Jump to content

Zajednička kupovina stana


Zagi1234

Preporučene objave

Poštovani!

 

Uspio sam prepisati mamin stan na sebe i sestru, uz Vašu pomoć na neke nedoumice. Za to Vam veliko hvala.

Od Gruntovnog sam već dobio rješenje.Začudio sam se kako je to bilo brzo. Prijatelj je čekao 3 godine, kada je prenosio kupljeni stan.

 

 

Moje je pitanje: Hoću li mi poslati i vlasnički list ili to trebam posebno tražiti?

Na internetu vidim ZK poduložak,ali piše da je to neslužbena kopija.

Kod prodaje stana, to obično traže.

 

 

I još jedno pitanje. Najnovija ženina dosjetka je da prodamo taj stan i da od svog dijela dam novac za polovinu cijene novog, večeg stana.Svoj stan,u kojem smo sada,ne želi prodati,več bi ga iznajmila i time plaćala kredit za drugu polovinu novog stana. Razliku bi dodala iz svoje plaće.Naravno,želi pola-pola vlasništvo nad stanom. Sve bi to bilo OK,kada bi bila drugačija situacija. Danas jesi,sutra nisi.

Stoga Vas pitam, kako da se osiguram da ne izgubim uloženi novac,ako dođe do nekih problema i ne bude mogla plaćati kredit ili do nečeg drugog. Ako digne hipoteku na svoj stan,pretpostavljam da joj mogu uzeti samo njezin stan u slučaju neplaćanja.

Imam li ja, kao muž, obavezu plaćati taj kredit,ako ga nisam digao i nisam jamac?

 

Unaprijed zahvalan!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imovina stečena prije sklapanja braka ili darovanjem je osobna imovina.

imovina kopljena u braku sredstvima od prodaje osobne imovine je takođe osobna imovina.

sačuvajte dokaze da je 1/2 stana kupljena novcem od prodaje osobne imovine. ta 1/2 stana bi bila osobna imovina.

1/2 stana plaćena kreditom koji se otplaćuje u braku (neovisno ko diže i otplaćuje kredit) je bračna stečevina, u suvlasništvu je oba bračna partnera bez obzira na čije se ime upsano suvlasništvo tog djela.

to znači da bi bio vlasnik 3/4novokupljenog stana.

čuvaj dokaze.

dogovori se sa ženom da ti daruje 1/2 svog stana ti njoj daruj 1/2 svog stana.

prodajte stan po dogovoru. kupite novi stan po dogovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, sve to znam,ali mojoj ženi to nije jasno. No, nije toliko ni u tome problem, jer moram zbrinuti majku.Zbog bolesti, možda će uskoro morati u dom,pa ću morati plaćati razliku do pune cijene smještaja.S te strane bi vjerojatno bila pravedna podjela.No,mući me nešto drugo,ako, nedajbože, dođe do problema poput rastave,ili da žena ne može plaćati kredit ili nešto drugo. Bojim se da ne izgubimo sve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ne možete imati i ovce i novce.

 

Ili kupite cijeli stan novcem kojeg ćete dobiti od prodaje maminog stana (što predstavlja vlastitu imovinu), pa će i novi stan biti vlastita imovina ili uđite u ovaj aranžman koji vam nudi supruga. Ili jednostavno - nemojte učiniti ništa, što je možda i najbolja opcija, kada postoji crv sumnje u buduće dane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da je to dovoljno novca za kupovinu, to bi i učinio. Sigurno ne bi ulazili u kredit, koji me više muči nego ti udjeli u vlasništvu.Tako da je to i glavni razlog mog pitanja. Hoće li taj novi stan biti siguran od ovrhe, ako na njega nije dignuta hipoteka za taj kredit? Pa ako nešto pođe po zlu, neka uzmu njezin, manji stan, da ne ostanemo od tog novog, većeg, odnosno bez svega.

uređeno: od Zagi1234
Greške u tekstu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hoće li taj novi stan biti siguran od ovrhe, ako na njega nije dignuta hipoteka za taj kredit?

 

Biti će potpuno siguran, ukoliko banka uspije namiriti svoje potraživanje u cijelosti iz stana na kojem će biti upisana hipoteka.

 

Ako to neće biti slučaj, tada je potpuno sigurna vaša 1/2 dijela stana, jer se na njoj ne može provoditi ovrha, ali praktički gledano i ženina 1/2 dijela, jer tko će kupiti 1/2 dijela stana i onda se zezati s drugim suvlasnikom? Nitko u praksi, ali u teoriji, ta mogućnost postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija