Jump to content

Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu drzavljanstva jednog od roditelja

Preporučene objave

• Odgovora 322
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

U ovoj temi su najviše objavljivali

U ovoj temi su najviše objavljivali

Popularne objave

https://uprava.gov.hr/maticni-uredi-u-rh/grad-zagreb-1684/sredisnja-evidencija-za-drzavljanstvo/14362

Postojala je kao republika pa su republička državljanstva pretvorena u državna.Kad je sestra rođena,čiji je državljan otac,prebivalište roditelja u vrijeme rođenja?

Imat ćeš.

Objavljene slike

Pozdrav! 

Zanima me  ima li moja supruga, koja je rođena 1977. godine u Tuzli, BiH, osnova za podnošenje zahtjeva za stjecanje HR državljanjstva. 

Tata joj je crnogorac i ona je po njemu u svim dokumentima upisivana kao crnogorka. Mama joj je hrvatica, rođena i krštena 1949. godine u Zemunu. Mama ima HR državljanstvo, domovnicu, putovnicu. Svi žive u Modriči , BiH. Supruga ima i domovnicu od djeda još iz doba Kraljevine Jugoslavije, djed je bio u domobranima. Ima li supruga ikakvog osnova po majci ili djedu na HR državljanstvo?

Hvala!

Podijeli na drugim stranicama

Bok

Meni je majka Hrvatica iz Dubrovnika i ima drzavljanstvo i putovnicu od kad je Hrvatske drzave..  Otac mi je Srbin iz Mostara gdje sam i rodjen.. Oceva majka Hrvatica isto..  Otac moga dide je dosao iz Like srbin u mostar.. 

Znaci tehnicki gledano i dio mene sta nije hrvat je srbsko iz hrvatske.. 

Geneticki sam veci Hrvat od ovih sto dobijaju expresno putovnice. Ovi Argentinci i Cileanci sta im je prababa dosla iz Hrvatske prije 20000 godina.. i otac i majka i baba i dida i svi argentinci a on dobije domovnicu preko noci a ja ne mogu dobit.  

Uglavnom poenta je da su zakoni u HR totalno zamrseni i ne logicni, diskriminirajuci. 

Porucio bih svima sa tim problemom da odustanu i cekaju bolja vremena mozda se nesto promjeni. Kako god mozete uvijek doci u Hrvatsku raditi i zivjeti. uvijek ce te dobit dozvolu za boravak i rad bez problema a sa time i sva prava sto imaju i sami hrvati u hrvatskoj.. 

Vecina vas bi do putovnice samo da bi otisli u neku drugu Europsku zemlju trbuhom za kruhom.. u tom slucaju razumim ako se neko maltretira oko HR putovnice

• 3 weeks later...
Prije 4 minuta, Ladida123 je napisao:

Pozdrav.

Ja imam Hrvatsko državljanstvo, a suprug BiH. Oboje trenutno živimo u Sloveniji i dijete će nam se uskoro roditi ovdje. Dali mi sami biramo čije državljanstvo će dobit dijete HR ili BiH??

Vaše dijete može steći i državljanstvo BiH i Hr budući da ste vi, roditelji različitih državljanstava.

Upis u knjige državljana možete izvršiti pri matičnim uredima u Bih i Hr gdje ste vi upisani uz original rodni list djeteta na internacionalnom obrascu.

• 3 weeks later...
  • Lice koje je rođeno između 8. januara 1977. i 8. oktobra 1991, kome su oba roditelja imala hrvatsko državljanstvo u trenutku njegovog rođenja, a upisano je kao državljanin neke druge republike bivše SFRJ, može do kraja 2021. godine da podnese zahtev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva
  • .Ako su oba roditelje u trenutku vaseg rodjenja bili Hrvatski Drzavljani imate prava podneti zahtev za utvrdjivanje Hrvatskog Drzavljanstva,po pripadnosti Hrvatskom narodu su ishodi neizvesni.
Prije 5 minuta, Jovan Bg je napisao:
  • Lice koje je rođeno između 8. januara 1977. i 8. oktobra 1991, kome su oba roditelja imala hrvatsko državljanstvo u trenutku njegovog rođenja, a upisano je kao državljanin neke druge republike bivše SFRJ, može do kraja 2021. godine da podnese zahtev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva
  • .Ako su oba roditelje u trenutku vaseg rodjenja bili Hrvatski Drzavljani imate prava podneti zahtev za utvrdjivanje Hrvatskog Drzavljanstva,po pripadnosti Hrvatskom narodu su ishodi neizvesni.

Uputstva za utvrđivanje hrvatskog državljanstva po članu 30a. stavu 2. Zakona o hrvatskom državljanstvu

U ovom postupku se utvrđuje da li su licu rođenom u periodu od 8.1.1977. do 8.10.1991. u vreme njegovog rođenja oba roditelja imala hrvatsko republičko državljanstvo i da li mu je tada upisano neko drugo republičko državljanstvo.

Prema članu 30a. stavu 2. Zakona o hrvatskom državljanstvu, hrvatskim državljaninom smatra se i lice rođeno u periodu od 8. januara 1977. do 8. oktobra 1991., kojem su u momentu rođenja oba roditelja imala hrvatsko državljanstvo, ali mu je u evidenciji o državljanstvu upisano drugo državljanstvo, ako najkasnije do 3. januara 2022. podnese zahtev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva.

Naknadni upis u knjigu državljana 

Za lica koja nemaju prebivalište, privremeno ili stalno boravnište u Republici Hrvatskoj, zahtev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva se podnosi putem konzularnog predstavništva Republike Hrvatske u Republici Srbiji, a mogu ga podneti lica koja nisu upisana u knjige državljana Republike Hrvatske, a koja su rođena u periodu od 8.1.1977. do 8.10.1991. od roditelja hrvatskih državljana (neovisno o etničkoj pripadnosti).

Ako se u postupku utvrdi da lice udovoljava uslovima iz člana 30a. stava 2. Zakona o hrvatskom državljanstvu, smatra se hrvatskim državljaninom od rođenja, a ne od dana upisa.

U slučaju udovoljavanja uslovima, konzularni ured osobu obaveštava o upisu u knjigu državljana (matični ured, stranica, redni broj upisa), no ukoliko lice ne udovoljava uslovima upisa pozvaće se radi uručenja rešenja o odbijanju zahteva.

Obavesti o fazi predanog zahteva mogu se dobiti na osnovu strankinog pisanog zahteva upućenog poštom ili elektroničkom poštom.

Savet: ako se ionako selite u Hrvatsku zbog posla i odobreno Vam je privremeno ili stalno boravište u Hrvatskoj, podnesite zahtev za utvrđivanjem državljanstva u MUP-u prema mestu odobrenog boravišta (procedura je brža i jeftinija nego putem Konzulata).

Obrazac zahteva:

Obrazac zahteva koji treba ispuniti možete preuzeti sa stranica Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske: https://mup.gov.hr/UserDocsImages///zahtjev%20za%20utvrdivanje.pdf . Obrazac je potrebno popuniti čitkim štampanim slovima latiničnim pismom, a ispod naslova zahteva upisati da se pozivate na Članak 30.a stavka 2. Zakona o hrvatskom državljanstvu.

Obavezna dokumentacija uz obrazac zahteva:

• kratak životopis (dovoljno je par rečenica, do pola strane; )

• međunarodni izvod iz matične knjige rođenih (ne stariji od 6 meseci), a za lica u braku i međunarodni izvod iz matične knjige venčanih (ne stariji od 6 meseci) - opštinska taksa: 720 RSD po međunarodnom obrascu
    - može i redovni izvod ako se može dobiti na latinici (opštine u kojima je hrvatski zvanični jezik uz srpski), a ako je na ćirilici onda je potreban prevod kod sudskog tumača sa srpskog na hrvatski jezik.

• overena kopija pasoša ili lične karte - taksa kod javnog beležnika: 360 RSD/kopiji
    - overu treba napraviti na latinici ili ako je na ćirilici prevesti kod sudskog tumača sa srpskog na hrvatski jezik.

• uverenje o državljanstvu Republike Srbije (opštinska taksa: 770 RSD) i prevod kod sudskog tumača na hrvatski jezik (cca 1.200 RSD) - ne stariji od 6 meseci

• potvrda matičnog ureda u Hrvatskoj (najbliži su npr. Tovarnik ili Ilok) da lice nije upisano u knjige hrvatskih državljana (taksa: 20 HRK, cca 3 EUR).

• potvrde o hrvatskom državljanstvu za oba roditelja od matičnog ureda u Hrvatskoj (najbliži su npr. Tovarnik ili Ilok) - taksa: 20 HRK (cca 3 EUR) po potvrdi, može i starijeg datuma; 

• Rodne listove za oba roditelja (iz matičnog ureda države njihovog rođenja! - u Hrvatskoj najbliži npr. Tovarnik ili Ilok), može i starijeg datuma (taksa: 20 HRK, cca 3 EUR po izvodu), koje vam nakon kopiranja vraćaju.

• konzularna taksa: 47 EUR (uplata se vrši u poslovnicama dve određene ekspoziture Raiffeisen banke, isključivo u dinarima na osnovu naloga za uplatu koji dobijete u konzulatu)

• Ponesite ličnu kartu koja će vam biti potrebna radi identifikacije

Ako Vas konzulat traži bilo kakvu dodatnu dokumentaciju, istaknite da tražite državljanstvo po članku 30.a stavku 2. Zakona o hrvatskom državljanstvu i da su to sva potrebna dokumenta. Kažite da ste proverili i u MUP-u RH i u Ministarstvu vanjskih poslova RH da je to sve što je potrebno, i da to piše i u zvaničnim uputstvima o proceduri utvrđivanja hrvatskog državljanstva na Internetu: https://mup.gov.hr/UserDocsImages/4748 (isprintajte i ponesite sa sobom).

Ipak, postoji mogućnost da će konzulat inzistirati na dodatnoj dokumentaciji kao što su:

• kopija prijave rođenja (deteta) od matičnog ureda u kojem je lice upisano prema mestu rođenja i prevod kod sudskog tumača na hrvatski jezik (cca 1.200 RSD po strani). Na izdavanje ovog dokumenta se čeka 2-3 nedelje.

• domovnice za oba roditelja od matičnog ureda u Hrvatskoj (najbliži su npr. Tovarnik ili Ilok) - taksa: 20 HRK (cca 3 EUR) po domovnici, može i starijeg datuma, koje vam nakon kopiranja vraćaju.

• uverenje MUP-a Srbije o nekažnjavanju na latinici (taksa: 870 RSD) - ne starije od 6 meseci; Uverenje se izdaje u roku od 5-7 dana od dana podnošenja zahteva. Potrebno je navesti da vam je potvrda potrebna za vođenje upravnog postupka u R.Hrvatskoj.

• uverenje da se ne vodi krivični postupak kod nadležnog osnovnog suda prema mestu prebivališta (taksa: 190 RSD) i prevod kod sudskog tumača na hrvatski jezik (cca 1.200 RSD po strani) - ne starije od 6 meseci. Uverenje se izdaje na licu mesta.

[ako želite biti sigurni da Vas neće vraćati, pribavite i tu dokumentaciju iako ona nije potrebna]

• 3 weeks later...

Pozdrav svima.

Predao sam zahtev za prijem u hrvatsko državljanstvo po članu 16. U 02. Mesecu ove godine. U zahtevu sam predao sve dokumente koje sam imao, sa fakulteta,  sa biroa rada, iz posebnog biračkog spiska ,itd. Na kojima sam se izjašnjavao kao pripadnik hrvatskog naroda.  Kao i komplet dokumentaciju majke i njenih roditelja. 

I nedavno su mi u nadopune tražili dve stvari:

- izjavu o tome zašto se na nekim dokumentima nisam izjasnio (greškom ostavio prazno)

- jedan dokument koji je fakultet zagubio i mogu samo da mi daju potvrdu da ga nemaju tj posle 10 godina su ga uništili. 

Hvala na odgovoru 

• 2 months later...

Pozdrav, molim vas pomoć oko stjecanja hrvatskog državljanstva, radi se o sestrični - zanima je bi li po novim izmjenama zakona o državljanstvu R.Hrvatske po članku 5. na osnovu državljanstva svog oca imala pravo na državljanstvo Republike Hrvatske? Otac joj je rođen 1960. u Hrvatskoj i kao dijete seli u Srbiju. Ona je rođena 1988. u Beogradu i državljanin je Srbije. Majka joj je rođena u Srbiji. Od dokumentacije posjeduje očevu domovnicu i potvrdu da je on državljanin RH. Postoji li pravna osnova za predaju zahtjeva za državljanstvo? 

Prije 25 minuta, Pukka46 je napisao:

Pozdrav, molim vas pomoć oko stjecanja hrvatskog državljanstva, radi se o sestrični - zanima je bi li po novim izmjenama zakona o državljanstvu R.Hrvatske po članku 5. na osnovu državljanstva svog oca imala pravo na državljanstvo Republike Hrvatske? Otac joj je rođen 1960. u Hrvatskoj i kao dijete seli u Srbiju. Ona je rođena 1988. u Beogradu i državljanin je Srbije. Majka joj je rođena u Srbiji. Od dokumentacije posjeduje očevu domovnicu i potvrdu da je on državljanin RH. Postoji li pravna osnova za predaju zahtjeva za državljanstvo? 

Ne. 

Članak 5 st 2 zakona se odnosi na osobe rođene od dana stupanja na snagu zakona o hrvatskom državljanstvu /08.10.'91./

Kako je rođena '88.g treba ispitati postoji li osnova za primjenu čl 30 st 1. 

, Ivan89 je napisao:

Bok

Meni je majka Hrvatica iz Dubrovnika i ima drzavljanstvo i putovnicu od kad je Hrvatske drzave..  Otac mi je Srbin iz Mostara gdje sam i rodjen.. Oceva majka Hrvatica isto..  Otac moga dide je dosao iz Like srbin u mostar.. 

Znaci tehnicki gledano i dio mene sta nije hrvat je srbsko iz hrvatske.. 

Geneticki sam veci Hrvat od ovih sto dobijaju expresno putovnice. Ovi Argentinci i Cileanci sta im je prababa dosla iz Hrvatske prije 20000 godina.. i otac i majka i baba i dida i svi argentinci a on dobije domovnicu preko noci a ja ne mogu dobit.  

Uglavnom poenta je da su zakoni u HR totalno zamrseni i ne logicni, diskriminirajuci. 

Porucio bih svima sa tim problemom da odustanu i cekaju bolja vremena mozda se nesto promjeni. Kako god mozete uvijek doci u Hrvatsku raditi i zivjeti. uvijek ce te dobit dozvolu za boravak i rad bez problema a sa time i sva prava sto imaju i sami hrvati u hrvatskoj.. 

Vecina vas bi do putovnice samo da bi otisli u neku drugu Europsku zemlju trbuhom za kruhom.. u tom slucaju razumim ako se neko maltretira oko HR putovnice

Pokušajte, možda bude, inače uvjeti slabiji. 

• 2 weeks later...
prije 12 sati , Perko90 je napisao:

Pozdrav . Treba mi pomoc oko stecanja drzavljansta. Rodjen sam 1990  u Hrvatskoj . 92 smo se odselili za Srbiju. Majka je srpkinja otac bosanac. Radili su 13 godina u Hrvatskoj  ako to nesto znaci. Da li imam pravo na drzavljanstvo po rodjenju u Hrvatskoj.

Treba ispitati u trenutku rođenja kakav je bio sporazum roditelja te jesu li bili hrv državljani, te kakav upis stoji po mjestu rođenja ili prebivališta. Možda su moguće ispravke po čl 30 i 39 Zakona o državnim maticama.

Poštovani, 

ja sam danas saznala da sam dobila odbijenicu i iskrena da budem, s obzirom da u obrazloženju ništa konkretno nisu naveli, interesuje me da li postoji neka NGO ili humanitarna organizacija koja bi mi mogla pružiti pravnu pomoć da idem na sud sa svojim predmetom, s obzirom da sam student? 

Da li generalno postoji neko mjesto gdje se mogu savjetovati u vezi sa ovakvim stvarima koje su vezane za Hrvatsku? Nije važno da li je organizacija ili institucija na prostoru Srbije, BiH ili Hrvatske.

Hvala vam. :)

objavljeno (uređeno)
Prije 30 minuta, cimika12 je napisao:

Poštovani, 

ja sam danas saznala da sam dobila odbijenicu i iskrena da budem, s obzirom da u obrazloženju ništa konkretno nisu naveli, interesuje me da li postoji neka NGO ili humanitarna organizacija koja bi mi mogla pružiti pravnu pomoć da idem na sud sa svojim predmetom, s obzirom da sam student? 

Da li generalno postoji neko mjesto gdje se mogu savjetovati u vezi sa ovakvim stvarima koje su vezane za Hrvatsku? Nije važno da li je organizacija ili institucija na prostoru Srbije, BiH ili Hrvatske.

Hvala vam. :)

Prema zakonu o hrvatskom državljanstvu propisano je i dozvoljeno da obrazloženje nije nužno navesti u postupku odlučivanja po primitku u državljanstvo. 

Po tome, tužba upravnom sudu neće dovesti do drugčije odluke a troškovi su ozbiljni. 

Pokušajte putem KUD-a u državi prebivališta kojeg ste član. 

Uređeno od bob25274

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Temu posjetio   0 korisnika

No registered users viewing this page.

• Online korisnici

• Napravi novi...