Jump to content

Udruge: Prava branitelja sustavno se smanjuju


Mrljavac

Preporučene objave

ZAGREB, 2. listopada 2014. (Hina) - Udruge iz Domovinskog rata na državnoj razini ustvrdile su na današnjoj konferenciji za novinare da se u posljednje vrijeme sustavno smanjuju prava hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji te da se to posebno odnosi na zakon o mirovinskom osiguranju koji treba stupiti na snagu 1. siječnja iduće godine. "Hrvatski branitelji zabranjuju sve izmjene i dopune Zakona o pravima hrvatskih branitelja kojima se zadire u postojeća prava u smislu smanjivanja ili ukidanja, no podržavaju afirmativne izmjene i dopune Zakona", rekao je predsjednik Udruge hrvatskih ratnih i vojnih invalida prve skupine sa 100 postotnim tjelesnim oštećenjima Đuro Glogoški.

Ocijenivši da ih Ministarstvo branitelja ne vidi kao suradnike te da im ne daju nacrt prijedloga izmjene i dopune zakona, koordinacija udruga hrvatskih branitelja uvjerena je da će se izmjena i dopuna zakona u najvećem dijelu odnositi na smanjivanje postojećih prava, kako ratnih vojnih invalida tako i ostalih stradalih u ratu.

Najavili su da će branitelji, stradalnici Domovinskog rata izraditi prijedlog Zakona i predstaviti ga javnosti te nakon toga zatražiti od političkih opcija da iznesu svoje mišljenje o tome.

Protive se izjednačavanju žrtava i agresora jer, kazao je Glogoški, "svjedoci smo u posljednje vrijeme da pojedine političke opcije idu u tom pravcu da izjednače žrtvu i agresora".

Udruge branitelja osudile su danas izjave pomoćnika ministra branitelja Bojana Glavaševića koji je na tribini Documente u Vukovaru rekao da među hrvatskim braniteljima koji su pobijedili u ratu i imaju brojna prava postoji niz slučajeva oboljelih od PTSP-a i malignih bolesti, dok kod pripadnika srpskih postrojbi, koje su izgubile rat i nemaju sličnih prava, nema niti pojave PTSP-a.

"Osuđujemo posljednje izjave Bojana Glavaševića, tražimo njegovu smjenu, očitovanje predsjednika Vlade, predsjednika Sabora i Republike, da se očituju i ograde od njegovih stavova koje je iznio u Vukovaru", rekao je predsjednik Zajednica udruga hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a Tihomir Trešćec.

Glavašević je, naglasio je, iznio niz nepotvrđenih teza kojima je uvrijedio sve oboljele hrvatske branitelje, stradalnike Domovinskog rata kao i sve građane te izjednačio agresora i žrtvu. Smatraju da svojim stavovima jasno poručuje da nema poštovanja prema žrtvi koju su hrvatski branitelji podnijeli u ratu.

"Ukoliko su njegove tvrdnje zaista stavovi Ministarstva branitelja, postavlja se pitanje o kome to skrbi ministarsvo", rekao je Trešćec.

 

 

 

(Hina)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZOPHBDR

Članak 10.

 

(1) Ne mogu ostvariti prava iz ovoga Zakona osobe koje su oštećenja organizma zadobile kao pripadnici, pomagači ili suradnici neprijateljskih vojnih i paravojnih postrojbi kao i osobe koje su osuđene pravomoćnom sudskom presudom zbog sudjelovanja u neprijateljskim vojnim i paravojnim postrojbama ili zbog ugrožavanja ustavnog poretka i sigurnosti Republike Hrvatske, kao ni članovi njihovih obitelji.

Smjena pod hitno .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro jutro gospodo !

Naravno da se smanjuju i to počevši od prošle Vlade - koja nam je rezala 10 % od mirovina, ova Vlada je tu tradiciju nastavila pa je srezala još 10 % od mirovine. Znači sveukupno 20 % smo srezani !

Da li će tu stati to će samo vrijeme pokazati.

 

Sada na red dolaze prava naše djece na besplatne udžbenike. I tu su srezali koliko su htjeli. 30 % sigurno ako ne i više.

 

Invalidnine, konkretno moja naknada je 153 kn koja se nije mijenjala zadnjih 5 godina sigurno.

 

Sve je to po Zakonu/ima. A tko donosi te Zakone i takve odluke ?

 

Ne pišem bez veze jer sam prošao sva ta rezanja.

 

Dobro da ste se sjetili oglasiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro je i da dobiješ invalidninu.

 

Buti sretan što je dobivaš.

 

Država je blizu "bankrota"....bit će dobro ako i dobijemo invalidninu.

 

Ako BDP ne poraste, bit će još i više belaja-rezova.

 

A, prisjetimo se obećanja sadašnje vlade koja je imala "Plan 21". (branitelji neće izgubiti prava...).

 

Neće ni ovi što obećavaju napraviti nešto bolje - a vrijeme prolazi - branitelji umiru - mladi.......

 

Možda Kolinda-glede branitelja.......ali nećemo o politici.........bar nas je "spomenula" i osvrnula se na branitelje.......ali budemo vidjeli.....bolje i to nego naš očalinko-klavirist........

 

Politika......politika, oni lažu- LAŽU.....i bogate se na račun, ne samo na račun branitelja, već i svih građana RH.

 

Vidi samo koliko su im "male" plaće. O dodatcima, privilegijama - da i ne pišem........

 

J........im mater razbojni......

 

e060.gif

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAGREB, 2. listopada 2014. (Hina) - Udruge iz Domovinskog rata na državnoj razini ustvrdile su na današnjoj konferenciji za novinare da se u posljednje vrijeme sustavno smanjuju prava hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji te da se to posebno odnosi na zakon o mirovinskom osiguranju koji treba stupiti na snagu 1. siječnja iduće godine. "Hrvatski branitelji zabranjuju sve izmjene i dopune Zakona o pravima hrvatskih branitelja kojima se zadire u postojeća prava u smislu smanjivanja ili ukidanja, no podržavaju afirmativne izmjene i dopune Zakona", rekao je predsjednik Udruge hrvatskih ratnih i vojnih invalida prve skupine sa 100 postotnim tjelesnim oštećenjima Đuro Glogoški.

Ocijenivši da ih Ministarstvo branitelja ne vidi kao suradnike te da im ne daju nacrt prijedloga izmjene i dopune zakona, koordinacija udruga hrvatskih branitelja uvjerena je da će se izmjena i dopuna zakona u najvećem dijelu odnositi na smanjivanje postojećih prava, kako ratnih vojnih invalida tako i ostalih stradalih u ratu.

Najavili su da će branitelji, stradalnici Domovinskog rata izraditi prijedlog Zakona i predstaviti ga javnosti te nakon toga zatražiti od političkih opcija da iznesu svoje mišljenje o tome.

Protive se izjednačavanju žrtava i agresora jer, kazao je Glogoški, "svjedoci smo u posljednje vrijeme da pojedine političke opcije idu u tom pravcu da izjednače žrtvu i agresora".

Udruge branitelja osudile su danas izjave pomoćnika ministra branitelja Bojana Glavaševića koji je na tribini Documente u Vukovaru rekao da među hrvatskim braniteljima koji su pobijedili u ratu i imaju brojna prava postoji niz slučajeva oboljelih od PTSP-a i malignih bolesti, dok kod pripadnika srpskih postrojbi, koje su izgubile rat i nemaju sličnih prava, nema niti pojave PTSP-a.

"Osuđujemo posljednje izjave Bojana Glavaševića, tražimo njegovu smjenu, očitovanje predsjednika Vlade, predsjednika Sabora i Republike, da se očituju i ograde od njegovih stavova koje je iznio u Vukovaru", rekao je predsjednik Zajednica udruga hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a Tihomir Trešćec.

Glavašević je, naglasio je, iznio niz nepotvrđenih teza kojima je uvrijedio sve oboljele hrvatske branitelje, stradalnike Domovinskog rata kao i sve građane te izjednačio agresora i žrtvu. Smatraju da svojim stavovima jasno poručuje da nema poštovanja prema žrtvi koju su hrvatski branitelji podnijeli u ratu.

"Ukoliko su njegove tvrdnje zaista stavovi Ministarstva branitelja, postavlja se pitanje o kome to skrbi ministarsvo", rekao je Trešćec.

 

 

 

(Hina)

 

Bitno da crkva ne mora nikome objašnjavati kako troši novac. Navodno bi izvještavanje o milodarima i darovima bilo prezahtjevno.... svaka župa bi bila dužna dostavljati posebna izvješća. Za crkvu 400 kn od prosječne plaće. Neka taj novac daju narodu sa malim mirovinama, bolesnima, invalidima svih skupina... neka taj novac ubace u mirovine.

Da se razumijemo:

Nisam aktivni vjernik i ne zadirem u privatnost pojedinih osoba, ali smatram da se navedene stvari događaju godinama. Tko vjeruje i tko je vjernik, njegov osobni stav.

Izuzeti su od primjene pojedinih obveza....god. programa i financ. planova, vođenja knjigovodstva itd.

Ne želim dalje komentirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro je i da dobiješ invalidninu.

 

Buti sretan što je dobivaš.

 

Država je blizu "bankrota"....bit će dobro ako i dobijemo invalidninu.

 

Ako BDP ne poraste, bit će još i više belaja-rezova.

 

A, prisjetimo se obećanja sadašnje vlade koja je imala "Plan 21". (branitelji neće izgubiti prava...).

 

Neće ni ovi što obećavaju napraviti nešto bolje - a vrijeme prolazi - branitelji umiru - mladi.......

 

Možda Kolinda-glede branitelja.......ali nećemo o politici.........bar nas je "spomenula" i osvrnula se na branitelje.......ali budemo vidjeli.....bolje i to nego naš očalinko-klavirist........

 

Politika......politika, oni lažu- LAŽU.....i bogate se na račun, ne samo na račun branitelja, već i svih građana RH.

 

Vidi samo koliko su im "male" plaće. O dodatcima, privilegijama - da i ne pišem........

 

J........im mater razbojni......

 

e060.gif

 

Evo sretan sam da je to čudo jedno.

 

Ma boli me uvo za BDP i njihovu nesposobnost da dovedu financije i državu u red.

To nije moja briga a niti bilo koga drugog od nas , osim ako se ne bavimo politikom i za to budemo adekvatno plaćeni.

 

To bi bila moja briga da sam na VLASTI ili u blizini iste.

 

Odgovornost za ovakvo stanje je isključivo na političarima ove lijepe nam naše napaćene RH. Mi smo je osamostalili i predali njima u ruke da je vode. Mi smo svoj dio posla od 1991 do 1995 odradili časno i pošteno.

 

S današnjeg gledišta izgleda mi kao da sam dao skupu igračku djetetu neprimjerene dobi za igru s tom igračkom.

 

Kaj je vama ljudi dragi ? Zašto da budem sretan Mrljavac ?

Zato jer su gospodarstvo i natalitet u RH uništeni ?

 

Zašto da budem sretan ? Radi toga jer će ovom politikom moja djeca ( a i mnoga druga ) nakon završetka školovanja bježati glavom bez obzira iz RH ? Zato što će na njihova mjesta doći osobe s istoka Balkana ?

 

Jer zato da budem sretan ?

 

Ma boli me uvo za njih sve i za tu crkavicu, ja je nazivam milostinja.

Sram neka ih bude dokle su doveli i RH i sve njezine građane a poglavito Hrvatske branitelje i njihove obitelji.

 

No, to su ljudi bez muda i časti pa i ne znaju za sram jer da znaju ne bi masovno nakon Remetinca završavali u Saboru RH ! ( mislim na sve njih koji se bave politikom, od A do Ž )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bitno da crkva ne mora nikome objašnjavati kako troši novac. Navodno bi izvještavanje o milodarima i darovima bilo prezahtjevno.... svaka župa bi bila dužna dostavljati posebna izvješća. Za crkvu 400 kn od prosječne plaće. Neka taj novac daju narodu sa malim mirovinama, bolesnima, invalidima svih skupina... neka taj novac ubace u mirovine.

Da se razumijemo:

Nisam aktivni vjernik i ne zadirem u privatnost pojedinih osoba, ali smatram da se navedene stvari događaju godinama. Tko vjeruje i tko je vjernik, njegov osobni stav.

Izuzeti su od primjene pojedinih obveza....god. programa i financ. planova, vođenja knjigovodstva itd.

Ne želim dalje komentirati.

ne mogu da se ne osvrnem na ovakve objede i laži, gdje si samo našao podatak da se od prosječne plače odvaja 400 kuna za crkvu? Čini mi se da je tvoj izvor podataka DOCUMENTA, VERITAS i slične udruge za koje na godišnjoj razini izdvajamo ogromna sredstva, a tebe u oči bode crkva jer eto sve je u ovoj državi " transparentno i pošteno" osim financiranja crkve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne mogu da se ne osvrnem na ovakve objede i laži, gdje si samo našao podatak da se od prosječne plače odvaja 400 kuna za crkvu? Čini mi se da je tvoj izvor podataka DOCUMENTA, VERITAS i slične udruge za koje na godišnjoj razini izdvajamo ogromna sredstva, a tebe u oči bode crkva jer eto sve je u ovoj državi " transparentno i pošteno" osim financiranja crkve.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/sad-je-sluzbeno-sdp-donio-zakon-prema-kojem-crkva-ne-mora-nikome-objasnjavati-kako-trosi-novac/775177.aspx

 

Pozdrav Čerček!

Evo pročitaj, a što se tiče crkve...ista me ne bode u oči iz razloga što nikada ništa nisam loše čuo od strane svečenika koji je održavao misu ili propovjed prema puku (narodu) koji su prisustvovali misi..... ako za blagdane, ako za pokojnike i sl.

Svećenici su školovani ljudi od krvi i mesa kao i mi jadnici koji prilikom blagoslova kuća i zadnju kunu dajemo istima, osobito kada svečenik dođe na blagoslov kuće i nakon kratkog obreda mi daje do znanja da nisam platio u ono vrijeme 100 maraka za obnovu farofa i crkve, za zvonara itd. Mislim da tu nemamo što komentirati.

Nadalje..... da je u ovoj državi sve transparentno i pošteno.... nije.

Pročitaj prilog od " haska" Kalvariju sam prošao također školujući 2 studenta koji na žalost sa završenim fakultetom sada sjede kod kuće prijavljeni na birou čekajući posao.

Čerček, žalosno je to. Godine prolaze dolazi starost i bolest se več skuplja sve više, a 5 god. 6 mj. i 5 dana sam dao za slobodnu i Nezavisnu Hrvatsku Državu zajedno sa ostalim braniteljima, kolegama HRVI-a, a možda si i ti među njima.

Bit ću kulturan i fin i ne želim više.

Pozdrav Čerček i gore navedeno smatraj samo mojim komentarom i osvrtom na napisano u Jutarnjem listu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.index.hr/vijesti/clanak/sad-je-sluzbeno-sdp-donio-zakon-prema-kojem-crkva-ne-mora-nikome-objasnjavati-kako-trosi-novac/775177.aspx

 

Pozdrav Čerček!

Evo pročitaj, a što se tiče crkve...ista me ne bode u oči iz razloga što nikada ništa nisam loše čuo od strane svečenika koji je održavao misu ili propovjed prema puku (narodu) koji su prisustvovali misi..... ako za blagdane, ako za pokojnike i sl.

Svećenici su školovani ljudi od krvi i mesa kao i mi jadnici koji prilikom blagoslova kuća i zadnju kunu dajemo istima, osobito kada svečenik dođe na blagoslov kuće i nakon kratkog obreda mi daje do znanja da nisam platio u ono vrijeme 100 maraka za obnovu farofa i crkve, za zvonara itd. Mislim da tu nemamo što komentirati.

Nadalje..... da je u ovoj državi sve transparentno i pošteno.... nije.

Pročitaj prilog od " haska" Kalvariju sam prošao također školujući 2 studenta koji na žalost sa završenim fakultetom sada sjede kod kuće prijavljeni na birou čekajući posao.

Čerček, žalosno je to. Godine prolaze dolazi starost i bolest se več skuplja sve više, a 5 god. 6 mj. i 5 dana sam dao za slobodnu i Nezavisnu Hrvatsku Državu zajedno sa ostalim braniteljima, kolegama HRVI-a, a možda si i ti među njima.

Bit ću kulturan i fin i ne želim više.

Pozdrav Čerček i gore navedeno smatraj samo mojim komentarom i osvrtom na napisano u Jutarnjem listu.

Pozdrav Draganec !

Ne želim s tobom više ulaziti u nikakovu polemiku i raspravu, ali ti moram odgovoriti jer opetovano prozivaš crkvu. Vjera je stvar osobnog izbora, pa i pripadnost nekoj vjerskoj zajednici, ali iz tvog posta ( pozivaš se na Index koji za mene ima važnost kao kupusov list buduči da isti stalno napada crkvu, vjernike, branitelje ) proizlazi da je u ovoj lijepoj našoj največi problem crkva. Nisi našao za shodno spomenuti korupciju i nesposobnu vlast i ovu i prije nje, partijske uhljebe ili kao što navodi kolega Vukovar bivšeg predsjednika Mesića itd, razne udruge ima ih u ovoj državi ko u priči. Osobno mi je žao što ti djeca ne rade, no i sam imam egzistecijalnih i materijalnih problema, supruga nakon 26 godina dobila otkaz, sin na fakultetu, kći srednja ima se i kredita svi "živimo" od moje mirovine. Dao sam ja 5 godina 10 mjeseci i 20 dana za slobodnu i nezavisnu državu Hrvatsku, i dijelim sudbinu velike večine branitelja vezano za bolesti, ali ne mogu dozvoliti da se napada crkva koja je stoljećima branila interese i sačuvala opstojnost hrvatskog naroda. .

Pozdrav Draganec i ovim završava moja rasprava s tobom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Podaci su šokantni ali ostaje pitanje kolika je uloga stresa od rata ili onoga što se dešavalo poslije rata. Kada u ovoj zemlji oni koji su je doveli do propasti u sadašnjoj krizi prvo posegnu za smanjivanjem prava branitelja onda nije realno očekivati da branitelji ne dožive puno veći stres nego u ratu. Zadnjih četiri godine su dva puta rezali mirovine za 10% a usklađivanja gotovo da i nije bilo. O.K., kriza je ali idemo vidjeti što i kome su još rezali. Koji je rezultat tih mjera?

Stres u ratu je očekivan. Prirodna pojava ali stres koji doživljavaju branitelji od onih kojima su stvorili državu je izuzetno bolan.

Možda je i dobro da nam je smrtnost sve veća jer će i ušteda za političke elite biti veća.

Gore sam spomenuo da su branitelji stvorili državu samo jednom sloju a to je politička elita.

Možda bi se liječnici i ostali stručnjaci trebali početi baviti novom bolešću koja se pojavljuje među braniteljima a to je osjećaj krivnje pa i osjećaj odgovornosti zbog sudjelovanja u stvaranju monstruma preko kojeg se neki dobro koriste a branitelji šikaniraju.

Žao mi je što ovakvu Hrvatsku moram nazvati monstrumom. To nije Hrvatska za koju su se borili branitelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene samo zanima: Koja su nam to "prava" još ostala?

- Jel ova plava zdravstvena iskaznica sa kojom moram plaćati sve lijekove (čak zadnji put sam platio i antibiotike) i sve putne troškove iako me šalju liječnici specijalisti na preglede u drugi grad?

- Jel ova "sramotnina", tj. invalidnina koja se nije mijenjala od kada sam dobio HRVI?

 

Bolna činjenica je: Hrvatski branitelji nemaju u ovoj državi nikakova prava niti olakšice!

 

Ali smo zato dobili nova "prava":

- Da nam se vještak na komisiji smije što smo bolesni i ranjeni.

- Da par doktora odluči do kada se može vremenski pojaviti bolest poslije rata.

- Da režu mirovine kad se tko sjeti, a uskoro najvjerovatnije i invalidnine.

I još masa novih "prava"...

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene samo zanima: Koja su nam to "prava" još ostala?

- Jel ova plava zdravstvena iskaznica sa kojom moram plaćati sve lijekove (čak zadnji put sam platio i antibiotike) i sve putne troškove iako me šalju liječnici specijalisti na preglede u drugi grad?

- Jel ova "sramotnina", tj. invalidnina koja se nije mijenjala od kada sam dobio HRVI?

 

Bolna činjenica je: Hrvatski branitelji nemaju u ovoj državi nikakova prava niti olakšice!

 

Ali smo zato dobili nova "prava":

- Da nam se vještak na komisiji smije što smo bolesni i ranjeni.

- Da par doktora odluči do kada se može vremenski pojaviti bolest poslije rata.

- Da režu mirovine kad se tko sjeti, a uskoro najvjerovatnije i invalidnine.

I još masa novih "prava"...

 

 

 

Nisi ih nikada ni imao .Ono što stoji na papiru tj. u zakonima je vrijedilo za podobne i odabrane. Prošlo je puno godina od završetka rata i sad svatko misli da je neizmjerno doprinio u ratu. Beneficije možeš ostvariti samo sudom i to možda , gotovo je , podijeljene su kad se dijelilo- više nema. Preko tisuću braniteljskih udruga u Hrvatskoj, u mom selu tri koje dobivaju novce iz općinskog proračuna , jednom godišnje se skupe i te novce proteraju kroz guzicu. Ide to ljudima na živce. Sjetimo se Riblje čorbe i stiha .... za ideale ginu budale... . Tada smo bili klinci i smijali se partizanima koji su se propinjali na zadnje noge ali ništa nisu postigli. Sad smo to mi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hasko, svaka čast na odgovoru, potpisujem.

Kad sagledam u pravu si 101%, niti sam dobio zemlju (sa sela sam, dobivali su je ljudi koji žive u gradovima), niti sam uvezao poljoprivredne strojeve niti auto (od kud mi novci), niti sam dobijao ikakovu naknadu...ma u biti dobio sam veliko NIŠTA a dao sam SVE.

 

A što se tiče "udruga"...neću biti nekulturan.

 

RIC, možemo krvariti i ginuti, ali pobijediti više NE.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija