Jump to content

oporuka


kaataarinaa

Preporučene objave

Kada smo moja majka i ja radile ugovor o doživotnom uzdržavanju ja sam imala prebivalište u drugom mjestu, zbog porezne olakšice mužu zbog posla, a živjela sam s njom u staroj kući. Nakon par mjeseci kupili smo novu kuću i tamo se svi skupa preselili i nastavili živjeti, majka je napravila dopunu ugovora i ostavila je i tu kuću na meni. Sad nakon njene smrti, meni i dalje piše ona stara adresa u ugovoru. Znači li to išta? I može li se ta oporuka time pobiti jer imam brata i sestru koji su se polakomili za majčinu imovinu, bez da su je prethodno posjećivali i brinuli za nju?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oporuka ili ugovor?

 

Svaki se ugovor može pobijati, ali se sasvim sigurno ne može pobiti samo zato što u ugovoru nije navedena zadnja adresa davatelja uzdržavanja.

 

Teškoća eventualno možete imati samo pri uknjižbi vlasništva temeljem ugovora, u tom slučaju ćete ugovoru morati priložiti potvrdu MUP-a o promjeni prebivališta iz koje će se vidjeti da ste u vrijeme sklapanja ugovora prebivali na mjestu koje je navedeno u ugovoru. Ako je u ugovoru naveden i vaš OIB ili JMBG, mislim da vas niti tu potvrdu ne bi smjeli tražiti.

 

Naravno sve pod pretpostavkom da su ispunjeni svi drugi formalni uvjeti koje takav ugovor mora zadovoljavati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oporuka ili ugovor?

 

Svaki se ugovor može pobijati, ali se sasvim sigurno ne može pobiti samo zato što u ugovoru nije navedena zadnja adresa davatelja uzdržavanja.

 

Teškoća eventualno možete imati samo pri uknjižbi vlasništva temeljem ugovora, u tom slučaju ćete ugovoru morati priložiti potvrdu MUP-a o promjeni prebivališta iz koje će se vidjeti da ste u vrijeme sklapanja ugovora prebivali na mjestu koje je navedeno u ugovoru. Ako je u ugovoru naveden i vaš OIB ili JMBG, mislim da vas niti tu potvrdu ne bi smjeli tražiti.

 

Naravno sve pod pretpostavkom da su ispunjeni svi drugi formalni uvjeti koje takav ugovor mora zadovoljavati.

 

Ugovor o doživotnom uzdržavanju.

Hvala na odgovoru :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam i ja sličnih iskustava.Naime,mama je za života napravila oporuku da nakon njezine smrti ja i brat nasljeđujemo kuću.Međutim kuća još uvijek nije legalizirana tek je u postupku legalizacije.Nedavno sam čula da moja sestra želi nakon njezine smrti tražiti nužni dio,a

ja financijski pomažem 30 godina gradnju i legalizaciju kuće.Napominjem da su smo dobili svoj dio od prodaje stare kuće i zemlje.Možete li mi dati savjet....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Imam nekoliko pitanja.

1. Ako se ne varam oporuka se može napraviti na običnom komadu papira (ili treba posebni neki formular?) pred dvoje svjedoka?

2. Mogu li svjedoci (dva svjedoka) biti bliski srodnici ili mora biti netko tko to nije?

3. Mora li se oporuka ovjeriti kod javnog bilježnika, jel to nužno?

4. U koliko se primjeraka radi, ako je samo jedan tko čuva oporuku, nasljednici ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ako se ne varam oporuka se može napraviti na običnom komadu papira (ili treba posebni neki formular?) pred dvoje svjedoka?

 

Može i na običnom papiru.

 

Za pisanu oporuku pred svjedocima potrebna su dva svjedoka (iznimno i za usmenu i javnu, ali to nije vaš slučaj).

 

2. Mogu li svjedoci (dva svjedoka) biti bliski srodnici ili mora biti netko tko to nije?

 

Čl. 35. Zakona o nasljeđivanju -

 

"(1) Pri sastavljanju pisane oporuke pred svjedocima (članak 31.) i javne oporuke (članak 33.) svjedoci mogu biti punoljetne osobe kojima nije oduzeta poslovna sposobnost i koje znaju i mogu čitati i pisati.

(2) Ne mogu biti svjedoci pri sastavljanju pisane oporuke pred svjedocima ni javne oporuke, niti oporuku sastaviti po oporučiteljevu kazivanju u svojstvu ovlaštene osobe: oporučiteljevi potomci, njegova posvojčad i njihovi potomci, njegovi predci i posvojitelji, njegovi srodnici u pobočnoj lozi do zaključno četvrtog stupnja, bračni drugovi svih tih osoba ni oporučiteljev bračni drug."

 

3. Mora li se oporuka ovjeriti kod javnog bilježnika, jel to nužno?

 

Za pisanu oporuku pred svjedocima i vlastoručnu oporuku - nije potrebno.

 

4. U koliko se primjeraka radi, ako je samo jedan tko čuva oporuku, nasljednici ili?

 

Čl. 34. Zakona o nasljeđivanju -

 

"(1) Oporučitelj može svoju oporuku sam čuvati, ili je povjeriti na čuvanje kojoj drugoj fizičkoj ili pravnoj osobi.

(2) Ako oporučitelj želi povjeriti svoju oporuku na čuvanje sudu, javnom bilježniku ili u inozemstvu konzularnom, odnosno diplomatsko-konzularnom predstavniku Republike Hrvatske, taj ju je dužan primiti na čuvanje bez obzira tko je oporuku sastavio, te postupiti pritom po pravilima ovoga Zakona (članak 167.)."

 

Jedan primjerak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija