Jump to content

Veliki problemi s obrtom

albabianca157

Preporučene objave

Poštovani,

potrebna mi je vaša pomoć.

Naime, bila sam vlasnica malog g.o. koji je sad u fazi zatvaranja.

Poslovali smo u inozemstvu i imali smo mnogo problema.

Dva radnika su odustala od posla nakon 5 dana tako da su hitno trebali novi da posao ne bi propao. Nadalje kasnile su isplate za obavljeni posao od strane tvrtke s kojom smo imali ugovor.

Pošto smo se prvi put našli u inozemstvu gdje je sve skupo, od hrane do stanarine itd davala sam radnicima neki novac na ruke, čisto da bi mogli živjeti. Taj novac je u velikom dijelu bio moj osobni i posuđeni.

Jedan od radnika je na svoju ruku uzimao novac od tvrtke s kojom smo imali ugovor, tako da su oni meni kao obrtu umanjivali iznos odrađenog posla. Dotični mi je na kraju otuđio sve kartice, pinove i dokumente i između ostalog je napao šefa te tvrtke. Na kraju mi je sve to vraćeno od strane policije, a kako nisam željela nastavljati se vući po sudu, taj proces je jednostavno stao. Međutim, on i još jedan gospodin su pri otuđivanju dokumenata izvršili napad na mene i slučaj protiv tog drugog se vodi na sudu, dok je prvi ostao netaknut.

Posao je propao te sam obrt zatvorila.

Obveze za mirovinsko, zdravstveno, doprinose itd sam se trudila redovito podmirivati iako još imam dug od nekih 30,000 kn.

Moj problem je taj što je dotični radnik dobio skoro sav novac koji mu kao radniku pripada, realno gledajući dužna sam mu još nekih 2000kn, ali nemam nikakav papir ili potvrdu jer je on dosta toga uzeo u moje ime na svoju ruku.

Nemam nikakav dokaz osim svjedoka. On sad od mene potražuje puni iznos plaća za sve mjesece koje je bio prijavljen. Čak me prijavio inspektoratu. Stvarno ne znam što učiniti.

Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Online korisnici

• Slične teme

• objavio: Arhth2
      Poštovani,
      Po zanimanju sam Arhitektonski tehničar (sss) i radim u firmi kao suradnik projektanta.
      Htio bi otvoriti paušalni obrt za izradu 3d vizualizacija, idejnih projektnih rješenja i sl., pa imam par pitanja na koja nisam uspio naći odgovor.
      1. Kosi li se gore navedeno s mojim statusom zaposlenika u firmi koja se bavi projektiranjem i nadzorom u gradnji te smijem li dok sam zaposlen u istoj, otvoriti obrt s takvom djelatnošću?
      2. Osim paušalnih davanja za najniži razred obrta cca 1500kn na godišnjoj bazi i članstva u komori obrtnika nakon prve godine postoje li kakva druga davanja na mjesečnoj i/ili godišnjoj razini koja nisam naveo i kolika su s obzirom da sam prijavljen na neodređeno i na puno radno vrijeme?
      3. Buni me također način plačanja, koliko sam uspio shvatiti ako plačanje ide putem internet bankarstva nisam obavezan imati fiskalnu blagajnu, ali ako ide gotovina onda jesam. Neznam jesam li to dobro shvatio.
      Hvala puno.
    • objavio: nononini
      Pozdrav svima!

Ne snalazim se pretjerano na forumu, pa se ispričavam ukoliko već postoji ova tema. 

Moje pitanje je ima li netko od vas provjerenu informaciju ili iskustvo s oporezivanjem austrijske mirovine u RH?

Naime otac je ove godine dobio invalidsku mirovinu u Austriji u kojoj je 30 godina otprilike s tim da nije radio svih 30 godina. Zadnjih 7,8 godina ima primanja s burze. Ove je godine dobio invalidsku mirovinu te ju želi prebaciti u Hrvatsku, no ne možemo pronaći točnu informaciju oporezuje li mirovinu Austrija ili Hrvatska ukoliko se prebaci iz Austrije u Hrvatsku i o kojem se postotku radi?

Molim vas za pomoć ukoliko nešto znate!

Evo, unaprijed zahvaljujem i nadam se da će netko moći pomoći.
    • objavio: momo1234
      Pozdrav svima!!!
      imao bi pitanje u vezi otvaranja web shopa, sve mi je jasno u vezi obrta i papirologije tako da tu ne trazim objašnjenja ali muči me jedna stvar MTU( min. Teh. Uvjeti- skladište)
      naime planiram otvorit obrt za shop ali traže me da imam skladište za skladištenje robe, posto sam vec zaposlen to bi mi bio part-time ili kao honorarno dodatna zarada i roba bi mi doslvno stala u jedan ormar, 
      gledam da prijavim obrt-trgovinu-shop kao posredovanje tojest da direktno od dobavljača saljem kupcu (dropshipping).
      međutim u praksni nebi bilo tako nego bi tako htio prijaviti samo da izbijegnem to skladiste posto mi nikako ne treba, jer trebao bi uc u najam kod nekog i vise mi to nebi bilo isplativo jer bi se time bavio povremeno.
      pitanja:
      1. Trebam li imati ugovor sa dobavljačem za prijavit takvu vrstu trgovine?
      2.ako poslujem na taj nacin dali inspekcija moze li me ikako skužit? Ako da kako?
      3. Mogu li sa takvom vrstom trgovine normalno uvesti robu iz trečih zemalja na adresu mog obrta kao pravna osoba?
      4. Dali ce im bit sumljivo sto moji obrt uveze određenu količinu robe na adresu obrta a obrt je prijavljen kao dropshipping obrt ili u tranzitu bez skladištenja?
    • objavio: EditaC
      Pozdrav,
      imam status redovnog studenta i voljela bih se baviti freelance radom preko stranica kao što su Fiverr i Upwork. Zanima me hoću li zbog toga izgubiti status redovnog studenta (također primam stipendiju) te na koji način me se oporezuje ako sam student, a novci mi sjedaju na račun bez studentskog ugovora? Do sad nisam uspjela doći do nekakvih cjelovitih informacija - neki su mi rekli da mogu freelanceati samo ako otvorim obrt ili tvrtku (što ne namjeravam jer mi je cilj zadržati studentska prava), a neki da mogu raditi normalno i zarađivati dokle god nakon svake uplate na moj račun ispunim joppd obrazac.  Također sam čula da je jedna od opcija primati novce na paypal račun, i da se u tom slučaju moj prihod ne oporezuje ako ga ostavim na paypalu i koristim samo za internet kupnju. S obzirom na to da se bavim umjetničkim radom, bi li autorski ugovor bio dobra opcija? Kako takav ugovor funkcionira kada je poslodavac iz inozemstva, i bih li izgubila studentska prava? Ako itko ima bilo kakvu korisnu informaciju, unaprijed se zahvaljujem. 
    • objavio: branovich15
      Poštovani,
      Uskoro bi trebao ići na službeni put u Njemačku i to na 5 dana. Te se radi o putovanju avionom.
      Razlog puta je edukacija za rad na stroju.
      Zanima me, na koji način se obračunavaju dnevnice za takav put?

hvala
  • Napravi novi...