Jump to content

Nakon izdavanja tabularne izjave


tomi321

Preporučene objave

Poštovani forumaši, pravnici, odvjetnici

 

Imam jednu situaciju koju nisam našao u prijašnjim temama foruma. Nailme, kupio sam stan od jedne firme. Dio stana je plaćen gotovinom a dio iz kredita.

Tu je i nastao problem. Ja se ne bavim pravom dok mi ne zatreba pa tako nisam čitao ugovor između banke i mene nego sam pitao za savjet prijatelja pravnika koji mi je potvrdio da je ugovor standardan. I jest.

 

Banka je dakle prodavaču isplatila novac, ali umanjen za troškove obrade kredita. PRODAVAČ MI JE IZDAO TABULARNU IZJAVU, ja sam se uknjižio na nekretninu. I sada se NEKOLIKO MJESECI KASNIJE javi prodavač da mu nedostaje taj novac. Da im trebam isplatiti. Da sam imao novac ne bih dizao kredit!

 

Zanima me da li sam dužan platiti traženi iznos budući sam već uknjižen i jer vraćam i kredit i nemam taj novac? Napominjem da je i prodavač (pravna osoba) imao uvid u ugovor kreditiranja pri solemizaciji ugovora.

 

Ako može netko iskusan pomoći bio bih zahvalan. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trošak obrade kredita je1,5% do 2%od iznosa kredita.

trošak je mogućeplatiti banci(korisnik kredita) ili banka iz kredita naplaćuje trošak.

 

imaš ugovor u kom je navedena cijena stana.

provjeri u banci koliko iznosu uplata na račun prodavatelja.

razliku od ugovorene kupoprodajne cijene i isplaćenog iznosa si dužan namititi.

zastara za namirenje duga je 5 godina.

ali prodavatelj može tražiti i raskid ugovora (nisi isplatio ugovorenu cijenu) i dio uplaćene svote zadržati na ime troškova. nepovoljno za tebe.

može i tužbom tražiti isplati preostalog iznosa uvečano za zakonske kamate (što će biti biti znatno veči iznos odduga.

 

kao kupac i potpisnik ugovora dužan si platiti ugovorenu cijenu (ili neko umjesto tebe)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iznos obrade kredita je 0,75%. Ponovno kažem da sam dobio tabularnu izjavu u kojoj je navedeno da sam sve troškove iz ugovora u cijelosti podmirio i da se mogu uknjižiti na nekretninu što sam i napravio.

 

U ugovoru je naveden iznos uplate, a i u tabularnoj je navedeno da sam podmirio trošak.?

 

Zapravo, tabularna izjava se izdaje po isplati.

"Tabularna izjava je izjava vlasnika nekretnine kojom prodavatelj kupcu nakon primitka cijelog kupoprodajnog iznosa dozvoljava upis vlasništva na nekretninu bez ikakvog budućeg protivljenja i ograničenja. Prodavatelj tabularnom izjavom ovlašćuje kupca da bez ikakvog daljnjeg pitanja i odobrenja ishodi uknjižbu prava vlasništva u svoju korist i u svoje ime."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
Da li dovoljan dokaz u ZK o isplati cijene pomoću poštanske uplatnice? U kupoprodajnom ugovoru postoji članak da ne treba tabularna kad se isplati cijena.

 

uplatnica je dokaz da je dogovorena cijena plaćena (čuvaj original).

ako je u ugovoru navedeno da je uplatnica dokaz plaćene cijene tad tabularna nebi trebala biti potrebna.

provjerite u gruntovnici. tražite upis vlasništva.

uz ugovor ponesite i uplatnicu (original i kopiju).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uplatnica je dokaz da je dogovorena cijena plaćena (čuvaj original).

ako je u ugovoru navedeno da je uplatnica dokaz plaćene cijene tad tabularna nebi trebala biti potrebna.

provjerite u gruntovnici. tražite upis vlasništva.

uz ugovor ponesite i uplatnicu (original i kopiju).

 

Osobenost je što je cijena iz ugovora naknadno dogovorno modificirana i ta modifikacija cijene je potpisana od strane prodavatelja ( potpis nije ovjeren) i ta cijena je poštom plačena kako je prodavatelj zahtjevao. U ugovoru stoji da se moze upisati vlasništvo bez naknadnog odobrenja prodavatelja, a kad se isplati cijena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zemljišno-knjižni postupak je strogo formalan postupak. U kupoprodajnom ugovoru bi onda trebala biti tabularna klauzula (clausula intabulandi) u kojoj stoji da prodavatelj dopušta kupcu da se na temelju tog ugovora bez ikakvih daljnjih pitanja ili odobrenja uknjiži u zemljišne knjige. Ako takva klauzula nedostaje, onda je ugovor u zemljišno-knjižnom smislu manjkav i trebat će mu dodatno izdavanje takve tabularne izjave da bi se ispravio taj nedostatak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija