Jump to content

Rastava-konkretna pitanja


SuZaNaZg

Preporučene objave

Pokusat cu sko krace objasnit situaciju, i molim Vas za pomoc.

 

U braku smo 8 god, imamo dijete od 7 god. Zivimo u njegovom stanu koji je njegovo nasljedstvo, no jos uvijek nisu rijeseni ti papiri.

Prije 3 god saznala sam da me vara, priznao je, ja sam mu obecala oprostit, nakon par mjeseci sam saznala da on nije nista promijenio i da nastavlja sve po starom.

Tada sam odlucila da zelim rastavu.

No, nikako se ne slazemo, pa izgleda da se ni za sporazumni razvod necemo moci dogovoriti.

Moja pitanja su sljedeca:

1) Zivimo u Zagrebu, ja radim samo ujutro, a vidim da se na opcinskom sudu zahtjevi mogu predat samo do 12 sati, mogu li ja poslati postom?

2) Zivimo u njegovom stanu, on se u zadnje vrijeme prijeti da ce me izbacit iz stana, promijenit brave dok sam na poslu, ima li pravo na to prije pravomocnog rjesenja o rastavi i sto mogu napravit u toj situaciji?

3) Mogu li se s obzirom na novi obiteljski zakon pozvat na to da mogu bit u njegovom stanu sve do punoljetnosti djeteta, tj. ja i dijete nemamo kamo, sve dok jos 5 godina imam kredit, pa si nemogu priustit podstanarstvo

4) On je prijavljen na minimalac, a ostatak svoje place i to puno veci dio dobiva na ruke, mogu li i kako to dokazati kada mi bude potrebno za alimentaciju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1) Zivimo u Zagrebu, ja radim samo ujutro, a vidim da se na opcinskom sudu zahtjevi mogu predat samo do 12 sati, mogu li ja poslati postom?

 

Možete, ali obavezno poštom preporučeno s povratnicom, radi dokaza.

 

2) Zivimo u njegovom stanu, on se u zadnje vrijeme prijeti da ce me izbacit iz stana, promijenit brave dok sam na poslu, ima li pravo na to prije pravomocnog rjesenja o rastavi i sto mogu napravit u toj situaciji?

 

Nema, jer trenutno i vi i dijete uživate (su)posjedovnu zaštitu, te u slučaju prisilnog izbacivanja imate pravo podnijeti posesornu tužbu.

 

3) Mogu li se s obzirom na novi obiteljski zakon pozvat na to da mogu bit u njegovom stanu sve do punoljetnosti djeteta, tj. ja i dijete nemamo kamo, sve dok jos 5 godina imam kredit, pa si nemogu priustit podstanarstvo

 

Ovdje moram napomenuti kako novi Obiteljski zakon nisam još detaljno proučio, ali temeljem čl. 46. st. 2. OZ-a takvo što bi bilo moguće tražiti isključivo za obiteljski dom koji predstavlja bračnu stečevinu. U vašem primjeru radi se o vlastitoj imovini supruga, stoga sam mišljenja, da takav zahtjev ne bi bio moguć.

 

Slobodno me netko tko ima drugačija saznanja ispravi.

 

4) On je prijavljen na minimalac, a ostatak svoje place i to puno veci dio dobiva na ruke, mogu li i kako to dokazati kada mi bude potrebno za alimentaciju?

 

Svim mogućim dokaznim sredstvima, u ovom slučaju očito svjedocima, jer pisanog traga nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija