Jump to content

Koju kaznu ocekivati..pomoc hitnoo


poka19

Preporučene objave

Pozdrav..imam 19 godina i terete me za dilanje marihuane.Policija je pretresla kucu,trazili su marihuanu i vagu i ostale stvari za dilanje.Nista nisu nasli jer neposjesujem nista takvo..Dobio sam sam poziv za sud 2 puta oba sam uredno dosao ispricao pricu da ne dilam za sebe nego konzumiram marihuanu i tu i tamo sam od nekih ljudio uzeo novce i kupio kod drugih za njih i odvojio dio za sebe.Na sudu sam sve priznao i istinski se pokajao i i suradivao sa sudom.Istraga jos traje,otac je morao po nalogu suda ici kod socijalnog radnika davati iskaz o mom ponasanju doma i dali sam radio jos kakve probleme..Sada me zanima koju kaznu ocekivati i ako imate neki savjet za kriminalca pokajnika..unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... ispricao pricu da ne dilam za sebe nego konzumiram marihuanu i tu i tamo sam od nekih ljudio uzeo novce i kupio kod drugih za njih i odvojio dio za sebe.

 

Podebljano znači da ste posredovali u kupnji, što je obilježje kaznenog djela iz čl. 190. st. 2. KZ-a, za koje je propisana kazna zatvora u trajanju od 1 do 12 godina.

 

Ostatak posta vam je vrlo nesuvisao, pa recite - u kojoj je fazi postupak, da li kod DORH-a (prethodni kazneni postupak) ili je već na sudu (počelo suđenje)? Kao i jeste li vi jedini okrivljeni u postupku ili su uključeni i ovi kojima ste posredovali u kupnji droge?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito je postupak još u fazi tzv. prethodnog postupka (navodite da "istraga traje").

 

Što se upita tiče - naravno da će uzeti u obzir, kao i vašu životnu dob (praktički ste na početku), te su vrlo dobre šanse da se "izvučete" sa radom za opće dobro odnosno uvjetnom osudom. U nastavku postupka, i kasnije pred sudom zadržati ovakvo ponašanje, i mogli biste se izvući bez bezuvjetnog zatvora. Ne bi bilo loše angažirati branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pri prvom ispitivanju mi je ponuden branitelj po sluzbenoj duznosti ali ja sam ga odbio i odlucio se braniti istinom..Jesam li pametno postupio?

 

Ovo jednostavno nije točno, jer se branitelj po službenoj dužnosti mora postaviti u zakonom specificiranim slučajevima, pri čemu je eventualno odobravanje/odbijanje okrivljenika potpuno irelevantno. Ako je doista otvorena istraga, vjerojatno je sugerirano postavljanje branitelja na teret proračunskih sredstava, a što ste vi očito odbili.

 

Međutim, na vaš predmet će se svakako primijeniti institut obvezne obrane i biti će vam postavljen branitelj po službenoj dužnosti (ako ga sami ne angažirate), u trenutku kada bude podignuta optužnica protiv vas, i to po osnovi čl. 66. st. 1. t. 5. http://www.zakon.hr/z/174/Zakon-o-kaznenom-postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Međutim, na vaš predmet će se svakako primijeniti institut obvezne obrane i biti će vam postavljen branitelj po službenoj dužnosti (ako ga sami ne angažirate), u trenutku kada bude podignuta optužnica protiv vas, i to po osnovi čl. 66. st. 1. t. 5. http://www.zakon.hr/z/174/Zakon-o-kaznenom-postupku.

 

Dali bi sad trebao očekivati da cu po čl. 66. St. 1. t. 5. Dobiti toliko zatvora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali bi sad trebao očekivati da cu po čl. 66. St. 1. t. 5. Dobiti toliko zatvora?

 

Ne, to je zakonom postavljen "cenzus", a prema posebnom maksimumu propisane kazne za konkretno djelo, u kojem slučaju postoji tzv. obvezna obrana.

 

Nipošto ne znači niti ćete dobiti kaznu iznad 10 godina. Koliko je meni poznata praksa našeg VSRH (jer je ranije to bila županijska nadležnost u prvom stupnju, sada više nije), u svega par slučajeva (na prste jedne ruke) su se za ovakvo djelo izrekle kazne zatvora u visini iznad 10 godina, i to u slučajevima teškog recidivizma i ozbiljnijih količina.

 

Vi se samo držite dosadašnjeg ponašanja i trebali biste se izvući sa uvjetnom osudom/radom za opće dobro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Ne, to je zakonom postavljen "cenzus", a prema posebnom maksimumu propisane kazne za konkretno djelo, u kojem slučaju postoji tzv. obvezna obrana.

 

Nipošto ne znači niti ćete dobiti kaznu iznad 10 godina. Koliko je meni poznata praksa našeg VSRH (jer je ranije to bila županijska nadležnost u prvom stupnju, sada više nije), u svega par slučajeva (na prste jedne ruke) su se za ovakvo djelo izrekle kazne zatvora u visini iznad 10 godina, i to u slučajevima teškog recidivizma i ozbiljnijih količina.

 

Vi se samo držite dosadašnjeg ponašanja i trebali biste se izvući sa uvjetnom osudom/radom za opće dobro.

 

Puno hvala G-man i Sivko na odgovorima puno ste mi pomogli..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija