Jump to content

Prijenos zadužnice na drugu osobu


mortifikator

Preporučene objave

Pozdrav svima!

 

Imam zadužnicu ovjerenu kod javnog bilježnika koja glasi na dužnika fizičku osobu. Iznos na zadužnici je 12.000 kn.

Na zadužnici, između ostalog, piše da "Vjerovnik može svoja prava iz ove zadužnice prenositi ispravom na kojoj je javno ovjerovljen njegov potpis na druge osobe, koje u tom slučaju stječu prava koja je po ovoj zadužnici imao vjerovnik". Da li to znači da ja mogu prepisati zadužnicu na nekog drugog (tj. da netko drugi postane vjerovnik umjesto mene) kod javnog bilježnika, bez znanja i suglasnosti dužnika, i da u tom slučaju ta osoba preuzima pravo potraživanja duga od mog dužnika?

 

Hvala,

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Vi u principu govorite o cesiji (ustupanju tražbine).

 

Sukladno čl. 82. ZOO-a, za cesiju nije potreban pristanak dužnika, ali ste dužni obavijestiti ga o obavljenoj cesiji.

 

Hvala Vam na odgovoru,

 

da li mi još možete reći kako se cesija provodi (kod javnog bilježnika ili nekog drugog tijela), te što je potrebno za provođenje cesije (neka posebna isprava)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U principu, imate dvije opcije - možete ići na cesiju ili na personalnu subrogaciju.

 

Kod cesije, kao što sam već napomenuo nema potrebe traženja pristanka dužnika, ali ste dužni obavijestiti ga, dok kod personalne subrogacije nema potrebe ni za pristankom ni obavještavanjem dužnika (iako se obavještavanje preporuča da se izbjegne gubitak vremena i moguće komplikacije).

 

S obzirom ste vi taj koji će ustupiti drugome svoje potraživanje, onda neću ni pisati o razlikama koje su bitne za ovog drugog, jer je to irelevantno. Mala napomena - možda bi vama više odgovarala personalna subrogacija, zbog izostanka odgovornosti za veritet i bonitet tražbine, ali izbor ostavljam vama.

 

Što se oblika tiče, zakon ne propisuje neki poseban oblik kao uvjet valjanosti takvog ugovora, ali naravno da se sigurnosti radi preporuča pisani oblik, i obzirom sami niste previše vješti u tome (bez uvrede), sugeriram angažman stručnjaka. Bitno je za napomenuti kako vi morate ovom "preuzimatelju" predati sve isprave koje posjedujete (zadužnicu i sve drugo), a koje su dokaz vašeg potraživanja prema dužniku, kao i da precizirate iznos za koji "prodajete" svoje potraživanje.

 

I to je to, vašom isplatom vi ispadate iz odnosa, a na vaše mjesto stupa "preuzimatelj", i dalje je to njegova briga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U principu, imate dvije opcije - možete ići na cesiju ili na personalnu subrogaciju.

 

Kod cesije, kao što sam već napomenuo nema potrebe traženja pristanka dužnika, ali ste dužni obavijestiti ga, dok kod personalne subrogacije nema potrebe ni za pristankom ni obavještavanjem dužnika (iako se obavještavanje preporuča da se izbjegne gubitak vremena i moguće komplikacije).

 

S obzirom ste vi taj koji će ustupiti drugome svoje potraživanje, onda neću ni pisati o razlikama koje su bitne za ovog drugog, jer je to irelevantno. Mala napomena - možda bi vama više odgovarala personalna subrogacija, zbog izostanka odgovornosti za veritet i bonitet tražbine, ali izbor ostavljam vama.

 

Što se oblika tiče, zakon ne propisuje neki poseban oblik kao uvjet valjanosti takvog ugovora, ali naravno da se sigurnosti radi preporuča pisani oblik, i obzirom sami niste previše vješti u tome (bez uvrede), sugeriram angažman stručnjaka. Bitno je za napomenuti kako vi morate ovom "preuzimatelju" predati sve isprave koje posjedujete (zadužnicu i sve drugo), a koje su dokaz vašeg potraživanja prema dužniku, kao i da precizirate iznos za koji "prodajete" svoje potraživanje.

 

I to je to, vašom isplatom vi ispadate iz odnosa, a na vaše mjesto stupa "preuzimatelj", i dalje je to njegova briga.

 

Hvala Vam na opsežnom odgovoru. Koliko sam shvatio, slažem se s Vama da bi mi bolje odgovarala personalna subrogacija.

Zaista se ne razumijem u pravo, stoga veoma cijenim Vašu pomoć. Jedna mi stvar još nije jasna - i ispričavam se ako sam malo zagnjavio :) - bilo da se radi o pismenom ili usmenom ugovoru, pretpostavljam da se ta zadužnica na neki način treba prepisati na osobu kojoj ju prodajem. Dakle, ako sam dobro shvatio, trebao bih potpisati ugovor s "preuzimateljem" zadužnice, te zajedno idemo kod javnog bilježnika, koji će napraviti novu zadužnicu na kojoj će taj preuzimatelj biti upisan kao vjerovnik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija