Jump to content

HZMO vještačenje - original nalazi


Forrester

Preporučene objave

Već dugo vremena nisam naišao na objavu o ovoj temi. No jedan je forumaš čini mi se prošle godine naveo da se originalni nalazi nikada i nikome ne usupaju, odnosno da se mogu dati samo na uvid.

Aktualiziram tu temu jer mi je kolega dobio poziv za vještačenje u kojem decidirano stoji velikim tiskanim slovima (boldirano):"Ponijeti svu originalnu medicinsku dokumentaciju koja će se koristiti tokom cijelog procesa vještačenja... (otprilike tako, nisam baš zapamtio od riječi do riječi).

Kakva su iskustva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Već dugo vremena nisam naišao na objavu o ovoj temi. No jedan je forumaš čini mi se prošle godine naveo da se originalni nalazi nikada i nikome ne usupaju, odnosno da se mogu dati samo na uvid.

Aktualiziram tu temu jer mi je kolega dobio poziv za vještačenje u kojem decidirano stoji velikim tiskanim slovima (boldirano):"Ponijeti svu originalnu medicinsku dokumentaciju koja će se koristiti tokom cijelog procesa vještačenja... (otprilike tako, nisam baš zapamtio od riječi do riječi).

Kakva su iskustva?

Isto tako od njih ( ako im se ostavlja ista dokumentacija ) zatražiti pisanu potvrdu ( crno na bijelo ) po komadu koji je nalaz zadržan i od strane koga.

 

Original ponjeti sa sobom i pokazati im na uvid ! Ne ostavljati nikome, ama baš nikome bez originalne toćne potvrde o istom ostavljanju iste dokumetacije !

 

Zato i postoje kopije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Već dugo vremena nisam naišao na objavu o ovoj temi. No jedan je forumaš čini mi se prošle godine naveo da se originalni nalazi nikada i nikome ne usupaju, odnosno da se mogu dati samo na uvid.

Aktualiziram tu temu jer mi je kolega dobio poziv za vještačenje u kojem decidirano stoji velikim tiskanim slovima (boldirano):"Ponijeti svu originalnu medicinsku dokumentaciju koja će se koristiti tokom cijelog procesa vještačenja... (otprilike tako, nisam baš zapamtio od riječi do riječi).

Kakva su iskustva?

U Osijeku dosada bio četiri puta (ovjereno od liječnika)Originale mi nikad nisu tražili na uvid

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije godinu dana u Koprivnici,predao sam sve orginale 1.st.vještaku,jer drOp nije htjela ovjeriti kopije,te kaže da su dobili naputak iz ministarstva da se više kopije ne ovjeravaju kod njih,te mi rekla da mogu ovjerit kopije kod liječnika specijalista koji je dao orginal-nalaz ili kod javnog bilježnika....

 

....tada sam popustio i kopirao sve i predao orginale i sebi ostavio kopije.

 

To pitanje sam postavio i vještaku i rekao je da se sve čuva u mom spisu tj.predmetu .

A orginal nalaz ako ikad zatreba može se zatražit od specijalista,pa 21st.je imamo net i tako to....hehhhe ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još malo pa će tražiti plućno krilo u koje te je zdrmo geler kao dokaz. Ili neki drugi dio tijela, npr . , daj ti nama tu svoju ranjenu nogu , a mi ćemo ju proučiti i spremiti na sigurno. Nema druge nego poslati mail Ministarstvu nedo ti Bog da se razboliš, zašto je to tako i da li je to uopće istina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Osijeku dosada bio četiri puta (ovjereno od liječnika)Originale mi nikad nisu tražili na uvid

 

Izabrani liječnik može ovjeriti samo one kopije što je upisao u liječnički karton (kopije liječničkog kartona - ne specijalista), a kopije specijalističkih nalaza se prilažu uz ovjerenu kopiju liječničkog kartona i tu ne bi smjelo biti problema.

 

Ali, možda se dogodilo da komisija nije mogla pročitati rukopis (ili izabranog liječnika ili specijalista) pa je tu došlo do nesporazuma ili sl.nesuglasica dok je komisija uspoređivala nalaze i ono što je evidentirano u kopiji liječničkog kartona.............

 

A originalnu dokumentaciju (kao što je napisao Forester) nikako ne dostavljati i priložiti, već samo dati na uvid.

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izabrani liječnik može ovjeriti samo one kopije što je upisao u liječnički karton (kopije liječničkog kartona - ne specijalista), a kopije specijalističkih nalaza se prilažu uz ovjerenu kopiju liječničkog kartona i tu ne bi smjelo biti problema.

 

Ali, možda se dogodilo da komisija nije mogla pročitati rukopis (ili izabranog liječnika ili specijalista) pa je tu došlo do nesporazuma ili sl.nesuglasica dok je komisija uspoređivala nalaze i ono što je evidentirano u kopiji liječničkog kartona.............

 

A originalnu dokumentaciju (kao što je napisao Forester) nikako ne dostavljati i priložiti, već samo dati na uvid.

 

;-)

 

Možete pisati što želite ali u Tvrtkovoj primaju samo orginale.

Tako mi je bilo zadnji put,a sutra ponovo predajem dokumentaciju pa javim što je bilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje jasno piše:

 

Naime, vještak nalaz i mišljenje može donijeti isključivo na temelju originalne medicinske dokumentacije i nalaza neposrednog pregleda. Vještak će izabrati relevantnu originalnu medicinsku dokumentaciju koja ostaje u spisu do završetka postupka vještačenja i pravomoćnosti rješenja o pravu. Nakon završenog postupka, odnosno pravomoćnosti rješenja osiguranik može zatražiti povrat medicinske dokumentacije, ako mu je potrebna za daljnje liječenje, uz izjavu koju će osobno potpisati, a u spisu se zadržavaju neovjerene fotokopije originalne dokumentacije.

 

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=4185

 

Ja sam u Zadru predao ovjerene kopije,nije mi ništa traženo od orginala vjerovatno jer je znala da mi neće ništa dati pa što će mi tražiti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moguće da je došlo do promjena,.prije su se predavale ovjerene kopije (moglo od liječnika opće prakse).......a original dokumentacija se nosila sa sobom u slučaju da žele provjeriti vjerodostojnost kopija........ako je istina da se moraju ostaviti originali,..zanima me da li daju potvdu koje ste nalaze ostavili ili ne..........ako nedaju,onda je to vrlo problematična situacija......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moguće da je došlo do promjena,.prije su se predavale ovjerene kopije (moglo od liječnika opće prakse).......a original dokumentacija se nosila sa sobom u slučaju da žele provjeriti vjerodostojnost kopija........ako je istina da se moraju ostaviti originali,..zanima me da li daju potvdu koje ste nalaze ostavili ili ne..........ako nedaju,onda je to vrlo problematična situacija......

Skener u boji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto,podigao stare orginale i još sam im ja morao ići kopirati za spis.

Nova dokumentacija predana i to strogo orginali,ali na njihovu listu upisano što sam predao i to sam morao potpisati.Detaljnu potvrdu za dokumentaciju ne izdaju nikakvu osim one standardne koju svatko dobije.

Meni su znali kopije zagubiti.Šta ako ti zagube originale npr. rješanje o trajnom statusu HRVI ili nešto dr.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Već dugo vremena nisam naišao na objavu o ovoj temi. No jedan je forumaš čini mi se prošle godine naveo da se originalni nalazi nikada i nikome ne usupaju, odnosno da se mogu dati samo na uvid.

Aktualiziram tu temu jer mi je kolega dobio poziv za vještačenje u kojem decidirano stoji velikim tiskanim slovima (boldirano):"Ponijeti svu originalnu medicinsku dokumentaciju koja će se koristiti tokom cijelog procesa vještačenja... (otprilike tako, nisam baš zapamtio od riječi do riječi).

Kakva su iskustva?

 

o toj temi pisao je moderator,ali što se tu može ako te traže originale nemožeš se snjima nadmudrivati ili im predati skenirane ,a sebi ostaviti org. ili obrnuto ako prođe,meni su u pozivu za vještačenje napisali da obavezno ponesem svu org.med dokumentaciju ,međutim bile su dovoljne ovjerene kopije od strane lom sad je prošlo više od tri mjeseca kako sam bio kod vještaka odgovora još nema jučer sam saznao da je predmet poslan na reviziju u zagreb a u područnom uredu vodi se da je spis u roku matične evidencije zanima me koliko dugo predmet stoji u tom rok-u,odnosno što se radi u postupku revizije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
..."Ponijeti svu originalnu medicinsku dokumentaciju koja će se koristiti tokom cijelog procesa vještačenja... (otprilike tako, nisam baš zapamtio od riječi do riječi).

Kakva su iskustva?

 

Malo zakašnjela reakcija ,sorry, međutim i moja iskustva s ovim pitanjem su relativno stara.

 

Srednjih devedesetih mene su tražili oriđiđi dokumentaciju u Mirovinskom, na sveučilištu, u "Općini" /tak mi kažemo za jednu Jugoslovensku zgradu u kojoj su centralizirani gotovo svi uredi naše državne uprave i naše (malo)građanske uprave i samouprave u našem malom mistu/, u HVIDR-i i na svim mogućim i nemogućim mjestima.

 

Vođen logikom zdravog razuma i mudrim savjetima pametnijih ljudi trudih se nikada ne predati origin dokument.

 

Međutim, slučaj se dogodio nakon majbe 7-8 godina da ponovo trebam neke od od origin dokument - a ja 110% siguran da ih imam.

Kopaj po ladicama i fasciklima, policama i ormarima, pod krevetom i u šupi s drvima... nema pa nema ...

 

Svi su bili krivi; i djeca što se igraju s papirima, i žena kad loži vatru u peći, a možda ih je i ćuko pojeo ili netko, nedajbože, analni otvor obrisao s istima ...

 

Kasnije - pronađoh dio kod podizanja diplome, dio kod uvida u spis kod HZMO (uvid je bio iz sasvim drugih razloga)... ma svagdje ponešto

 

Nema originala?

Ma ja budala podijelio okolo zaboravnim službenicima (namjerno i nenamjerno zaboravnim)

 

----------

Naravoučenije:

 

Ako je neophodno (u većini slučajeva nije, ali ako baš netko inzistira...) ponesi originalne dokumente ALI NEDAJ IH NIKOME U RUKU DA IH NOSI OKOLO, ako ih želi kopirati u drugoj sobi - idi s njim i pomozi mu vizualnim nadzorom i mehaničkim povratom istih u svoj fasciklin.

 

amen

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija