Jump to content

Suvlasništvo i još mnogo toga


arhont

Preporučene objave

Poštovani,

 

nakon smrti majke, brat, otac i ja smo naslijedili njezin dio kuće, pa tako sad ja i brat imamo svaki po 1/6 dio, a otac ima 4/6. Tako je i upisano.

Ja ne živim u toj kući, niti ne namjeravam, pošto niti ja ni brat nemamo nikakav odnos s ocem. Moje stambeno pitanje je riješeno na drugom mjestu iako sam se za to kreditno opteretio. Brat je imao namjeru isplatiti i mene i oca pa da cijela kuća ostane bratu, doveden je i ovlašteni procjenitelj koji je procjenio vrijednost nekretnine, no otac ne pristaje na te uvjete. i ja i brat pristajemo.

U međuvremenu je brat odselio, pa je otac u toj kući ostao sam, te je nedugo zatim u tu kuću doveo neku ženu i njezinog sina, i sad su si oni lijepo nova obitelj. Otac ih i uzdržava.

Za nas niti ne pita niti se nudi.

1. pitanje - može li ta žena na osnovu potencijalnog braka s mojim ocem steći vlasništvo ili dio vlasništva nad njegovim dijelom? Osim kupovinom, jer nemaju nitko od njih prebijene...

2. shvaćam da smo ja i brat sigurni svatko u svoji 1/6-inu, no brat bi isplatio oca i živio u toj kući, a otac tako neće, niti ima da nas isplati. jednostavno otac koristi kuću i to je to. ako idemo na razvrgnuće civilnom diobom, postoji šansa da otac kupi na 2 dražbi cijelu nekretninu umanjenu za vrijednost njegovog dijela pa bi ustvari to njemu pasalo jer bi isplatio mene i brata, i to u 1/3 što nam pripada. Vjerujem da bi brat mogao isto tako, pa tko od njih dvojice više ponudi?

3. Da li ta žena ima pravo tamo živjeti, skup sa tim svojim sinom, i prijavit prebivalište bez mog pristanka? Ili ja mogu halo policija, neznam tko je ovo u mojoj kući, ometa mi posjed, molim izvedite je van...

 

Ispričavam se na podugom postu i molim za kvalitetne savjete...

Jasno mi je da ta žena hoće samo imovinu jer nitko častan i normalan ne bi mogao mog oca trpjeti više od par dana...

napominjem da s ocem nije moguć nikakav razgovor niti dogovor, osim da ostane ovako kako je...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ukoliko sklope brak ili zasnuju izvanbračnu zajednicu, spomenuta žena ulazi u krug zakonskih nasljednika iza vašeg oca, zajedno s vama i bratom. Dijelili biste se na jednake dijelove

 

2. Da.

 

3. Ima, jer i otac ima 4/6 kuće.

 

Hvala na brzom odgovoru.

 

Dakle očev dio kuće ne bi postao njihova bračna stečevina u slučaju braka (izvanbračne zajednice)?

 

Znači, brat također može licitirati pri kupnji u slučaju javne dražbe sudskim putem, te kupiti nekretninu za npr. minimalno 1/3 procjenjene vrijednosti?

 

Kuća ima sve papire i građevinsku dozvolu, no dograđeno je jedno stepenište i to nije legalizirano. Da li će to predstavljati problem od strane suda u slučaju civilne diobe? Kad je rađena procjena,

sudski procjenitelj je to uzeo u obzir te naveo kako to umanjuje vrijednost nekretnine, ništa drugo nije rekao.

 

Vezano uz boravak moje nove kvazi mame u kući - ako njegovih 4/6 daje njoj pravo da živi tamo jer on dopušta, zar mojih 1/6 (tj. mojih i bratovih 2/6) ne daje meni pravo da ju istjeram van?

 

Znam da pitam previše- ali koliki bi bili otprilike troškovi kod civilne diobe?

 

Hvala...

Arhont

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle očev dio kuće ne bi postao njihova bračna stečevina u slučaju braka (izvanbračne zajednice)?

 

Ne, jer je otac kuću stekao prije početka njihove (izvan)bračne zajednice, te stoga kuća (i sve drugo što je stekao prije) predstavlja očevu vlastitu imovinu.

 

Znači, brat također može licitirati pri kupnji u slučaju javne dražbe sudskim putem, te kupiti nekretninu za npr. minimalno 1/3 procjenjene vrijednosti?

 

Licitirati može, kolika će cijena na kraju biti, vidjet ćete.

 

Kuća ima sve papire i građevinsku dozvolu, no dograđeno je jedno stepenište i to nije legalizirano. Da li će to predstavljati problem od strane suda u slučaju civilne diobe? Kad je rađena procjena,

sudski procjenitelj je to uzeo u obzir te naveo kako to umanjuje vrijednost nekretnine, ništa drugo nije rekao.

 

Ne vidim problem u toj činjenici.

 

Vezano uz boravak moje nove kvazi mame u kući - ako njegovih 4/6 daje njoj pravo da živi tamo jer on dopušta, zar mojih 1/6 (tj. mojih i bratovih 2/6) ne daje meni pravo da ju istjeram van?

 

Vi trenutno, iako jeste (su)vlasnici, svaki po 1/6, niste i suposjednici, već je isključivi posjednik vaš otac, on ju je pustio, te je sada i maćeha (su)posjednica, pa uživa i (su)posjedovnu zaštitu. Uostalom, otac može na svojem idealnom dijelu zasnovati i osobnu služnost za maćehu.

 

Znam da pitam previše- ali koliki bi bili otprilike troškovi kod civilne diobe?

 

Nemoguće za precizirati, jer ovisi o načinu razvrgnuća i drugim okolnostima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Ako otac sklopi Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju to sve što otac ima može časom potpisivanja tog ugovora postati vlasništvo osobe koja je preuzela obvezu dosmrtnog uzdržavanja.

Ako želite izbijeći neugodnosti pokušajte se približiti ocu.Ispitajte da li je majka s osnova bračne stečevine imala nešto .Zašto je na majku bilo upisano manje udjela nego na ocu .Sve stečeno u braku ide na pola .Ako majka i otac nisu dijelili bračnu stečevinu ,možete Vi tužbom tražiti dio majčine bračne stečevine ,a podnošenjem tužbe možete u

gruntovnici zatražiti zabilježbu spora i tada bi mogli izbijeći posljedice Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju ,jer ima žena i muškaraca koji upravo uvlače partnera u takve poslove .

 

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto je na majku bilo upisano manje udjela nego na ocu .Sve stečeno u braku ide na pola.

 

Jer je prema prijašnjim propisima vrijedilo pravilo kako je bračna stečevina - "imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe od te imovine, njihova zajednička imovina, u kojoj se suvlasnički udio svakog bračnog druga određuje prema njegovom doprinosu u stjecanju te imovine."

 

A i ne znamo detalje, možda kuća predstavlja i vlastitu imovinu oca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija