Jump to content

Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu drzavljanstva jednog od roditelja


marceticd

Preporučene objave

Pozdrav! 

Zanima me  ima li moja supruga, koja je rođena 1977. godine u Tuzli, BiH, osnova za podnošenje zahtjeva za stjecanje HR državljanjstva. 

Tata joj je crnogorac i ona je po njemu u svim dokumentima upisivana kao crnogorka. Mama joj je hrvatica, rođena i krštena 1949. godine u Zemunu. Mama ima HR državljanstvo, domovnicu, putovnicu. Svi žive u Modriči , BiH. Supruga ima i domovnicu od djeda još iz doba Kraljevine Jugoslavije, djed je bio u domobranima. Ima li supruga ikakvog osnova po majci ili djedu na HR državljanstvo?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok

Meni je majka Hrvatica iz Dubrovnika i ima drzavljanstvo i putovnicu od kad je Hrvatske drzave..  Otac mi je Srbin iz Mostara gdje sam i rodjen.. Oceva majka Hrvatica isto..  Otac moga dide je dosao iz Like srbin u mostar.. 

Znaci tehnicki gledano i dio mene sta nije hrvat je srbsko iz hrvatske.. 

Geneticki sam veci Hrvat od ovih sto dobijaju expresno putovnice. Ovi Argentinci i Cileanci sta im je prababa dosla iz Hrvatske prije 20000 godina.. i otac i majka i baba i dida i svi argentinci a on dobije domovnicu preko noci a ja ne mogu dobit.  

Uglavnom poenta je da su zakoni u HR totalno zamrseni i ne logicni, diskriminirajuci. 

Porucio bih svima sa tim problemom da odustanu i cekaju bolja vremena mozda se nesto promjeni. Kako god mozete uvijek doci u Hrvatsku raditi i zivjeti. uvijek ce te dobit dozvolu za boravak i rad bez problema a sa time i sva prava sto imaju i sami hrvati u hrvatskoj.. 

Vecina vas bi do putovnice samo da bi otisli u neku drugu Europsku zemlju trbuhom za kruhom.. u tom slucaju razumim ako se neko maltretira oko HR putovnice

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Prije 4 minuta, Ladida123 je napisao:

Pozdrav.

Ja imam Hrvatsko državljanstvo, a suprug BiH. Oboje trenutno živimo u Sloveniji i dijete će nam se uskoro roditi ovdje. Dali mi sami biramo čije državljanstvo će dobit dijete HR ili BiH??

Vaše dijete može steći i državljanstvo BiH i Hr budući da ste vi, roditelji različitih državljanstava.

Upis u knjige državljana možete izvršiti pri matičnim uredima u Bih i Hr gdje ste vi upisani uz original rodni list djeteta na internacionalnom obrascu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • Lice koje je rođeno između 8. januara 1977. i 8. oktobra 1991, kome su oba roditelja imala hrvatsko državljanstvo u trenutku njegovog rođenja, a upisano je kao državljanin neke druge republike bivše SFRJ, može do kraja 2021. godine da podnese zahtev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva
  • .Ako su oba roditelje u trenutku vaseg rodjenja bili Hrvatski Drzavljani imate prava podneti zahtev za utvrdjivanje Hrvatskog Drzavljanstva,po pripadnosti Hrvatskom narodu su ishodi neizvesni.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Jovan Bg je napisao:
  • Lice koje je rođeno između 8. januara 1977. i 8. oktobra 1991, kome su oba roditelja imala hrvatsko državljanstvo u trenutku njegovog rođenja, a upisano je kao državljanin neke druge republike bivše SFRJ, može do kraja 2021. godine da podnese zahtev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva
  • .Ako su oba roditelje u trenutku vaseg rodjenja bili Hrvatski Drzavljani imate prava podneti zahtev za utvrdjivanje Hrvatskog Drzavljanstva,po pripadnosti Hrvatskom narodu su ishodi neizvesni.

Uputstva za utvrđivanje hrvatskog državljanstva po članu 30a. stavu 2. Zakona o hrvatskom državljanstvu

U ovom postupku se utvrđuje da li su licu rođenom u periodu od 8.1.1977. do 8.10.1991. u vreme njegovog rođenja oba roditelja imala hrvatsko republičko državljanstvo i da li mu je tada upisano neko drugo republičko državljanstvo.

Prema članu 30a. stavu 2. Zakona o hrvatskom državljanstvu, hrvatskim državljaninom smatra se i lice rođeno u periodu od 8. januara 1977. do 8. oktobra 1991., kojem su u momentu rođenja oba roditelja imala hrvatsko državljanstvo, ali mu je u evidenciji o državljanstvu upisano drugo državljanstvo, ako najkasnije do 3. januara 2022. podnese zahtev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva.
 

Naknadni upis u knjigu državljana 

Za lica koja nemaju prebivalište, privremeno ili stalno boravnište u Republici Hrvatskoj, zahtev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva se podnosi putem konzularnog predstavništva Republike Hrvatske u Republici Srbiji, a mogu ga podneti lica koja nisu upisana u knjige državljana Republike Hrvatske, a koja su rođena u periodu od 8.1.1977. do 8.10.1991. od roditelja hrvatskih državljana (neovisno o etničkoj pripadnosti).

Ako se u postupku utvrdi da lice udovoljava uslovima iz člana 30a. stava 2. Zakona o hrvatskom državljanstvu, smatra se hrvatskim državljaninom od rođenja, a ne od dana upisa.

U slučaju udovoljavanja uslovima, konzularni ured osobu obaveštava o upisu u knjigu državljana (matični ured, stranica, redni broj upisa), no ukoliko lice ne udovoljava uslovima upisa pozvaće se radi uručenja rešenja o odbijanju zahteva.

Obavesti o fazi predanog zahteva mogu se dobiti na osnovu strankinog pisanog zahteva upućenog poštom ili elektroničkom poštom.

 

Savet: ako se ionako selite u Hrvatsku zbog posla i odobreno Vam je privremeno ili stalno boravište u Hrvatskoj, podnesite zahtev za utvrđivanjem državljanstva u MUP-u prema mestu odobrenog boravišta (procedura je brža i jeftinija nego putem Konzulata).

 

Obrazac zahteva:

Obrazac zahteva koji treba ispuniti možete preuzeti sa stranica Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske: https://mup.gov.hr/UserDocsImages///zahtjev%20za%20utvrdivanje.pdf . Obrazac je potrebno popuniti čitkim štampanim slovima latiničnim pismom, a ispod naslova zahteva upisati da se pozivate na Članak 30.a stavka 2. Zakona o hrvatskom državljanstvu.

 

Obavezna dokumentacija uz obrazac zahteva:

  • kratak životopis (dovoljno je par rečenica, do pola strane; )

  • međunarodni izvod iz matične knjige rođenih (ne stariji od 6 meseci), a za lica u braku i međunarodni izvod iz matične knjige venčanih (ne stariji od 6 meseci) - opštinska taksa: 720 RSD po međunarodnom obrascu
    - može i redovni izvod ako se može dobiti na latinici (opštine u kojima je hrvatski zvanični jezik uz srpski), a ako je na ćirilici onda je potreban prevod kod sudskog tumača sa srpskog na hrvatski jezik.

  • overena kopija pasoša ili lične karte - taksa kod javnog beležnika: 360 RSD/kopiji
    - overu treba napraviti na latinici ili ako je na ćirilici prevesti kod sudskog tumača sa srpskog na hrvatski jezik.

  • uverenje o državljanstvu Republike Srbije (opštinska taksa: 770 RSD) i prevod kod sudskog tumača na hrvatski jezik (cca 1.200 RSD) - ne stariji od 6 meseci

  • potvrda matičnog ureda u Hrvatskoj (najbliži su npr. Tovarnik ili Ilok) da lice nije upisano u knjige hrvatskih državljana (taksa: 20 HRK, cca 3 EUR).

  • potvrde o hrvatskom državljanstvu za oba roditelja od matičnog ureda u Hrvatskoj (najbliži su npr. Tovarnik ili Ilok) - taksa: 20 HRK (cca 3 EUR) po potvrdi, može i starijeg datuma; 

  • Rodne listove za oba roditelja (iz matičnog ureda države njihovog rođenja! - u Hrvatskoj najbliži npr. Tovarnik ili Ilok), može i starijeg datuma (taksa: 20 HRK, cca 3 EUR po izvodu), koje vam nakon kopiranja vraćaju.

  • konzularna taksa: 47 EUR (uplata se vrši u poslovnicama dve određene ekspoziture Raiffeisen banke, isključivo u dinarima na osnovu naloga za uplatu koji dobijete u konzulatu)

  • Ponesite ličnu kartu koja će vam biti potrebna radi identifikacije

 

Ako Vas konzulat traži bilo kakvu dodatnu dokumentaciju, istaknite da tražite državljanstvo po članku 30.a stavku 2. Zakona o hrvatskom državljanstvu i da su to sva potrebna dokumenta. Kažite da ste proverili i u MUP-u RH i u Ministarstvu vanjskih poslova RH da je to sve što je potrebno, i da to piše i u zvaničnim uputstvima o proceduri utvrđivanja hrvatskog državljanstva na Internetu: https://mup.gov.hr/UserDocsImages/4748 (isprintajte i ponesite sa sobom).

Ipak, postoji mogućnost da će konzulat inzistirati na dodatnoj dokumentaciji kao što su:

  • kopija prijave rođenja (deteta) od matičnog ureda u kojem je lice upisano prema mestu rođenja i prevod kod sudskog tumača na hrvatski jezik (cca 1.200 RSD po strani). Na izdavanje ovog dokumenta se čeka 2-3 nedelje.

  • domovnice za oba roditelja od matičnog ureda u Hrvatskoj (najbliži su npr. Tovarnik ili Ilok) - taksa: 20 HRK (cca 3 EUR) po domovnici, može i starijeg datuma, koje vam nakon kopiranja vraćaju.

  • uverenje MUP-a Srbije o nekažnjavanju na latinici (taksa: 870 RSD) - ne starije od 6 meseci; Uverenje se izdaje u roku od 5-7 dana od dana podnošenja zahteva. Potrebno je navesti da vam je potvrda potrebna za vođenje upravnog postupka u R.Hrvatskoj.

  • uverenje da se ne vodi krivični postupak kod nadležnog osnovnog suda prema mestu prebivališta (taksa: 190 RSD) i prevod kod sudskog tumača na hrvatski jezik (cca 1.200 RSD po strani) - ne starije od 6 meseci. Uverenje se izdaje na licu mesta.

[ako želite biti sigurni da Vas neće vraćati, pribavite i tu dokumentaciju iako ona nije potrebna]

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav svima.

Predao sam zahtev za prijem u hrvatsko državljanstvo po članu 16. U 02. Mesecu ove godine. U zahtevu sam predao sve dokumente koje sam imao, sa fakulteta,  sa biroa rada, iz posebnog biračkog spiska ,itd. Na kojima sam se izjašnjavao kao pripadnik hrvatskog naroda.  Kao i komplet dokumentaciju majke i njenih roditelja. 

I nedavno su mi u nadopune tražili dve stvari:

- izjavu o tome zašto se na nekim dokumentima nisam izjasnio (greškom ostavio prazno)

- jedan dokument koji je fakultet zagubio i mogu samo da mi daju potvrdu da ga nemaju tj posle 10 godina su ga uništili. 

 

Hvala na odgovoru 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav, molim vas pomoć oko stjecanja hrvatskog državljanstva, radi se o sestrični - zanima je bi li po novim izmjenama zakona o državljanstvu R.Hrvatske po članku 5. na osnovu državljanstva svog oca imala pravo na državljanstvo Republike Hrvatske? Otac joj je rođen 1960. u Hrvatskoj i kao dijete seli u Srbiju. Ona je rođena 1988. u Beogradu i državljanin je Srbije. Majka joj je rođena u Srbiji. Od dokumentacije posjeduje očevu domovnicu i potvrdu da je on državljanin RH. Postoji li pravna osnova za predaju zahtjeva za državljanstvo? 
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, Pukka46 je napisao:

Pozdrav, molim vas pomoć oko stjecanja hrvatskog državljanstva, radi se o sestrični - zanima je bi li po novim izmjenama zakona o državljanstvu R.Hrvatske po članku 5. na osnovu državljanstva svog oca imala pravo na državljanstvo Republike Hrvatske? Otac joj je rođen 1960. u Hrvatskoj i kao dijete seli u Srbiju. Ona je rođena 1988. u Beogradu i državljanin je Srbije. Majka joj je rođena u Srbiji. Od dokumentacije posjeduje očevu domovnicu i potvrdu da je on državljanin RH. Postoji li pravna osnova za predaju zahtjeva za državljanstvo? 
 

Ne. 

Članak 5 st 2 zakona se odnosi na osobe rođene od dana stupanja na snagu zakona o hrvatskom državljanstvu /08.10.'91./

Kako je rođena '88.g treba ispitati postoji li osnova za primjenu čl 30 st 1. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ivan89 je napisao:

Bok

Meni je majka Hrvatica iz Dubrovnika i ima drzavljanstvo i putovnicu od kad je Hrvatske drzave..  Otac mi je Srbin iz Mostara gdje sam i rodjen.. Oceva majka Hrvatica isto..  Otac moga dide je dosao iz Like srbin u mostar.. 

Znaci tehnicki gledano i dio mene sta nije hrvat je srbsko iz hrvatske.. 

Geneticki sam veci Hrvat od ovih sto dobijaju expresno putovnice. Ovi Argentinci i Cileanci sta im je prababa dosla iz Hrvatske prije 20000 godina.. i otac i majka i baba i dida i svi argentinci a on dobije domovnicu preko noci a ja ne mogu dobit.  

Uglavnom poenta je da su zakoni u HR totalno zamrseni i ne logicni, diskriminirajuci. 

Porucio bih svima sa tim problemom da odustanu i cekaju bolja vremena mozda se nesto promjeni. Kako god mozete uvijek doci u Hrvatsku raditi i zivjeti. uvijek ce te dobit dozvolu za boravak i rad bez problema a sa time i sva prava sto imaju i sami hrvati u hrvatskoj.. 

Vecina vas bi do putovnice samo da bi otisli u neku drugu Europsku zemlju trbuhom za kruhom.. u tom slucaju razumim ako se neko maltretira oko HR putovnice

Pokušajte, možda bude, inače uvjeti slabiji. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
prije 12 sati , Perko90 je napisao:

Pozdrav . Treba mi pomoc oko stecanja drzavljansta. Rodjen sam 1990  u Hrvatskoj . 92 smo se odselili za Srbiju. Majka je srpkinja otac bosanac. Radili su 13 godina u Hrvatskoj  ako to nesto znaci. Da li imam pravo na drzavljanstvo po rodjenju u Hrvatskoj.

 Treba ispitati u trenutku rođenja kakav je bio sporazum roditelja te jesu li bili hrv državljani, te kakav upis stoji po mjestu rođenja ili prebivališta. Možda su moguće ispravke po čl 30 i 39 Zakona o državnim maticama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, 

ja sam danas saznala da sam dobila odbijenicu i iskrena da budem, s obzirom da u obrazloženju ništa konkretno nisu naveli, interesuje me da li postoji neka NGO ili humanitarna organizacija koja bi mi mogla pružiti pravnu pomoć da idem na sud sa svojim predmetom, s obzirom da sam student? 

Da li generalno postoji neko mjesto gdje se mogu savjetovati u vezi sa ovakvim stvarima koje su vezane za Hrvatsku? Nije važno da li je organizacija ili institucija na prostoru Srbije, BiH ili Hrvatske.

 

Hvala vam. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, cimika12 je napisao:

Poštovani, 

ja sam danas saznala da sam dobila odbijenicu i iskrena da budem, s obzirom da u obrazloženju ništa konkretno nisu naveli, interesuje me da li postoji neka NGO ili humanitarna organizacija koja bi mi mogla pružiti pravnu pomoć da idem na sud sa svojim predmetom, s obzirom da sam student? 

Da li generalno postoji neko mjesto gdje se mogu savjetovati u vezi sa ovakvim stvarima koje su vezane za Hrvatsku? Nije važno da li je organizacija ili institucija na prostoru Srbije, BiH ili Hrvatske.

 

Hvala vam. :)

Prema zakonu o hrvatskom državljanstvu propisano je i dozvoljeno da obrazloženje nije nužno navesti u postupku odlučivanja po primitku u državljanstvo. 

Po tome, tužba upravnom sudu neće dovesti do drugčije odluke a troškovi su ozbiljni. 

Pokušajte putem KUD-a u državi prebivališta kojeg ste član. 

uređeno: od bob25274
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, marceticd je napisao:

Ja sam prvi u mojoj porodici koji je rodjen van RH.

Rodjen sam u Srbiji 1977god gde su moji roditelji ziveli u to vreme.

Trenutno zivim u Velikoj Britaniji

Otac mi ima drzavljanstvo Rep.Hrvatske a majka Rep.Srbije

Da li ja imam prvao na drzavljanstvo Rep.Hrvatske?

 

Hvala

Da,uz činjenice koje nisu u suprotnosti sa zakonom o državljanstvu RH. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

moja majka je rodjena 1962. u Splitu. Njena majka je Hrvatica i drzavljanin RH (rodjena na Visu i zivela tamo dok se nije udala), kao i cela obitelj sa njene strane su Hrvati sa drzavljanstvom RH. Moja majka je po ocu 1962. upisana u knjigu drzavljana u Spuzu (SFRJ i Crna Gora), a 2007. je ostala bez Crnogorskog drzavljanstva i dobila drzavljanstvo Republike Srbije. Iako je rodjena u Splitu nikada nije imala prijavljeno prebivaliste u RH. Takodje, s obzirom na poreklo i vezanost za obitelj sa majcine strane oseca se kao pripadnik hrvatskog naroda. Da li postoji mogucnost da dobije drzavljanstvo Republike Hrvatske i po kom osnovu je najbolje da aplicira - mesto rodjenja, drzavljanstvo majke u trenutku rodjenja ili pripadnost hrvatskom narodu?

Unapred hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Iva90 je napisao:

Postovani,

moja majka je rodjena 1962. u Splitu. Njena majka je Hrvatica i drzavljanin RH (rodjena na Visu i zivela tamo dok se nije udala), kao i cela obitelj sa njene strane su Hrvati sa drzavljanstvom RH. Moja majka je po ocu 1962. upisana u knjigu drzavljana u Spuzu (SFRJ i Crna Gora), a 2007. je ostala bez Crnogorskog drzavljanstva i dobila drzavljanstvo Republike Srbije. Iako je rodjena u Splitu nikada nije imala prijavljeno prebivaliste u RH. Takodje, s obzirom na poreklo i vezanost za obitelj sa majcine strane oseca se kao pripadnik hrvatskog naroda. Da li postoji mogucnost da dobije drzavljanstvo Republike Hrvatske i po kom osnovu je najbolje da aplicira - mesto rodjenja, drzavljanstvo majke u trenutku rodjenja ili pripadnost hrvatskom narodu?

Unapred hvala!

 

Dokazati javnim ispravama da se deklarirala Hrvaticom,jedno 10 dokaza,ostalo ne prolazi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, cimika12 je napisao:

Poštovani, 

ja sam danas saznala da sam dobila odbijenicu i iskrena da budem, s obzirom da u obrazloženju ništa konkretno nisu naveli, interesuje me da li postoji neka NGO ili humanitarna organizacija koja bi mi mogla pružiti pravnu pomoć da idem na sud sa svojim predmetom, s obzirom da sam student? 

Da li generalno postoji neko mjesto gdje se mogu savjetovati u vezi sa ovakvim stvarima koje su vezane za Hrvatsku? Nije važno da li je organizacija ili institucija na prostoru Srbije, BiH ili Hrvatske.

 

Hvala vam. :)

Po kom clanu zakona ste predali za drzavljanstvo? Jel po pripadnosti hrvatskom narodu ili ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, molim Vas za pomoć. Naime, majka mi je rođena u Hrvatskoj, upisana je u knjigu hrvatskih državljana i živi u Srbiji. Ima srpsko državljanstvo. Ja sam rođen u Srbiji 1977. i imam srpsko državljanstvo. Da li ja na osnovu toga, imam pravo da tražim HR državljanstvo? Ako ne postoji mogućnost za to, da li ja preko nje, mogu da prijavim prebivalište u HR? Kakve su mogućnosti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, predrag77 je napisao:

Poštovani, molim Vas za pomoć. Naime, majka mi je rođena u Hrvatskoj, upisana je u knjigu hrvatskih državljana i živi u Srbiji. Ima srpsko državljanstvo. Ja sam rođen u Srbiji 1977. i imam srpsko državljanstvo. Da li ja na osnovu toga, imam pravo da tražim HR državljanstvo? Ako ne postoji mogućnost za to, da li ja preko nje, mogu da prijavim prebivalište u HR? Kakve su mogućnosti?

Pravo imate svakako da tražite, a da li ima uvjeta to je pitanje. 

Kako ste rođeni 1977 bio je sačinjen sporazum o određivanju tadašnjeg republičkog državljanstva jer su roditelji bili različitih republičkih državljanstava. Provjerite pri matičnom uredu u mjestu rođenja ili se javite u inbox. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

Želim prvo da Vam se zahvalim na vremenu koje odvajate da odgovorite na brojna pitanja. Mnoga od njih se ponavljaju, moguće da će i moja spadati u grupu na koju je već dat odgovor.

1. Rođen sam u Zagrebu 1979. godine i imam hrvatsko drzavljanstvo, uredno rodni list i domovnicu (čitava porodica mi je iz Hrvatske). Deca su mi rodjena 2013. i 2017. godine u Beogradu. Koliko sam upoznat sa materijom za njih je potrebno da samo podnesem zahtev za upis u maticne knjige RH. Da li to moam da uradim u Veleposlanstvu u Beogradu ili mogu da odem u bilo koji maticni ured u RH i zavrsim to po brzoj porceduri.

2. Supruga mi je rođena 1984. godine u Beogradu. Otac joj je rodjen u Ogulinu i poseduje rodni list i domovnicu. Majka je drzavljanka RS. Kod supruge je u izvodu iz MKR sve vreme stajalo da je drzavljanka RH (za vreme SFRJ), pa čak i nakon raspada. Ona spada u grupu ljudi koji uverenje o drzavljanstvu ne vade kod maticara, vec u policijskoj stanici. Da li postoji mogucnost da je ona na neki nacin upisana u maticne knjige RH ili da eventualno ima osnov za dobijanje drzavljanstva RH? Napominjem da se nijednog trenutka nije odricala drzavljanstva RH.

Hvala unapred na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, Drazen79 je napisao:

Poštovani,

Želim prvo da Vam se zahvalim na vremenu koje odvajate da odgovorite na brojna pitanja. Mnoga od njih se ponavljaju, moguće da će i moja spadati u grupu na koju je već dat odgovor.

1. Rođen sam u Zagrebu 1979. godine i imam hrvatsko drzavljanstvo, uredno rodni list i domovnicu (čitava porodica mi je iz Hrvatske). Deca su mi rodjena 2013. i 2017. godine u Beogradu. Koliko sam upoznat sa materijom za njih je potrebno da samo podnesem zahtev za upis u maticne knjige RH. Da li to moam da uradim u Veleposlanstvu u Beogradu ili mogu da odem u bilo koji maticni ured u RH i zavrsim to po brzoj porceduri.

2. Supruga mi je rođena 1984. godine u Beogradu. Otac joj je rodjen u Ogulinu i poseduje rodni list i domovnicu. Majka je drzavljanka RS. Kod supruge je u izvodu iz MKR sve vreme stajalo da je drzavljanka RH (za vreme SFRJ), pa čak i nakon raspada. Ona spada u grupu ljudi koji uverenje o drzavljanstvu ne vade kod maticara, vec u policijskoj stanici. Da li postoji mogucnost da je ona na neki nacin upisana u maticne knjige RH ili da eventualno ima osnov za dobijanje drzavljanstva RH? Napominjem da se nijednog trenutka nije odricala drzavljanstva RH.

Hvala unapred na odgovoru.

Poštovani,imate poruku u inbox u u odnosu na Vaš upit. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, cimika12 je napisao:

Poštovani, 

ja sam danas saznala da sam dobila odbijenicu i iskrena da budem, s obzirom da u obrazloženju ništa konkretno nisu naveli, interesuje me da li postoji neka NGO ili humanitarna organizacija koja bi mi mogla pružiti pravnu pomoć da idem na sud sa svojim predmetom, s obzirom da sam student? 

Da li generalno postoji neko mjesto gdje se mogu savjetovati u vezi sa ovakvim stvarima koje su vezane za Hrvatsku? Nije važno da li je organizacija ili institucija na prostoru Srbije, BiH ili Hrvatske.

 

Hvala vam. :)

Po kom osnovu ste podnosili zahtev?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan i postovanje
Majka mi je rodjena 1953 god. u Jasenovcu i nedavno je bila u obliznjoj opstini Hr i dobila je domovnicu, zivi od svoje 17 god. u Srbiji i ima Srpsko drzavljanstvo.
Njen otac je bio drzavljanin Hr, majka joj je rodjena u Hr ali ima drzavljanstvo Srbije jer se kao mlada preselila i Srbiju.
Otac mi je rodjen u Srbiji i ima Srpsko drzavljanstvo.
Ja sam rodjena u Srbiji 1979god. i interesuje me da li ja preko svoje majke mogu dobiti Hr drzavljanstvo.
Hvala unapred na odgovoru i odvojenom vremenu 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, MayaV je napisao:

Dobar dan i postovanje
Majka mi je rodjena 1953 god. u Jasenovcu i nedavno je bila u obliznjoj opstini Hr i dobila je domovnicu, zivi od svoje 17 god. u Srbiji i ima Srpsko drzavljanstvo.
Njen otac je bio drzavljanin Hr, majka joj je rodjena u Hr ali ima drzavljanstvo Srbije jer se kao mlada preselila i Srbiju.
Otac mi je rodjen u Srbiji i ima Srpsko drzavljanstvo.
Ja sam rodjena u Srbiji 1979god. i interesuje me da li ja preko svoje majke mogu dobiti Hr drzavljanstvo.
Hvala unapred na odgovoru i odvojenom vremenu 

Jedan Vaš roditelj je državljanin RH porijeklom /majka/ te je ispunjen uvjet prema članku 30. ukoliko su ispunjeni i dodatni uvjeti. Za pobliže informacije se možete javiti u inbox.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , SC BG je napisao:

Po kom osnovu ste podnosili zahtev?

Možete se javiti za pomoć  https://hrvatiizvanrh.gov.hr/

ukoliko ste zahtjev zasnivali na članku 16. Zakona o hrvatskom državljanstvu /pripadnici hrvatskog naroda/.

Ukoliko je druga osnova podnijetog zahtjeva javite se u inbox radi dodatnih informacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Hvala Vam najljepša, što izdvajate vrijeme za odgovore na naša pitanja.

Htio bih Vas pitati, da li moja majka, rođena 1968. godine u Podgorici, temeljem članka 5. izmjenjenog „Zakona o hrvatskom državljanstvu” može biti primljena u hrvatsko državljanstvo. Baka (mamina majka) rođena je 1945. godine, u Benkovcu, gdje je i upisana u knjige u matičnom uredu. Preselili su se u Srbiju 1948. i od tada žive ovdje. Svi bakini preci su podrijetlom iz Hrvatske. Sve do prije par godina bila je upisana samo u knjigu rođenih u matičnom uredu u Benkovcu, a prvi dokument (za koji zna) o srbijanskom državljanstvu dobila je 1992. godine, a i za njega je potraživala izvadak iz matice rođenih u Benkovcu, godinu dana ranije. Problem je što na dokumentima (izvadak iz matice rođenih u Benkovcu iz 1989. godine), koje imam podatak o državljanstvu nije eksplicitno naveden - stoji znak „~”. Opet, na izvatku iz 1991. o kome sam govorio stoji da je državljanka RSK (pretpostavljam samo izmjenjeno od SRH, ali ne mogu tvrditi), iako nijednom tokom rata nije bila u Hrvatskoj (poručila je izvadak). Deda, mamin otac, nije bio državljaninom SR Hrvatske.

Unaprijed se zahvaljujem!

Srdačan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otac rodjen u Kninu 1939god, Majka isto 1946 god, oboje imaju domovnicu. 

Moje pitanje da li ja rodjena 1974 u Beogradu imam pravo na dobijanje hrvatskih papira. 

Iskreno ne planiram da idem u EU razlog zbog kojeg bi pokusala da dobijem papire

1.imovina u hrvatskoj koja ce mi jednog dana ostati.  

2. mnogo bitniji razlog je taj da bih da terem inat muzu kojeg su izgleda odbili(sutra ide po resenje tvrdi da su ga odbilil) 😃☹️🥰 

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Neki bg je napisao:

Otac rodjen u Kninu 1939god, Majka isto 1946 god, oboje imaju domovnicu. 

Moje pitanje da li ja rodjena 1974 u Beogradu imam pravo na dobijanje hrvatskih papira. 

Iskreno ne planiram da idem u EU razlog zbog kojeg bi pokusala da dobijem papire

1.imovina u hrvatskoj koja ce mi jednog dana ostati.  

2. mnogo bitniji razlog je taj da bih da terem inat muzu kojeg su izgleda odbili(sutra ide po resenje tvrdi da su ga odbilil) 😃☹️🥰 

Hvala na odgovoru

Da, ali uz određene uvjete koji su bili aktualni kada ste se rodili /1974/.

Pobliže informacije sam Vam napisao u inbox. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 15. 04. 2021. at 21:22, Nemanja Banat je napisao:

Poštovani,

Hvala Vam najljepša, što izdvajate vrijeme za odgovore na naša pitanja.

Htio bih Vas pitati, da li moja majka, rođena 1968. godine u Podgorici, temeljem članka 5. izmjenjenog „Zakona o hrvatskom državljanstvu” može biti primljena u hrvatsko državljanstvo. Baka (mamina majka) rođena je 1945. godine, u Benkovcu, gdje je i upisana u knjige u matičnom uredu. Preselili su se u Srbiju 1948. i od tada žive ovdje. Svi bakini preci su podrijetlom iz Hrvatske. Sve do prije par godina bila je upisana samo u knjigu rođenih u matičnom uredu u Benkovcu, a prvi dokument (za koji zna) o srbijanskom državljanstvu dobila je 1992. godine, a i za njega je potraživala izvadak iz matice rođenih u Benkovcu, godinu dana ranije. Problem je što na dokumentima (izvadak iz matice rođenih u Benkovcu iz 1989. godine), koje imam podatak o državljanstvu nije eksplicitno naveden - stoji znak „~”. Opet, na izvatku iz 1991. o kome sam govorio stoji da je državljanka RSK (pretpostavljam samo izmjenjeno od SRH, ali ne mogu tvrditi), iako nijednom tokom rata nije bila u Hrvatskoj (poručila je izvadak). Deda, mamin otac, nije bio državljaninom SR Hrvatske.

Unaprijed se zahvaljujem!

Srdačan pozdrav!

Mislim da sam vam već odgovorio u inbox. 

Ukoliko nisam provjerite, javite, poslat ću odgovor. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, molim za pomoć.

Želimo da predamo papire za sticanje Hrvatskog državljanstav člankom 11.iseljenici.

Suprugova baka i majka su davne 1970 iselile iz Hrvatske u Nemačku,obe su hrvatice, rođene u Hrvatskoj i obe imaju domovnicu I putovnicu.

Baka je svoj život proživela u Nemačkoj, tamo i sahranjena.Od dokumenata imamo njen izvod iz knjige rođenih,večanih i domovnicu.Nemamo pasoš sa kojim je iselila ali imamo od grada Hannovera potvrdu o adresama na kojima je živela.Do smrti je imala Hrvatsko državljanstvo. 

Suprugova majka je domovnicu dobila 2006 kad I putovnicu.Ona je do 1985 živela u Nemačkoj a nakon toga u Srbiji.Primljena je u Jugoslovensko državljanstvo 1999 godine, a u tom dokumentu stoji da ima državljanstvo rep.Hrvatske.Kako sam ranije napisala 2006. je dobila bez problema i domovnicu I putovnicu.

Da li na osnovu gore navedenog imamo osnova da tražimo hrvatsko državljanstvo.

uređeno: od Kanmar
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje svima. 

Koliko sam razumeo čitajući vaše objave, mogu da predam zahtev za dobijanje Hr državljanstva. Otac(preminuo je) mi je živeo do početka rata u Hr i imao Hr državljanstvo, pa sam se odlučio predati zahtev za isto. Zamolio bi vas ako bi neko bio ljubazan da mi pomogne tj. odgovori šta mi je potrebno od dokumentacije koju ću trebati da priložim uz zahtev. Hvala unapred na odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav .Imam pitanje za brata koji je rodzen 7.2.1990 godine u BiH.Predao je zahtjev 2018 god.na osnovu mamine domovnice i moje, otac ima BiH drzavljanstvo i zaradzenu penziju u Hrvatskoj jer je radio na brodu u Hr 26 godina ,brat je imao  nadopunu dokumenata 2019 i još uvijek čeka nema nikakvog odgovara, brat trenutno boravi i radi u republici Hrvatskoj ima radnu i boravisnu vizu .Kakve su šanse da dobije domovnicu i dali postoje neki advokat u Zagrebu koji bi mogli pogurati taj čitav proces .Unaprijed hvala i lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Nakon pročitanih članova zakona još uvijek nisam siguran da li imam pravo na hrvastsko državljanstvo pa molim za pomoć ako je neko imao slično iskustvo. Naime rođen sam u Rijeci 1981, u originalnom rodnom listu mi je pisalo državljanstvo sr bih. Prije 5-6 god sam provjeravao u glavnom matičnom uredu u Zagrebu i rekli su mi da sam bio hrvatski državljanin do 1999. god. Tad su me izbrisali jer sam napunio 18.god. Inače i otac mi je rođen u Hrvatskoj i ima hrvatsku domovnicu i prima hrvatsku mirovinu. Majka je državljanin BiH. Po vašem mišljenju da li imam pravo na hrvatsku domovnicu s obzirom da piše rođeni u Hrvatskoj od 1977 - 1991. ako oba roditelja imaju hrvatsku domovnicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , Grof81 je napisao:

Nakon pročitanih članova zakona još uvijek nisam siguran da li imam pravo na hrvastsko državljanstvo pa molim za pomoć ako je neko imao slično iskustvo. Naime rođen sam u Rijeci 1981, u originalnom rodnom listu mi je pisalo državljanstvo sr bih. Prije 5-6 god sam provjeravao u glavnom matičnom uredu u Zagrebu i rekli su mi da sam bio hrvatski državljanin do 1999. god. Tad su me izbrisali jer sam napunio 18.god. Inače i otac mi je rođen u Hrvatskoj i ima hrvatsku domovnicu i prima hrvatsku mirovinu. Majka je državljanin BiH. Po vašem mišljenju da li imam pravo na hrvatsku domovnicu s obzirom da piše rođeni u Hrvatskoj od 1977 - 1991. ako oba roditelja imaju hrvatsku domovnicu.

Da. Za više detalja javite se u inbox..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, MarkMark je napisao:

Na kraju je potrebno biti uporan i srećan da ti @bob25274 može pomoći.

Dobio sam domovnicu posle malo duže procedure ali je u konačnici pozitivan ishod. HVALA veliko na pomoći, @bob25274! :):)

Srećno svima!

Hvala @MarkMark

Koliko vidim slična situacija je i kod @Grof81, ali još se nije javio. 

Niti jedan slučaj nije isti, treba raditi po propisima koji su malo kome poznati. 😊

Na 06. 02. 2021. at 19:38, Pukka46 je napisao:

Pozdrav, molim vas pomoć oko stjecanja hrvatskog državljanstva, radi se o sestrični - zanima je bi li po novim izmjenama zakona o državljanstvu R.Hrvatske po članku 5. na osnovu državljanstva svog oca imala pravo na državljanstvo Republike Hrvatske? Otac joj je rođen 1960. u Hrvatskoj i kao dijete seli u Srbiju. Ona je rođena 1988. u Beogradu i državljanin je Srbije. Majka joj je rođena u Srbiji. Od dokumentacije posjeduje očevu domovnicu i potvrdu da je on državljanin RH. Postoji li pravna osnova za predaju zahtjeva za državljanstvo? 
 

Ima uvjeta, za pobliže informacije javite se u inbox...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

Čitajući sva ova iskustva, zapravo mi je tek sada nejasno da li ispunjavam ili ne ispunjavam uvjete za utvrđivanje hrvatskog državljanstva, jer mi se čini da su za iste ili vrlo slične situacije prethodno dati različiti odgovori. Evo moje situacije:

Rođen sam 1982. u Vojvodini (roditelji etnički nisu Hrvati (a ni Srbi)), od majke koja je hrvatska državljanka (posjeduje sve hrvatske dokumente, pa čak i imovinu u RH), ali se 1977. udala u Vojvodinu gdje i sada živi. Otac je državljanin Srbije, kao i ja. Majka, dakle, ima dvojno državljanstvo.

Činilo mi se da u takvoj situaciji kada je jedan roditelj državljanin RH nema uvjeta ukoliko sam rođen prije 08.10.199‚1. ali vidim da je u postu iznad napisano da uvjeta ima, iako je situacija vrlo slična mojoj (osoba je rođena 1988. također u Srbiji i jedan od roditelja je hrvatski državljanin). Ili je bitno što je u pitanju otac državljanin RH, a ne majka, kao kod mene?

Molim za mišljenje. :)

uređeno: od valdemar82
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , valdemar82 je napisao:

Pozdrav svima,

Čitajući sva ova iskustva, zapravo mi je tek sada nejasno da li ispunjavam ili ne ispunjavam uvjete za utvrđivanje hrvatskog državljanstva, jer mi se čini da su za iste ili vrlo slične situacije prethodno dati različiti odgovori. Evo moje situacije:

Rođen sam 1982. u Vojvodini (roditelji etnički nisu Hrvati (a ni Srbi)), od majke koja je hrvatska državljanka (posjeduje sve hrvatske dokumente, pa čak i imovinu u RH), ali se 1977. udala u Vojvodinu gdje i sada živi. Otac je državljanin Srbije, kao i ja. Majka, dakle, ima dvojno državljanstvo.

Činilo mi se da u takvoj situaciji kada je jedan roditelj državljanin RH nema uvjeta ukoliko sam rođen prije 08.10.199‚1. ali vidim da je u postu iznad napisano da uvjeta ima, iako je situacija vrlo slična mojoj (osoba je rođena 1988. također u Srbiji i jedan od roditelja je hrvatski državljanin). Ili je bitno što je u pitanju otac državljanin RH, a ne majka, kao kod mene?

Molim za mišljenje. :)

Pored rođenja prije 1991. uvjet po jednom roditelju je ispunjen uz dodatne pozitivne činjenice. 

Javite se za više informacija u inbox /ponovite ovaj post/.. 😊

prije 3 sati , Armin 1 je napisao:

Da li moja supruga ima pravo na hr.drzavljanstvo? Rođena je 27.02.1977. u BiH, mama joj je hrvatica i ima hr.drzavljanstvo tata ne. Ima li ikakvog osnova za hrv.drzavljanstvo?

Ima osnova ukoliko nije stečeno državljanstvo BiH do 08.10.'91., majka državljanka RH od rođenja uz dodatne uvjete. 

Za pobliže možete se javiti u inbox...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav.Imama pitanje oko stijecanja državljanstva RH?Rođen sam 1981 u Sisku i upisan u knjigu rođenih u Sisku(mogu izvaditi rodni list). do 2001 god. nisam zano da nemam nu BiH državljanstvo i RH državljanstvo.moji roditelji su do 1991 radili u Hrvatskoj a živili u BiH i tako je došlo do te greške.2001 god. sam upisan naknadno u knjigu državljana BiH.

Dali imam pravo po mijestu rođenja na RH državljanstvo?

druga situacija je da su od oca roditelji vijenčani u Hrvatskoj 1948god. i izjanili su se kao Hrvati(tako piše u vijenčanom listu)

otac nije uzeo RH državljanstvo iako ima pravo na njega.

dali ja na osnovu očevih roditelja imam pravo na RH državljanstvo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 44 minuta, alko je napisao:

Pozdrav.Imama pitanje oko stijecanja državljanstva RH?Rođen sam 1981 u Sisku i upisan u knjigu rođenih u Sisku(mogu izvaditi rodni list). do 2001 god. nisam zano da nemam nu BiH državljanstvo i RH državljanstvo.moji roditelji su do 1991 radili u Hrvatskoj a živili u BiH i tako je došlo do te greške.2001 god. sam upisan naknadno u knjigu državljana BiH.

Dali imam pravo po mijestu rođenja na RH državljanstvo?

druga situacija je da su od oca roditelji vijenčani u Hrvatskoj 1948god. i izjanili su se kao Hrvati(tako piše u vijenčanom listu)

otac nije uzeo RH državljanstvo iako ima pravo na njega.

dali ja na osnovu očevih roditelja imam pravo na RH državljanstvo?

Teško. Pokušajte. Članak 16 Zakona o državljanstvu RH. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 17. 06. 2021. at 22:03, alko je napisao:

Pozdrav.Imama pitanje oko stijecanja državljanstva RH?Rođen sam 1981 u Sisku i upisan u knjigu rođenih u Sisku(mogu izvaditi rodni list). do 2001 god. nisam zano da nemam nu BiH državljanstvo i RH državljanstvo.moji roditelji su do 1991 radili u Hrvatskoj a živili u BiH i tako je došlo do te greške.2001 god. sam upisan naknadno u knjigu državljana BiH.

Dali imam pravo po mijestu rođenja na RH državljanstvo?

druga situacija je da su od oca roditelji vijenčani u Hrvatskoj 1948god. i izjanili su se kao Hrvati(tako piše u vijenčanom listu)

otac nije uzeo RH državljanstvo iako ima pravo na njega.

dali ja na osnovu očevih roditelja imam pravo na RH državljanstvo?

Da li je u trenutku rođenja netko od vaših ili roditeja vaših roditelja bio hrvatski državljanin?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi svi,

Već duže vreme pratim ovaj forum pa usled problema koji su je javili odlučio sam i vama da se obratim za pomoć. Radi se o mom bliskom rođaku i postupku utvrđivanja hrvatskog državljanstva za njega,  i stvar je u sledećem.

Rođak je rođen 1971. godine, u Beogradu, od roditelja hrvatskih državljana( državlj. tadašnje SR. Hrvatske). Njemu je rešenjem Organa za opštu upravu jedne beogradske općine( taj organ je tada bio nadležan za utvrđivanje rep. državljanstva)  u njegovoj 17. godini života(1989. godine) utvrdio republičko državljanstvo SR Hrvatske,  shodno  članu 22. Zakona o državljanstvu SFRJ. (Sl. List  SFRJ,  br.58/76)

U samom obrazloženju rešenja stoji da nije upisan u Knjigu državljana u  Hrvatskoj odnosno u mestu odakle su roditelji, da nije upisan  u  KD u mestu rodjenja, te da su pribavljeni dokazi da su oba roditelja državljani SR Hrvatske.

Rođak je državljanstvo R. Srbije i SRJ , stekao tek 2002. godine po Zakonu o jugoslovenskom državljanstvu, koji je to omogućio građanima koji su do tada imali državljanstvo neke od bivših republika SFRJ.

I dan danas u njegovom izvodu iz Matične knjige rođenih piše u rubirici državljanstvo: R. Hrvatske.

Njegovi roditelji su međuvremenu preminuli u Srbiji, gde su živeli od 1960-ih godina.

Kako MUP  Republike Hrvatske u svojim uputama o proceduri glede UTVRĐIVANJA HRVATSKOG DRŽAVLJANSTVA , traži od podnositelja da priloži između ostalog i :

- ·  potvrda ili domovnica jednog ili oba roditelja o činjenici upisa u knjigu državljana.

·  izvatke iz državnih matica (rođenih ili vjenčanih ili umrlih) za roditelje podnositelja zahtjeva ako se istima raspolaže, može i starijeg datuma izdavanja.

Njegovi roditelji su rođeni u mjestu gdje su Matične knjige rođenih, vjenčanih... uništene –nestale tjekom rata, o čemu i postoiji potvrda nadležnog matičnog ureda. Dakle po stanju stvari nisu upisani u knjigu državljana R. Hrvatske, iako su do 8.listopada 1991. godine, bili državljani isključivo SR. Hrvatske i SFRJ. Majka je 1994. primljena u državljanstvo R. Srbije, a otac do kraja života nije bio upisan u knjige državljana R. Srbije( nije stekao drž. Srbije).  Postoje izvatci iz Matične knjige umrlih za roditelje( umrli u Srbiji)

Stvar je u tome da nema potvrde za pok. roditelje o činjenici upisa u mat knjige hrv državljana , dakle nemaju Domovnicu. Roditelji su bili stari i bolesni i za života, posle rata  te stvari u Hrvatskoj nisu odradili, a već decenijama su živeli u Srbiji...

Za oba roditelja ima u orginalu UVJERENJE iz 1989. godine,   izdano od općine u Hrvatskoj  gdje su roditelji rođeni,  gde jasno pored datuma i mjesta rođenja piše da su državljani SR Hrvatske i SFRJ.- dakle 1989 godina je u pitanju.

Takođe za majku ima Rešenje MUP-a Srbije iz 1994. godine,  iz kojeg je vidljivo da se ona kao državljanin R. Hrvatske  prima u državljanstvo R. Srbije.  Rješenje pranosnaznano od XX. 1994. godine( dakle posle 8. listopada 1991. godine, kao i posle njegovog punoletstva). Za oca ima dokument nadležnog tjela u Srbiji, u kome stoji da nije bio upisan u knjige državljana R. Srbije.

Kao što sam gore rekao, ne postoje ni Rodni listovi za roditelje, jer su knjige uništene tjekom rata. Sama procedura naknadnog upisa u matične knjige rođenih za pok. roditelje je skoro nemoguća, organ državne uprave u Hrvatskoj, traži original Rodnog lista- izvoda matične knjige rođenih za roditelje, a to tek niko nema...

Kako je rođak, već jednom od strane službenika hrvatske ambasde-konzulata, odbijen- nije mu dozvolio ni da preda dokumenta zahtjev, pod izgovorom da su nepotpuna, da nema domovnice za roditelje... a rođak potuno pravno neuk je usled načina i tona obraćanja... onako izašao iz konzulata...

Sad moje pitanje, je kako prevazići ovu situaciju, pošto uskoro namerava opet da preda zahtjev? Njegovi roditelji nisu u životu i ne mogu da podnose zahtjeve za upis u knjigu državljana R. Hrvatske,domovnicu ...

Da li ima šanse da osnovu ovih navednih dokumenata koje on poseduje, MUP pozitivno rješi zahtjev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Star S je napisao:

 

 

Dragi svi,

 

Već duže vreme pratim ovaj forum pa usled problema koji su je javili odlučio sam i vama da se obratim za pomoć. Radi se o mom bliskom rođaku i postupku utvrđivanja hrvatskog državljanstva za njega,  i stvar je u sledećem.

 

Rođak je rođen 1971. godine, u Beogradu, od roditelja hrvatskih državljana( državlj. tadašnje SR. Hrvatske). Njemu je rešenjem Organa za opštu upravu jedne beogradske općine( taj organ je tada bio nadležan za utvrđivanje rep. državljanstva)  u njegovoj 17. godini života(1989. godine) utvrdio republičko državljanstvo SR Hrvatske,  shodno  članu 22. Zakona o državljanstvu SFRJ. (Sl. List  SFRJ,  br.58/76)

 

U samom obrazloženju rešenja stoji da nije upisan u Knjigu državljana u  Hrvatskoj odnosno u mestu odakle su roditelji, da nije upisan  u  KD u mestu rodjenja, te da su pribavljeni dokazi da su oba roditelja državljani SR Hrvatske.

 

Rođak je državljanstvo R. Srbije i SRJ , stekao tek 2002. godine po Zakonu o jugoslovenskom državljanstvu, koji je to omogućio građanima koji su do tada imali državljanstvo neke od bivših republika SFRJ.

 

I dan danas u njegovom izvodu iz Matične knjige rođenih piše u rubirici državljanstvo: R. Hrvatske.

 

Njegovi roditelji su međuvremenu preminuli u Srbiji, gde su živeli od 1960-ih godina.

 

Kako MUP  Republike Hrvatske u svojim uputama o proceduri glede UTVRĐIVANJA HRVATSKOG DRŽAVLJANSTVA , traži od podnositelja da priloži između ostalog i :

 

- ·  potvrda ili domovnica jednog ili oba roditelja o činjenici upisa u knjigu državljana.

 

·  izvatke iz državnih matica (rođenih ili vjenčanih ili umrlih) za roditelje podnositelja zahtjeva ako se istima raspolaže, može i starijeg datuma izdavanja.

 

Njegovi roditelji su rođeni u mjestu gdje su Matične knjige rođenih, vjenčanih... uništene –nestale tjekom rata, o čemu i postoiji potvrda nadležnog matičnog ureda. Dakle po stanju stvari nisu upisani u knjigu državljana R. Hrvatske, iako su do 8.listopada 1991. godine, bili državljani isključivo SR. Hrvatske i SFRJ. Majka je 1994. primljena u državljanstvo R. Srbije, a otac do kraja života nije bio upisan u knjige državljana R. Srbije( nije stekao drž. Srbije).  Postoje izvatci iz Matične knjige umrlih za roditelje( umrli u Srbiji)

 

Stvar je u tome da nema potvrde za pok. roditelje o činjenici upisa u mat knjige hrv državljana , dakle nemaju Domovnicu. Roditelji su bili stari i bolesni i za života, posle rata  te stvari u Hrvatskoj nisu odradili, a već decenijama su živeli u Srbiji...

 

Za oba roditelja ima u orginalu UVJERENJE iz 1989. godine,   izdano od općine u Hrvatskoj  gdje su roditelji rođeni,  gde jasno pored datuma i mjesta rođenja piše da su državljani SR Hrvatske i SFRJ.- dakle 1989 godina je u pitanju.

 

Takođe za majku ima Rešenje MUP-a Srbije iz 1994. godine,  iz kojeg je vidljivo da se ona kao državljanin R. Hrvatske  prima u državljanstvo R. Srbije.  Rješenje pranosnaznano od XX. 1994. godine( dakle posle 8. listopada 1991. godine, kao i posle njegovog punoletstva). Za oca ima dokument nadležnog tjela u Srbiji, u kome stoji da nije bio upisan u knjige državljana R. Srbije.

 

Kao što sam gore rekao, ne postoje ni Rodni listovi za roditelje, jer su knjige uništene tjekom rata. Sama procedura naknadnog upisa u matične knjige rođenih za pok. roditelje je skoro nemoguća, organ državne uprave u Hrvatskoj, traži original Rodnog lista- izvoda matične knjige rođenih za roditelje, a to tek niko nema...

 

Kako je rođak, već jednom od strane službenika hrvatske ambasde-konzulata, odbijen- nije mu dozvolio ni da preda dokumenta zahtjev, pod izgovorom da su nepotpuna, da nema domovnice za roditelje... a rođak potuno pravno neuk je usled načina i tona obraćanja... onako izašao iz konzulata...

 

Sad moje pitanje, je kako prevazići ovu situaciju, pošto uskoro namerava opet da preda zahtjev? Njegovi roditelji nisu u životu i ne mogu da podnose zahtjeve za upis u knjigu državljana R. Hrvatske,domovnicu ...

 

Da li ima šanse da osnovu ovih navednih dokumenata koje on poseduje, MUP pozitivno rješi zahtjev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva?

 

 

 

Poštovani,

 

Zahtjev je osnovan. 

Za dodatne informacije i eventualnu pomoć molim javite se u inbox../uz kopiju ovog posta/.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 17. 06. 2021. at 0:16, bob25274 je napisao:

Hvala @MarkMark

Koliko vidim slična situacija je i kod @Grof81, ali još se nije javio. 

Niti jedan slučaj nije isti, treba raditi po propisima koji su malo kome poznati. 😊

Ima uvjeta, za pobliže informacije javite se u inbox...

@Petar-Sa evo objave od @MarkMark, pohvala kao i od tebe....😊

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 17. 06. 2021. at 20:09, bob25274 je napisao:

Pored rođenja prije 1991. uvjet po jednom roditelju je ispunjen uz dodatne pozitivne činjenice. 

Javite se za više informacija u inbox /ponovite ovaj post/.. 😊

Ima osnova ukoliko nije stečeno državljanstvo BiH do 08.10.'91., majka državljanka RH od rođenja uz dodatne uvjete. 

Za pobliže možete se javiti u inbox...

Pozdrav

Situacija je ista i kod mene. Majka mi je hrvatica posedujw sve HR dokumente  i ima imovinu u Hrvatskoj. Ja sam rodjena 1980 na Kosovu. Da li mogu dobiti HR drzavljanstvo na osnov majke?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veliki pozdrav.

Kratko pitanje:

1. otac rođen u RH, ima državljanstvo RH od rođenja, ponacionalnosti Srbin, iselio se zbog školovanja u Srbiju 1966., gde je ostao da živi:

2. majka rođena u Srbiji, ima državljanstvo Srbije od rođenja.

3. ja rođen  u braku 1972. u Srbiji.

Da li imam pravo na podnošenje zahteva za utvrđivanje državljanstva RH po osnovu toga što je otac bio državljanin RH u trenutku mog rođenja, član 5. stav 2. ili neki drugi član?

Hvala unapred na vremenu i pomoći :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, Milan32762 je napisao:

Pozdrav, 

Ako je nekome od pomoci, cisto radi informacije. Moja sestra je predala za Hr drzavljanstvo prosle godine u Septembru preko Cl. 5 St. 2 povodom jednog roditelja i dobila je drzavljanstvo krajem proslog meseca. Tako da ima nade i za sve nas koji jos cekamo, ukljucujuci i mene. Srecno svima.

Nema pravila. Netko čeka npr 4 mjeseca netko 19....

Sve ovisi o obrađivaču zahtjeva. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zdravo svima ,novi sam na forumu nadam se da cu se snaci …

Imam pitanje u vezi novog zakona i vezano je za moju sestru …Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu drzavljanstva jednog od roditelja

Otac pokojni rodjen 1951 Hrvatsko drzavljanstvo..

Majka rodjena 1950 Srpsko drzavljanstvo 

Ja rodjen 1975 god Hrvatsko drzavljanstvo (steceno 2004)

Sestra rodjena 1973 god Srpsko drzavljanstvo steceno 1991 godine …da li moguce da se preda zahtev za upis u knjigu drzavljana Hrvatske pripadnosti ..Otac je ziveo u Srbiji od 1970 godine radi braka i ostao do smrti u Srbiji ..on je Hrvatske nacionalnosti u svim dokumentima je zaveden kao narodnost HRVAT ..a svi ostali sa oceve strane brace ,sestre i mnogobrojna rodbina su u Hrvatskoj gde zive i rade i svi su Po narodnosti Hrvati ..moje pitanje je da li moja sestra moze da preda za drzavljanstvo i ako moze po kojoj osnovi ..novog zakona clan 5.(nn 102/19) ili po clanu 16.(nn 102/19) ili postoji neki treci …Havala vam unapred 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Markoni75 je napisao:

Zdravo svima ,novi sam na forumu nadam se da cu se snaci …

Imam pitanje u vezi novog zakona i vezano je za moju sestru …Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu drzavljanstva jednog od roditelja

Otac pokojni rodjen 1951 Hrvatsko drzavljanstvo..

Majka rodjena 1950 Srpsko drzavljanstvo 

Ja rodjen 1975 god Hrvatsko drzavljanstvo (steceno 2004)

Sestra rodjena 1973 god Srpsko drzavljanstvo steceno 1991 godine …da li moguce da se preda zahtev za upis u knjigu drzavljana Hrvatske pripadnosti ..Otac je ziveo u Srbiji od 1970 godine radi braka i ostao do smrti u Srbiji ..on je Hrvatske nacionalnosti u svim dokumentima je zaveden kao narodnost HRVAT ..a svi ostali sa oceve strane brace ,sestre i mnogobrojna rodbina su u Hrvatskoj gde zive i rade i svi su Po narodnosti Hrvati ..moje pitanje je da li moja sestra moze da preda za drzavljanstvo i ako moze po kojoj osnovi ..novog zakona clan 5.(nn 102/19) ili po clanu 16.(nn 102/19) ili postoji neki treci …Havala vam unapred 

Pozdrav. Ima uvjeta. 

Ukoliko želite dodatne informacije javite se u inbox, kopirajte i ovu poruku..LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 30. 06. 2021. at 15:57, BuMa777 je napisao:

Pozdrav  :-) situacija je ista i kod mene. Majka mi je hrvatica posedujw sve HR dokumente  i ima imovinu u Hrvatskoj. Ja sam rodjen 1980 na Kosovu. Da li mogu dobiti HR drzavljanstvo na osnov majke?

Kopirajte poruku i pošaljite u inbox za dodatne informacije, ukoliko želite.

Ukoliko su se roditelji nakon vašeg rođenja sporazumjeli na danas vama "potreban" način, a u odnosu na republičko džaljanstvo neovino gdje ste se rodili zahtjev može biti osnovan.

Na 04. 07. 2021. at 18:50, Stefan_Kg je napisao:

Pozdrav svima,ja sam predao u aprilu ove godine po clanu 5 st. 2 i poslat mi je mejl pre 20 dana da je zahtev zaprimljen.Ima li to nekog znacenja da ce se odluka skorije doneti?Hvala unapred 

Sigurno ste im poslali upit o statusu predmeta te zaprimili i odgovor. Inače, ne izvješćuju stranke o zaprimljenosti predmeta.

Čeka se između 6 mjeseci i tri godine u ovakvim predmetima , malo ljudi, puno zahtjeva.

Na 04. 07. 2021. at 18:50, Stefan_Kg je napisao:

Pozdrav svima,ja sam predao u aprilu ove godine po clanu 5 st. 2 i poslat mi je mejl pre 20 dana da je zahtev zaprimljen.Ima li to nekog znacenja da ce se odluka skorije doneti?Hvala unapred 

Nema pravila. Netko čeka npr 4 mjeseca netko 19....

Sve ovisi o obrađivaču zahtjeva. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rodjen sam 1988. god. u Bos.Gradisci. U trenutku rodjenja otac ima hrvatsko državljanstvo (kontinuirano djed, pradjed...), a majka bosansko. Mjesto boravka u tranutku rođenja je u R.Hrvatskoj. Greškom matičara ja sam upisan u knjigu državljana BiH u Gradišci. 

Zahtjev za utvrdjivanje državljanstva po novom zakonu sam poslao u februaru putem konzulata!

Ima li nade za mene?...unapred hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 minuta, Gaucho10 je napisao:

Rodjen sam 1988. god. u Bos.Gradisci. U trenutku rodjenja otac ima hrvatsko državljanstvo (kontinuirano djed, pradjed...), a majka bosansko. Mjesto boravka u tranutku rođenja je u R.Hrvatskoj. Greškom matičara ja sam upisan u knjigu državljana BiH u Gradišci. 

Zahtjev za utvrdjivanje državljanstva po novom zakonu sam poslao u februaru putem konzulata!

Ima li nade za mene?...unapred hvala na odgovoru!

Po "novom" zakonu kako navodite i to čl.5 st.2 nema uvjeta ali ima po drugim odredbama. 

Za više informacija javite se u inbox../uz kopiju vašeg posta/.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Otac mi je rodjen u Vršcu1952.god,(kršteni katolik)upisan u maticnu knjigu rodjenih Hrvatske nacionalnosti, a državljanin SFRJ.Koji nikada nije imao hrvatsku domovnicu,putovnicu ali nije bio vojni odveznik.Rodjen od oca i majke (brak sklopljen u BiH ,1932.god),oboje Hrvatske nacionalnosti .Ja sam rodjena 1979.god u Šapcu SFRJ(kršteni katolik).2008.god u Hr. Ambasadi u Beogradu  sam podnela zahtev za sticanje drzavljanstva i trazili su nekakvu dopunu,s tim sto sam tada bila u braku sa Srbinom.Razvedena sam i samostalni sam staratelj maloletnog deteta.Sve ove godine sam državljanin Srbije. Da li sada treba ponovo da podnesem zahtev ,na koji nacin u ovom slucaju mogu da se izborim i dodjem do onoga sto mi pripada ? Da li moram preko oca da idem ili mogu licno za sebe da uradim to ? Odnosno na osnovu cega da zatrazim dozvolu za hrvatsko drzavljanstvo ? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! Rodjena sam 88. U Srbiji. Majka mi ima hrvatsko drzavljanstvo. Upisana je 60.godine,kada je i rodjena u Karlovcu. Njeni roditelji i dalji preci su svi rodjeni tamo, tako je i sa oceve strane, samo sto su oni preseljeni u Srbiju zbog nekog poligona koji se pravio u hrvatskoj posle Drugog svetskog rata. Otac mi je rodjen u Srbiji. Majka je imala hrvatsko drzavljanstvo kad sam ja rodjena. Da li postoji neki osnov da i ja dobijem isto? Hvala, lep pozdrav! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 25. 07. 2021. at 20:23, Andrijana0805 je napisao:

Otac mi je rodjen u Vršcu1952.god,(kršteni katolik)upisan u maticnu knjigu rodjenih Hrvatske nacionalnosti, a državljanin SFRJ.Koji nikada nije imao hrvatsku domovnicu,putovnicu ali nije bio vojni odveznik.Rodjen od oca i majke (brak sklopljen u BiH ,1932.god),oboje Hrvatske nacionalnosti .Ja sam rodjena 1979.god u Šapcu SFRJ(kršteni katolik).2008.god u Hr. Ambasadi u Beogradu  sam podnela zahtev za sticanje drzavljanstva i trazili su nekakvu dopunu,s tim sto sam tada bila u braku sa Srbinom.Razvedena sam i samostalni sam staratelj maloletnog deteta.Sve ove godine sam državljanin Srbije. Da li sada treba ponovo da podnesem zahtev ,na koji nacin u ovom slucaju mogu da se izborim i dodjem do onoga sto mi pripada ? Da li moram preko oca da idem ili mogu licno za sebe da uradim to ? Odnosno na osnovu cega da zatrazim dozvolu za hrvatsko drzavljanstvo ? 

Nažalost Vama ništa ne pripada po samom slovu zakona, odnosno Vi da biste ostvarili pravo na hrvatsko državljanstvo morate ispuniti određene uvjete. U Vašemu slučaju to može biti svakako stjecanje hrvatskoga državljanstva temeljem pripadnosti hrvatskome narodu tj. prema članku 16. Zakona o hrvatskome državljanstvu. To podrazumijeva provođenje dokaznoga u postupka u kojemu Vi trebate osigurati svu dokumentaciju u kojoj ste se cijeloga života izjašnjavali Hrvaticom odnosno iskazivali pripadnost hrvatskome narodu. Što sve od dokumenata može biti imate iscrpno na ovom forumu napisano. Ne treba zaboraviti privičiti i sve dokaze npr. o sudjelovanju u radu udruga koji su na neki način povezane sa hrvatskim narodom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , ZokaP je napisao:

Pozdrav! Rodjena sam 88. U Srbiji. Majka mi ima hrvatsko drzavljanstvo. Upisana je 60.godine,kada je i rodjena u Karlovcu. Njeni roditelji i dalji preci su svi rodjeni tamo, tako je i sa oceve strane, samo sto su oni preseljeni u Srbiju zbog nekog poligona koji se pravio u hrvatskoj posle Drugog svetskog rata. Otac mi je rodjen u Srbiji. Majka je imala hrvatsko drzavljanstvo kad sam ja rodjena. Da li postoji neki osnov da i ja dobijem isto? Hvala, lep pozdrav! 

Provjerite od kad ste državljanka Srbije.  Uvjet postoji uz određene činjenice.

Za pobliže se javite u inbox....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 40 minuta, bob25274 je napisao:

U tom slučaju /ukoliko ste u isto sigurni/ uvjeta ne bi bilo.

Isto provjerite i u uvjerenju o državljanstvu u rubrici: "osnova i datum upisa".

 

Ok. Provericu, zvacu maticara u opstini gde sam rodjena, pa cu, nadam se, saznati. Zahvaljujem svakako Vama! Pozdrav. Aaaaa, zanima me jos jedna stvar;ako na ovaj nacin ne uspem, da li postoji mogucnost na osnovu mojih baba o deda, tj. na osnovu njihovih rodjenja i nekadasnjih prebivanja na teritoriji Hrvatske, ili to sto su ocevi roditelji bili, na neki nacin ucenjeni da odu sa svojih ognjista radi tih vojnih poligona. Ja sam razumela mamu i tatu da je njima receno da moraju da idu u Vojvodinu, tacnije, mislim da je izvrsena zamena nekretnina na neki nacin..... Izvinjavam se🙈 na ovako podugackoj i ne bas zsbavnoj pricici😉, a ogdovor ocekujem vrlo kratak! 🤣✌️

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 17.06.2021. at 14:09, bob25274 je napisao:

Pored rođenja prije 1991. uvjet po jednom roditelju je ispunjen uz dodatne pozitivne činjenice. 

Javite se za više informacija u inbox /ponovite ovaj post/.. 😊

Ima osnova ukoliko nije stečeno državljanstvo BiH do 08.10.'91., majka državljanka RH od rođenja uz dodatne uvjete. 

Za pobliže možete se javiti u inbox...

Pozdrav svim clanovima i naravno autoru ovoga posta. 

Resio sam da postavim pitanje u ovom odgovru jer se nalazim u slicnoj situaciji kao i dva korisnik kojima je ovaj odgovor upucen a kao sto rece i korisnik @valdemar82 prilicno mi je nejasno ispunjavam li uvjete za utvrdjivanje hrvatskog drzavljanstva ili ne. 

Moj otac je bio hrvatski drzavljanin od rodjenja. Preselio se u srbiju 80ih godina zbog posla gde sam ja i rodjen 1985. Majka mi je drzavljani srbije. Moja sestra rodjena 1988 ima hrvatsko drzavljanstvo. Moj otac je trazio da ja budem upisan kao hrvatski drzavljanin ali to se nekako nije desilo. 

Po ocevoj strani svi su poreklom iz hrvatske generacijama unazad. Ja sam cak i naslednik sve imovine koju je moj otac imao u hrvatskoj. 

Zamolio bih Vas za misljenje u vezi mog slucaja. 

Srdacno,

AC 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 12. 08. 2021. at 5:07, Aleksandar_C je napisao:

Pozdrav svim clanovima i naravno autoru ovoga posta. 

Resio sam da postavim pitanje u ovom odgovru jer se nalazim u slicnoj situaciji kao i dva korisnik kojima je ovaj odgovor upucen a kao sto rece i korisnik @valdemar82 prilicno mi je nejasno ispunjavam li uvjete za utvrdjivanje hrvatskog drzavljanstva ili ne. 

Moj otac je bio hrvatski drzavljanin od rodjenja. Preselio se u srbiju 80ih godina zbog posla gde sam ja i rodjen 1985. Majka mi je drzavljani srbije. Moja sestra rodjena 1988 ima hrvatsko drzavljanstvo. Moj otac je trazio da ja budem upisan kao hrvatski drzavljanin ali to se nekako nije desilo. 

Po ocevoj strani svi su poreklom iz hrvatske generacijama unazad. Ja sam cak i naslednik sve imovine koju je moj otac imao u hrvatskoj. 

Zamolio bih Vas za misljenje u vezi mog slucaja. 

Srdacno,

AC 

Uvjet je ispunjen ukoliko niste imali državljanstvo Srbije do 08.10.'91.

Za detaljnije javite se u inbox..

prije 23 sati , Jinx91 je napisao:

Pozdrav dobri ljudi, 

šta mislite, da li vredi pokušati predati za Hr papire spram sledeće situacije.

Ja sam rođena u Srbiji aprila 91. U momentu mog rođenja i majka i otac su imali drzavljanstvo sfrj. Majka je do svoje smrti (2003) imala i hrvatske papire dok je otac imao srpske.

Koja republička državljanstva su imali roditelji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Postovani,

Predala sam zahtjev za stjecanje hrvatskog drzavljanstva po osnovu clana 16, stava 3.

Inace sam rodjena u Novom Sadu. Zivim u Srbiji. Zahtjev sam predala u Veleposlanstvu RH u Beogradu.

Nakon 5 meseci stiglo mi pismo gde mi traze nadopunu dokumentacije, dokaze o licnom izjasnjavanju nacionalnosti.

Predala sam svu dokumentaciju svojih roditelja gde se jasno vidi da su se uvek izjasnjavali kao Hrvati: Radne knjizice, tatina vojna, krsni list od oboje, izvadak iz matice rodjenih od oboje, i tatina umrlica. Svuda stoji kod nacionalnosti Hrvat/Hrvatica.  Dokaze sa popisa stanovnistva gde smo se kao obitelj deklarisali kao Hrvati nisam uspela dobiti.

Takodje, predala sam i dokumentaciju od dede i bake sa oceve strane, koji su se deklarisali kao Hrvati: dedina vojna knjizica (gde se vidi da je za vreme rata bio u Zagrebu, radio u MInistarstvu domobranstva), radna knjizica, sluzbenicka knizica, vencani list, bakina domovnica posto je ona pozivela do 2003 i imala ju je priliku izvaditi, a deda je davno umro 1980.  Takodje, tatina rodjena sestra, moja tetka, takodje Hrvatica, rodjena u Vukovaru, sa domovnicom, koja zivi u Beogradu.

Nisam ulazila u dokazivanje svoje nacionalnosti, jedino sam predala svoj izvod iz mkr gde mi pise da sam Hrvatica, i takodje sam isto navela u izjavi. Predala sam i svoj krsni list, naravno katolkinja sam, kumovi su mi Hrvati iz Osijeka.

Novim zakonom o hrvatskom drzavljanstvu koji je stupio na snagu početkom prosle godine, koji je dopunjen članom 16. sa trecim stavom, prema kojem ukoliko imam dokaze da su mi se roditelji izjasnjavali kao Hrvati, ja ne moram da ulazim u dokazivanje svoje nacionalne pripadnosti.

Zasto mi onda traze dopunu?

 

Hvala unapred

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Ketika88 je napisao:

Postovani,

Predala sam zahtjev za stjecanje hrvatskog drzavljanstva po osnovu clana 16, stava 3.

Inace sam rodjena u Novom Sadu. Zivim u Srbiji. Zahtjev sam predala u Veleposlanstvu RH u Beogradu.

Nakon 5 meseci stiglo mi pismo gde mi traze nadopunu dokumentacije, dokaze o licnom izjasnjavanju nacionalnosti.

Predala sam svu dokumentaciju svojih roditelja gde se jasno vidi da su se uvek izjasnjavali kao Hrvati: Radne knjizice, tatina vojna, krsni list od oboje, izvadak iz matice rodjenih od oboje, i tatina umrlica. Svuda stoji kod nacionalnosti Hrvat/Hrvatica.  Dokaze sa popisa stanovnistva gde smo se kao obitelj deklarisali kao Hrvati nisam uspela dobiti.

Takodje, predala sam i dokumentaciju od dede i bake sa oceve strane, koji su se deklarisali kao Hrvati: dedina vojna knjizica (gde se vidi da je za vreme rata bio u Zagrebu, radio u MInistarstvu domobranstva), radna knjizica, sluzbenicka knizica, vencani list, bakina domovnica posto je ona pozivela do 2003 i imala ju je priliku izvaditi, a deda je davno umro 1980.  Takodje, tatina rodjena sestra, moja tetka, takodje Hrvatica, rodjena u Vukovaru, sa domovnicom, koja zivi u Beogradu.

Nisam ulazila u dokazivanje svoje nacionalnosti, jedino sam predala svoj izvod iz mkr gde mi pise da sam Hrvatica, i takodje sam isto navela u izjavi. Predala sam i svoj krsni list, naravno katolkinja sam, kumovi su mi Hrvati iz Osijeka.

Novim zakonom o hrvatskom drzavljanstvu koji je stupio na snagu početkom prosle godine, koji je dopunjen članom 16. sa trecim stavom, prema kojem ukoliko imam dokaze da su mi se roditelji izjasnjavali kao Hrvati, ja ne moram da ulazim u dokazivanje svoje nacionalne pripadnosti.

Zasto mi onda traze dopunu?

 

Hvala unapred

Mislim da niste u pravu oko dokazivanja iz članka 16 stavak 3. Kako su meni objasnili to vazi jedino ako vam oba roditelja imaju domovnicu. Morate i svoje dokazati. Možda griješim, al netko iskusniji će se sigurno javiti ako sam pogriješio.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! Ako može neko da mi pojasni u vezi sticanja Hrvatskog državljanstva. Naime rođen sam u Bosni 1988. godine. U vrijeme mog rođenja majka ima Hrvatsko državljanstvo, rođena je i živjela u Hrvatskoj, kao i njeni roditelji. Takođe i moja sestra ima Hrvatsko državljanstvo. Otac ima BiH drzavljanstvo.  Da li imam neke osnove da predam dokumenta za Hrvatsku domovnicu? Unaprijed hvala na odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 26. 08. 2021. at 9:06, gavran1 je napisao:

Mislim da niste u pravu oko dokazivanja iz članka 16 stavak 3. Kako su meni objasnili to vazi jedino ako vam oba roditelja imaju domovnicu. Morate i svoje dokazati. Možda griješim, al netko iskusniji će se sigurno javiti ako sam pogriješio.

Lp

Pozdrav, hvala na odgovoru.   Pa da mi oba roditelja imaju domovnicu ne bih se pozivala na pripadnost i clan 16 stav 3,  nego bih isla po podrijetlu i pozivala se na drugi clan.  Jedna devojka je podnijela isti zahtjev, samo u Subotici,  njen advokat je potvrdio da ona ne treba da ulazi o dokazivanje nacionalne pripadnosti kada se poziva na pripadnost svojih roditelja, i prilikom cega je naravno morala priloziti sve potrebne dokaze kako bi dokazala njihovu pripadnost hrvatskom narodu. Dobila je drzavljanstvo prosle godine, po istom ovom zakonu.   Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani bob25274,

Oprostite na toliko puta postavljenom pitanju ali i ja vam moram postaviti isto, jer vi ocigledno vidite fine razlike, dok se ja, citajuci ranije postove, prepoznajem i u slucajevima za koje kazete da nemaju osnova za hrvatsko drzavljanstvo i sa onima za koje kazete da imaju.

Moj je otac, kao i njegovi roditelji i ostala rodbina, rodjen i odrastao u Hrvatskoj. U Beograd je dosao za poslom 70'ih gde sam i ja rodjena 1980. i imam samo srpsko drzavljanstvo. Tata ima hrvatsko drzavljanstvo i vratio se da zivi u Hrvatsku gde je i sad. Moja mama je rodjena u Srbiji i ima samo srpsko drzavljanstvo. Njen otac je Srbijanac, ali majka (znaci moja baka sa majcine strane) je isto kao i njeni roditelji i braca/sestre iz Hrvatske, samo su bili kolonizovani u Vojvodinu negde posle II svet. rata i zato je i moja mama rodjena u Srbiji.

Da li ja imam osnova za eventualno dobijanje hrvatskog drzavljanstva po ovom novom (i privremenom) zakonu i po kojem osnovu?

Unapred hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 25. 08. 2021. at 23:57, Ketika88 je napisao:

Postovani,

Predala sam zahtjev za stjecanje hrvatskog drzavljanstva po osnovu clana 16, stava 3.

Inace sam rodjena u Novom Sadu. Zivim u Srbiji. Zahtjev sam predala u Veleposlanstvu RH u Beogradu.

Nakon 5 meseci stiglo mi pismo gde mi traze nadopunu dokumentacije, dokaze o licnom izjasnjavanju nacionalnosti.

Predala sam svu dokumentaciju svojih roditelja gde se jasno vidi da su se uvek izjasnjavali kao Hrvati: Radne knjizice, tatina vojna, krsni list od oboje, izvadak iz matice rodjenih od oboje, i tatina umrlica. Svuda stoji kod nacionalnosti Hrvat/Hrvatica.  Dokaze sa popisa stanovnistva gde smo se kao obitelj deklarisali kao Hrvati nisam uspela dobiti.

Takodje, predala sam i dokumentaciju od dede i bake sa oceve strane, koji su se deklarisali kao Hrvati: dedina vojna knjizica (gde se vidi da je za vreme rata bio u Zagrebu, radio u MInistarstvu domobranstva), radna knjizica, sluzbenicka knizica, vencani list, bakina domovnica posto je ona pozivela do 2003 i imala ju je priliku izvaditi, a deda je davno umro 1980.  Takodje, tatina rodjena sestra, moja tetka, takodje Hrvatica, rodjena u Vukovaru, sa domovnicom, koja zivi u Beogradu.

Nisam ulazila u dokazivanje svoje nacionalnosti, jedino sam predala svoj izvod iz mkr gde mi pise da sam Hrvatica, i takodje sam isto navela u izjavi. Predala sam i svoj krsni list, naravno katolkinja sam, kumovi su mi Hrvati iz Osijeka.

Novim zakonom o hrvatskom drzavljanstvu koji je stupio na snagu početkom prosle godine, koji je dopunjen članom 16. sa trecim stavom, prema kojem ukoliko imam dokaze da su mi se roditelji izjasnjavali kao Hrvati, ja ne moram da ulazim u dokazivanje svoje nacionalne pripadnosti.

Zasto mi onda traze dopunu?

 

Hvala unapred

Poštovani,

Prema navedenom stavku zakonskog članka NISTE OBAVEZNI prilagati dokaze o svojoj oobnoj nacionalnoj deklaraciji. Međutim, kako je pravilnicima po postupanju po djelokrugu MUP-a propisano nešto drugačije mišljenje odazovite se pozivu, pribavite bar neki od dokaza jer, evidentno je da ste niste deklarirali drugačije no oba roditelja. Ukoliko pozivu u roku ne udovoljite zahtjev će biti odbačen.
Naknadno, ukoliko Vas u konačnici odbiju Vaš tužbeni zahtjev u upravnom sporu je zagarantiran uspjehom po članku 16.tavku 3. koji je u "upotrebi" od 01.01.2020.        LP

Na 26. 08. 2021. at 15:32, ralekd je napisao:

Izvinjavam se sto pisem ovdje ali mi treba hitno pomoć u vezi dopune za HR drzavljanstvo,naime dobio sam email i pise mi ovo...sta trebam da izvadim da posaljem sutra brzom poštom.Hvala vam unaprijed

Screenshot_20210826-150129_Gmail.jpg

Orininal Izvoda iz matične knjige rođenih prevedeno na hrvatski jezik i latinično pismo.

Na 29. 08. 2021. at 14:18, VeraN je napisao:

Pozdrav. Zanima me da li mogu podneti zahtev za dobijanje Hrvatskog državljanstva ako mi je otac njihov državljanin, a ja sam rođen 1974 u Beogradu, nisam nikada živeo u Hrvatskoj. Ako je odgovor pozitivan koja je procedura. Hvala

Da, uz postojanje određenih uvjeta i vašeg državljanskog statusa do i od 1991.godine. Za pobliže informacije javite se u inbox....uz vašu poruku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 29. 08. 2021. at 17:35, Mar23 je napisao:

Pozdrav! Ako može neko da mi pojasni u vezi sticanja Hrvatskog državljanstva. Naime rođen sam u Bosni 1988. godine. U vrijeme mog rođenja majka ima Hrvatsko državljanstvo, rođena je i živjela u Hrvatskoj, kao i njeni roditelji. Takođe i moja sestra ima Hrvatsko državljanstvo. Otac ima BiH drzavljanstvo.  Da li imam neke osnove da predam dokumenta za Hrvatsku domovnicu? Unaprijed hvala na odgovoru. 

Da, uz postojanje određenih uvjeta i vašeg državljanskog statusa do i od 1991.godine. Za pobliže informacije javite se u inbox....uz vašu poruku.

Na 30. 08. 2021. at 12:47, Ketika88 je napisao:

Pozdrav, hvala na odgovoru.   Pa da mi oba roditelja imaju domovnicu ne bih se pozivala na pripadnost i clan 16 stav 3,  nego bih isla po podrijetlu i pozivala se na drugi clan.  Jedna devojka je podnijela isti zahtjev, samo u Subotici,  njen advokat je potvrdio da ona ne treba da ulazi o dokazivanje nacionalne pripadnosti kada se poziva na pripadnost svojih roditelja, i prilikom cega je naravno morala priloziti sve potrebne dokaze kako bi dokazala njihovu pripadnost hrvatskom narodu. Dobila je drzavljanstvo prosle godine, po istom ovom zakonu.   Lp

Naravno, dostavio sam Vam moj komentar na upit.

Na 01. 09. 2021. at 15:32, micamaca599 je napisao:

Postovani bob25274,

Oprostite na toliko puta postavljenom pitanju ali i ja vam moram postaviti isto, jer vi ocigledno vidite fine razlike, dok se ja, citajuci ranije postove, prepoznajem i u slucajevima za koje kazete da nemaju osnova za hrvatsko drzavljanstvo i sa onima za koje kazete da imaju.

Moj je otac, kao i njegovi roditelji i ostala rodbina, rodjen i odrastao u Hrvatskoj. U Beograd je dosao za poslom 70'ih gde sam i ja rodjena 1980. i imam samo srpsko drzavljanstvo. Tata ima hrvatsko drzavljanstvo i vratio se da zivi u Hrvatsku gde je i sad. Moja mama je rodjena u Srbiji i ima samo srpsko drzavljanstvo. Njen otac je Srbijanac, ali majka (znaci moja baka sa majcine strane) je isto kao i njeni roditelji i braca/sestre iz Hrvatske, samo su bili kolonizovani u Vojvodinu negde posle II svet. rata i zato je i moja mama rodjena u Srbiji.

Da li ja imam osnova za eventualno dobijanje hrvatskog drzavljanstva po ovom novom (i privremenom) zakonu i po kojem osnovu?

Unapred hvala!

Imate, uz dodatno ispunajvanje nekih činjenica,  o kojima, ukoliko još nismo možemo koju riječ više u inbox-u....  :) 

Na 04. 09. 2021. at 16:22, Foxx je napisao:

Dobar dan imam jedno pitanje nadam se da mi mozete pomoći. 

U mene otac je hrvat i njegova majka jr bila hrvatica da li ja mogu na osnovu oca ili njegove majke dobiti hrvatski pasoš hvala 

Možete. Za dodatna pitanja javite se u inbox.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija