Jump to content

Imam zadužnicu, kako ju naplatiti?


mortifikator

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

molio bih za mali pravni savjet. Naime, imam službenu zadužnicu ovjerenu kod javnog bilježnika na 12.000 kn, koja glasi na dužnika fizičku osobu. Dužnik nije ispunio usmeni dogovor za isplatu duga, pa ću se morati naplatiti pravnim putem. Prvi bi korak očito bio aktivirati zadužnicu u FINA-i, međutim bojim se da ovaj lisac nema niti jedan račun s kojeg bi se naplata računa mogla izvršiti (to je još jedno pitanje - ne znam kako da to saznam!).

Moje konkretno pitanje je - ukoliko se ne uspijem naplatiti preko FINA-e (što očekujem da neću), kako mogu dalje postupiti, odnosno koji je još način da se naplatim? Znam da postoji ovršni postupak nad imovinom, ali kod ovakvih "malih" dugovanja nisam siguran kako to ide, odnosno što mu mogu uzeti u tom slučaju? I kako da pokrenem takav ovršni postupak? Da li se javim nekom odvjetničkom društvu, idem na sud? I koliko bi me to okvirno koštalo (s obzirom da je iznos svega 12.000 kn, zanima me isplativost takvih akcija)?

 

P. S. Znam da se zadužnica može i prepisati na drugu osobu kod javnog bilježnika, spreman sam ju i prodati nekome uz diskont. Postoje li neka odvjetnička društva ili institucije koje bi takav dug otkupile za umanjenu svotu?

 

Hvala unaprijed,

srdačan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

sugerirao bih da skoknete u Finu s tom zadužnicom, pa se raspitate da li je taj Vaš dužnik blokiran ili nije. To je javni podatak i Fina ga je dužna izdati svakome na zahtjev.

 

Ako dobijete informaciju da nije blokiran, predajte zadužnicu na Finu, pa ćete u kratkom roku od oko 5 radnih dana doznati da li Vaš dužnik ima novčanih sredstava po računima i štednim ulozima ili nema.

 

U međuvremnu istražite da li taj Vaš dužnik ima druge imovine. Pa tako posjedite gruntovnicu i pitajte ima li upisanih nekretnina na njegovo ime (ili dal ih je bilo). To je također javni podatak, a i besplatan. Možete otić i u MUP i zahtijevati da Vam izdaju potvrdu o posjedovanju motornih vozila (40,00 kuna takse). Možete skoknuti i do HZMO-a i predati zahtjev ako je u radnom odnosu ili prima mirovinu (20,00 kn biljega + popunjeni zahtjev za davanje podataka kojeg skidate sa stranica mirovinsko.hr). Možete pisati i SKDD-u da Vam pruži podatak da li je osoba dolazi upisana kao vlasnik računa u istoj instituciji (tj. da li ima dionica ili udjela u investicijskim fondovima).

 

Ako Vam ništa nije došlo na račun kroz 10-tak dana osnovom ove zadužnice što ste predali u Fini, ponovno u Finu i podnesite zahtjev za vraćanjem iste. Nakon što je zaprimite na kućnu adresu, ispišite prijedlog za ovrhu na drugoj imovini koju ste našli opisanim istaživanjem i tresnite ga na općinski sud.

 

Nema druge.

 

Puno uspjeha!

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

hvala Vam na brzom i detaljnom odgovoru! :)

 

Još jedno kratko pitanje - ukoliko ne uspijem povući ništa ni s računa ni imovine dužnika, da li mislite da bi se isplatilo podići tužbu?

 

Hvala još jednom,

lijep pozdrav

 

Poštovani,

 

sugerirao bih da skoknete u Finu s tom zadužnicom, pa se raspitate da li je taj Vaš dužnik blokiran ili nije. To je javni podatak i Fina ga je dužna izdati svakome na zahtjev.

 

Ako dobijete informaciju da nije blokiran, predajte zadužnicu na Finu, pa ćete u kratkom roku od oko 5 radnih dana doznati da li Vaš dužnik ima novčanih sredstava po računima i štednim ulozima ili nema.

 

U međuvremnu istražite da li taj Vaš dužnik ima druge imovine. Pa tako posjedite gruntovnicu i pitajte ima li upisanih nekretnina na njegovo ime (ili dal ih je bilo). To je također javni podatak, a i besplatan. Možete otić i u MUP i zahtijevati da Vam izdaju potvrdu o posjedovanju motornih vozila (40,00 kuna takse). Možete skoknuti i do HZMO-a i predati zahtjev ako je u radnom odnosu ili prima mirovinu (20,00 kn biljega + popunjeni zahtjev za davanje podataka kojeg skidate sa stranica mirovinsko.hr). Možete pisati i SKDD-u da Vam pruži podatak da li je osoba dolazi upisana kao vlasnik računa u istoj instituciji (tj. da li ima dionica ili udjela u investicijskim fondovima).

 

Ako Vam ništa nije došlo na račun kroz 10-tak dana osnovom ove zadužnice što ste predali u Fini, ponovno u Finu i podnesite zahtjev za vraćanjem iste. Nakon što je zaprimite na kućnu adresu, ispišite prijedlog za ovrhu na drugoj imovini koju ste našli opisanim istaživanjem i tresnite ga na općinski sud.

 

Nema druge.

 

Puno uspjeha!

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

smatram da za tužbu nemate pravni interes koji je potreban kako za podnošenje tužbe, tako i tijekom cijelog trajanja postupka. Sud ako ne u fazi prethodnog ispitivanja tužbe, onda svakako tijekom prethodnog postupka, će Vašu tužbu odbaciti. Ima dosta sudske prakse o tome.

 

Naime, vi već imate zadužnicu, koja je ovršna isprava i ekvivalent pravomoćnom rješenju o ovrsi. S njom možete poduzimati sve radnje kao i s pravomoćnom presudom.

 

Puno uspjeha!

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

 

 

evo mene s nastavkom priče :).

 

 

Napravio sam sve što ste rekli, naravno ništa nisam uspio (zapravo sam i pretpostavljao da neće biti ništa od toga), moj dužnik je već pod ovrhom od 100-tinjak tisuća kuna, vozila nema, nekretnina nema. Sva imovina zapravo mu je prepisana na ženu, pa tako ima i firmu (j.d.O.o.), ali na ženino ime. Pretpostavljam da u tom smislu ne mogu ništa učiniti?

 

 

Malo sam proučavao Ovršni Zakon, ono koliko sam ja shvatio je slijedeće:

 

 

Ovrhovoditelj može na temelju vjerodostojne isprave podnijeti javnom bilježniku prijedlog za ovrhu (čl. 278), radi naplate tražbine općenito na imovini ovršenika, bez navođenja sredstva i predmeta ovrhe (čl. 280, st. 2). Javni bilježnik mora biti registriran na području prebivališta ovršenika (čl. 279 st. 1). Javni bilježnik prijedlog za ovrhu prosljeđuje sudu (čl. 281, st. 4), a sud donosi rješenje o ovrsi kojim se nalaže ovršeniku da u roku od 8 dana namiri tražbinu zajedno s odmjerenim troškovima (čl. 41, st. 2). Ukoliko je ovrhovoditelj u prijedlogu zatražio ovrhu nad pokretninama, sud dodjeljuje ovršitelja koji će zaplijeniti, procijeniti i prodati radi namirenja tražbine (čl. 136) sve pokretnine, osim izuzetaka iz čl. 135, koje pronađe na njegovoj osobi ili u njegovoj kući, stanu, poslovnom prostoru ili u drugoj nekretnini (čl. 138).

 

 

Nadam se da ovo ne zvuči kao potpuna besmislica, pošto sam laički protumačio tekst zakona, ako sam nešto krivo shvatio, ispričavam se.

Moje je pitanje - da li ovo što sam napisao ima ikakvog smisla i da li bi bilo ikako moguće da se naplatim na ovaj način?

 

 

Hvala unaprijed,

 

 

lijep pozdrav,

Marijan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Poštovani,

meni  nije jasan dio s odlaskom na HZMO-a radi saznanja da li je ovršenik u radnom odnosu ili prima mirovinu.  U mom slučaju ovršenici su građevinska firma i njen vlasnik kao jamac-platac, kojem sam dao znatan iznos kapare za stan u zgradi koja nikad nije napravljena, a koju on odbija vratiti. Vlasnik me je nadmudrio, jer mi je, nakon moje prve blokade prije par godina vratio jedan manji iznos obećavši da će ostatak vratiti u dogovorenom roku, ako ga odblokiram. Tada sam na FINA-i bio prvi u redoslijedu naplate. Međutim, nakon odblokiranog računa, vlasnik je podijelio zadužnice svojim sinovima i rodbini, ostatak duga odbija vratiti i nakon moje nove blokade, postao sam šesti u redoslijedu naplate. Na FINA-inim Podacima o redoslijedu Osnove za plaćanje vidim da novac cirkulira na vlasnikovim računima i da se dug prema prethodnicima iz redoslijeda naplate smanjuje, međutim budući da se radi o vlasnikovim sinovima, taj novac koji mu FINA skine s računa opet završi u njegovim rukama.

Moje pitanje je slijedeće: ako na HZMO-u saznam sve podatke o vlasnikovim primanjima i prezentiram ih u Prijedlogu za ovršni postupak, kojeg bi dostavio Općinskom sudu, hoće li Sud usvojiti taj Prijedlog ako je FINA već blokirala vlasnikove račune temeljem moje zadužnice? Pa zar FINA taj posao nije već obavila umjesto Suda? Ili drugim riječima, ako Sud i donese Rješenje o ovrsi vlasnikovih primanja, bi li ja temeljem tog Rješenja bio ispred vlasnikovih sinova, koji su sada ispred mene u redoslijedu naplate na FINA-i?

Hvala lijepa

uređeno: od Petar357
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Petar357 je napisao:

Moje pitanje je slijedeće: ako na HZMO-u saznam sve podatke o vlasnikovim primanjima i prezentiram ih u Prijedlogu za ovršni postupak, kojeg bi dostavio Općinskom sudu, hoće li Sud usvojiti taj Prijedlog

Sud neće usvojiti ovršni prijedlog, jer ne ispunjavate uvjete po čl. 197. OZ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

pravni sam laik, pregledao sam čl.197.OZ. i nisam uspio shvatiti što ste htjeli reći. Zadužnica koju imam dio je osnovnog pravnog posla Predkupoprodaje stana iz 2014.god po kojem se investitor obvezao prodati stan, primivši za to kaparu. U protivnom, dužan je vratiti kaparu zajedno s pripadajućim zakonskim zateznim kamatama. Zgrada nikad nije sagrađena i investitor ni jednom oštećeniku ne vraća kaparu (ima nas više i digli smo protiv njega kaznenu prijavu). Ne prepoznajem svoj slučaj u čl.197.OZ. Na FINA-i su mi dali Potvrdu o nemogućnosti izvršenja Osnove za plaćanje, za koju su rekli da je priložim uz ovršni prijedlog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

pa to i jest bilo moje pitanje. Pitanje koje me je mučilo glasi: da li je FINA već sve obavila što se tiče mogućnosti moje naplate na novčanima sredstvima ovršenika? A ako i jest, nadao sam se da bi nekim načinom (temeljem novog Rješenja o ovrsi) mogao po redoslijedu naplate doći ispred ovršenikove djece.

Što se tiče vaše rečenice o promjeni predmeta i sredstva ovrhe, upravo radim na tome.  Dobio sam odgovore ZK odjela i saznao sam da dotična građevinska firma posjeduje nekretnine vrijedne milijune eura po cijeloj Hrvatskoj, a pokretnine upravo istražujem. Moje konkretno pitanje glasi. Da li se u ovršnom prijedlogu mogu ispisati svi mogući izvori naplate (i nekretnine razasute po različitim ZK odjelima i pokretnine itd..) ili se moram opredjeliti samo za jednu stvar za koju mislim da bi se od nje mogao najlakše naplatiti.

Hvala lijepa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo sad, Petar357 je napisao:

Pitanje koje me je mučilo glasi: da li je FINA već sve obavila što se tiče mogućnosti moje naplate na novčanima sredstvima ovršenika?

Ovrha na novčanim sredstvima koju provodi FINA-a, nije isto što i ovrha na plaći koju provodi poslodavac.

prije 1 minutu, Petar357 je napisao:

A ako i jest, nadao sam se da bi nekim načinom (temeljem novog Rješenja o ovrsi) mogao po redoslijedu naplate doći ispred ovršenikove djece.

Ne možete.

prije 2 minuta, Petar357 je napisao:

Da li se u ovršnom prijedlogu mogu ispisati svi mogući izvori naplate (i nekretnine razasute po različitim ZK odjelima i pokretnine itd..) ili se moram opredjeliti samo za jednu stvar za koju mislim da bi se od nje mogao najlakše naplatiti.

Morate navesti točno određeni predmet.

prije 2 minuta, Petar357 je napisao:

Što se tiče vaše rečenice o promjeni predmeta i sredstva ovrhe, upravo radim na tome. 

S kojim datumom je zadužnica datirana? I ima li dužnik u svom vlasništvu automobil?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Borbena7 je napisao:

Ovrha na novčanim sredstvima koju provodi FINA-a, nije isto što i ovrha na plaći koju provodi poslodavac.

Molim Vas, možete li mi objasniti razliku? Ja sam donio ovakav zaključak: Uvidom u Sudski registar, vidio sam da firma ima jednog zaposlenog. Dalje, redovitim provjeravanjem FINA-inih podataka o Redoslijedu osnove za plaćanje vidim da se svaki mjesec dug jamca-platca (vlasnika firme) smanjuje prema prethodnicima za 35.000,00 kn. Zaključio sam da je to njegova plaća koju isplaćuje sam sebi; čim ta plaća sjedne na njegov račun, FINA tu plaću ili dio te plaće preusmjeri na račun onoga koji je prvi u redoslijedu naplate po FINA-i. Budući da je ta osoba njegov sin, ti novci opet završe kod ovršenika. Jesam li dobro zaključio? Ako jesam, može li taj izraz koji ste upotrijebili "Ovrha na plaći koju provodi poslodavac" ikako promijeniti trenutnu situaciju u moju korist?

Hvala lijepa

prije 20 sati , Borbena7 je napisao:

Morate navesti točno određeni predmet.

Ako u jednom ovršnom prijedlogu smijem navesti samo jedan točno određen predmet, smijem li pozivajući se na istu zadužnicu podnijeti više ovršnih prijedloga, pri čemu bi u svakom ovršnom prijedlogu bio različit predmet?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Borbena7 je napisao:

I ima li dužnik u svom vlasništvu automobil?

Nisam još bio na MUP-u. Ne znam za automobile. Za sada sam istražio samo ZK-uloške. I zato sam Vas u prethodnom pitanju i pitao može li se za istu zadužnicu podnijeti više ovršnih prijedloga. To sam pitao, jer iako ta firma posjeduje desetine nekretnina, svaki vlasnički list bilo koje te nekretnine sastoji se od 6-7 stranica. Nekretnine su opterećene založnim pravima u brojkama od nekoliko milijuna eura. U okviru ovog odgovora imam jedno pitanje.  Da li je ovršni postupak podnesen nakon upisa založnog prava neke banke jači od tog založnog prava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 30 minuta, Petar357 je napisao:

FINA tu plaću ili dio te plaće preusmjeri na račun onoga koji je prvi u redoslijedu naplate po FINA-i. Budući da je ta osoba njegov sin, ti novci opet završe kod ovršenika.

Završe na račun ovršenika i tu je priča gotova.

prije 34 minuta, Petar357 je napisao:

Ako jesam, može li taj izraz koji ste upotrijebili "Ovrha na plaći koju provodi poslodavac" ikako promijeniti trenutnu situaciju u moju korist?

Ne.

prije 34 minuta, Petar357 je napisao:

Ako u jednom ovršnom prijedlogu smijem navesti samo jedan točno određen predmet, smijem li pozivajući se na istu zadužnicu podnijeti više ovršnih prijedloga, pri čemu bi u svakom ovršnom prijedlogu bio različit predmet?

Ne.

prije 27 minuta, Petar357 je napisao:

Zadužnica je izdata 2018.god. Temeljem nje više puta sam blokirao i odblokirao tu firmu.

Kolika je sada glavnica potraživanja?

prije 20 minuta, Petar357 je napisao:

Da li je ovršni postupak podnesen nakon upisa založnog prava neke banke jači od tog založnog prava?

Nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, Petar357 je napisao:

Nevraćena glavnica je 5.000,00 EUR,

Pitam radi utvrđivanja uvjeta za ovrhu na nekretnini. Po ovome što navodite ispunjavate uvjete za ovrhu na nekretnini.

prije 35 minuta, Petar357 je napisao:

Nisam još bio na MUP-u. Ne znam za automobile.

Pokušajte s ovim, jer su na automobile najbolje reakcije ovršenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , Borbena7 je napisao:

Morate navesti točno određeni predmet.

Izvinite šta Vas gnjavim. Puno mi pomažete, ali ovaj odgovor nikako da preokrenem u svoju korist. Mislim da se ni neko pravno sposobniji od mene ne bi, od svih tih mogućih nekretnina, mogao odlučiti koju nekretninu da odabere za ovršni prijedlog, jer su sve opterećene ogromnim založnim pravima. Citirat ću čl.5 O.Z. "(2) Ako je predloženo više sredstava ili više predmeta ovrhe, sud će, na prijedlog ovršenika ograničiti ovrhu samo na neka od tih sredstava, odnosno predmeta, ako su dovoljni za ovrhu"

Pa zašto ja ipak ne smijem navesti sve te nekretnine u ovršnom prijedlogu, pa neka ovršenik eliminira višak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, Borbena7 je napisao:

Pokušajte s ovim, jer su na automobile najbolje reakcije ovršenika.

Otići ću na MUP. Ako otkrijem da firma ili jamac-platac posjeduju automobil, pokušat ću s tim. Ali, ako otkrijem da nema automobila, i dalje me najviše muči moje prethodno pitanje o više navedenih nekretnina u istom ovršnom prijedlogu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, Petar357 je napisao:

Pa zašto ja ipak ne smijem navesti sve te nekretnine u ovršnom prijedlogu, pa neka ovršenik eliminira višak?

Zato što Vam sud neće usvojiti takav prijedlog (čl. 80. b. OZ). Kod ovrhe na nekretnini ovršenik nema što eliminirati, nema to pravo. Sve da Vam sud i usvoji ovakav zahtjev, po žalbi će rješenje biti ukinuto. A sve i da ne bude ukinuto, sami sebe izlažete situaciji da financijski nećete moći predujmiti troškove za vještačenje i utvrđivanje vrijednosti ovih nekretnina, te će po sili zakona čl. 14. st. 2. OZ postupak biti obustavljen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Borbena7 je napisao:

Zato što Vam sud neće usvojiti takav prijedlog (čl. 80. b. OZ).

Sad sam u ovom čl.80.b. OZ. vidio izraz "Sud će prijedlog za ovrhu na nekretnini odbiti ako glavnica tražbine ne prelazi iznos od 40.000,00 kn..." Pa, da li ja po tome uopće i ne mogu zatražiti ovrhu na nekretnini. 5.000,00 EUR je manje od 40.000,00 kn. Možete li napisati koji su to točno uvjeti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Petar357 je napisao:

Pa, da li ja po tome uopće i ne mogu zatražiti ovrhu na nekretnini.

Možete, zato sam Vas i bila pitala, kada je zadužnica izdana i kolika je glavnica. Znam da je glavnica manja od 40.000,00 kn, ali ovo vrijedi za tražbine koje su nastale od 27.11.2020. A od 1.9.2017. do 26.11.2020. je bilo ograničenje za tražbine od 20.000,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, Borbena7 je napisao:

Možete, zato sam Vas i bila pitala, kada je zadužnica izdana i kolika je glavnica. Znam da je glavnica manja od 40.000,00 kn, ali ovo vrijedi za tražbine koje su nastale od 27.11.2020. A od 1.9.2017. do 26.11.2020. je bilo ograničenje za tražbine od 20.000,00 kn.

Aha, pogledao sam sad to. A u Ovršnom zakonu iz 2012. ne spominje se nikakva brojka. To znači da do 01.09.2017. nije bilo nikakvog ograničenja za iznos glavnice?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 minuta, Petar357 je napisao:

To znači da do 01.09.2017. nije bilo nikakvog ograničenja za iznos glavnice?

Upravo tako, nije postojalo ograničenje u pogledu glavnice potraživanja.

prije 2 minuta, Petar357 je napisao:

Puno mi pomažete. Još ovo pitanje i onda Vas danas više neću gnjaviti

Samo Vi pitajte sve što Vas zanima.

prije 3 minuta, Petar357 je napisao:

Koji god predmet ili stvar da se izabere u ovršnom prijedlogu, da li se predajom ovršnog prijedloga temeljem nenaplaćene zadužnice prekida blokada ovršenika na FINA-i temeljem te iste Zadužnice?

Vjerujem da ste mislili da će se iz očevidnika isknjižiti Vaša zadužnica i da li ćete na taj način izgubiti red čekanja. Ako je tako, odgovor je da. Naime, obična zadužnica izdaje se u jednom primjerku i ima učinak pravomoćnoga rješenja o ovrsi. A da bi sud odobrio Vaš ovršni prijedlog za promjenu predmeta i sredstva ovrhe,  ovlašten Vas je tražiti ovršnu ispravu u originalu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

Vjerujem da ste mislili da će se iz očevidnika isknjižiti Vaša zadužnica i da li ćete na taj način izgubiti red čekanja. Ako je tako, odgovor je da. Naime, obična zadužnica izdaje se u jednom primjerku i ima učinak pravomoćnoga rješenja o ovrsi. A da bi sud odobrio Vaš ovršni prijedlog za promjenu predmeta i sredstva ovrhe,  ovlašten Vas je tražiti ovršnu ispravu u originalu.

I mislio sam da bi se tako nešto moglo desiti! Ali kad sam to pitanje postavio na FINA-i, dali su mi dokument koji oni zovu Obrazac-C "Potvrda o nemogućnosti izvršenja osnove za plaćanje zbog nedostatka novčanih sredstava". Rekli su da vjerovnici koji su u mojoj situaciji, to prilažu na Sud. Nisu spominjali da ću morati predignuti zadužnicu. Doduše, na moj upit o mogućem preuzimanju zadužnice, rekli su da se tada automatski prekida blokada.

Sad kad ste mi to rekli, možda je bolje da ništa i ne poduzimam. Ta firma mi je vraćala dug u dva navrata, oba puta kad bi se primaklo ročište Trgovačkog suda radi očitovanja o pokretanju stečaja nad dužnikom i oba puta su oni mene tada intezivno kontaktirali. Pretpostavljam da oni tada, ako ne žele pokretanje stečaja, moraju sucu podastrijeti neke dokaze o vraćanju dugova.  Ja sam ih trenutno treći put blokirao i iduće takvo ročište zakazano je za 2 mjeseca. Možda je najbolje da sačekam to ročište i čekam situaciju s mogućim stečajom. Ali ako dođe do stečaja, na neki način mi propada zadužnica i moj dug će biti beznačajan u usporedbi s tim milijunskim založnim pravima raznih banaka koje su upisane na njegovim nekretninama. Pa, neće valjda dopustiti da ode u stečaj i izgubi sve te nekretnine zbog 15.000,00 EUR.

Sad ću Vas ovo pitati. Ako odlučim čekat to ročište (i njihovu moguću isplatu duga), smijem li nakon mogućeg proglašenja stečaja firme iskoristit svoju zadužnicu i podnijet ovršni prijedlog nad nekim vlasništvom te firme? A ako ne smijem, može li mi zadužnica koristit za podizanje ovršnog prijedloga nad vlasništvom jamca-platca, koji je vlasnik te firme? Npr. sačekam situaciju s ročištem, otrijem da vlasnik ima automobil i ako vidim da firma ide u stečaj, iskoristim zadužnicu za automobil...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još ću Vas nešto pitati. Radi se o bjanko zadužnici na milijun kuna. Ali ja ovršenika teretim prema Podnesku ovrhovoditelja samo za iznos temeljem osnovnog pravnog posla Predkupoprodaje stana. I to je nekih 15-tak tisuća eura. Ako bi ja s vlasničkog lista neke od tih nekretnina kontaktirao neku firmu ili banku s upisanim založnim pravom na nekoliko milijuna kuna ili eura i ponudio im svoju zadužnicu (sa svim Ugovorima iz kojih zadužnica potječe), bi li ta firma mogla tu naći svoj interes da, pored mog duga iz osnovnog pravnog posla Predkupoprodaju stana, na tu zadužnicu prikači i neki svoj dug iz nekog svog nenaplaćenog ugovora sa zajedničkim dužnikom? Je li to zakonski moguće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 38 minuta, Petar357 je napisao:

I mislio sam da bi se tako nešto moglo desiti! Ali kad sam to pitanje postavio na FINA-i, dali su mi dokument koji oni zovu Obrazac-C "Potvrda o nemogućnosti izvršenja osnove za plaćanje zbog nedostatka novčanih sredstava"

Dobro su Vas na FINA-i uputili, jer Vam ovaj dokument služi kao dokaz da su ispunjeni uvjeti za promjenu predmeta ovrhe.

prije 39 minuta, Petar357 je napisao:

Nisu spominjali da ću morati predignuti zadužnicu. Doduše, na moj upit o mogućem preuzimanju zadužnice, rekli su da se tada automatski prekida blokada.

Eto, to je to što sam Vam rekla. Trebate je povući i dostaviti sudu.

prije 40 minuta, Petar357 je napisao:

Možda je najbolje da sačekam to ročište i čekam situaciju s mogućim stečajom.

Svakako bi bilo dobro pričekati.

prije 42 minuta, Petar357 je napisao:

smijem li nakon mogućeg proglašenja stečaja firme iskoristit svoju zadužnicu i podnijet ovršni prijedlog nad nekim vlasništvom te firme? A ako ne smijem, može li mi zadužnica koristit za podizanje ovršnog prijedloga nad vlasništvom jamca-platca, koji je vlasnik te firme? Npr. sačekam situaciju s ročištem, otrijem da vlasnik ima automobil i ako vidim da firma ide u stečaj, iskoristim zadužnicu za automobil...

Zadužnica glasi na koga?

prije 29 minuta, Petar357 je napisao:

Ako bi ja s vlasničkog lista neke od tih nekretnina kontaktirao neku firmu ili banku s upisanim založnim pravom na nekoliko milijuna kuna ili eura i ponudio im svoju zadužnicu (sa svim Ugovorima iz kojih zadužnica potječe), bi li ta firma mogla tu naći svoj interes da, pored mog duga iz osnovnog pravnog posla Predkupoprodaju stana, na tu zadužnicu prikači i neki svoj dug iz nekog svog nenaplaćenog ugovora sa zajedničkim dužnikom? Je li to zakonski moguće?

Moguće je da ustupite nekome svoje potraživanje temeljem ugovora o cesiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Borbena7 je napisao:

Zadužnica glasi na koga?

Ne znam na koga mislite. Ako mislite na ovršenika, tada je na 1. strani zadužnice već bilo upisano ime firme, a na drugoj strani ime jamca-platca (vlasnika firme). A ako mislite na ovrhovoditelja, na prvoj strani sam ja upisao svoje ime prilikom odlaska na FINA-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Borbena7 je napisao:

Moguće je da ustupite nekome svoje potraživanje temeljem ugovora o cesiji.

Znam da je to moguće, nešto drugo me je zanimalo. Ta zadužnica nije obična zadužnica s upisanim iznosom mog duga. To je bjanko zadužnica na milijun kuna s upisanom brojkom od milijun kuna. A ja sam uz zadužnicu priložio Podnesak ovrhovoditelja u kojem se vidi moj dug. Milijun kuna je 133.000,00 EUR. Moj dug je 15.000,00 EUR. Razlika je 118.000,00 EUR. Ja ovu temu shvaćam na način da netko tko bi preuzeo moju zadužnicu, a nema nikakve druge veze s ovršenikom, može ovršenika teretit samo za dug pravnog posla iz kojeg zadužnica potječe. Ali ako bi taj netko također imao neki svoj pravni posao s ovršenikom i ako on također potražuje neki svoj dug od istog ovršenika, može li iskoristit tu razliku od 118.000,00 EUR za potraživanje i svog duga. Dakle, može li se ista zadužnica upotrijebit za potraživanja iz dva različita pravna posla s istim ovršenikom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospođo Borbena7, ako mi možete odgovorit na dva prethodna pitanja. Željno čekam Vaš odgovor. Postavio sam ga jer ne znam šta napraviti. Koju god soluciju krenem istraživati, vidim da je obitelj, koja posjeduje tu firmu dužna na sve strane. Proučavanjem podataka sa sudskog registra i stečajnih dokumenata sa e-oglasne sudova, vidim da su do sad imali 6-7 firmi. I svaki put, kad im voda dođe do grla, oni svoje carstvo zadrže tako, usred svih tih ročišta Trgovačkog suda radi očitovanja o pokretanju stečajnog postupka, oni osnuju novu firmu, sve svoje nekretnine prodaju nekom idućem u familiji za 1 EUR i svi dužnici prethodne firme se nemaju iz čega namiriti. To im je do sad uspjelo dva puta. Mislim da će to i sad napraviti. Ročište im je za dva mjeseca.

Sa mnom su se našli u problemu samo zato, jer im je u tom trenutku toliko trebao novac, da su mi, pored prvobitne kapare od 20.000,00 EUR dali zadužnicu za još 5.000,00 EUR. I samo zbog te zadužnice, uspio sam dobiti dio svog novca nazad. Borim se s tom familijom 8 godina. A svi ostali, koji su im dali kaparu od 20.000,00 EUR za kupnju stanova u toj zgradi, koja se nije nikad napravila, ništa nisu dobili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 19. 06. 2021. at 11:44, Petar357 je napisao:

Dakle, može li se ista zadužnica upotrijebit za potraživanja iz dva različita pravna posla s istim ovršenikom?

Ovo me je zanimalo, zato jer u završnom dokumentu stečajnog postupka neke njihove prethodne firme su navedeni svi dužnici te prethodne firme. I ja u tom dokumentu mogu pročitat njihova imena. I oni uglavnom imaju upisana založna prava na nekretninama prethodne firma. A sad su te nenkretnine vlasništvo sadašnje firme te familije. I dužnici nikad nisu uspjeli postić nikakvim žalbama i tužbama da se nekretnine vrate u stečajnu masu prethodne firme. Bi li nekom potražitelju prethodne firme, koji ima upisano založno pravo na neku njihovu nekretninu, mogla koristit moja zadužnica?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Petar357 je napisao:

Ovo me je zanimalo, zato jer u završnom dokumentu stečajnog postupka neke njihove prethodne firme su navedeni svi dužnici te prethodne firme. I ja u tom dokumentu mogu pročitat njihova imena. I oni uglavnom imaju upisana založna prava na nekretninama prethodne firma. A sad su te nenkretnine vlasništvo sadašnje firme te familije. I dužnici nikad nisu uspjeli postić nikakvim žalbama i tužbama da se nekretnine vrate u stečajnu masu prethodne firme. Bi li nekom potražitelju prethodne firme, koji ima upisano založno pravo na neku njihovu nekretninu, mogla koristit moja zadužnica?

Pa založno pravo prati nekretninu a ne vlasnika...iako se opterećena nekretnina može prodati, to založno pravo se ne briše činom prodaje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , wrritteer je napisao:

Pa založno pravo prati nekretninu a ne vlasnika...iako se opterećena nekretnina može prodati, to založno pravo se ne briše činom prodaje.

Ali taj potražitelj založnog prava nekretnine morao je potpisati neki Ugovor o kreditu s direktorom (ili vlasnikom) izbrisane firme. A na zadužnici, osim aktivne firme, ovršenik je i jamac-platac (zajednički vlasnik i izbrisane i aktivne firme).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 44 minuta, Petar357 je napisao:

Ali taj potražitelj založnog prava nekretnine morao je potpisati neki Ugovor o kreditu s direktorom (ili vlasnikom) izbrisane firme. A na zadužnici, osim aktivne firme, ovršenik je i jamac-platac (zajednički vlasnik i izbrisane i aktivne firme).

A kad bi taj potražitelj založnog prava samo jedne nekretnine imao još i moju zadužnicu na aktivnu firmu, tada bi se mogao upisati na sve nekretnine aktivne firme, budući da su njegov i moj Ugovor potpisani s istom osobom. Ima li ovo smisla što govorim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 35 minuta, Petar357 je napisao:

A kad bi taj potražitelj založnog prava samo jedne nekretnine imao još i moju zadužnicu na aktivnu firmu, tada bi se mogao upisati na sve nekretnine aktivne firme, budući da su njegov i moj Ugovor potpisani s istom osobom. Ima li ovo smisla što govorim?

Ili čak ne mora ni to. Može zadržati svoje založno pravo na svojoj nekretnini, ali sad bi imao i zadužnicu i mogao bi dodatno pritiskati ovršenika blokadom na FINA-i, ali više ne kao ja samo za 10-15.000,00 EUR, već za cijeli iznos od milijun kuna. Je li to moguće? Je li moguće da založno pravo tog potražitelja ostane na nekoj nekretnini; zadužnica je trenutno ionako na FINA-i (blokada teče), napravimo ugovor o cesiji, novi vlasnik Zadužnice samo podnese dodatak Podneska ovrhovoditelja i optereti ovršenika sa svih milijun kuna. Pa neka ovršenik objašnjava stečajnom sucu kako će vratiti milijun kuna, a ne 5.000,00 EUR glavnice. Može li mi neko reći, da li su ovi moji scenariji neostvarivi?

Bi li on mogao zadržati svoje založno pravo i nastaviti moju blokadu, ali uvećanu i za svoj dug?

Ja ne bi htio na toj zadužnici zaradit ništa više od svog duga. Nedavno me kontaktirala ta familija. Ponudili su 6.000,00 EUR za povrat zadužnice. Odbio sam. Neka izgubim sve, ali neka i oni odu u stečaj. Samo me sad strah da će opet prodat svoje carstvo nekom idućem i da će mi zadužnica propast.

uređeno: od Petar357
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li mi netko na ovo pitanje odgovoriti, sva ova moja razmišljanja potječu od ovog pitanja:

Ako posjedujem zadužnicu koja tereti neku firmu, i ako tu zadužnicu trenutno koristim samo za blokadu ovršenikovih računa, i ako ovršenik sve svoje nekretnine prije stečaja opet proda novoosnovanoj firmi, da li mi tada zadužnica propada?

Da li je u tom slučaju, jedini način da zadržim korisnost zadužnice, taj da riskiram, predignem zadužnicu s FINA-e i uknjižim se na neku nekretninu (ma koliko ona već bila opterećena s prijašnjim založnim pravima) dok je još uvijek u vlasništvu te firme. Jer, ako to ne napravim, sve te nekretnine će promijenit vlasnika i nakon toga se više neću moći uknjižiti.

ILI IPAK ONI, U SLUČAJU PRODAJE CJELOKUPNOG VLASNIŠTVA SVOJE FIRME, MORAJU PRODATI I DUG MOJE ZADUŽNICE? Jer mislim, da jedini ja, od svih ostalih njihovih potražitelja imam zadužnicu. MIslim da svi ostali imaju samo upisana založna prava na pojedine nekretnine.

Molim Vas, može li mi netko odgovoriti, da li je ovo točno što sam napisao. DA LI ĆE MI ZADUŽNICA PROPAST AKO JE OSTAVIM NA FINA-I, A ONI PRODAJU SVE SVOJE NEKRETNINE NOVOOSNOVANOJ FIRMI?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija