Jump to content

Nema više iz profesionalne u opću


gonzo-stari

Preporučene objave

Kopirano sa stranica mirovinskog,

 

PITANJE:

Nezaposleni korisnik invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad ima faktor 0,8. Može li on tražiti novo vještačenje ako je došlo do pogoršanja u zdravstvenom stanju?

ODGOVOR:

Nezaposleni korisnik invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad, pravo na invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad može ostvariti samo ako je nakon što je postao korisnik invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti bio u osiguranju ili bio osiguran po drugom osnovu.

Nezaposleni korisnik koji nije bio osiguranik može tražiti novo vještačenje i činjenica o postojanju gubitka radne sposobnosti utvrđuje se putem tijela vještačenja. O pravu se odlučuje rješenjem. Temeljem utvrđene činjenice gubitka radne sposobnosti, bez obzira na to što kao nezaposleni korisnik neće moći steći pravo na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti u slučaju ako nije bio naknadno u osiguranju, može kao korisnik ostvariti neko drugo pravo izvan mirovinskog sustava ako za to bude ispunjavao uvjete (socijalna skrb, imovinski cenzus i dr.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izgleda da svatko tumači zakon drugačije jer sam na mail o ovom gore slučaju dobio slijedeći odgovor iako su mi prije toga telefonski tumačili drugačuje.

Citiram:

 

Poštovani,

Budući da ste pravo na mirovinu ostvarili prema posebnim propisima kao što je Zakon o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO, OSO i PS a ne prema općim propisima dakle, prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, na Vas se odredbe spomenutog općeg propisa ne odnose.

S poštovanjem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gonzo-stari je napisao da nema više iz profesionalne u opću.

 

Nije tako. Ako si završio u profesionalnoj mirovini i ako ti se nakon toga zdravstveno stanje pogoršalo, ne vidim razlog da ne dobiješ opću nesposobnost.

 

Nisi dobro napisao naslov teme.

 

Može se iz profesionalne u opću, ali moraš opet na procjenu radne sposobnosti gdje će vještak i povjerenstvo temeljem uvida u tvoju medicinsku dokumentaciju odlučiti da li si stekao uvjete za opću nesposobnost.

 

Obrati pozornost na zakone i nemoj ih tumačiti subjektivno (a treba i čitati između redaka......)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pod pretpostavkom da je odgovor točan i da je odgovor mirovinskog u skladu sa zakon,mislim da je gonzo-stari dobro protumačio...

citat

"Nezaposleni korisnik invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad, pravo na invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad može ostvariti samo ako je nakon što je postao korisnik invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti bio u osiguranju ili bio osiguran po drugom osnovu."

-.....................

Temeljem utvrđene činjenice gubitka radne sposobnosti, bez obzira na to što kao nezaposleni korisnik neće moći steći pravo na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti u slučaju ako nije bio naknadno u osiguranju,

 

čak je i dodatno pojašnjeno da iako vještak procjeni da je nastupila opča,nema se pravo na nju........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hajmo sad uzeti primjer: policajac sa statusom HRVI najmanje 20% otišao u mirovinu sa profesionalnom nesposobnošću.

 

Dakle, sposoban je za neke vrste poslova. Nastavio je sa liječenjem i zdravstveno stanje mu se pogoršalo tako da više ne može raditi gotovo nikakav posao i stekne temeljem svog zdravstvenog stanja i medicinske dokumentacije uvjete da mu se može odrediti opća nesposobnost.

 

Gdje je tu prepreka koja će ga zaustaviti da mu se ne odredi opća nesposobnost (možda se polomio, još više prolupao, PTSP ili neko teže oboljenje....).

 

Mora da dobije opću nesposobnost ako je potpuno nesposoban za posao.

 

Teško je dokazati opću nesposobnost ali ima pravo na to kao i svaki građanin RH.

 

Mislim, već napisah da naslov teme nije baš najbolje napisan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro, možda sam malo napisao krivi naslov. Hrvi vjerovatno imaju pravo na to vještačenje,pošto su otišli u mirovinu po drugom Zakonu, ali branitelj kao i onaj tko nije bio branitelj koji je otišao u invalidsku mirovinu po ZOMO to pravo nema.

 

http://portal.braniteljski-forum.com/wp-content/uploads/Pitanja-i-odgovori.pdf

 

Pitanje broj 27. pa bih molio neka netko to protumači. Meni su na upite dali sasvim proturječne odgovore.

Meni to isto tako djeluje nelogično, ali tako piše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji još gora opcija.

 

Ne mora se tu raditi o policajcu, vojniku već i o običnom radniku.

 

Ako izgubi zdravlje, tj. njegovo zdravstveno stanje se toliko pogorša da mu treba tuđa pomoć, onda može i da izgubi poslovnu sposobnost.

 

A onda, treba imati "tutora", jer on sam ne može upravljati uopće svojom imovinom (ako je ima kao i mirovinom......i tako dalje), a to nitko ne želi - niti neprijatelj neprijatelju.

 

;-)

 

Ja bih samo ispravio naslov teme (ali neću jer ovi tekstovi bi onda bili besmisleni).

 

Ali, dobro, pa zato je ovaj forum i predviđen, tj. za diskusiju, razmjene mišljenja, informacije i savjete.

 

:zubo:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@mrljavac

posve se ja slažem sa tim što pišeš...i ako je istina da je onaj odgovor mirovinskog po zakonu (onda su oni nešto promijenili,što dosad nije bilo),to bi bilo krajnje narušavanja prava ljudi koji su u mirovini (profesionalnoj) bez obzira jel' se radi o vojnoj ili civilnoj.....sasvim je normalno da čovjek,ako nastupi pogoršanje bolesti treba imati pravo na novu procjenu i opču nesposobnost,a u nekim slučajevima i gubitak i poslovne sposobnosti,kako ti navodiš.......međutim ,iznio sam samo mišljenje kako tumačim njihov odgovor i ako je taj odgovor po zakonu i novim pravilima,on se jedino može tumačiti kao naslov teme............

ako to nije točno,onda je i ova rasprava bespredmetna,a ako je to točno,onda je to žalosno i nažalost onda nema iz prof.u opču...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemam ja nikakve frke,osobno me to uopće ne pogađa....nije to ljudi svašta pišu,već odgovor mirovinskog...

oko ovog pitanja imaju dva odgovora..jedno je odgovor mirovinskog,da nema iz prof u opču,a drugo je tvoje da ima.....s obzirom da sam ja u opčoj i da nikog ne zanima taj problem....ne zanima više ni mene...;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija