam srbin .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Todorpr je napisao:

Pozdrav .Ja Sam iz Makedonije 1979 godiste. Zelem izvadi Hrvatsko drzavjanstvo na osnovi mog oca.sve dokumente sto imam nema nacionalnost samo drzava RM I SFRJ ili Samo makedonija.spremio Sam izjavu gde izjavatam da SE osecam Hrvat. .Rodbine od starne oca svi zivee u Hrvatskoj.U upitnik za utvrdjenje Hrvatsko drzavjanstvo stoji pitanje prebivalista u periodu 1947-48 sta je SA Tom godinm?Od dokumente imam domovnicu I izvod kljiga rodjenih I umrenica od oca .A od mojih dokumenti imam izvod rodjenh iz 1979g novi izvod rodjenih ,izvod vensanih ,Drzavjanstvo ,zivotopis , iz suda da nisam  osudjivan I izjavu da SE osecam Hrvat , popunio Sam zahtev za utvrdjenje I stecanje hrvatskog drzavjanstva. Takodje razmisljam da to predam u Zagreb a ne u konzulat jer jedan prijatelj ceka vise is 5 godina.inace Sam srbin .

Ništa od toga. Od rođenja imaš mk državljanstvo po majci te navodiš da si Srbin i nemaš dokumenata kojima bi dokazao suprotno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, Andurill je napisao:

Vi kazete da ste Srbin iz Makedonije koji se " oseca " kao Hrvat zato sto ima rodbinu u Hrvatskoj ?

Mislim da nema osnova za dobijanje HR drzavljanstva .

Nisam siguran ni da mozete da se odreknete Makedonskog drzavljanstva pre nego sto dobijete neko drugo .

moj otac je rodjen u hrvatskoj I ima domovnicu .moji pretci Su se doselili u hrvatsko za vreme turaka.bar tako znam .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Todorpr je napisao:

. Imam irformaciju svi Koji su rodjeni pre 1991 dok je postojala Sfrj moze da se upise u knjizi rodjenih u Hrvatskoj

Kriva informacija i to debelo.Možeš bit upisan samo u knjigu državljana.

prije 5 sati , Todorpr je napisao:

moj otac je rodjen u hrvatskoj I ima domovnicu .

Onda bi mogao po tome da si potomak iseljenika a ne po pripadnosti hrvatskom narodu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sivko je napisao:

Kriva informacija i to debelo.Možeš bit upisan samo u knjigu državljana.

Onda bi mogao po tome da si potomak iseljenika a ne po pripadnosti hrvatskom narodu.

ja se izvinjavam mozda Sam pogresno razumeo .

 

novi zakon I amadmani Ni Su losi. Muslim da ce biti isto . Da ce se tesko dobiti drzavjanstvo. Ipak zavisi od sluzbenika .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Imam pitanje vezano za dobijanje hrvatskog drzavljanstva na osnovu porekla, ali je cela situacija komplikovana jer mi do skoro nismo znali da smo hrvatske nacionalnosti pa se majka izjasnjavala kao Srpkinja onom logikom gde si rodjen. meni su samo prepisali isto.
Da li je moguce dobiti drzavljanstvo na osnovu porekla ako se dostave izvodi iz knjige rodjenih prababe, pradede, babe na kojima pise da su hrvatske nacionalnosti?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 39 minuta, Maltez je napisao:

Pozdrav,

Imam pitanje vezano za dobijanje hrvatskog drzavljanstva na osnovu porekla, ali je cela situacija komplikovana jer mi do skoro nismo znali da smo hrvatske nacionalnosti pa se majka izjasnjavala kao Srpkinja onom logikom gde si rodjen. meni su samo prepisali isto.
Da li je moguce dobiti drzavljanstvo na osnovu porekla ako se dostave izvodi iz knjige rodjenih prababe, pradede, babe na kojima pise da su hrvatske nacionalnosti?

 

uglavno nacionalnost se gleda po tati . Sta je on to si I Ti . Inace svako moze da se izjadni Sta hoce I kako se oseva. Trebas videti Dali je Majka upisana u knjizi rodhenih u hrvatskoj ako je onda izbadi izvod I domovnicu od majke ako nema onda treba prvo ona izvaditi domovnicu ona treba da uzme domovnicu od njenih roditelja da spremi dokumente uz sve dokumente Sta trazi mup Ili konzulat neka uradi iziavu da je hrbatica I da prihva hrvatsku za materni zemju pa onad Ti istinoostupak

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Maltez je napisao:

Pozdrav,

Imam pitanje vezano za dobijanje hrvatskog drzavljanstva na osnovu porekla, ali je cela situacija komplikovana jer mi do skoro nismo znali da smo hrvatske nacionalnosti pa se majka izjasnjavala kao Srpkinja onom logikom gde si rodjen. meni su samo prepisali isto.
Da li je moguce dobiti drzavljanstvo na osnovu porekla ako se dostave izvodi iz knjige rodjenih prababe, pradede, babe na kojima pise da su hrvatske nacionalnosti?

 

Trebaš dokumentaciju od roditelja kao i svoju gdje piše hrvatska nacionalnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru ljudi. Dakle trebalo bi da prvo ona aplicira pa ako dobije onda tek mogu ja aplicirati, ako sam dobro shvatio

E sad imam jos jedno pitanje posto smo u medjuvremenu pricali sa babinom sestrom i ona nam je rekla da je njima majka govorila da decu upisuju kao Srbe radi sigurnosti. To je bilo nakon 45-e godine nakon rata. Da li bi trebalo pisati neku izjavu vezanu za to, ako bi se apliciralo za hrvatsko drzavljanstvo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , sivko je napisao:

Njih zanimaju dokumenti crno na bijelo a nikakve izjave jer svako može svašta izjavit.

I to što tražite nije po porijeklu nego kao pripadnik hrvatskog naroda (tako bi se i formulirao zahtjev).

Pardonirajte, nisam upoznat sa pravnim terminima pa se mozda pogresno izrazim. Mislio sam da je to vezano za poreklo pa sam pretpostavio da se tako kaze. Hvala na pomoci i informacijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, DraganaDjordjevicManojlovi je napisao:

Sivko puno ti hvala na pomoci i odgovorima.Trazila sam tu sudsku odluku i nisam uspela da nadjem.Molim te pomozi mi jos jednom-moj email je sdvaka22@gmail.com pa ako ti nije problem da mi posaljes tu odluku u pdf formatu i da mi kazes kako da podnesem Zahtev-kao Utvrdjivanje Hrvatskog drzavljanstva i po kom Zakonu ili ...Hvala ti puno 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
, sivko je napisao:

Imat ćeš.

Dobar dan,

 

moja situacija je slična kao što ste ovde odgovorili, pa me zanima da li imam šansu sad kad je zakon izmenjen? MOj otac i brat su rodjeni u hrvatskoj, obojica imaju domovnicu i pasoš, baba i deda su tamo živeli (doselili se) i umrli, tetka, sestra od tetke...svi su hrvatski državljani (sestra od tetke i dalje zivi u Hrvatskoj). Problem je što sam ja rodjena u Srbiji, imam 39 godina i u trenutku rodjenja ne znam koje je državljanstvo imao otac, verovatno SFRJ, živeli smo u Srbiji - tata je otisao jos 70tih iz Hrvatske, prvo u Bosnu, pa onda u Srbiju.  Majka je takodje rodjena u Srbiji. Svi se izjašnjavamo kao Srbi, za baku jedino ne znam, ona je bila bunjevčanka, koliko se sećam. Da li  je moguće dobiti državljanstvo po poreklu?

Hvala Vam unapred

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,

Imam 34 godine, državljanin Republike Srbije, majka je rodjena u Hrvatskoj i hrvatski je državljanin (kao i njena cijela porodica: sestre, otac, majka, baka, deka itd.). Moja sestra koja je maloljetna odmah je dobila hrvatsko državljanstvo, ali je majka propustila da upiše mene i brata dok smo bili maloljenti. U Izvodu iz MKR upisana mi je nacionalnost - hrvatska i upisan sam u posebni birački spisak hrvatske nacionalne manjine u Srbiji.

Da li po usvajanju novih izmena o hrvatskom državljanstvu imam neke olakšice (brže procedure)? Da napomenem da sam pre oko 9-10 godina predao za državljastvo po osnovu pripadnosti hrvatskog naroda, stigao odgovor da moram dopuniti dokumentacijom kako sam se izjašnjavao u dokumentima. Medjutim svasta se izdesavalo, bolesti i td. tako da sam to ostavio po strani.

Hvala unapred.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ado* je napisao:

Poštovani,

Imam 34 godine, državljanin Republike Srbije, majka je rodjena u Hrvatskoj i hrvatski je državljanin (kao i njena cijela porodica: sestre, otac, majka, baka, deka itd.). Moja sestra koja je maloljetna odmah je dobila hrvatsko državljanstvo, ali je majka propustila da upiše mene i brata dok smo bili maloljenti. U Izvodu iz MKR upisana mi je nacionalnost - hrvatska i upisan sam u posebni birački spisak hrvatske nacionalne manjine u Srbiji.

Da li po usvajanju novih izmena o hrvatskom državljanstvu imam neke olakšice (brže procedure)? Da napomenem da sam pre oko 9-10 godina predao za državljastvo po osnovu pripadnosti hrvatskog naroda, stigao odgovor da moram dopuniti dokumentacijom kako sam se izjašnjavao u dokumentima. Medjutim svasta se izdesavalo, bolesti i td. tako da sam to ostavio po strani.

Hvala unapred.

 

Nema uvjeta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ado* je napisao:

Poštovani,

Imam 34 godine, državljanin Republike Srbije, majka je rodjena u Hrvatskoj i hrvatski je državljanin (kao i njena cijela porodica: sestre, otac, majka, baka, deka itd.). Moja sestra koja je maloljetna odmah je dobila hrvatsko državljanstvo, ali je majka propustila da upiše mene i brata dok smo bili maloljenti. U Izvodu iz MKR upisana mi je nacionalnost - hrvatska i upisan sam u posebni birački spisak hrvatske nacionalne manjine u Srbiji.

Da li po usvajanju novih izmena o hrvatskom državljanstvu imam neke olakšice (brže procedure)? Da napomenem da sam pre oko 9-10 godina predao za državljastvo po osnovu pripadnosti hrvatskog naroda, stigao odgovor da moram dopuniti dokumentacijom kako sam se izjašnjavao u dokumentima. Medjutim svasta se izdesavalo, bolesti i td. tako da sam to ostavio po strani.

Hvala unapred.

 

Ako ste dobili obavijest za nadopunu i niste po istoj postupili, MUP je morao donijeti odluku na temelju stanja kakvog je imao u predmetu. Dakle, očito vam je jednom već odbijeno državljanstvo. Po novom zakonu nećete imati olakšice, tj. imat će ih samo oni za čija oba roditelja je nedvojbeno da su pripadnici hrvatskog naroda, sto očito nije slučaj kod Vas. Pokušajte se sjetiti da li ste se negdje osobno izjašnjavali kao Hrvat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poatovani. Ja sam rodjen u BiH 1995 u tom trenutku otac koji je rodjen u Hr imo je Hr drzavljanstvo a majka je rodjena u Soveniji i nije imala drzavljanstvo. Ja nisam bio upisan u Hr do 18te godine koje su meni sanse za Hr drzavljanstvo jer imam izjavu da sam Hrvatske nacionalnosti samo u rodnom listu i da dodam jos da brat i sestra su dobili Hr drzavljanstvo na osnovu rodjenja dali bih mogao nesto preko njih da vucem ili preko babe dede koji su Hr drzavljani. Hvala 

uređeno: od Shone995
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...


        Članak 2. mijenja se i glasi:
    
        „Članak 5. mijenja se i glasi:

        „Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo osoba rođena u inozemstvu, čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, ako do navršene 21. godine života bude prijavljena u diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske u inozemstvu ili u matičnom uredu u Republici Hrvatskoj radi upisa u evidenciju kao hrvatski državljanin.

        Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo i osoba starija od 21. godine života, rođena u inozemstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za upis u evidenciju hrvatskih državljana, a Ministarstvo unutarnjih poslova prethodno utvrdi da ne postoje zapreke iz članka 8. stavka 1. točke 5. Zakona.
    
        Osoba rođena u inozemstvu, čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, a ne udovoljava pretpostavci iz stavka 1. ovoga članka, stječe hrvatsko državljanstvo ako bi ostala bez državljanstva.“.“.

        Obrazloženje:

        U Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskom državljanstvu u članku 2. dodan je novi stavak 2. te se prihvaćanjem u izmijenjenom obliku amandmana Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske omogućava u predloženom roku stjecanje hrvatskog državljanstva podrijetlom i onim osobama rođenima nakon stupanja na snagu Zakona o hrvatskom državljanstvu, starijima od 21 godine, čiji je jedan od roditelja bio hrvatski državljanin u trenutku njihova rođenja, a propustio ih je prijaviti do njihove punoljetnosti radi upisa u evidenciju državljana Republike Hrvatske. Rok od dvije godine je primjeren jer će se zainteresirane stranke moći informirati o navedenoj mogućnosti stjecanja hrvatskog državljanstva putem mrežne stranice Ministarstva unutarnjih poslova.   

Prema mome mišljenju, znači da će osobe kojima je jedan roditelj bio hrvatski državljanin u momentu njegova rođenja, bez obzira na narodnost moći da podnese zahtev po poreklu, u roku od dve godine za upis u knjige državljana ukoliko udovoljava:

-punoljetna i nije joj oduzeta poslovna sposobnost;

-iz njegova ponašanja se može zaključiti da poštuje obučaje RH.(ova tačka nije dobro definirana koja je metoda utvrđivanja).

Još se čeka 1.1.2020.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , DzoniPo je napisao:


        Članak 2. mijenja se i glasi:
    
        „Članak 5. mijenja se i glasi:

        „Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo osoba rođena u inozemstvu, čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, ako do navršene 21. godine života bude prijavljena u diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske u inozemstvu ili u matičnom uredu u Republici Hrvatskoj radi upisa u evidenciju kao hrvatski državljanin.

        Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo i osoba starija od 21. godine života, rođena u inozemstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za upis u evidenciju hrvatskih državljana, a Ministarstvo unutarnjih poslova prethodno utvrdi da ne postoje zapreke iz članka 8. stavka 1. točke 5. Zakona.
    
        Osoba rođena u inozemstvu, čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, a ne udovoljava pretpostavci iz stavka 1. ovoga članka, stječe hrvatsko državljanstvo ako bi ostala bez državljanstva.“.“.

        Obrazloženje:

        U Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskom državljanstvu u članku 2. dodan je novi stavak 2. te se prihvaćanjem u izmijenjenom obliku amandmana Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske omogućava u predloženom roku stjecanje hrvatskog državljanstva podrijetlom i onim osobama rođenima nakon stupanja na snagu Zakona o hrvatskom državljanstvu, starijima od 21 godine, čiji je jedan od roditelja bio hrvatski državljanin u trenutku njihova rođenja, a propustio ih je prijaviti do njihove punoljetnosti radi upisa u evidenciju državljana Republike Hrvatske. Rok od dvije godine je primjeren jer će se zainteresirane stranke moći informirati o navedenoj mogućnosti stjecanja hrvatskog državljanstva putem mrežne stranice Ministarstva unutarnjih poslova.   

Prema mome mišljenju, znači da će osobe kojima je jedan roditelj bio hrvatski državljanin u momentu njegova rođenja, bez obzira na narodnost moći da podnese zahtev po poreklu, u roku od dve godine za upis u knjige državljana ukoliko udovoljava:

-punoljetna i nije joj oduzeta poslovna sposobnost;

-iz njegova ponašanja se može zaključiti da poštuje obučaje RH.(ova tačka nije dobro definirana koja je metoda utvrđivanja).

Još se čeka 1.1.2020.

 

 

Hvala puno na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E najzad, ako ima pravnika, a ima ih, najzad po novom zakonu da mi kaže imam li pravo. Čitao sam više puta zakon i tekstove, pratio točke sve.

Situacija je sledeća:

Majka rođena '69 u Bjelovaru, državljanka RH;

-Preselila se u Srbiju oko '72 , nikada se nje odrekla Hr državljanstva- ujedno i dokazano deklarirana Hrvatica

-Rođen sam u Srbiji u 7 mjesecu 1991.

-Nikada me majka nije upisala u knjigu državljana jer je umrla kada sam imao 15 godina.

Da li po novom zakonu imam pravo da zatražim po poreklu? 

Zakon kaže:

Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo i osoba starija od 21. godine života, rođena u inozemstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za upis u evidenciju hrvatskih državljana, a Ministarstvo unutarnjih poslova prethodno utvrdi da ne postoje zapreke iz članka 8. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona.

 

U članku 8. stavku 1. točki 1. riječi: »te da mu nije oduzeta poslovna sposobnost« brišu se.

Točka 5. mijenja se i glasi:

»5. da poštuje pravni poredak Republike Hrvatske, da je podmirio dospjela javna davanja te da ne postoje sigurnosne zapreke za njegov primitak u hrvatsko državljanstvo.«.

I još, kakva su to javna dugovanja, to mi nije jasno.

Hvala :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hocu da pitam o vezi mog oca. On je rodjen u Hrvatsku, ima izvod od maticnih kniga rodjenja da je rodjen tamo. Njegova majka je Hrvatica, rodjena u Hrvatsku takodje. Kad je bio 6 mjeseci star. preselio se da zivi u Makedoniji gdje zivi ceo svoj zivot. Njegova majka se takodje u Makedoniji preselila i gdje je umrla. Ovo se dogodilo u vreme Jugoslaviji. Dali moj otac ima pravo da podnese zahtjev za primitak u hrvatsko drzavljanstvo? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Petar-Sa je napisao:

Ako ste dobili obavijest za nadopunu i niste po istoj postupili, MUP je morao donijeti odluku na temelju stanja kakvog je imao u predmetu. Dakle, očito vam je jednom već odbijeno državljanstvo. Po novom zakonu nećete imati olakšice, tj. imat će ih samo oni za čija oba roditelja je nedvojbeno da su pripadnici hrvatskog naroda, sto očito nije slučaj kod Vas. Pokušajte se sjetiti da li ste se negdje osobno izjašnjavali kao Hrvat.

A što je sa ovim:

Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo i osoba starija od 21. godine života, rođena u inozemstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za upis u evidenciju hrvatskih državljana, a Ministarstvo unutarnjih poslova prethodno utvrdi da ne postoje zapreke iz članka 8. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona.

Mama nikad nije bila odjavljena iz Zadra i kada je 99-te otisla u Zd bez problema u isti dan je izvadila domovnicu, pašos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Ado* je napisao:

A što je sa ovim:

Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo i osoba starija od 21. godine života, rođena u inozemstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za upis u evidenciju hrvatskih državljana, a Ministarstvo unutarnjih poslova prethodno utvrdi da ne postoje zapreke iz članka 8. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona.

Mama nikad nije bila odjavljena iz Zadra i kada je 99-te otisla u Zd bez problema u isti dan je izvadila domovnicu, pašos.

Pa ako je u trenutku Vašega rođenja majka već imala državljanstvo, to znači da ćete isto moći dobiti i Vi :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

Vidim da se o ovoj temi nije dugo razgovaralo, ali ukoliko je moguce savjet. 

Imam 30 godina, rodjena sam u sisku, majka mi ima prebivaliste u hrvatskoj i pritom ima hr drzavljanstvo, ali kad god sam otisla da predam zahtjev, odbili su me jer nemam dokument da sam se izjasnjavala kao hr prije 18 godine. 

U skolu sam isla i nema nikakav dokument o nacionalnosti. 

U rodnom listu sam nedavno promjenila rubriku nacionalnost u hrtvatska jer mi je do sad stajalo ---. 

Majka mi ima imovinu u hr, i jako cesto sam u Hrvatskoj, kako privatno kako poslovno ali nemam niti jedan drugi dokaz o izjasnjavanju. 

Vidjela sam da su stupile izmjene zakona i olaksice za stjecanje hr drzavljanstva ali traze dokaz da su oba roditelja Nedvojbeno pripadnici hrvatskog naroda. 

Otac je naravno BIH drzavljanin i prema njemu sam upisana. 

Da li uopste postoji mogucnost da dobijem hr drzavljanstvo ili su me i ove izmjene mimoisle?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Dragy88 je napisao:

Postovani,

Vidim da se o ovoj temi nije dugo razgovaralo, ali ukoliko je moguce savjet. 

Imam 30 godina, rodjena sam u sisku, majka mi ima prebivaliste u hrvatskoj i pritom ima hr drzavljanstvo, ali kad god sam otisla da predam zahtjev, odbili su me jer nemam dokument da sam se izjasnjavala kao hr prije 18 godine. 

U skolu sam isla i nema nikakav dokument o nacionalnosti. 

U rodnom listu sam nedavno promjenila rubriku nacionalnost u hrtvatska jer mi je do sad stajalo ---. 

Majka mi ima imovinu u hr, i jako cesto sam u Hrvatskoj, kako privatno kako poslovno ali nemam niti jedan drugi dokaz o izjasnjavanju. 

Vidjela sam da su stupile izmjene zakona i olaksice za stjecanje hr drzavljanstva ali traze dokaz da su oba roditelja Nedvojbeno pripadnici hrvatskog naroda. 

Otac je naravno BIH drzavljanin i prema njemu sam upisana. 

Da li uopste postoji mogucnost da dobijem hr drzavljanstvo ili su me i ove izmjene mimoisle?

 

Ni sada uvjeta na žalost nema. 

Od kad majka ima hr državljanstvo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, bob25274 je napisao:

Ako vi nemate drž BiH od rođenja i nema sporazuma roditelja o određivanju tadašnjeg republičkog državljanstva uvjeti su ispunjeni. 

Nazalost imam drzavljanstvo BIH. I kako se uopste moze dokazati da nema sporazuma ? .

Meni su samo rekli da se po tadasnjem zakonu upisivalo drzavljanstvo po ocu. Sto znaci da ih niko nista nije ni pitao, ili ja grijesim. 😟

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, Dragy88 je napisao:

Nazalost imam drzavljanstvo BIH. I kako se uopste moze dokazati da nema sporazuma ? .

Meni su samo rekli da se po tadasnjem zakonu upisivalo drzavljanstvo po ocu. Sto znaci da ih niko nista nije ni pitao, ili ja grijesim. 😟

Nisu vam ispravno rekli. Roditelji su se morali pred matičnim uredom sporazumjeti koje ćete državljanstvo imati. 

Vjerojatno je to po ocu,a i po njihovom nagovoru. 

Sporazum mora postojati u spisu vašeg rođenja. Ukoliko ga nema pogrešno je primjenjen zakon na vašu štetu,ali,na žalost sada ispravke nema jer imate republičko bosanskohercegovačko državljanstvo od rođenja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, bob25274 je napisao:

Nisu vam ispravno rekli. Roditelji su se morali pred matičnim uredom sporazumjeti koje ćete državljanstvo imati. 

Vjerojatno je to po ocu,a i po njihovom nagovoru. 

Sporazum mora postojati u spisu vašeg rođenja. Ukoliko ga nema pogrešno je primjenjen zakon na vašu štetu,ali,na žalost sada ispravke nema jer imate republičko bosanskohercegovačko državljanstvo od rođenja. 

I po svemu sudeci opet nemam pravo na drzavljanstvo, bez obzira na majku i njeno prebivaliste? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, bob25274 je napisao:

Ne. Majka je državljanka za sebe i njeno prebivalište nema značaja prema vama. 

Meni ti nema smisla. Da lakse stekne drzavljanstvo osoba koja je rodjena u inozemstvu nego osoba rodjena u hrvatskoj. 

 

prije 1 sat, Dragy88 je napisao:

Meni ti nema smisla. Da lakse stekne drzavljanstvo osoba koja je rodjena u inozemstvu nego osoba rodjena u hrvatskoj. 

Po osnovu cega mogu da trazim drzavljanstvo onda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, Dragy88 je napisao:

I po svemu sudeci opet nemam pravo na drzavljanstvo, bez obzira na majku i njeno prebivaliste? 

 

Po novom zakonu koji stupa na snagu 1.1.2020 mogu se upisati punoletne osobe u hr drzavljanstvo ako je jedan od roditelja imao u trenutku rodjenja hr drzavljanstvo. Tako da ako je majka imala u trenutku vaseg rodjenja mozete se upisati tek od 1.1.2020.

uređeno: od Makimaja
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, Makimaja je napisao:

Po novom zakonu koji stupa na snagu 1.1.2020 mogu se upisati punoletne osobe u hr drzavljanstvo ako je jedan od roditelja imao u trenutku rodjenja hr drzavljanstvo. Tako da ako je majka imala u trenutku vaseg rodjenja mozete se upisati tek od 1.1.2020.

Jao da li ste sigurnim? 😮 Ja citam sve izmjene i trazim ali nigdje ne mogu da nadjem nesto sto bi mi to potvrdilo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Dragy88 je napisao:

Ali ovo vam je za osobe rodjene u Inozemstvu, ja sam rodjena u Sisku. 

Sacekajte 1.1.2020. Jos uvjek ima posla oko zakona. Vi bi ste svakako imali pravo zbog rodjenja. Nemojte odustajati tako lako. Dobar odvjetnik, svaki zakon moze da se tumaci na vise nacina. Vjerujte nije lako ni nama iz inozemstva. Pored uvjeta koje ispunjavam opet nije sigurno da cu dobiti. Vi se borite jer ste rodjeni na teritoriji Hrvatske. Postoji po novom jos i za teritorije nesto. 

Screenshot_20191113_113829_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Makimaja je napisao:

Ne znam da li Vam je otac Hrvat. Ako jeste, po novom zakonu osobe koje ne zive na teritoriji Hrvatske i ciji su roditelji Hrvati nemoraju da imaju da imaju dokumente gdje se izjasnjavaju kao Hrvati. 

Ne, nazalost otac nije Hrvat, samo majka. I po ocu sam upisana u BIH drzavljanstvom. Prema svemu sudeci, moracu dokazivati da sam postovala hr pravni poredaka dokumentima, a takvih nemam. U skoli nemaju te podatke. Nemam nista sem toga da godisnje idem jako cesto kod majke tj pasos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, Dragy88 je napisao:

. Prema svemu sudeci, moracu dokazivati da sam postovala hr pravni poredaka dokumentima, a takvih nemam. U skoli nemaju te podatke. Nemam nista sem toga da godisnje idem jako cesto kod majke tj pasos.

Poštovanje pravnog poretka znači da nije bilo kažnjavanja u RH i tu ne treba dokumentacija.Treba za prijašnje izjašnjavanje o nacionalnosti.Putovnica ne igra ulogu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sradenko je napisao:

Postovani, moja cerka ima 20 godina i rodjena je u Srbiji.

Majka ima domovnicu a ja srpsko drzavljanstvo. Baba i deda sa majcine strane imaju domovnice, ujaci, i pradeda koji

zivi u Hrvatskoj.

Da li moja ćerka ima mogucnosti za Hrvatsko drzavljastvo.

Srdjan

Po novom zakonu ce moci da se upise, ako je majka imala drzavljanstvo u vrijeme rodjenja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uvjeti su ispunjeni ako se isti zahtjev uruči u slijedeće dvije godine uz uvjet ispunjenja pretpostavki iz čl.8 Zakona o hr drž.

Te i takove uvjete će malo tko ispuniti s obzirom na rigoroznost nadležnih tijela.

Međutim, do 21.godine se vaša kći upisuje u knjigu državljanja sukl.čl. 4 , kao do sada vrijedećem (mldb djeca).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani forumaši,

interesuje me da li kao stranac, sa pasošem RS, mogu da tražim potrebna dokumenta i potvrde iz matičnog ureda u Hrvatskoj . Iz matičnog ureda iz mesta rođenja mog pokojnog oca se nisu udostojili da mi odgovore na e-mail , da li mogu lično da potražujem potrebna dokumenta ili moram preko konzulata u RS? Pretpostavljam da to mogu obaviti u bilo kojem matičnom uredu u RH?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, Boris64 je napisao:

Poštovani forumaši,

interesuje me da li kao stranac, sa pasošem RS, mogu da tražim potrebna dokumenta i potvrde iz matičnog ureda u Hrvatskoj . Iz matičnog ureda iz mesta rođenja mog pokojnog oca se nisu udostojili da mi odgovore na e-mail , da li mogu lično da potražujem potrebna dokumenta ili moram preko konzulata u RS? Pretpostavljam da to mogu obaviti u bilo kojem matičnom uredu u RH?

Ne možete u bilo kojem matičnom uredu u RH samo u mat uredu koji obuhvaća područje rođenja oca jer tražite i razne potvrde. 

Možete i sami osobno/ lično a možete se javiti u inbox radi brže realizacije. 🙂

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bob25274 je napisao:

Ne možete u bilo kojem matičnom uredu u RH samo u mat uredu koji obuhvaća područje rođenja oca jer tražite i razne potvrde. 

Možete i sami osobno/ lično a možete se javiti u inbox radi brže realizacije. 🙂

Ja sam zvao maticni ured u Zadru rekli su mi da mogu u bilo kom uredu u HR izvaditi domovnicu I izvod iz knjige rodjenih

I bilo ko moze izvaditi umesto mene. Meni takodje na drugi zahtev mailom nisu odgovorili. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani.moja majka je rodjena 1943 u Jasenicama,opstina Obrovac.Iste godine je krstena u crkvi Sv.Jeronima.1945.godine joj je poginuo otac i sa majkom,bracom i sestrom se preselila u Velimirovac,Nasice.1947 je upisana u knjigu drzavljana za maticni ured Nasice.2016 godine joj je odobren zahtev za obnovu upisa u maticu rodjenih u ispostavi Obrovac.Poseduje domovnicu.Pokojni otac je rodjen u Srbiji.Ja sam rodjen u Srbiji 1974. Da li po novom zakonu koji stupa na snagu 01.01.2020. imam pravo na Hrvatsko drzavljanstvo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, bob25274 je napisao:

#dmm72 netočno. 

Može matični ured izdati Izvod iz knjige rođenih i domovnicu ali ne i razna uvjerenja, potvrde i sl što se izdaje isključivo u nadležnom mat.uredu po mjestu rođenja.

Isto tako,nitko umjesto vas ne može podići isprave, osim uz punomoć. 

Sve krivo navodite. 

Sve su mi krivo rekli u telefonskom razgovoru. Preneo sam samo  ono sto su mi u telefonskom razgovoru rekli. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Dmm72 je napisao:

Sve su mi krivo rekli u telefonskom razgovoru. Preneo sam samo  ono sto su mi u telefonskom razgovoru rekli. 

Vjerujem. Sramotno ponašanje državnih službenika. 

 

, bob25274 je napisao:

Jedino ako dokaže da je Hrvatica. Tj da ste Hrvat po deklaraciji Vi kao otac jer nju nije niko pitao šta je po narodnosti. 

Drugačije ne. 

Propis je blago promijenjen. 

Ukoliko na dan 01.01.2020.nema punih 21 godinu može dobiti po majci. Radite hitno. 

Za eventualnu pomoć se javite. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, da li neko zna kako treba napisati zivotopis za podnosenje drzavljanstva. Pored licnih podataka i porekla,  kakva forma treba biti, koliko dugacko, sta treba navoditi? Da li treba istaci da clanovi porodice koja nije najuza rodbina zivi u Hrvatskoj, da li treba naglasiti kolicinju boravljenja u Hrvatskoj, poznavanje Hrvatske i njene kulture, poznavanje zakona...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, hteo sam vas zamoliti da mi protumačite status: ja sam rodjen 1979 u Beogradu, gdje mi je i trenutno boravište i imam dokument, pasoš izvadjen 1992 na kome sam Državljanin SFRJ.Majka mi je rodjena Hrvatica i imam sva njena dokumenta takodje i gde se izjašnjavala kao hrvatica, svi sa majčine strane su Hrvati- rodjeni, živjeli i umrli u Hrvatskoj.Otac mi je rodjen u Beogradu i umro 1983, imam dokumenta da se izjašnjavao takodje kao Jugosloven.
pitanje: da li imam pravo predati za naknadni upis u knjigu Hrvatskih državljana ili ne? 
tojest dali treba da popunim zahtjev za utvrdjivanje Hrvatskog državljanstva?

Hvala Najlepše

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav, hteo sam vas zamoliti da mi protumačite status: ja sam rodjen 1979 u Beogradu, gdje mi je i trenutno boravište i imam dokument, pasoš izvadjen 1992 na kome sam Državljanin SFRJ.Majka mi je rodjena Hrvatica i imam sva njena dokumenta takodje i gde se izjašnjavala kao hrvatica i ima Hrvatski pasoš,svi sa majčine strane su Hrvati- rodjeni, živjeli i umrli u Hrvatskoj.Otac mi je rodjen u Beogradu i umro 1983, imam dokumenta da se izjašnjavao takodje kao Jugosloven.
pitanje: da li imam pravo predati za naknadni upis u knjigu Hrvatskih državljana ili ne? 
tojest dali treba da popunim zahtjev za utvrdjivanje Hrvatskog državljanstva?

Hvala Najlepše

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovanje,citam sva ova pitanja i mene interesuje jer totalno je konfuzno oko ovog novog zakona o HR drzavljanstvu. Bilo je prica da ce biti olaksano svima koji imaju neke veze sa Hrvatskom.Meni je majka rodjena u HR a ja u Srbiji. Dosla je u Beograd 1975 god. Otac je iz Beograda i na osnovu novog zakona bi trebalo da dobijem Domovnicu. Naravno ima sad jedna začkoljica,pravilnik MUPa HR kaze da ne mogu da dobijem,to mi je proverio advokat.Sad neko da mi objasni sta raditi,da li da idem u Ambasadu HR i da predam i da cekam da se taj pravilnik promeni jer realno,zakon je jaci od pravilnika. Jasno mi je da ne mogu da trazim na osnovu pripadnika hrvatskog naroda ali mogu da trazim na osnovu majke koja je HR drzavljanin.I u zakonu pise da se moze ali sad pravilnik kaze drugo...ako moze neko da mi kaze konkretno sta da radim i da li da ocekujem nesto ili da odem u ambasadu i da predam bez obzira.Advokat mi kaze da cak mogu i da tuzim ali da je to krajnja opcija. Molim savet. Hvala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Rza je napisao:

Postovanje,citam sva ova pitanja i mene interesuje jer totalno je konfuzno oko ovog novog zakona o HR drzavljanstvu. Bilo je prica da ce biti olaksano svima koji imaju neke veze sa Hrvatskom.Meni je majka rodjena u HR a ja u Srbiji. Dosla je u Beograd 1975 god. Otac je iz Beograda i na osnovu novog zakona bi trebalo da dobijem Domovnicu. Naravno ima sad jedna začkoljica,pravilnik MUPa HR kaze da ne mogu da dobijem,to mi je proverio advokat.Sad neko da mi objasni sta raditi,da li da idem u Ambasadu HR i da predam i da cekam da se taj pravilnik promeni jer realno,zakon je jaci od pravilnika. Jasno mi je da ne mogu da trazim na osnovu pripadnika hrvatskog naroda ali mogu da trazim na osnovu majke koja je HR drzavljanin.I u zakonu pise da se moze ali sad pravilnik kaze drugo...ako moze neko da mi kaze konkretno sta da radim i da li da ocekujem nesto ili da odem u ambasadu i da predam bez obzira.Advokat mi kaze da cak mogu i da tuzim ali da je to krajnja opcija. Molim savet. Hvala.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Celo jutro citam komentare i shvatio sam da ipak nema sanse da se dobije HR drzavljanstvo. Mi koji smo rodjeni pre 91 god. Ja sam rodjen 1980 od majke srpske nacionalnosti Hrvatske drzavljanke a od oca Srbijanca iz Srbije. Ponadao sam se da ce ovaj novi zakon olaksati malo nama koji pokusavamo dugo da ostvarimo prava i da dobijemo Domovnicu ali koliko sam procitao svi koji smo rodjeni na prostoru SFRJ pre 91 god od toga nema nista. Nazalost vise sam izgubio svaku nadu a cekam.sve da se nesto desi vec 20 god. Svima koji imaju sansu i tu srecu da dobiju papire,srecno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, Rza je napisao:

Celo jutro citam komentare i shvatio sam da ipak nema sanse da se dobije HR drzavljanstvo. Mi koji smo rodjeni pre 91 god. Ja sam rodjen 1980 od majke srpske nacionalnosti Hrvatske drzavljanke a od oca Srbijanca iz Srbije. Ponadao sam se da ce ovaj novi zakon olaksati malo nama koji pokusavamo dugo da ostvarimo prava i da dobijemo Domovnicu ali koliko sam procitao svi koji smo rodjeni na prostoru SFRJ pre 91 god od toga nema nista. Nazalost vise sam izgubio svaku nadu a cekam.sve da se nesto desi vec 20 god. Svima koji imaju sansu i tu srecu da dobiju papire,srecno...

U zakonu pise stariji od 21 godine kojima je jedan roditelj u trenutku rodjenja hrvatski drzavljanin. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam Bob sta pise ali malo pre mi je bio drug u ambasadi i potvrdio mi je nazalost da nemamo pravo. On je 1974 god i trazio je preko pokojnog oca pravo da ostvari Domovnicu. Sluzbenica mu je rekla da nema pravo ali on hoce da prikupi dokomunta i da preda svejedno. E sad sta vise da mislim. Jedan pravnik iz Novog Sada mi je rekao da su se zalili na donosenje ovog zakona i na nepravdu za decu i ljude koji su rodjeni pre 91 god na prostoru SFRJ a ima nas mogo kome je jedan roditelj HR drzavljanin Srpske nacionLnosti. Samo mislim da od toga nema nista i da gubimo vreme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, Rza je napisao:

Celo jutro citam komentare i shvatio sam da ipak nema sanse da se dobije HR drzavljanstvo. Mi koji smo rodjeni pre 91 god. Ja sam rodjen 1980 od majke srpske nacionalnosti Hrvatske drzavljanke a od oca Srbijanca iz Srbije. Ponadao sam se da ce ovaj novi zakon olaksati malo nama koji pokusavamo dugo da ostvarimo prava i da dobijemo Domovnicu ali koliko sam procitao svi koji smo rodjeni na prostoru SFRJ pre 91 god od toga nema nista. Nazalost vise sam izgubio svaku nadu a cekam.sve da se nesto desi vec 20 god. Svima koji imaju sansu i tu srecu da dobiju papire,srecno...

Ako je tako,nema uvjeta. 

Možda kod neke nove izmjene,dopune za 5,6 godina. Na žalost je tako. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rodjen sam 1982 god.u Hrvatskoj,i upisan kao drzavljanin BiH,po ocu,koji je isto rodjen u Hrvatskoj,ali isto BiH drzavljanin po njegovom ocu. Ja nikada u Bosni nisam bio upisan kao njihov drzavljanin,za cega imam i potvrdu iz njihovog maticnog ureda. Majka je rodjena 1961 god i upisana kao Hr.drzavljanka. U Hrvatskoj sam ziveo do 1991 godine,i odselio u Srbiju gde sam stekao drzavljanstvo tek 2001.god.

Ima li ikakvog osnova da se podnese zahtev po ovom novom zakonu?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija