Jump to content

Nadstrešnica - što je to?


dokhook

Preporučene objave

Pročitao sam sve komentare – ali nisam uspio nači odgovor na ono što mene brine.

Što se smatra “nadstrešnicom” do 15m2?

Da li ta nadstrešnica smije imati svoje 3 stranice povremeno zatvorene nekim u potpunosti pomičnim vratima?

Da li ta nadstrešnica smije imati biti zatvorena nekom ceradom, kavezom željeznim ili drvenim letvicama koje imaju međusobni razmak?

Jasno mi je da mora biti na zemlji, smije biti uz kuću – ali što smije/ne smije biti s drugim stranama nije definirano. Bar nisam našao definiciju i moguća ograničenja.

Idealno bi je zatvorio nekim pokretnim vratima – koja omogućavaju jednostavno otvaranje/zatvaranje u potpunosti ostale 3 strane. Možda cerada – koja nije u tehničkom smislu nikakva nosiva pregrada ili pregrada u bilo kom smislu. OSB ploće, rešetkasta drvena konstrukcija, čelični kavez ili ograda na tim stranama – isto tako ne čini građevinu. Kvalificiraju li takve dogradnje u zakonskom smislu moju nadstrešnicu u nešto drugo?

 

Što bi to “drugo” formalno-pravno bilo?

Gdje je tu granica koja povlači crtu nakon koje moja “nadstrešnica” postaje “dodatna građevina”?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadstrešnica je tip gradnje kojim samo natkrivaš određen prostor na način da je sa jedne strane uvijek otvoren.

Kakav god da je tlocrt te nadstrešnice, te neovisno o materijalu građenja, nadstrešnica je uvijek sa barem jedne otvorena.

Ne postoji termin ''dodatna građevina''. Nadstrešnica do 15 m2 je građevina za čiju gradnju se ne ishađa građevinska dozvola niti je potrebno izrađivati glavni projekt. Za nadstrešnicu tlocrta 15-50 m2 potreban je glavni projekt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U cijeloj toj priči materijal nije određen, cijela nadstrešnica može biti ili drvena ili zidana ili betonska ili čelična, glavno da je sa jedne strane otvorena.

Ali ono što je još bitno jest da takva pomoćna zgrada mora biti smještena na čestici kako određuje važeći prostorni ili detaljni plan te se za takvu nadstrešnicu izdaje i uporabna dozvola i ista se ucrtava u katastar (to dvoje nema vremenskog ograničenja).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija